Jälkipeli: Kaiken kokenut Iku Viitanen selosti TPS:n otteluita suurella intohimolla

Iku Viitanen on ollut elämänsä aikana monessa mukana. Parikymmentä vuotta sitten hän välitti tunnelmia TPS:n jääkiekko-otteluista. Pudotuspeleissä käytetystä ”tuubasta” tuli kuuluisuus. Iku Viitanen on ollut elämänsä aikana monessa mukana. Parikymmentä vuotta sitten hän välitti tunnelmia TPS:n jääkiekko-otteluista. Pudotuspeleissä käytetystä ”tuubasta” tuli kuuluisuus. Kuva: Hannu Tuominen

– Emme ole puolueellisia, vaan olemme erittäin puolueellisia.

Siinä tiivistettynä Team Päämiehen lähtökohta Turun Palloseuran jääkiekko-otteluiden selostamiselle. Kyseessä oli parikymmentä vuotta sitten radioasema Auran Aalloilla toiminut kahden hengen tiimi, joka välitti perin värikkääseen tyyliin ottelutunnelmia turkulaisille jääkiekon ystäville.

Team Päämiehen muodostivat alun perin kaksi henkilöä: Iku Viitanen ja Harri Moisio.

Juha-Pekka Jalo toimi suunnannäyttäjänä. Paikallisradiotoiminnan aloitettua 1980-luvulla Jalon ääni tuli tutuksi monille. Urheiluselostukset olivat olleet siihen asti vain Ylen kanavien yksinoikeus. Paikallisradioiden ansiosta selostus muuttui värikkäämmäksi, kun selostaja saattoi olla vapaasti kotijoukkueen puolella.

Ja mikä oli Jalon hehkuttaessa turkulaisen joukkueen otteita kaukalossa, kun samoihin aikoihin osuivat TPS:n ja valmentaja Hannu Jortikan kultaiset vuodet triplamestaruuksineen.

Jortikka palasi uudestaan TPS:n pääkäskijäksi vuonna 1998. Jälleen oli tuloksena peräjälkeen kolme Suomen mestaruutta. Näistä kahta viimeistä pääsi hehkuttamaan myös Team Päämies.

Viitasen ja Moision valinta selostajapariksi ei ollut sattumaa. Moisio tuli Auran Aalloille vuonna 1994 studioisännäksi TPS:n pelatessa jääkiekon SM-liigassa vieraspelejään.

Viitanen värvättiin hieman myöhemmin. Hänen roolinsa oli aluksi toimia ”plankkiapinana”, eli hänen tehtävänä oli välittää ottelutunnelmia kaukalonlaidalta. Viitanen aloitti Turkka Talosen selostaessa TPS:n otteluita.

– Television SuperSportin otteluselostuksiin haettiin kielitaitoista kaukalonlaitatoimittajaa kaudelle 1996–97. Yhden näyttömatsin jälkeen liityin plankkiapinaksi. Selostuksen korkeakoulu alkoi esikuvani JP Jalon opissa. Näin läheltä, miten perusteellisesti hän valmistautui otteluihin. Se jätti minuun lähtemättömän jäljen.

Jalon jälkeen Viitanen jatkoi Talosen kanssa.

– Tulin Auran Aalloille juontajaksi loppuvuodesta 1996. Kesällä 1997 Talonen tiedusteli kiinnostustani plankkiapinan hommiin TPS:n otteluihin. Näin korkeakouluni jatkui Turkan ohjaamana.

Plankkiapina Viitaselle tulivat tutuiksi monet sen aikaiset TPS-valmentajat, kuten Vladimir Jursinov, Jukka Koivu, Hannu Virta ja Kari Jalonen.

– Sijoituin mikrofonin kanssa vaihtoaitioiden väliin. Koivu oli innokas analysoimaan kesken pelin pienessäkin ajassa mitä on tapahtunut ja mitä tulee tapahtumaan. Se ei ollut mitään turhaa lätinää, vaan asiantuntijan puhetta. Jortikan aikana vuorostaan Jalonen ja Virta kommentoivat mielellään. Homma toimi loistavasti.

Vuonna 1999 Viitaselle tarjottiin mahdollisuutta siirtyä kaukalonlaidalta selostuskoppiin. Näin syntyi Team Päämies, joka oli idealtaan täysin poikkeuksellista.

