Valtakunnan ykköskuusi saa valot Kuusijuhlassa
Valtakunnan ykköskuusen valot syttyvät Turun tuomiokirkon edustalla lauantaina 29. marraskuuta kello 15.45 alkavassa Kuusijuhlassa.
Tilaisuudessa lauletaan yhteislauluina tuttuja kappaleita kuten Hyvän joulun toivotus, Soihdut sammuu, Joulumaa ja lasten suosikki Kuusiräppi. Tilaisuuden päättää Maa on niin kaunis -virsi. Tilaisuuden juontavat Kirkonrotat, ja lyhyen puheenvuoron pitää seurakuntapastori Minttu Väisänen.
Musiikista vastaavat Musiikkikoulu Ilosen bändi ja lasten lauluryhmä. Mukana ovat Kasper Haikonen (saksofoni), Tiina Ilonen (piano), Jenni Leino (laulu), Antti Samuelsson (rummut), Akusti Turtonen (basso), Aarre Palomäki (kitara) ja Juho Vanamo (laulu ja räppi). Lasten lauluryhmässä laulavat Maija Hellman, Oskar Ilonen, Jesse Koivisto, Melinda Pietikäinen ja Anna Sinkkonen.
Kuusijuhla huipentuu noin kello 16.10, jolloin yleisö laskee yhdessä kymmenestä nollaan – ja kuusen valot syttyvät. Juhlan jälkeen on lasten adventtikirkko Tuomiokirkossa kello 16.30.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)
















