Yritysten maksuviiveet kääntyivät rajuun nousuun

Maksuviiveellisten yritysten suhteellinen osuus nousi korkeimmalle tasolle moneen vuoteen.
Maksuviiveellisten yritysten suhteellinen osuus nousi korkeimmalle tasolle moneen vuoteen. Kuva: Intrum Oy

Luotonhallintayhtiö Intrumin katsaus vuoden ensimmäiseltä neljännekseltä kertoo rajusta muutoksesta maksuviiveellisten yritysten määrässä. Maksuviiveellisten yritysten osuus nousi jyrkästi viime vuoden viimeiseen neljännekseen sekä vuodentakaiseen verrattuna ja on tällä hetkellä korkeimmalla tasolla useaan vuoteen. Maksuviiveet voivat ennakoida vakavampia maksuongelmia kauan ennen kuin ne näkyvät maksuhäiriömerkintöinä. Vuoden 2025 lopun positiiviset talousnäkymät ja alkuvuoden kasvuodotukset kohtaavat nyt vastatuulta.

Maksuviiveellisten yritysten suhteellinen osuus nousi 19,04 prosenttia edelliseen vuosineljännekseen ja 7,26 prosenttia vuoden takaiseen verrattuna. Maksuviiveellisten yritysten suhteellinen osuus on nyt korkeimmalla tasolla kolmeen vuoteen. Maksuviiveitä oli vuoden ensimmäisellä neljänneksellä 19 133 yrityksellä, mikä on 5,7 prosenttia kaikista yrityksistä. Viimeksi maksuviiveellisiä yrityksiä oli suhteellisesti enemmän vuoden 2022 kolmannella neljänneksellä. Tiedot ilmenevät luotonhallintayhtiö Intrumin neljännesvuosittain julkaisemasta Insight-katsauksesta, joka kokoaa yhteen luotonhallinnan ja maksamisen tilastoja Intrumin laskunvälityksen ja perinnän datasta sekä taloustilanteesta yleisesti.

– Yritysten maksuviiveet voivat ennakoida maksuongelmia kauan ennen kuin ne näkyvät maksuhäiriömerkintöinä. Nykyisessä talousympäristössä reaaliaikaisiin maksuviivetietoihin perustuvat luottopäätökset ja maksuehdot auttavat vakauttamaan liiketoimintaa ja torjumaan luottotappioriskejä, Intrumin perintäpalvelujen päällikkö Reetta Lehessaari sanoo tiedotteessa.

Myös yritysten maksukyky kääntyi laskuun viime vuoden viimeisen neljänneksen perintäonnistumien perusteella. Yritysperinnän toimeksiantojen määrät ja pääomat kasvoivat edelliseen neljännekseen nähden. Perintätapausten ja pääomien osalta on osittain kyse kausivaihtelusta, mutta pitkällä aikavälillä trendi on nouseva. Konkurssien määrät jatkoivat edelleen kasvua ja niiden 12 kuukauden liukuva keskiarvo kasvaa edelleen.

– Kaikkiaan maksuviiveellisten yritysten osuuden kasvu yhdistettynä maksukyvyn heikkenemiseen ja perintätapausten kasvuun kertoo yritysten tilanteen huonontumisesta. Näiden tietojen valossa talouskasvu näyttää aiempaa epätodennäköisemmältä, eikä konkurssien kasvun voida odottaa taittuvan, Lehessaari toteaa.

Alkuvuoden odotukset talouskasvun kiihtymisestä ovat kohdanneet vastatuulta, kun jälleen uusi kriisi lisää epävarmuutta. Korkonäkymien kiristyminen on jarruttanut yksityisen kulutuksen ja investointien elpymistä. Euroalueen inflaatiovakaus mureni vuoden ensimmäisen neljänneksen aikana Iranin sodan nostaessa energian hintoja, mikä on kääntänyt kokonaisinflaation takaisin nousuun. Euroopan keskuspankin aiempi viesti vakaista koroista on muuttunut ja odotettavissa on koronnostoja inflaation hillitsemiseksi.

