TFO:n video mapping -taideteos Oodi kauppatorille juhlistaa torin avajaisia
Turun filharmoninen orkesteri juhlistaa Turun kauppatoria video mapping -taideteoksella Turun päivän viikonloppuna pimeän laskeuduttua. Video mapping -esityksiä on kaksi: lauantaina 17. syyskuuta ja sunnuntaina 18. syyskuuta kello 20.45 ja esitys kestää noin 12 minuuttia.
Oodi Kauppatorille on visuaalinen video mapping -taideteos, jossa musiikkina kuullaan Turun filharmonisen orkesterin konserttitaltiointi Ludwig van Beethovenin 9. sinfonian viimeisestä osasta Oodi ilolle. Tapahtuma järjestetään kaupungin sydämessä ja turkulaisten olohuoneessa, uudella kauppatorilla, ja se kutsuu kaikki mukaan rauhan, ilon ja ystävyyden riemulauluun.
Teoksen toteuttaa Visual45. Visuaalinen suunnittelusta vastaa Pertti Jääsaari ja videosisällöntuotannosta Pertti Jääsaari sekä Vesa Pasanen.
Turun filharmoninen orkesteri avaa Turun päivänä 18. syyskuuta Konserttitalot ovet kello 12–18. Avointen ovien päivän tapahtumat ovat maksuttomia, mutta joihinkin tulee ilmoittautua erikseen.
Vuonna 1952 valmistunut Turun konserttitalo täyttää 70 vuotta tänä vuonna, ja avointen ovien päivänä avataan Konserttitalo 70 -näyttely. Päivän avaa tietokirjailija ja musiikin historioitsija Kimmo Korhosen historialuento Konserttitalon alkuvaiheista Konserttitalon salissa kello 12. Näyttelyyn voi tutustua koko päivän ajan. Näyttely on avoinna vuoden loppuun asti tapahtumien yhteydessä.
Konserttitalokierroksia järjestetään päivän aikana kolme. Kierroksella tutustaan Konserttitalon kulisseihin, ja kierretään tiloissa, johon yleisöllä ei yleensä ole pääsyä. Opastetun kierroksen kesto on noin 45 minuuttia, ja kierrokselle tulee ilmoittautua etukäteen.
Nyrjähdyksiä-performanssi esitetään päivän aikana kahdesti. Performanssi on klassisen musiikin ja nykytanssin yhteistyöstä syntyvä teos, joka kuljettaa katsojaa Turun konserttitalon eri tiloissa. Teos esittelee 70-vuotiaan talon tiloja ja sen funktionaalista arkkitehtuuria. Konseptista vastaavat Jarmo Korhonen, Pekka Laamanen, Suvi Nieminen ja Ilona Salonen. Performanssia seuraamaan tulee ilmoittautua etukäteen ja esitys toteutetaan yhteistyössä Läntisen tanssin aluekeskuksen kanssa.
Pianisti Andreas Boyden esiintymiset sähköistävät yleisöjä ympäri maailmaa. Torstaina 15. syyskuuta kello 19 Boyde saapuu Turun filharmonisen orkesterin solistiksi ja esittää George Gershwinin klassikon Rhapsody in Blue sekä Igor Stravinskyn Konserton pianolle ja puhallinsoittimille. Illan johtaa mainetta niin oopperan, sinfoniakirjallisuuden kuin nykymusiikinkin saralla niittävä Jonathan Stockhammer.
Boyden tulkinta Gershwinin rapsodiaklassikosta on kirvoittanut ylistäviä arvioita. Rapsodia taituroi taidemusiikin ja jazzin välimaastossa. Myös Stravinskyn teoksessa pianotaituri pääsee heittäytymään täysillä. 1920–30-lukujen Amerikasta haettujen sävelten illassa kuullaan lisäksi Samuel Barberin ensimmäinen teos täydelle orkesterille, eli The School for Scandal, Roy Harrisin tunnetuin teos sinfonia nro 3 sekä Aaron Coplandin kansanmusiikkivaikutteinen teos Billy the Kid.
Konserttia ennen alkaa syksyn Uteliaat aloittelijat -sarja, jossa tutustutaan klassiseen musiikkiin ja illan konserttiin Turun AMK:n musiikin koulutusohjelman päällikkö Eero Linjaman kanssa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)


