– Halusin ottaa mallia historiallisen hurjasta parivaljakosta, eli radioselostajakaksikosta JP Jalo ja Juha Lindgren. Heidän tapansa selostaa iski minuun kuin metrin halko. Hurja mittapuu, mutta oli alusta asti selvää, että selostajia pitää olla kaksi ja sen pitää olla myytävä tuote. Moisio oli tuohon aikaan kaverini, joten selostajakaksikon toinen puoli oli itsestäänselvyys.

Parivaljakko Viitanen–Moisio tulivat Talosen tilalle. He halusivat tuoda mukanaan jotain uutta ja erilaista.

– Meillä oli Team Päämiehen kanssa selostamisen ohella show-meininkiä. Pehmensimme jääkiekon karua sanomaa. Kun oli kaksi ukkoa selostamassa otteluita, se antoi meille paljon mahdollisuuksia.

Selostuskaksikon nimen taustalla oli yhteistyökuvio matkapuhelimia myyneen ketjun kanssa.

– Auran Aaltojen myyntipuoli järjesti niin, että yritys osti meidän selostusnimen. Emme olleet selostajina Viitanen ja Moisio, vaan aina otteluselostajana oli Team Päämies. Se oli kahden miehen show, eli se ei henkilöitynyt vain yhteen mieheen. Näin kiekkoselostuksista tehtiin entistäkin kaupallisempi tuote mainoksineen. Kännykkäkauppa oli siihen aikaan kuumimmillaan. Olemme varmaan kiekkopuolella ainoa parivaljakko, jonka nimi on myyty.

Kuuntelijoilta tullut palaute oli suoraa. Uusi tapa herätti ihmetystä.

– Vertailukohtina käytettiin tietysti JP:tä ja Turkkaa ja emmehän me sille tasolle alussa yllettykään. Tosin Turkalla oli sama ongelma, kun hän tuli Jalon jälkeen. Kuuntelijoiden muutosvastarinta oli kova. Murskaavan alkukritiikin jälkeen hammasta purren mentiin eteenpäin. Useimmat päätyivät pitämään, osa ei. Lähestymiskulmamme oli viihteellisyys itse peliä unohtamatta.

Team Päämiehen toisella kaudella kokoonpanoon tuli muutos. Moision tilalle tuli Pete Poskiparta.

– Kun Moisiosta tuli päätoimittaja kesällä 2000, yhteistyö selostuskopissa ei enää toiminut. Annoin päätoimittajalleni potkut ja pyysin Peten mukaan. Poskiparralla on ihan hillitön huumorintaju. Jo silloin hän teki myös taikatemppuja. Pelimatkoilla kädet kävivät, kun Pete harjoitteli korttipakalla.

Keväällä 1999 TPS oli voittanut Jortikan johdolla mestaruuden. Se oli ”Jortsun” toisen triplasarjan ensimmäinen mestaruus. TPS oli seuraavan kauden (1999–2000) ennakkosuosikki, huolimatta, että joukkue oli uusiutunut melkoisesti. Tuloksena oli runkosarjan komea voitto ja SM-liigan uusi piste-ennätys.

TPS eteni loppuotteluihin pudottamalla ensin puolivälierissä Ilveksen ja välierissä HIFK:n. Loppuotteluvastustaja oli tuttuun tapaan Helsingin Jokerit.

Ottelusarja oli jo turkulaisille katkolla kotonaan, mutta Jokereiden voittaessa ratkaisu siirtyi Helsinkiin ja neljänteen otteluun. Team Päämies oli tietysti paikalla. Menomatka meni junassa TPS-kannattajien seurassa.

Ottelu päättyi TPS:n voittoon ja Suomen mestaruuteen. Kotimatkasta tuli ikimuistoinen, sillä Team Päämies sai palata kotiin Kanadan maljan ja pelaajien kanssa TPS:n omassa bussissa. Parivaljakko välitti voittotunnelmia suoraan juhlahumua täynnä olleesta linja-autosta.

– TPS:n mestaruudet ovat olleet kaikki ikimuistoisia, mutta vuoden 2000 mestaruuden ratkettua radiolähetyksen tekeminen bussissa kotimatkalla Turkuun yhdessä joukkueen kanssa on unohtumaton elämys. Muistan, miten jo Salon kohdalla ensimmäiset autot olivat vastassa vilkuttamassa meille valoja.

