Kaukolämmön päästöt putosivat kolmanneksella, sähkö lähes fossiilitonta ja Euroopan edullisinta

Sähkön ja lämmön vuositilastot osoittavat, että päästöt ovat edelleen vähentyneet ja sähkömarkkinat toimivat hyvin. Sähkön kulutus nousi edellisestä vuodesta, nousun kattoivat tuulivoima ja tuonti. Sähkön ja lämmön yhteistuotannolla on keskeinen rooli yhdentyvien energiamarkkinoiden tasaajana.

Kaukolämmön päästöt laskivat viime vuoden aikana 38 prosenttia. Viime vuoden tilastojen mukaan kolmetoista prosenttia kaukolämmöstä tuotettiin fossiilisilla polttoaineilla tai turpeella, ja niiden osuus on edelleen laskussa. Vuonna 2010 fossiilisten ja turpeen osuus oli 77 prosenttia ja vuonna 2019 edelleen 47 prosenttia. Viimeinen kivihiiltä pääpolttoaineenaan käyttävä kattila suljettiin viime keväänä, ja turpeen käyttö keskittyy lähinnä pieniin päästökaupan ulkopuolella oleviin laitoksiin. Samalla sähkökattiloiden osuus on kaksinkertaistunut kahdeksaan prosenttiin tuotetusta lämmöstä.

Kaukolämmön mitattu käyttö oli reilut 31 terawattituntia. Lukema on pienempi kuin vuonna 2024, mutta koska lämmityskausi oli viime vuonna 2,6 astetta normaalia vuotta lämpimämpi, kaukolämmön lämpötilakorjattu käyttö säilyi lähes ennallaan. Keskimääräistä kylmempi kesä vähensi kaukojäähdytyksen käyttöä viisi prosenttia.

CHP-laitosten sähköntuotantokapasiteetti oli 2 500 megawattia (MW), joka vastaa noin kuudennesta huippukulutuspäivän sähköntarpeesta. Lämmön ja sähkön yhteistuotantoon kykenevät laitokset tarjoavat tärkeää joustoa sähkömarkkinoille, ja voivat tyydyttää kysyntää, kun tuotanto ei muuten riittäisi. Kaukolämmön tuotanto vähentää tarvetta kiinteistökohtaiselle sähkölämmitykselle ja näin laskee myös merkittävästi sähkön kysyntähuippuja ja vähentää hintavaihteluita.

– Kaukolämmön ja sähkön tuotannot tukevat toisiaan yhä enemmän. Lämmityksen sähköistyminen vähentää päästöjä, ja samalla tarjoaa varaventtiilin sähkölle silloin, kun sille ei runsaan tuotannon oloissa ole muuta käyttöä, toteaa Energiateollisuus ry:n toimitusjohtaja Jukka Leskelä tiedotteessa.

– Kaukolämmön päästöjen vähenemiseen vaikuttaa sähköistymisen lisäksi fossiilisten ja turpeen korvaaminen bioenergialla, joka on samalla sähkömarkkinoita tasaavan yhteistuotannon polttoaine. Sähköä ja lämpöä tuotetaan yhä enemmän ilman polttoaineita, jonka vuoksi myös bioenergian käyttö on nyt kääntymässä laskuun.

Sähkön käyttö kasvoi kaksi terawattituntia edellisestä vuodesta ja oli 85 terawattituntia (TWh) viime vuonna. Teollisuuden sähkönkäyttö on ollut laskusuunnassa jo pidempään ja sen osuus on pysytellyt muun kulutuksen alapuolella vuodesta 2009 lähtien. Viime vuoden kulutus oli vajaat kolme prosenttia edellistä vuotta korkeammalla tasolla. Piristymistä oli varsinkin metsä- ja kemianteollisuudessa.

Tuulivoiman osuus kasvoi vuoden 2024 24 prosentista viime vuoden 26 prosenttiin. Vesivoiman tuotanto laski viiteentoista prosenttiin. Vesivarastot olivat keskimääräistä alemmalla tasolla. Osa sähkön kulutuksen kasvusta katettiin sähkön tuonnilla, jonka osuus nousi vuoden 2024 vajaasta neljästä prosentista lähes seitsemään prosenttiin. Sähkön nettotuonti oli viiden ja puolen terawattitunnin luokkaa. Korkeimmillaan nettotuonti oli vuosina 2017–19, jolloin sähköä tuotiin noin 20 terawattituntia vuosittain.