Suomessa inflaatio on pysynyt euroalueen hitaimpana, mutta Suomi kärsii nyt euroalueen korkeasta inflaatiosta korkojen muodossa, vaikka hintataso ei muuten nousisikaan samaa tahtia. Suomen työttömyysaste on työ- ja elinkeinoministeriön tilastojen mukaan jatkanut nousuaan ja pitää kotitalouksien säästämisasteen edelleen korkeana varovaisuuden vuoksi. Korkea työttömyysaste varjostaa talouden käännettä ja nakertaa kuluttajien luottamusta.

– Perintätapausten määrät ja pääomat kääntyivätkin kuluttajaperinnässä lievään nousuun viime vuonna pitkään jatkuneen laskevan trendin jälkeen. Hyvä uutinen on, että viime vuonna nähty kuluttajien maksukyvyn vahvistuminen kuitenkin jatkui, Lehessaari kertoo.

Intrum Insight on luotonhallintayhtiö Intrum Oy:n neljännesvuosittain julkaisema katsaus Suomen taloustilanteesta ryyditettynä luotonhallinnan ja maksamisen tilastoilla Intrumin laskunvälityksen ja perinnän datasta.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Läntisen Suomen järvien vedenpinnat tavanomaista matalammalla – kuivuus saattaa uhata kesällä

Läntisen Suomen järvien vedenkorkeudet jäävät todennäköisesti ensi kesänä tavallista alemmaksi, mikäli loppukeväästä ja alkukesästä ei tule tavallista runsaampia sateita. Lunta oli viime talvena alle puolet keskimääräisestä lumimäärästä ja kevättalven sademäärät jäivät vähäisiksi.

Logomon Terassikesässä kaksi ikärajatonta keikkaa

Marcus & Martinus.

Logomon Terassikesä täydentyy uusilla kiinnityksillä. Maailmanlaajuista suosiota nauttiva norjalainen pop-sensaatio Marcus & Martinus esiintyy ikärajattomalla keikalla lauantaina 8. elokuuta Turussa monen vuoden tauon jälkeen.

Viranomaisposti siirtyy sähköiseksi – Kelan kirjeet jatkossakin OmaKelaan

Viranomaisten kirjeet toimitetaan huhtikuun puolivälistä alkaen ensisijaisesti sähköisesti Suomi.fi-viesteihin. Kelan päätökset ja kirjeet toimitetaan jatkossakin OmaKelaan, ja niistä lähetetään heräteviesti. Paperipostia saavat edelleen asiakkaat, jotka eivät käytä OmaKelaa.

Yritysten maksuviiveet kääntyivät rajuun nousuun

Maksuviiveellisten yritysten suhteellinen osuus nousi korkeimmalle tasolle moneen vuoteen.

Luotonhallintayhtiö Intrumin katsaus vuoden ensimmäiseltä neljännekseltä kertoo rajusta muutoksesta maksuviiveellisten yritysten määrässä. Maksuviiveellisten yritysten osuus nousi jyrkästi viime vuoden viimeiseen neljännekseen sekä vuodentakaiseen verrattuna ja on tällä hetkellä korkeimmalla tasolla useaan vuoteen. Maksuviiveet voivat ennakoida vakavampia maksuongelmia kauan ennen kuin ne näkyvät maksuhäiriömerkintöinä. Vuoden 2025 lopun positiiviset talousnäkymät ja alkuvuoden kasvuodotukset kohtaavat nyt vastatuulta.

Järjestäytynyt rikollisuus pyrkii vaikuttamaan oikeusviranomaisiin Pohjoismaissa

Järjestäytyneen rikollisuuden epäasiallinen vaikuttaminen oikeusjärjestelmän viranomaisiin on kasvava ongelma kaikissa Pohjoismaissa, osoittaa uusi tutkimus. Ilmiö on odotettua hienovaraisempaa ja jää siksi usein piiloon.

Ajo Linnankadun kautta Turun satamaan katkaistu kesäkuulle asti

Linnankadun sataman puoleisessa päässä tehdään mittavia katutöitä. Kulku matkustajasatamaan on mahdollista ainoastaan Tukholmankadun ja Pansiontien kautta kulkevaa reittiä. Ajo Turun satamaan Linnankadun kautta on estetty 28.4.–18.6.