Kausi 2000–01 oli valmentaja Jortikalle erityinen. Hänellä oli mahdollisuus uusia historiallinen triplansa. Ongelma oli jälleen joukkueen suuri vaihtuvuus. Poissa olivat Esa Keskinen, Kari Harila, Tomi Kallio ja Kai Nurminen. Paikkaajiksi tulivat muun muassa Niko Kapanen ja Henrik Tallinder. Otteet kaukalossa vaihtelivat, mutta tuloksena oli kuitenkin sarjan toinen tila ennen Jokereita.

Niin vain TPS eteni jälleen loppuotteluun. Oulun Kärpät oli pudottanut yllättäen ennakkosuosikki Jokerit. Oululaisten meno hyytyi kuitenkin ottelusarjassa TPS:n vastaan. Turkulaisten loppuotteluvastustaja oli Tampereen Tappara.

TPS matkusti Tampereelle Hakametsän halliin johtaen sarjaa 2–1. Kalle Sahlstedt oli ratkaissut kotivoiton edellisessä ottelussa turkulaisille ja sama mies oli myös isossa roolissa Tampereella. Suomen mestaruus ratkesi vasta jatkoajalla. Maalintekijänä Sahlstedt. Tälläkin kertaa Team Päämies sai tulla yötä myöten Kanadan maljan kera Turkuun. Voittojuhlat järjestettiin Turku-hallissa.

– Tunnelma jatkobileissä oli mahtava Turkuhallissa ja Hamburger Börsissä sekä seuraavana päivänä Turun torilla. Aivan hillitön fiilis.

Oma tarinansa muodostui pudotuspeleissä käytössä olleesta ”playoff-tuubasta”. Maalin syntyessä Team Päämies töräytti ilmoille kaamean äänen – ikään kuin ennakoiden nykyään Turkuhallissa käytössä olevaa maalitorvea.

– Löysin tuuban Auran Aaltojen romuvarastosta. TPS:n pelaaja Marco Tuokko, todellinen pelimannimies, valisti meitä kertomalla, että kyseessä on baritonitorvi. Tuokko oli torvesta niin innoissaan, että kuljetti sitä mestaruuskauden jälkeen kaikkialle.

Viitanen tuntee paikallisen urheilumaailman läpikotaisin, onhan hän ollut uransa varrella monissa eri tehtävissä. Iku tuntee hyvin turkulaisen amerikkalaisen jalkapallon. Onpa hänet nähty käsipallomaailmassakin.

– Kim Rafkin kysyi minua HC Denniksen ”toiminnanjohtajaksi” kesällä 2003 ja samanaikaisesti Juhani Tamminen tiedusteli halukkuuttani lähteä kuulutus- ja viihdepuolen hommiin Porin Ässiin. Molemmat pestit kestivät kaksi kautta.

Tammisen ja Viitasen tiet kohtasivat uudestaan, kun Tami toimi Tuto Hockeyn taustajoukoissa. Tavoite oli nostaa Tuto takaisin parrasvaloihin.

– Tammisen myötävaikutuksella Tuton otteluselostukset Radio Sadan kanavalla kaudella 2011–12 yhdessä JP Jalon kanssa oli mahtava kokemus. Kiersin pääasiallisesti vierasmatseissa joukkueen mukana. Oli kuin olisin palannut 1980-luvun alkuun, jolloin kiersin bändini kanssa ympäriinsä. Todellista me-henkeä ja huikeaa reissaamista. Pääsin näkemään joukkueen tekemistä aitiopaikalta.

Viime vuosina Viitanen on nähty eräällä arvostetuimmalla paikalla Turussa, TPS:n jääkiekko-otteluiden kuuluttajana. Legenda Aulis Virtasen perintö on Turussa tarkoin varjeltu ammatti. Tosin Viitasen kädet ovat tarkoin sidotut. Kaikilla liigapaikkakunnilla kuulutetaan samalla tavoin.

– Suomen Jääkiekkoliitto antaa viralliset kuulutusohjeet. Monisivuiseen ohjeistukseen on minuutin tarkkuudella kirjattu ylös tarkat sanamuodot, mitä tulee sanoa ottelun aikana kussakin tilanteessa. Muun muassa maalintekijät ja syöttäjät kuulutetaan tismalleen samalla tavalla kaikissa liigaotteluissa.

