Kouluruoan kylmävalmistaminen toisi selvää säästöä kuntien sähkölaskuihin

Kylmävalmistuksessa ruoka valmistetaan yhdistelemällä esikäsiteltyjä raaka-aineita kylmänä. Ruoka kuljetetaan kylmänä ja kypsennetään vasta jakelukeittiössä. Oikein kylmävalmistettu ruoka säilyy useita päiviä kylmässä ennen valmistusta. Kylmävalmistuksessa ruoka valmistetaan yhdistelemällä esikäsiteltyjä raaka-aineita kylmänä. Ruoka kuljetetaan kylmänä ja kypsennetään vasta jakelukeittiössä. Oikein kylmävalmistettu ruoka säilyy useita päiviä kylmässä ennen valmistusta. Kuva: Marttiina Sairanen

Kunnissa ja kaupungeissa etsitään parhaillaan kuumeisesti energian säästökohteita. Merkittävä säästökohde voi löytyä ruokapalveluista, joista kouluruoka on yksi esimerkki. Suomessa valmistetaan jokaisena koulupäivänä lapsille ja nuorille noin 900 000 annosta ruokaa. Sähkön ja raaka-aineiden kallistuminen näkyvät ruoka-annosten kallistumisena ja kurittaa kaikkien veronmaksajien kukkaroita.

Ei ole yhdentekevää, millä menetelmällä kouluissa, sairaaloissa tai työpaikoilla ruokaa valmistetaan. Vaihtamalla ruoan valmistusmenetelmän kylmävalmistukseen ruokapalveluille tulisi selvää säästöä henkilöstö- kuljetus- ja energiakustannuksissa. Kylmävalmistuksessa esimerkiksi makaronilaatikosta tai marjakiisselistä tulee samalla herkullisempaa.

Moni nyt jo varttuneeseen ikään ehtinyt muistaa omilta kouluajoiltaan tutun koulun keittäjän, joka valmisti ruoan koulun omassa keittiössä ihan alusta asti. 1990-luvun puolivälissä kouluruoan valmistus alkoi siirtyä suuriin keskuskeittiöihin, joista valmis ruoka kuljetetaan koulujen pienempiin jakelukeittiöihin.

Pääsääntöisesti kouluruoan valmistamiseen raaka-aineesta koululaisen lautaselle käytetään kolmea eri menetelmää. Cook and serve -menetelmässä ruoka tehdään valmiiksi keskuskeittiössä ja kuljetetaan kuumana jakelukeittiöön, jossa se pitää saada nopeasti tarjolle.

– Tämän etuna on se, että ruokaa ei tarvitse enää lämmittää jakelukeittiössä. Ruoan valmistamiseen tarvitaan kuitenkin paljon henkilökuntaa ja sen kuljettaminen tulee kalliiksi, koska ruoka on saatava nopeasti moneen paikkaan lähes yhtäaikaisesti. Kuumien astioiden kuljetus on aina myös työturvallisuusriski, sillä ruoan on pysyttävä vähintään 60 asteisena koko kuljetuksen ajan, kertoo Unilever Food Solutionsin kouluruoka-asiantuntija Sami Lamminaho.

Cook and chill on yleinen tapa monessa kunnassa. Siinä keskuskeittiö valmistaa ruoan ja jäähdyttää sen. Kylmä ruoka kuljetetaan koulujen jakelukeittiöihin, joissa se lämmitetään uudelleen ennen tarjoilua.

– Tässä ruoan valmistamiseen ja kuljettamiseen ei tarvita niin suurta kapasiteettia, mutta menetelmänä tämä vaatii vähintään tuplasti enemmän energiaa, kun valmis ruoka kertaalleen jäähdytetään ja lämmitetään uudelleen, kertoo Lamminaho.

Kolmas ja ylivoimaisesti energiaa säästävin tapa on valmistaa kouluruoka kylmävalmistuksella. Siinä ruoka valmistetaan yhdistelemällä esikäsiteltyjä raaka-aineita kylmänä. Ruoka kuljetetaan kylmänä ja kypsennetään turvallisesti vasta jakelukeittiössä. Oikein kylmävalmistettu ruoka säilyy useita päiviä kylmässä ennen valmistusta.