Turun kaupungin ympäristöterveys valvoo erityisesti pintahygieniaa palvelumyynnissä ja riisin mikrobiologista laatua

Turun kaupungin ympäristöterveys vastaa elintarvike-, tupakka- ja terveydensuojeluvalvonnasta sekä eläinlääkintähuollosta koko Turun kaupungin alueella. Ympäristöterveydessä laaditaan vuosittain valvontasuunnitelma, jonka mukaan valvontaa tehdään. Rakennus- ja lupalautakunta on hyväksynyt valvontasuunnitelman 26. helmikuuta.

Runoilija Jenni Simola vierailee Raision Kirjastotalossa

Jenni Simola.

Esikoisrunoilija Jenni Simola on vieraana Raision Kirjastotalon kirjastosalissa keskiviikkona 22. huhtikuuta kello 18.

Pakettien lähettämiseen tarkoitetut itsepalvelupisteet avautuvat Naantalissa, Skanssissa, Maskussa ja Paimiossa

Pakettien lähettäminen helpottuu, kun Posti tuo ensimmäisenä Suomessa käyttöön uudenlaisen itsepalveluratkaisun Helposti-koodillisten pakettien lähettämiseen.

Tutkijoiden ja opiskelijoiden protesti kokosi liki sata kävijää Kansallisarkiston Turun toimipisteeseen

Georg Haggren ja Kirsi Vainio-Korhonen.

Turun yliopiston ja Åbo Akademin historia-aineiden tutkijoiden ja opettajien toimintapäivä veti lähes sadan hengen kävijäjoukon Kansallisarkiston Turun toimipisteelle torstaina protestoimaan Kansallisarkiston uudistuksia ja tekemään tutkimustyötä.

Furuholm: On häpeällistä, että uutta vammaislakia käytetään säästötoimena

Vammaisjärjestöjen kattojärjestö Vammaisfoorumin tuore selvitys paljastaa, että vammaispalveluissa on vakavia puutteita. Selvityksen mukaan hyvinvointialueet vaikuttavat käyttävän uutta vammaislakia säästötoimena leikkaamalla vammaisten palveluista: henkilökohtaista apua ja ympärivuorokautista apua on korvattu kotihoidon käynneillä. Kansanedustaja Timo Furuholm (vas.) pitää tätä häpeällisenä toimintana ja on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen hallitukselle.

Luento turvallisesta retkeilystä Naantalin pääkirjastossa

Eräopaskouluttaja, kuvataideopiskelija Kari Ennola kertoo retkivarusteista ja turvallisesta retkeilystä pääkirjastossa.

Eräopaskouluttaja ja kuvataideopiskelija Kari Ennola kertoo retkivarusteista ja turvallisesta retkeilystä tiistaina 21. huhtikuuta kello 17.30–18.30 Naantalin pääkirjastossa.

Lounais-Suomen poliisi sakottanut jalkakäytävillä ajaneita sähköpotkulautailijoita

Kevään edetessä liikenne kevyen liikenteen väylillä vilkastuu. Lounais-Suomen poliisi muistuttaa kevyen liikenteen väylillä liikkuvia pyöräilijöitä, sähköpotkulautailijoita ja jalankulkijoita heitä koskevista liikennesäännöistä.

EVA: Eläkkeet ja keskiluokan etuisuudet leikkuriin

Seuraavan hallituksen kannattaa tavoitella yhteensä 13 miljardin euron julkisen talouden sopeutuksia, arvioi EVA Fellow, konsultti Jussi Pyykkönen tuoreessa EVA Analyysissä Keskiluokan lompakko – Näin 13 miljardin sopeutus tehdään .

Rieskalähteen koululle esitetään väistötiloja Kärsämäestä

Rieskalähteen koulu on mittavan peruskorjauksen tarpeessa. Tämänhetkisen tiedon mukaan koulu voisi siirtyä väistöön valmiiseen Kärsämäen väistökouluun (vanha AKK) syksystä 2027 lähtien. Lisäksi vanhan Pallivahan kirkon tontille tulisi tilaelementtejä, jotka palvelisivat Rieskalähteen koulun lisäksi myös Lyseon koulua jo loppuvuonna. Kaupunginvaltuusto käsittelee väliaikaisten lisätilojen vuokrausta kokouksessaan 20. huhtikuuta.