Harri Moisio (vas.) ja Iku Viitanen, Team Päämiehen selostajakaksikko syyskuussa 1999,jolloin mailat olivat puuta ja selostajat rautaa. Harri Moisio (vas.) ja Iku Viitanen, Team Päämiehen selostajakaksikko syyskuussa 1999,jolloin mailat olivat puuta ja selostajat rautaa. Kuva: Johnny Holmén

Teollisuus kasvun veturina

Teollisuuden tilaukset ovat olleet kasvussa. Kuva on Telesten tehtaalta vuodelta 2022.

Talous takkuaa mutta Elinkeinoelämän Keskusliiton (EK) tuorein suhdannebarometri lupailee jo hieman parempaa. Barometrin tuloksia Turussa esitellyt johtaja Sami Pakarinen EK:sta arvioi, että kyse ei ole enää siitä, lähteekö kasvu liikkeelle, vaan siitä kuinka vauhdikkaasti mennään eteenpäin.

Etäpäivätoimintaa kolmen hyvinvointialueen yhteistyöllä

Länsi-Uudenmaan, Pohjois-Karjalan, ja Varsinais-Suomen hyvinvointialue tuottavat vammaispalvelujen etäpäivätoimintaa hyvinvointialuerajat ylittävällä yhteistyöllä. Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue (LUVN), Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) ja Pohjois-Karjalan hyvinvointialue – Siun sote ovat jatkaneet keväällä aloittamaansa onnistunutta yhteistyökokeilua, jossa vammaispalvelujen avoimeen etäpäivätoimintaan voi osallistua yli hyvinvointialuerajojen.

Petri Rainio Bravidan Turun yksikönjohtajaksi

Petri Rainio.

Bravidan Etelä- ja Varsinais-Suomen alueen Turun yksiköt saivat vahvistuksen, kun Petri Rainio aloitti Turun yksikönjohtajana syyskuussa. Rainiolla on pitkä työhistoria talotekniikan, rakentamisen ja konsultoinnin parissa. Hän on työskennellyt koko uransa erilaisissa urakoinnin, servicen ja suunnittelun tehtävissä, muun muassa asentajana, työnjohtajana, projektipäällikkönä ja yksikönjohtajana.

Nojatikkailla työskenneltiin yli kymmenen vuotta, kunnes työntekijä putosi ja loukkaantui vakavasti – työnantajalle sakot työturvallisuusrikoksesta

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on 4. marraskuuta antamallaan tuomiolla katsonut työnantajana toimineen elinkeinoharjoittajan syyllistyneen työturvallisuusrikokseen, kun huoltohenkilönä työskennellyt työntekijä kaatui lipunnoston yhteydessä nojatikkailta maahan.

Hyvää Suomesta -merkittyjen elintarvikkeiden kotimaisuus pysynyt korkeana

Hyvää Suomesta -merkityt tuotteet täyttävät tiukat raaka-aineiden kotimaisuuskriteerit, joiden perusteella kotimaisuusaste lasketaan. Lisäksi tuotteet on valmistettu ja pakattu Suomessa.

Hyvää Suomesta -merkittyyn ruokaan käytetään suuri osa suomalaisten ruoantuottajien tuottamista raaka-aineista ja vuosittaiset muutokset tuotteiden raaka-aineiden kotimaisuusasteissa ovat pysyneet vähäisinä. Reilulla kolmasosalla Hyvää Suomesta -merkityistä tuotteista raaka-aineiden kotimaisuusaste on sata prosenttia. Lisäksi kolmannes tuotteista on sellaisia, joiden kotimaisuusaste on lähellä sataa. Merkin käyttöön sallitun matalimman kotimaisuusasteen elintarvikkeita on vain muutama prosentti.

Taideakatemian yö esittelee Turun AMK:n opiskelijoiden taidetta ja esityksiä

Turun ammattikorkeakoulun Taideakatemian opiskelijat avaavat jälleen ovensa ja sydämensä taiteelle, kun Taideakatemian yö valtaa Linnankadun kampuksen torstaina 6. marraskuuta kello 17–21.

Mielenilmaus Venäjän imperialismia vastaan

Mielenilmaus järjestetään Tapaaminen Turussa 1812 -teoksen luona.

Turussa järjestetään mielenilmaus Venäjän imperialismia vastaan lauantaina 8. marraskuuta kello 13–14 Tapaaminen Turussa 1812 -veistoksen luona (Läntinen rantakatu 1).