Suomalaisen sähkön tukkuhinta oli Euroopan halvin pääkaupungit sisältävien hinta-alueiden vertailussa. Jos vertailussa huomioidaan myös Ruotsin ja Norjan pohjoisimmat hinta-alueet, sähkö oli kolmanneksi halvinta Euroopassa.

– Sähkömarkkina toimii hyvin. Sähkön tuonti Pohjois-Ruotsista on kuluttajan etu laskiessaan hintaa. Uusi Aurora-linja on lisännyt kapasiteettia entisestään. Samalla investointiedellytykset tuulivoimaan ovat heikentyneet, kun sähkö on jo niin halpaa, ettei investoiminen kannata, Leskelä toteaa.

– Sähkön päästöt ovat melkein nollassa, ja sähköllä on yhä tärkeämpi rooli muiden sektoreiden päästöjen vähentämisessä. Sähköä riittää ja se on edullista, nyt on hyvä aika investoida, kunhan pidämme investointiedellytyksistä huolta myös poliittisesti.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Skanska käynnistänyt asuntokohteen rakentamisen Telakkarannassa

Skanska on käynnistänyt viimeisen Telakkarantaan nousevan asuinrakennuskohteensa.

Skanska on käynnistänyt As. Oy Turun Prikantiinin rakentamisen Aurajoen varrella. Rakennukselle tavoitellaan Rakennustiedon ympäristöluokitusta, ja sen energialuokka on A. Kyseessä on Skanskan viimeinen hanke Turun Telakkarannan asuinalueella.

Nuoret hylkäävät alkoholin ja tupakan – mutta nikotiinin vaarat jäävät huomaamatta

Suomalaiset nuoret juovat vähemmän alkoholia ja polttavat vähemmän tupakkaa kuin aiemmat sukupolvet . Nuorten elämäntavat ovat kuitenkin kehittyneet nopeasti väärään suuntaan etenkin yhdellä alueella: nikotiinituotteiden käytössä. Nuoret eivät ole tietoisia niistä vakavista seurauksista, joita pitkäaikainen nikotiinipussien ja sähkötupakan käyttö voi aiheuttaa terveydelle.

Täyttä asiaa: Parempaa kiekkoa ensi kaudella

TPS:n maalivahti Eetu Mäkiniemi joutuu kaivamaan kiekon maalistaan HPK:n pelaajien juhliessa.

Turkistarhaus tulee kieltää pikimmiten. Samoin broileri- ja munakanojen verkko- ja lattiatarhaus.

Hymy ei hyydy

Suomi valittiin maaliskuussa jo yhdeksättä kertaa maailman onnellisimmaksi maaksi. Mutta olemmeko me juhlineet tätä jokaisen PR-toimiston brändiunelmaa ja mainettamme nostattavaa saavutusta? Voiton julkistuksen jälkeen mediassa rynnättiin toki selvittämään onnellisuutemme salaisuutta, mutta somessa käynnistyi välittömästi tyypillinen suomalainen natina ja mutina. Mekö muka onnellisia? Entäs itsemurha- ja väkivaltatilastot? Eihän täällä ole töitäkään kohta kenelläkään.

Aivovaltimopullistuman puhkeamisen ehkäisyssä testataan aspiriinia yhdistettynä tehostettuun verenpaineen hoitoon

Aivovaltimopullistuman kanssa voi yleensä elää tavallista elämää, kertoo Itä-Suomen neurokirurgian professoriksi nimitetty Timo Koivisto .

Sokerijuomista joutuu pulittamaan lisämaksun Hesburgerilla

Hesburgerin aterioiden oletusjuomaksi tulee sokeriton Coca-Cola Zero Sugar -virvoitusjuoma 1. huhtikuuta alkaen.

Hesburger muuttaa aterioidensa oletusjuoman Suomessa sokerittomaksi 1. huhtikuuta alkaen. Jatkossa ateriat sisältävät oletuksena Coca-Cola Zero Sugar -virvoitusjuoman ja sokerillisen vaihtoehdon voi valita lisämaksusta.

Turun työllisyystoimiin ja ammatilliseen koulutukseen miljoona euroa

Turun kaupunki vahvistaa työllistymistä panostamalla 500 000 euroa ammatilliseen koulutukseen sekä esittämällä kaupunginhallitukselle 7. huhtikuuta neljän työllisyyden pilottihankkeen hyväksymistä. Hankkeiden arvo on niin ikään 500 000 euroa.

