Nimpparisankari: Nimi kukan mukaan
Eläkepäiviään viettävän Vuokko Vartiaisen syntymän aikaan 1953 Vuokko oli huomattavasti yleisempi nimi kuin tänä päivänä, vaikka ei nimi koskaan massasuosittu nimi ole ollut. Yhteensä Vuokko-nimen on Suomessa saanut runsaat 9 000 suomalaista. Heistä lähes puolet ovat syntyneet 1940- ja 50-luvuilla.
Vartiaisen nimen taustalla ei kuitenkaan ole muodikkuus tai trendit vaan sopimus.
– Äitini ja hänen siskonsa olivat tehneet sopimuksen, että kumpi heistä saa ensin lapsen, nimeää hänet kukan mukaan. Minun äitini tuli äidiksi ensin, joten minusta tuli Vuokko, Vartiainen kertoo.
Vartiaisen täti sai myöhemmin pojan, mutta tälle ei kukka-aiheista nimeä tullut.
– Hänestä tuli Vesa. Alkukirjaimen verran siinä oli siis samaa.
Kukkakuvasto oli Vartiaisen nimiä pohdittaessa laajemminkin esillä.
– Isä olisi halunnut nimekseni, tai vähintään toiseksi nimekseni, Orvokin. Mutta Orvokkia minulle ei sitten kuitenkaan annettu, hyvä niin. Vuokko Orvokki olisi ollut vähän liikaa, Vartiainen nauraa.
Vaikka Vuokko oli 1950-luvulla melko tavallinen nimi, ja nimellä on Suomessa 1800-luvulle asti yltävät perinteet, ei Vartiainen muista, että lapsuudessa hänellä olisi ollut kaimoja tuttavapiirissä.
– Vuokko on ollut elämässäni myöhemminkin aika harvinainen nimi, vaikka julkisuudessa on ollut paljonkin Vuokkoja. Muutama vuosi sitten törmäsin kauppareissulla äitiin, jolla oli pari-kolme-vuotias Vuokko-niminen lapsi. Hän oli ainoa nykyajan Vuokko-niminen pikkulapsi, johon olen törmännyt.
Ehkä nimen harvinaisuudesta johtuen myöskään pysyviä lempinimiä ei ole Vartiaiselle jäänyt.
– Työelämässä tosin minua ehdittiin puhutella muun muassa Viiviksi ja Vapuksi. Tätä sattui asiakkaille, jotka eivät olleet niin paljon kanssani tekemisissä. Ei se minua haitannut, että nimeni muistettiin joskus väärin.
Vuokko Eskolin-Nurmesniemen, Vuokko Mujeen ja muiden julkisuudesta tuttujen Vuokkojen lisäksi Vartiaisella on myös paikkakuntakaima. Juuan Vuokon kylässä Pielisen länsirannalla Vartiainen ei ole matkaillut.
– Kuulin kylästä ensimmäistä kertaa vasta muutama vuosi sitten. Olisihan se hauska käydä omaa nimeään kantavalla paikkakunnalla.
Vuokon nimipäivä on 2. toukokuuta.
Ilkka Lappi

