Furuholm: Potkulaki ei lisää työllisyyttä vaan ainoastaan heikentää työntekijöiden asemaa

Kansanedustaja Timo Furuholm (vas,) on huolissaan siitä, että hallitus tuo eduskuntaan jälleen kerran esityksen, joka ainoastaan heikentää työntekijöiden asemaa. Tällä kertaa kyse on henkilöperusteisen irtisanomisen helpottamisesta – toisin sanoen työsuhdeturvan purkamisesta. Eduskunta alkaa käsitellä Orpon hallituksen esitystä, jonka myötä irtisanomiselle ei tarvittaisi enää painavaa syytä.

Naantalin kaupunginhallitus esittää valtuustolle verojen säilyttämistä ennallaan

Naantalin kaupunginhallituksen puheenjohtajisto Reetta Tanila-Järvinen (vas.), Toni Forsblom (pj.) ja Kimmo Aho.

Naantalin kaupunginhallitus käsitteli maanantaina talousarvion vuodelle 2026. Hallitus esittää 10. marraskuuta kokoontuvalle valtuustolle, että kunnallisveroprosentti ja kiinteistövero pysyvät ennallaan. Kaupunki varautuu lainataakan kasvuun ja sopeuttamisohjelman tekemiseen.

Bergqvist: Kuntien pitkäaikaistyöttömistä maksamia sakkomaksuja tulisi vähentää

Kansanedustaja, RKP:n varapuheenjohtaja Sandra Bergqvist katsoo, että niin sanottuja pitkäaikaistyöttömistä kunnille määrättyjä sakkomaksuja tulisi väliaikaisesti alentaa, jotta rahat voitaisiin sen sijaan käyttää työllisyyspalvelujen kehittämiseen.

Raitiotie kiinnostaa Turussa – suunnitelmiin tutustui lähes 15 000 henkilöä

Tilaisuuksiin osallistui yhteensä noin 2 500 henkeä muun muassa pääkirjastossa.

Turun raitiotien alustavat katusuunnitelmat julkaistiin syyskuussa. Suunnitelmia sai kommentoida karttapohjaisessa kyselyssä ja niitä esiteltiin lukuisissa tilaisuuksissa. Kaupunkilaisten antamia palautteita hyödynnetään suunnitelmien viimeistelyssä, mikäli kaupunginvaltuusto päättää, että raitiotie rakennetaan Turkuun. Kyselyssä ja Turun Raitiotieallianssin järjestämissä tilaisuuksissa suunnitelmiin tutustui lähes 15 000 henkilöä.

Timo Ketonen juhlapuhuja Turun Svenska dagen -juhlassa

Ruotsalaisuuden päivää vietetään perinteisesti 6. marraskuuta kello 18. Myös Turussa päivää juhlistetaan näyttävästi Åbo Svenska Teaterissa järjestettävällä juhlalla. Tämän vuoden juhlapuhujana on yrittäjä ja hallitusammattilainen Timo Ketonen , TS-yhtymä Oy:n hallituksen puheenjohtaja ja A´Pelago Experience Ab:n toinen perustaja.

Turku Rock Academy coveroi Lordia

Eliina Rantakallio tähdittää kauhuteemaista musiikkivideota.

Turku Rock Academyn tuoreimman yhteistyön tuloksena syntyi Lordi-cover ja musiikkivideo Believe Me . Turkulaisen bändivalmennuksen käsittelyssä hirviörockin jättiläinen Lordi kohtaa nuoren muusikkosukupolven.

Åbo Akademin rehtorin virkaan 11 hakijaa

Åbo Akademi on käynnistänyt uuden rehtorin valintaprosessin. Hakuaika päättyi 2. marraskuuta. Määräaikaan mennessä 11 henkilöä oli jättänyt hakemuksensa. Uuden rehtorin toimikausi on 1.8.2026−31.7.2030.

Hannu Salmen Frans Leijon kamppailee tietokirjallisuuden Finlandia-palkinnosta

Turun yliopiston kulttuurihistorian professori Hannu Salmi on Frans Leijonin veljen pojanpoika.

Tietokirjallisuuden Finlandia-palkinnosta kilpailee tänä vuonna seuraavat kuusi teosta: Mia Jussinniemen Ella Tobin – Amfetamiinikauppias (Johnny Kniga), Sami Karjalaisen Muodonvaihdoksia ihmettelemässä (Tammi), Rami Mäkisen ja Matti Rämön Oikeusmurha. Kuinka järjestelmä tuhosi Auerin perheen (Otava), Jenni Räinän Veden ajat. Matka läpi muuttuneen maiseman (Like), Hannu Salmen Frans Leijon. Kuurosokean ihmeellinen elämä (Otava) sekä Paavo Teittisen Pitkä vuoro. Kuinka moderni orjuus juurtui Suomeen (Gummerus).