Kantaesitys Sigyn Sinfoniettan konsertissa

Sigyn Sinfonietta.

Sigyn Sinfoniettan konsertti Aikamme maisemia perjantaina 10. huhtikuuta kello 18 nostaa esiin uutta musiikkia sekä suomalaisen modernin klassikon. Konsertin huipentaa amerikkalaisen säveltäjän Alex Stephensonin teoksen Logarithms of a Landscape jousiorkesterisovituksen maailman kantaesitys.

Pääsiäisen sää melko vaihteleva – lämpötilat lähellä tavanomaista

Poutaisinta on pääsiäisenä maan pohjoisosassa. Räntä- ja lumisade voi heikentää ajokeliä paluuliikenteessä. Ilmatieteen laitoksen 2. huhtikuuta tekemän ennusteen mukaan pääsiäistä vietetään laajalti vaihtelevassa ja melko epävakaisessa säässä.

Kaarina-salissa heittäydytään K-popin pyörteisiin

Taru Salminen.

Lasten ja nuorten tiedeluennot rantautuvat huhtikuussa myös Kaarinaan. Torstaina 9. huhtikuuta Kaarina-salissa perehdytään K-popin saloihin. K-pop eli Korean pop on Etelä-Koreasta lähtöisin oleva musiikkigenre, joka on noussut räjähdysmäiseen suosioon erityisesti 2020-luvulla.

Uusien henkilöautojen kauppa piristyi hieman maaliskuussa – sähköautojen kysyntä kasvussa

Henkilöautoja ensirekisteröitiin maaliskuun aikana 6 790 eli 9,9 prosenttia enemmän kuin viime vuoden maaliskuussa. Tammi–maaliskuussa henkilöautoja ensirekisteröitiin 17 200, mikä on 3,0 prosenttia enemmän kuin vastaavana ajankohtana viime vuonna.

Kymmenvuotias Hertta Karvonen debytoi Metsämäen perheraveissa

Hertta Karvonen ja Matilda Korpi.

Metsämäen raviradalla järjestetetään pitkäperjantaina ilmaiset perheravit. Päivän aikana nähdään myös monelle nuorelle ohjastajalle ensimmäisiä kilpailuja. Yksi heistä on pian kymmenen vuotta täyttävä Hertta Karvonen .

Kaksi 15-vuotiasta katuryöstäjää puukotti 16-vuotiasta Varissuolla

Lounais-Suomen poliisi tutkii Turun Varissuolla alaikäisten keskuudessa keskiviikkona tapahtunutta väkivallantekoa. Poliisi on ottanut teosta epäiltynä kiinni kaksi henkilöä. Poliisi hälytettiin keskiviikkona kello 19 aikaan Varissuon Suurpäänkadulle, missä ensitietojen mukaan oli tapahtunut puukotus.

Työllisyysrahasto: Aikuiskoulutustuki auttoi kymmeniä tuhansia suomalaisia pysymään työelämässä

Työllisyysrahaston tuore julkaisu kokoaa ensimmäistä kertaa yhteen aikuiskoulutusetuuksien toimeenpanon, käytön ja vaikutukset 2000-luvun alusta niiden lakkauttamiseen saakka. Työllisyysrahasto

Tuhansia palokuntanuoria Maskuun

Leiri on tärkeä koulutustilaisuus palokuntatoiminnasta kiinnostuneille lapsille.

Maskun kunta solmii pääyhteistyökumppanuuden HÄLY 2026 -suurleirin kanssa. Heinäkuussa Maskuun saapuva palokuntanuorten kansainvälinen koulutusleiri tuo mukanaan tuhansia palokuntanuoria ympäri maailmaa.

Asunto-osakeyhtiöön lisärakennettuja asuntoja ei saa myydä kuluttajille ilman vakuutta

Kun asunto-osakeyhtiöön rakennetaan lisää asuntoja, rakennuttajan on asetettava vakuus suorituskyvyttömyyden varalle ennen kuin asuntoja myydään kuluttajille. Kuluttaja-asiamies määräsi Tampereella toimivalle rakennusliike Aki Hyrkkönen Oy:lle kiellon havaittuaan vakuuden puuttumisen.

Sitä kohti mikä tuntuu oikealta

Essi Peltosen töitä on esillä Auran Galleriassa.