– Siirtymällä edellä mainituista menetelmistä kylmävalmistukseen tulisi kouluruoan kokonaiskustannuksiin paljon säästöä. Kylmävalmistuksessa avainasemassa on niin sanottu kylmätärkkelys, joka mahdollista ruoan herkullisen rakenteen ja maun. Kylmätärkkelyksen raaka-aine on peruna, toteaa Lamminaho.

Unilever Food Solutions toi ensimmäisenä toimijana kylmävalmistusmenetelmän ja siihen tarvittavia tuotteita Suomeen vuonna 2007. Sitä oli käytetty jo vuodesta 2000 lähtien muun muassa Ranskassa, Saksassa, Belgiassa ja Sveitsissä. Kylmävalmistuksen historia ulottuu vielä hiukan kauemmaksi, vuoteen 1997 ja Hollantiin, silloin kehitettiin ensimmäiset kylmävalmistustuotteet.

Kylmävalmistuksessa keittiöiden ruuhkahuiput tasaantuvat, laitteet saadaan tehokkaampaan käyttöön, kuljetukset palvelukeittiöihin voidaan toteuttaa joustavasti, myös työturvallisuus ja ergonomia paranevat. Kylmävalmistus tuo helpotusta myös henkilöstöpulasta kärsivälle alalle, sillä keittiöiden työvaiheita voidaan järjestellä uudella tavalla. Kylmävalmistukseen siirtyminen ei vaadi uusia laiteinvestointeja.

– Yksi kylmävalmistuksen ylivoimatekijä on energian ja veden säästö. Kouluruoan valmistaminen, jäähdyttäminen ja edelleen lämmittäminen on vielä monissa kunnissa hyvin yleinen tapa tarjota kouluruokaa ja valitettavasti myös kallein, kertoo Lamminaho.

Kylmävalmistusta voi käyttää hyvin lähes kaikkiin olemassa oleviin resepteihin: laatikko- ja vuokaruoat, peruna- ja pastalaatikot, kastikkeet, pataruoat, gratiinit, kylmät kastikkeet, sosekeitot, kiisselit, mehukeitot ja vanukkaat. Kylmävalmistus voi myös nopeuttaa huomattavasti ruoanvalmistusta.

– Esimerkiksi 300 litraa tuoremarjakiisseliä valmistuu kylmävalmistuksella 40 minuutissa, kun perinteisellä tavalla valmistettuna siihen meni aikaa 4 tuntia, kertoo Lamminaho.

Kouluruoan valmistustapojen vertailussa energian hinta on isossa roolissa. 10-johteinen uuni, jossa valmistuu noin 220 annosta vuokaruokaa, kuluttaa energiaa noin 13 kilowattia tunnissa. Kalleimmassa kouluruoan valmistustavassa (cook and chill) ruoan jäähdyttäminen jäähdytyskaapissa vie sähköä yhtä paljon kuin ruoan valmistaminen uunissa. Jos jäähdytyksen tekee jäähdytyskaapin sijaan kylmällä vedellä, tarvitaan yhden 100 litraisen padan jäähdyttämiseen kylmää vettä 1 800 litraa, jolla on myös oma hintansa.

– Kylmävalmistus on ennen kaikkea vastuullinen tapa valmistaa kouluruokaa. Näin saadaan aikaan myös rakenteeltaan loistavaa ja ennen kaikkea hyvän makuista ruokaa, summaa Lamminaho.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Väitös: Palliatiivinen hoito aloitetaan haimasyöpäpotilailla usein liian myöhään

Sofia Koivusalo.

Haimasyöpäpotilaiden palliatiivinen hoito aloitetaan Suomessa usein vasta elämän loppuvaiheessa, mikä lisää kuormittavaa sairaalahoitoa. Oikea aikaisella palliatiivisella hoidolla voidaan vähentää päivystyskäyntejä, osastohoitojaksoja ja raskaita hoitoja lähellä kuolemaa. Tämä käy ilmi tuoreesta väitöstutkimuksesta, jossa tarkasteltiin haimasyöpäpotilaiden elämän loppuvaiheen hoitoa Suomessa.

Varha haluaan lisää aikaa alijäämien kattamiseen

Varsinais-Suomen hyvinvointialue esittää haettavaksi lisäaikaa alijäämien kattamiseen vuoden 2027 loppuun. Aluehallitus käsittelee periaatepäätöstä lisäajan hakemisesta maanantaina 1. kesäkuuta ja asiasta päättää aluevaltuusto 10. kesäkuuta.