Ajopiirturirikkomusten määrä lisääntyi kolmanneksella

Poliisi valvoi tehostetusti raskasta liikennettä koko maassa viime viikon maanantaista perjantaihin 27.–31. lokakuuta. Valvontaa tehtiin yhteistyössä Tullin ja Rajavartiolaitoksen kanssa (PTR-yhteistyö).

Maisemat kuvastavat tunnetiloja

Marianne Saarenvirran näyttely Omakuvan kerrontaa on esillä Space 81 -tilassa (Stålarminkatu 15) 4.– 15. marraskuuta.

Potilaaseen kohdistuvia pakkotoimia pyritään vähentämään mielenterveyshoidossa osaamista kehittämällä

Uusi pohjoismainen verkosto kehittää sosiaali- ja terveysalan koulutusta tarjoaville korkeakouluille yhteisen opintojakson, jonka ytimessä on potilaaseen kohdistuvien pakkotoimien ennaltaehkäisy mielenterveyshoidossa.

Urheilu

Roope Koskela ui nuorten Suomen ennätyksiä Porissa

Roope Koskela.

Roope Koskela ui nuorten Suomen ennätyksen perhosuinnissa Porin Grand Prix -kilpailuissa. Koskela paransi ennätystään vakuuttavasti sekä 50 metrin että 100 metrin perhosuinnissa, tehden samalla kaksi uutta nuorten Suomen ennätystä.

Ommi Mingsupphakun kamppaili kaksi maailmanmestaruutta ensiyrittämällä

Ommi Mingsupphakunin kamppailu-urheilu-ura on ollut nousujohteinen. Ensimmäinen mitali oli vuoden 2019 thainyrkkeilyn SM-pronssi. Sittemmin voittoja on kertynyt runsaasti.

Turku Muay Thaita edustavalle Ommi Mingsupphakunille kuluva vuosi on ollut erityinen. Menestystä kamppailulajeista on tullut aiemminkin, mutta tämän vuoden saldo on kaksi maailmanmestaruutta. Kesäkuussa Mingsupphakun voitti WKU-liiton thainyrkkeilyn MM-tittelin. Lokakuun lopussa hän voitti saman liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruusottelussa saksalaisen Michaela Michlin Münchenissä.

Albin Granlund jatkaa Interin takalinjoilla

Albin Granlund.

Inter on tehnyt jatkosopimuksen toista kauttaan sinimustissa pelaavan Albin Granlundin kanssa. Paraisilta kotoisin olevan puolustajan jatkosopimus kattaa kauden 2026.

TPS:n ja Roni Seväsen pelaajasopimus purettu

Roni Sevänen.

Turun Palloseura ja puolustaja Roni Sevänen ovat purkaneet sopimuksensa yhteisymmärryksessä.

Ice Cagen suosio näkyy myös kiinnostuksena Hamaraa kohtaan

Ahkeraan tänä vuonna otellut Olli Santalahti ottelee jälleen kotiyleisön edessä.

Turun syksyssä on ollut kamppailu-urheilun ystäville poikkeuksellisen paljon nähtävää. Ice Cage täytti Turkuhallin syyskuussa ja Turku Fight veti hyvin väkeä lokakuun alussa Kupittaan palloiluhalliin. Marraskuussa on Hamaran vuoro, kun Hamara 8 järjestetään Kupittaan palloiluhallissa 8. marraskuuta.

Otteluanalyysi: Inter ylsi vajaalla miehistöllä vain tasapeliin

Eetu Huuhtanen piti Interiä pystyssä toisella puoliajalla.

Inter joutui taistelemaan yli 70 minuuttia yhden miehen alivoimalla Seinäjoen Jalkapallokerhoa vastaan Veikkausliigan kamppailussa Kupittaalla, sillä Jean Botué lensi suihkuun jo 17 peliminuutilla. Inter oli ulosajohetkellä johdossa mutta SJK tasoitti. Inter meni vielä vajaanakin johtoon ensimmäisen puoliajan lopussa mutta paine yltyi toisella jaksolla ja SJK tasoitti lopussa loppuluvuiksi 2-2.