Essi Peltosen näyttely Uusi Alku on esillä Auran Galleriassa 10.4.–3.5.

KHO: Kaarinan keskusvaalilautakunnan korjattava kuntavaalitulosta mutta vain yhden ehdokkaan kohdalta

Korkein hallinto-oikeus (KHO) palauttaa kuntavaalituloksen oikaistavaksi Kaarinan keskusvaalilautakunnalle mutta vain yhden ehdokkaan osalta. Perussuomalaisten ehdokas Wladyslaw Kosonen sai vahvistetun vaalituloksen mukaan 15 ääntä liikaa. KHO:n päätöksen mukaan äänimääräksi on vahvistettava 12, koska vertausluvun perusteella hän sijoittuu vaalituloksessa liian korkealle perussuomalaisten ehdokkaiden joukossa.

Näköislehti

Urheilu

Kymmenvuotias Hertta Karvonen debytoi Metsämäen perheraveissa

Hertta Karvonen ja Matilda Korpi.

Metsämäen raviradalla järjestetetään pitkäperjantaina ilmaiset perheravit. Päivän aikana nähdään myös monelle nuorelle ohjastajalle ensimmäisiä kilpailuja. Yksi heistä on pian kymmenen vuotta täyttävä Hertta Karvonen .

Turku-Rastit täyttää 50 vuotta

Turun seudun suunnistuksen kulmakivi, Turku-Rastit, täyttää tänä vuonna 50 vuotta. 1970-luvun alussa käynnistynyt kuntosuunnistustoiminta on kasvanut vuosikymmenten aikana yhdeksi alueen suosituimmista liikuntamuodoista. Juhlavuoden kunniaksi on luvassa juhlarasteja, joissa pääsee testaamaan suunnistusmaastoja 1970-luvun karttojen kera. Turku-Rastien kausi alkaa keskiviikkona 1. huhtikuuta Impivaarassa.

Jaramillo ja Roquet eivät esiinny Loimun paidassa karsinnoissa

Samuel Jaramillo ja Max Roquet eivät jääneet odottelemaan liigakarsintojen alkua.

Runkosarjan viimeisen sijan kautta lentopallon Mestaruusliigan karsintoihin joutuvan Raision Loimun kaksi ulkomaalaispelaajaa, kolumbialaispassari Samuel Jaramillo ja jenkkiyleispelaaja Max Roquet , eivät halunneet jäädä viikoiksi odottamaan kauden jatkumista, vaan pelaajat pyysivät seuralta lupaa lähteä kotiin heti runkosarjan jälkeen. Loimu ei halunnut pitää ulkomaalaisia ammattilaisia tahtonsa vastaisesti viikkoja odottamassa karsintapelejä, vaan suostui pelaajien toiveisiin.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyivät

Turku Tuomiopäivän loppukilpailuun karsitaan osallistujia.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyvät maanantaina ja ovat käynnissä 12. huhtikuuta asti. Turku Tuomiopäivä on Suomen suurin CrossFit-lisensoitu kilpailu, joka järjestetään tänä vuonna jo kahdeksatta kertaa – mutta ensimmäistä kertaa uudessa lokaatiossa Rajupaja Areenalla.

SPV juhlii liigapaikkaa, Wirmolla karsinnassa vastassa Porvoon Salibandyseura

SPV löi Wirmon Superfinaalissa maalein 5-1.

Seinäjoen Peliveljet pelaa ensi kaudella F-liigan naisten sarjassa kaadettuaan lauantaina Inssi-Divarin Superfinaalissa SBS Wirmon 5–1 Mynämäessä. SBS Wirmo saa vielä yrittää liigapaikkaa karsinnassa F-liigassa toiseksi viimeksi jäänyttä Porvoon Salibandyseuraa vastaan.

RaiFu selvänä suosikkina naisten Futsal-liigan pudotuspeleihin

RaiFu saa kantaa ennakkosuosikin paineita alkavissa pudotuspeleissä. Muut pääsevät haastamaan hallitsevia mestareita paineettomassa tilassa.

Hallitseva Suomen mestari ja runkosarjan selkeä ykkönen. RaiFu lähtee maaliskuun viimeisenä viikonloppuna alkaviin naisten Futsal-liigan pudotuspeleihin ylivoimaisena ennakkosuosikkina. Tilanne on henkisesti haastava, koska kaikki odottavat mestaruuden uusimista. RaiFulla on vain hävittävää.