Tukes: Temu-hanoissa riskinä vakava vesivahinko

Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes) testautti Temusta tilattuja vesikalusteita ja havaitsi hanoissa vakavan vesivahingon ja talousveden turvallisuuden riskin.

Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes) testautti Temusta tilattuja vesikalusteita ja havaitsi hanoissa vakavan vesivahingon ja talousveden turvallisuuden riskin. Testeissä kaksi metallisen näköistä keittiö- ja pesuallashanaa osoittautuivat muovisiksi ja materiaaleiltaan erittäin heikkolaatuisiksi. Hanat rikkoutuivat testeissä alhaisella paineella, mikä voi käytännössä aiheuttaa merkittävän vesivahingon normaalissa käyttötilanteessa. Lisäksi hanojen haurastuvasta materiaalista voi siirtyä epäpuhtauksia talousveteen.

Furuholm: Alustafirmojen halvat taksikyydit revitään kuljettajien selkänahasta

Kansanedustaja, liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen Timo Furuholm (vas.) vaatii taksialalle reiluja pelisääntöjä myös alustafirmoille työskenteleville kuljettajille. Liikenne- ja viestintävaliokunta sai tänään valmiiksi mietinnön hallituksen esityksestä taksisääntelyn muuttamiseksi.

Kuvia Turusta ja sen ympäristöstä

Turun Kamerat ry:n Valokuvataiteen ystävät järjestää kesäkuun aikana Forum-korttelissa valokuvanäyttelyn Kerran Kesällä. Näyttelyn kuvat tarjoavat kurkistuksen Turun ja sen ympäristön luontoon, maisemiin ja saaristoon.

Patrik Nygréniä esitetään seurakuntayhtymän hallinto- ja talousjohtajaksi

Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän yhteinen kirkkoneuvosto käsittelee torstaina uuden hallinto- ja talousjohtajan valintaa. Nykyinen hallinto- ja talousjohtaja Timo Laakso on irtisanoutunut tehtävästään. Virka tulee avoimeksi 1. lokakuuta alkaen.

Varsinais-Suomen Yrittäjät esittää Stina Siikosta Suomen Yrittäjien puheenjohtajaksi

Stina Siikonen.

Varsinais-Suomen Yrittäjät esittää aluejärjestön puheenjohtajana toimivaa Stina Siikosta Suomen Yrittäjien puheenjohtajaksi. Siikonen kertoo lähtevänsä ehdolle aikana, jolloin suomalaiset pk-yritykset tarvitsevat tien tasoittamista kasvulle ja kansainvälistymiselle, työllistämisen riskien madaltamista ja kaiken kaikkiaan joustavampia työmarkkinoita sekä hyvin toimivia rahoitusmarkkinoita.

Sää lämpenee uudelleen koulujen päättäjäisviikonlopuksi

Viime päivinä Suomessa on vallinnut kolea pohjoisenpuoleinen ilmavirtaus ja kolea sää jatkuu vielä pari päivää. Viikonlopuksi sää on kuitenkin lämpenemässä uudelleen.

Uutta musiikkia ja yleisön äänestämiä urkuhittejä

Paraisten kirkon urut.

Paraisten Urkupäivät järjestetään 31.5.–2.6. Festivaali tarjoaa jälleen kuultavaa monenlaisen urkumusiikin ystäville. Kolme iltakonserttia alkukesän saaristossa kuljettavat yleisöä aikakausien halki, maasta toiseen, tutusta tuntemattomaan. Urkupäivät on 47-vuotisen historiansa aikana vakiinnuttanut paikkansa uuden musiikin tilaajana ja esittäjänä ja näin on myös tänä vuonna. Tervetuloa mukaan uuden musiikin ja kultaisten klassikoiden pariin.

Pahoinpitelystä epäilty yhä useammin alaikäinen – naisuhrien määrä kasvoi selvästi viime vuonna

Pahoinpitelyrikoksiin syylliseksi epäiltyjen alaikäisten määrä nousi viime vuonna jälleen uuteen ennätykseen. Alle 18-vuotiaita epäiltyjä oli lähes 7 500, mikä oli noin 17 prosenttia enemmän kuin vuonna 2024.

