Kampuksella pukeudutaan mukavasti, muttei typerästi
Kampuksilla näkee toinen toistaan erilaisempaa pukeutumista. Kysyimme kolmelta korkeakouluopiskelijalta muun muassa heidän tyyleistään ja kriteereistään valita vaatteet luennolle lähtiessä.
Päivästä riippuen. Turun yliopistossa opiskeleva Vilma Särkkä käyttää koulussa vaihtelevasti eri vaatteita. Se, millaisia vaatteiden pitää olla, riippuu koulupäivästä.
– Jos jää vaikka koulun jälkeen lukemaan, vaatteiden täytyy olla mahdollisimman mukavat. Esimerkiksi legginsit tai trikoohame olisivat sopivia. Tärkeää on, ettei jalassa ole kovin puristavat farkut. Vaatteet valikoituvat myös sen mukaan, jos päivän aikana on vaikka liikuntaa.
– Tykkään pukeutua siististi, mutta minun puolestani kaikki voivat pitää päällään ihan mitä haluavat. Suosin farkkujen sijasta sukkahousuja ja hametta. Niiden kanssa on hyvä yhdistää esimerkiksi neule tai bleiseri.
Ei Reinoja. Kauppakorkeakoulua käyvällä Viktor Lustigilla ei ole erikseen opiskeluun tarkoitettuja vaatteita.
– Tyyli on universaali eikä sitä pysty sitomaan yhteen paikkaan. SItä että näyttää typerältä, ei saa anteeksi sillä, että kertoo menevänsä kouluun.
Lustigin mielestä kouluun pitää pukea vaatteet, jotka tuntee omakseen ja jotka päällä voisi mennä vaikka työhaastatteluun.
– Vaatteiden sopivuutta ei silti voi rajata siihen, onko päällä vaikka irtotakki. Kyse on siitä, miten vaatteet päällään kantaa.
Floppeja pukeutumisessa ovat Lustigin mielestä muun muassa klassiset Reino-tossut.
– Mustalle listalle menevien Reinojen lisäksi Merrellin kävelykengät ovat erittäin väsyneet. Aika usein näkee myös huonosti istuvia farkkuja sekä ylipäätään huonosti istuvia vaatteita.
Rennommin. Turun ammattikorkeakoulua käyvä Nelli Lapintiekään ei pue kouluun tiettyjä vaatteita.
– Pukeudun kouluun hieman rennommin kuin muualle. Vaatteiden täytyy olla mukavia. Koulussa ei varsinaisesti tarvitse olla minkään tyylinen vaan päälle voi laittaa juuri sitä mitä haluaa.
Lapintie tykkääkin käyttää lempivaatteitaan sekä koulussa että vapaa-ajalla.
– Tykkään näyttää suht edustavalta. Koulussa saa kyllä olla rähjäisenäkin, eikä se häiritse minua, mutta pitää silti pukeutua asiallisesti. En pukisi kovin paljastavia tai provosoivilla teksteillä varustettuja vaatteita.
Vaatekriisiaamuina Lapintien pelastavat tutut vaatteet.
– Tällä hetkellä minulla on pörröneule, johon väsyneinä aamuina aika usein sukellan. Lempifarkut toimivat myös aina.

















