Nostalginen Turku: Yli 500 liigapelin mies
Lentopalloilija Sami Heikkiniemi (s. 1974) pelasi urallaan peräti yli 500 pääsarjatason ottelua. Hän liittyi tämän haamurajan ylittäneiden pelaajien joukkoon vuonna 2008. Heikkiniemi oli kaikkien aikojen kuudes suomalaispelaaja, joka sai 500 liigaottelua täyteen. Heikkiniemen lopulliseksi saldoksi tuli 506.
Heikkiniemi debytoi pääsarjatasolla Raision Loimun riveissä 3. lokakuuta 1993. Ensimmäinen vastustaja oli VaLePa Vammalasta. Keväällä 1994 Loimun pelaajien kaulaan pujotettiin pronssiset SM-mitalit. Heikkiniemi edusti raisiolaisseuraa uransa seitsemän ensimmäistä kautta. Täysosuma tuli keväällä 1997, kun raisiolaisseura palasi komeasti ja ehkä vähän yllättäenkin kultakantaan seitsemän vuoden tauon jälkeen.
Suomen mestaruutta seurasivat pelit maailman arvostetuimmassa seurakilpailussa, Lentopallon Mestareiden liigassa. Tätä herkkua on suomalaisseura päässyt viimeksi maistelemaan kaudella 2001-02, silloinkin asialla oli Raision Loimu.
Heikkiniemi opiskeli pelaajauransa ohessa Turun yliopistolla valtiotieteiden maisteriksi. Hän vaihtoi Loimun värit 2000-luvun taitteessa salolaiseen Piivolleyhin, jonka riveissä tuli SM-pronssia keväällä 2001. Loimuun hän palasi jälleen kaudeksi 2003–04. Raisiolaiset pääsivät jälleen juhlimaan pokaalia, tällä kertaa kyseessä oli seurahistorian ainoa Suomen Cupin voitto.
Seuraavaksi Heikkiniemi vaihtoi Varsinais-Suomen tutut maisemat Vaasaan. Peliura jatkui Vaasan Kiistossa kaksi kautta ja samalla hän teki tuntiopettajan töitä Vaasan yliopistolla. Hän palasi sen jälkeen vielä yhdeksi kaudeksi Saloon, jonka jälkeen komea pääsarjaura oli paketissa. Suomen A-maajoukkuetta Heikkiniemi edusti 22 ottelun verran vuosina 1993-99. Uransa ensimmäiset A-maaottelut hän pelasi Lentopallon Maailmanliigassa.
Keskipohjalaisen Kälviän Tarmon kasvatti on löytänyt lentopallon parista töitä myös hienon pelaajauransa jälkeen. Hän toimi yli kymmenen vuotta nuorten valmentajana ja järjestöaktiivina niin Lentopalloliitossa kuin Salon Viestin johtokunnassa. Nykyisin hän toimii Suomen Lentopalloliitossa urheilutoiminnan johtajana. Toimenkuva kattaa liiton koko urheilutoiminnan juniorilentopallosta aina huippu-urheiluun saakka. Vastuulla ovat niin varsinainen kilpailutoiminta, kuin valmennuskin.
Heikkiniemen tyttäret Ronja ja Roosa Heikkiniemi ovat molemmat huippulentopalloilijoita salolaisen LP Viestin riveistä.
Heikki Möttönen




