Liikenneturvallisuutta parannetaan rakentamalla riista-aitaa moottoritiellä Paimiossa ja Saaristotiellä Paraisilla

Paimiossa riista-aitaa rakennetaan valtatielle 1 Paimionjokilaakson kohdalla.

Lounais-Suomen elinvoimakeskus parantaa liikenneturvallisuutta rakentamalla riista-aitaa Turku–Helsinki-moottoritiellä Paimiossa sekä maantiellä 180 Paraisilla. Työt alkavat Paimiossa kesäkuun alussa ja Paraisilla kesäkuun puolen välin tienoilla. Työt valmistuvat Paimiossa heinäkuun aikana ja Paraisilla lokakuussa.

Noin 64 000 nuorta päättää tänä keväänä perusopetuksen

Lukuvuoden päättyessä saa noin 64 000 yhdeksäsluokkalaista päätökseen opintonsa perusopetuksessa. Uusia ylioppilaita valmistuu 26 500. Ammatillisesta koulutuksesta keväällä valmistuvien määrä täsmentyy heinäkuun alussa.

Toiminnallisen urheilun ammattiliiga World Fitness Project saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen ja Turkuun

Turku Tuomiopäivä järjestetään tänä vuonna Rajupaja Areenalla Turussa 12.–13. kesäkuuta.

World Fitness Project (WFP) on vauhdilla kasvava toiminnallisen urheilun ammattiliiga, jonka huippukenttään kuuluu lajin parhaita urheilijoita ympäri maailman kausisopimusten kautta. Yhdysvaltalaislähtöinen globaalisti laajeneva organisaatio pyrkii tuomaan toiminnallisen urheilun ammattilaisurheilun kartalle. WFP:n yhteistyökumppaneihin kuuluu muun muassa Adidas.

Turku kannustaa katutyömaita haittojen hallintaan Vuoden katutyömaa 2026 -kilpailulla

Vuoden katutyömaa -kilpailun tavoitteena on vähentää katutöistä aiheutuvaa haittaa kaupunkilaisille. Sen avulla nostetaan esiin hyviä käytäntöjä, joilla haittoja voidaan tehokkaasti minimoida. Kilpailu järjestetään Turussa nyt ensimmäisen kerran.

Nykyklovneriaesitys naisena olemiseen kohdistuvista ristiriitaisista vaatimuksista

Miksi on niin vaikeaa olla nainen, kysyy esitys.

The Flight Attendant on nykyklovneriaesitys naisena olemiseen kohdistuvista ristiriitaisista vaatimuksista. Yhden klovnin idioottimaisen hervoton, tuskallinen ja riipaiseva tutkimusmatka naiseuden ytimeen. Miksi itseään täytyisi pienentää ja voiko omassa naiseudessaan epäonnistua? Ja miksi on niin vaikeaa olla nainen?

Koronarokotusta suositellaan syksyllä lähes samoille riskiryhmille kuin viime syksynä

THL suosittelee, että rokotukset toteutetaan hyvinvointialueilla viimeistään influenssarokotusten yhteydessä syksyllä. Koronarokotusten tehosteannoksia tarjotaan vakavan koronataudin kohonneessa riskissä oleville jälleen ensi syksynä.

Yritysrahoitus turvaa arvokkaan lintulahden hoidon julkisen tuen loputtua

Ruovikon niitto avaa näkymiä Raisiolahdelle, parantaa vesilintujen pesimäoloja ja hillitsee lahden rehevöitymistä.

Raisionlahti on merkittävä muuttolintujen levähdys- ja vesilintujen pesimäalue sekä raisiolaisten virkistyskohde. Raision kaupunki on hoitanut aluetta yli 20 vuoden ajan, viime vuosina Helmi-ohjelman tuella, mutta rahoitusta ei nykyisellä hallituskaudella ole ollut saatavilla. Kemianteollisuuden yritys Kiilto on sitoutunut rahoittamaan Raisionlahden luonnonsuojelualueen hoitotöitä vuosina 2026–28.

