Raisio aloittaa Ohjaamo-palvelun alle 30-vuotiaille
Raision nuorisopalvelut aloittaa vuoden alussa Ohjaamo-neuvontapalvelut. Ohjaamo on alle 30-vuotiaille suunnattu maksuton, matalan kynnyksen palvelupiste, joka tarjoaa neuvontaa ja tukea arjen hallintaan, opiskeluun, työllistymiseen ja hyvinvointiin. Toiminta toteutetaan yhteistyössä työllisyyspalveluiden ja muiden kumppaneiden kanssa.
Samalla Raisiossa nuorten työpajatoiminta päättyy vuoden loppuun. Muutoksen taustalla ovat valtakunnalliset linjaukset.
Ohjaamo on KEHA-keskuksen tukema ja kehittämä kokonaisuus, joka on käytössä jo useassa kunnassa eri puolilla Suomea. Tällä hetkellä Raision nuorisopalvelut neuvottelee mahdollisten yhteistyökumppanien kanssa erilaisista vaihtoehdoista ja mahdollisuuksista kehittää Ohjaamo-palvelua Raisiossa.
– Haluamme säilyttää myös Ohjaamo-palveluissa nuorisotyöllisen otteen. Nuoret kohdataan yksilöinä ja heidän omat tarpeensa huomioiden, kertoo nuorisotyön koordinaattori Suvi Valtonen tiedotteessa.
Ohjaamon lisäksi 16–29-vuotiaille nuorille on tarjolla monipuolista vapaa-ajan toimintaa. Nuortenkeskus Nopassa on muun muassa Torppa-toimintaa, joka tarjoaa yhdessäoloa ja rennon paikan pelailla ja kokkailla. Musiikkipajassa pääsee kokeilemaan erilaisia instrumentteja, ja etsivien aamukahveilla voi jutella nuorisotyöntekijän kanssa rauhallisessa ympäristössä.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

















