Piparkakkukilpailussa viisi taideteosta
Suuri piparkakkukilpailu järjestetään kolmatta kertaa. Viisi keskustan alueen yritystä on luonut jouluiset piparkakkutaideteokset, joita pääsee ihailemaan 1.–16. joulukuuta. Kierros vie jouluisen keskustan läpi Vähätorilta Seurahuoneelle. Omaa suosikkiteostaan pääsee äänestämään jokaisessa toimipisteessä QR-koodin avulla.
Teokset voi käydä kiertämässä haluamassaan järjestyksessä Turku Centerin Instagramista ja joulukaupunkiturku.fi löytyvän kartan avulla. Pipariluomusten äänestysaika päättyy 16. joulukuuta. Kilpailun voittaja julkistetaan 18. joulukuuta.
– Olen innoissani, että kisaan lähti tänä vuonna mukaan erilaisia keskustan toimijoita. Osallistuneita yhdistää keskeisen sijainnin lisäksi myös joulumieli ja kyky heittäytyä, kertoo Turku Centerin toiminnanjohtaja Kirsi Eronen tiedotteessa.
Suuri Piparkakkukilpailu on Turku Centerin ja sen jäsenyritysten yhdessä järjestämä kilpailu kaikille keskustan kävijöille. Tänä vuonna mukana ovat Solo Sokos Hotel Turun Seurahuone (Humalistonkatu 2), Herkkunuotta (Eerikinkatu 16, Kauppahalli), XS Lelut (Hansakortteli, Eerikinkatu 15), Brasserie Amelie (Linnankatu 3) ja Fontana (Aurakatu 1)
Äänestämään pääsee jokaisessa liikkeessä QR-koodin avulla tai linkistä.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)














