Turun Vihreä kirkko hämmästelee, miksi kirkkovaltuuston luottamuspaikkaneuvottelut käytiin ilman sitä
Turun ja Kaarinan yhteisen kirkkovaltuuston ensimmäinen kokous pidettiin torstaina 19. tammikuuta. Siinä päätettiin luottamuspaikoista yhteisessä kirkkoneuvostossa ja yhtymän johtokunnissa. Luottamuspaikat vahvistettiin kokouksessa ennalta neuvotellun mukaan. Turun Vihreä kirkko ilmoittaa olevansa hämmästynyt ja pettynyt siitä, kuinka luottamuspaikkaneuvottelut käytiin.
Seurakuntavaaleissa eniten valtuustopaikkoja saanut ryhmä, Partiotyön ystävät, kutsui neuvottelut koolle. Turun Vihreä kirkko kertoo olevansa ainoa useaa seurakuntaa koskeva valtuustoryhmä, joka jätettiin neuvottelujen ulkopuolelle. Sen lisäksi ulos jäivät vain Åbo svenska församlingin pienet ryhmät. Neuvotteluun osallistuivat kaikkien muiden ryhmien edustajat: Partiotyön ystävät, Yhteinen kirkkomme, Sinisellä polulla / Kokoomus ja sitoutumattomat, sekä Sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki.
– Suljettu neuvotteluprosessi herättää epäilyksen siitä, kunnioitettiinko neuvotteluissa demokratiaa. Seurakuntavaaleissa Vihreä kirkko oli vaalivoittaja, saimme neljä valtuustopaikkaa ja kaksinkertaistimme seurakuntaneuvostoihin valittujen edustajien määrän edellisistä seurakuntavaaleista. Seuraavaksi suurin ryhmä, Sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki, sai valtuustoon yhden paikan meitä enemmän, kommentoivat tiedotteessa yhteisen kirkkovaltuuston jäsenet Tom Linkinen ja Liisa Laukkanen.
– Kun otimme yhteyttä neuvotteluja suurimpana ryhmänä vetäviin Partiotyön ystäviin marraskuun lopussa, meidät luvattiin pitää ajan tasalla neuvottelujen alkamisesta. Näin ei tehty. Kuulimme sattumalta 12. joulukuuta, että ensimmäinen kokous oli sovittu pidettäväksi 15. joulukuuta ilman meitä. Emme tiedä, ketkä tämän päätöksen tekivät. Jälkikäteen kuulimme, että muilta ryhmiltä oli tiedusteltu tavoitteita jo 9. joulukuuta mennessä, ennen neuvottelujen alkamista. Meille tällaista pyyntöä ei tullut.
Vihreiden edustajien mukaan suurimpien ryhmien edustajien enemmistö oli joulukuussa sitä mieltä, että neuvotteluja jatketaan aiemmilta vuosilta hyväksi todettuun malliin, jossa neuvottelupöydän ääressä on vain suurimpien ryhmien edustajat. Perusteluksi esitettiin, että liian monta ihmistä saman pöydän ääressä ei sujuvoita neuvotteluja.
– Kysyimme kokouksen pöytäkirjaa, mutta meille kerrottiin, ettei sellaista ole. Kysymykseen, keitä kokoukseen osallistui, emme saaneet selvää vastausta.
– Meille kerrottiin muiden ryhmien neuvottelujen pohjalta 22. joulukuuta, mitä luottamuspaikkoja meille oli tarjolla. Useimmista paikoista kerrottiin myös sukupuoli, jota meidän edustajamme pitää olla. Johtokunnista painavimpaan, kiinteistöjohtokuntaan, meille ei tarjottu edustusta lainkaan. Yksi keskeisimmistä Vihreän kirkon vaalitavoitteista oli avoimuuden lisääminen kirkon päätöksenteossa. Tämä suljettu neuvotteluprosessi osoittaa, että meitä todella tarvitaan: jälkimaku on tunkkainen ja monta kysymystä jäi avoimeksi.
Vihreät ihmettelevät, miten päätettiin neuvotteluihin kutsuttavat ryhmät, minkä perusteiden mukaan paikkajako laadittiin ja kuka sen laati, miten painotettiin eri luottamuselimiin ehdolla olevien henkilöiden asiantuntemusta ja osaamista.
– Avoin ja tasapuolinen neuvottelu olisi antanut hyvän alun yhteistyölle ja luottamuksen rakentamiselle. Se olisi myös kunnioittanut vaalitulosta ja äänestäjien luottamushenkilöille antamaa mandaattia.
Toimintakulttuurissa ja johtamisessa on vielä paljon kehittämistä ennen kuin yhdessä voidaan rehellisesti ja avoimesti ”suunnitella, kuunnella ja neuvotella”.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)