Roskilla ravintolaan -kampanjassa siistitään kotikulmia vapun jälkeisellä viikolla

Roskien kerääminen yhdessä on ulkoilua parhaimmillaan ja palkitsevimmillaan.

Viime vuonna ensimmäisen kerran järjestetty Roskilla ravintolaan -kampanja toteutuu myös tänä vuonna. Lounais-Suomen Jätehuolto (LSJH) kannustaa alueen asukkaita siivoamaan lähiluontoa toukokuun alussa. Mukaan ilmoittautuneiden 3–10 hengen siivousjoukkueiden kesken arvotaan jälleen illallinen vapaavalintaisessa ravintolassa.

Uusi hybriditurvallisuuden osaajakoulutus alkaa Turun AMK:ssa

Turun AMK:n uusi hybriditurvallisuuden osaajakoulutus paketoi hybridiuhat, kyberturvallisuuden ja informaatiovaikuttamisen yhdeksi kokonaisuudeksi. Koulutus on ensimmäinen laatuaan Suomessa.

Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne lainalle Espoon Palloseuraan

Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkueen pelaajat Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne siirtyvät lainalle miesten Kakkosta pelaavan Espoon Palloseuran riveihin. TPS-kaksikon lainasopimukset kattavat kauden 2026.

Näköislehti

Urheilu

Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne lainalle Espoon Palloseuraan

Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkueen pelaajat Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne siirtyvät lainalle miesten Kakkosta pelaavan Espoon Palloseuran riveihin. TPS-kaksikon lainasopimukset kattavat kauden 2026.

Vilho Aatolan kausi jatkuu Etelä-Carolinassa

Vilho Aatola.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan USF Juniors -kausi jatkuu viikonloppuna Etelä-Carolinassa, kun sarja palaa tositoimiin lähes kahden kuukauden tauon jälkeen Carolina Motorsports Parkin radalla. Aatola lähtee kilpailuviikonloppuun sarjataulukon kolmannelta sijalta.

Loimun valmennus vaihtuu kesken karsintasarjan

Tomi Saarinen.

Lentopallon Mestaruusliigan karsintaotteluita pelaavan Raisio Loimun vaihtopenkillä tapahtuu merkittäviä muutoksia ennen lauantaina Raisiossa pelattavaa ottelusarjan kolmatta kohtaamista. Loimun päävalmentajana kuluvan kauden loppuun asti, eli noin viikon verran, toimii joukkueen toiminnassa kaudella osittain apuvalmentajana mukana ollut Kai Stenius ja hänen avukseen joukkuetta tukemaan liittyy viime viikolla kautensa Saksan Bundesliigan pudotuspeleihin päättänyt Loimun oma kasvatti ja entinen kapteeni Tomi Saarinen .

Kolme TPS-pelaajaa mukana Pikkuleijonien MM-leiriryhmässä

Wilmer Kallio.

TPS:n Paavo Fugleberg , Wilmer Kallio ja Olli Wahlroos on nimetty mukaan alle 18-vuotiaiden maajoukkueen MM-leiriryhmään, joka suuntaa Slovakian Piestanyyn valmistautumaan huhtikuun MM-turnaukseen.

Olli Santalahti kohtaa portugalilaisen UFC-veteraanin

Olli Santalahti.

Viiden ottelun voittoputkessa oleva vapaaottelija Olli Santalahti kohtaa seuraavaksi portugalilaisen Andre Fialhon . Fialho on otellut seitsemän kertaa UFC:ssä vuosina 2022–23, joista kaksi voitollisesti. Molemmat voittonsa Fialho otti ensimmäisen erän tyrmäyksellä.

Loimu otti ensimmäisen kiinnityksen liigapaikkaan

Loimu ensimmäisen karsintapelin.

Ottelusarja Mestaruusliigapaikasta alkoi lauantai-iltana Raision Loimun ja Lempo-Volleyn välillä Kerttulan liikuntahallissa. Ottelun voitti Loimu erin 3–1 (25–23, 22–25, 25–12, 25–20).