OP Pohjolan ennuste: Kasvu palaa maakuntiin ja kiihtyy pidemmällä aikavälillä

OP Pohjolan ekonomisti arvioivat, että seuraavan viiden vuoden aikana talouskasvu nopeutuu valtaosassa maakuntia. Investoinnit ja tuottavuuden paraneminen tukevat kasvua ja vahvistavat taloudellista hyvinvointia myös väestöltään supistuvilla alueilla.

Näköislehti

Urheilu

Toiminnallisen urheilun ammattiliiga World Fitness Project saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen ja Turkuun

Turku Tuomiopäivä järjestetään tänä vuonna Rajupaja Areenalla Turussa 12.–13. kesäkuuta.

World Fitness Project (WFP) on vauhdilla kasvava toiminnallisen urheilun ammattiliiga, jonka huippukenttään kuuluu lajin parhaita urheilijoita ympäri maailman kausisopimusten kautta. Yhdysvaltalaislähtöinen globaalisti laajeneva organisaatio pyrkii tuomaan toiminnallisen urheilun ammattilaisurheilun kartalle. WFP:n yhteistyökumppaneihin kuuluu muun muassa Adidas.

TPS:n Neea ja Janina Rinne siirtyvät SBS Wirmoon

Neea Rinne (53)

Naisten F-liigaan ensi kaudeksi noussut SBS Wirmo on tehnyt ensi kauden kattavat sopimukset Neea ja Janina Rinteen kanssa. Siskokset siirtyvät Mynämäelle TPS:stä, jossa pelasivat kaksi edellistä kautta. Ennen TPS:ää Rinteet edustivat Tampereen Classicia. Neea Rinne oli myös voittamassa vastikään alle 19-vuotiaiden maailmanmestaruutta Suomen maajoukkueen mukana. Wirmon rungon ensi kaudella muodostaa nousun taanneet pelaajat.

TPS valmistautuu uuteen kiekkokauteen Sveitsissä

TPS matkaa Sveitsiin uuden kauden alla.

TPS valmistautuu tulevaan Liiga-kauteen harjoitusotteluilla Suomessa ja ulkomailla ennen syksyllä käynnistyvää kautta. Mustavalkoiset aloittavat elokuun alussa perinteisessä Pitsiturnauksessa Raumalla ja pelaavat lisäksi kotiottelut Lukkoa sekä Jokereita vastaan Gatorade Centerissä.

Otteluanalyysi: Inter vei derbyn kahdella puskumaalilla

Jasse Tuominen teki Interin voittomaalin.

Lisää tätä. Lämmin iltapäivä, täysi tupa, fanien laulut ja tifot. Harvinaista herkkua suomalaisessa jalkapalloilussa. Itse pelikin, ensimmäinen paikallismatsi jalkapalloilun Veikkausliigassa lähes kuuteen vuoteen Interin ja TPS:n välillä, oli ihan kelpo ottelu. Yleensä derbyt ovat asemasotaa, jossa tapahtumia on vähän mutta nyt oli toisin. Kovia taklauksia nähtiin mutta myös tilanteita.

Viisi ikimuistoista Kupittaan derbyä

Derbyt ovat kovaa taistoa. Pallosta kamppailivat elokuussa 2020 Interin Timo Furuhom ja Rick Ketting sekä TPS:n Sami Rähmönen, Aldyir Hernandez ja Rasmus Holma.

Inter ja TPS kohtaavat 23. toukokuuta Veikkausliigaottelussa kuuden vuoden tauon jälkeen. Derbyjen paluun kunniaksi muistelemme aiempia ikimuistoisia derbyjä.

Lars Bryggman Turun Palloseuraan kahden vuoden sopimuksella

Lars Bryggman (kesk.) edusti vuosina 2022-25 Pelicansia. Hän juhlii lokakuussa 2023 maalia yhdessä Ryan Laschin ja Patrik Carlssonin kanssa.

Turun Palloseura on tehnyt kaksivuotisen sopimuksen ruotsalaishyökkääjä Lars Bryggmanin kanssa. Kookas, 193-senttinen vasemmalta ampuva 33-vuotias hyökkääjä siirtyy Turkuun Ruotsin SHL-seura Skellefteå AIK:sta, jossa hän teki päättyneellä kaudella runkosarjassa 47 ottelussa tehopisteet 10+11=21 sekä pudotuspeleissä 15 ottelussa tehot 5+4=9.