Vanhemmat esimerkkinä liikenteessä
Jokainen varmasti ymmärtää, että pienet lapset ottavat melkoisesti mallia vanhempiensa käyttäytymisestä. Ei riitä, että vanhemmat neuvovat (jos neuvovat) miten liikenteessä toimitaan vaan kyllä vanhempien täytyy ymmärtää olla myös esimerkkinä.
Aamupimeässä töihin mennessäni näen kuinka kiireiset vanhemmat (useimmiten isät) vetävät lapsia katujen yli muualta kuin suojatieltä. Sama taas neljän jälkeen. Eikö todellakaan löydy sen verran aikaa, että ehdittäisiin kävellä kymmenen metrin päässä olevalle suojatielle? Tätä käytöstä näkyy Puistokadulla, missä autot ilmeisesti jätetään Puistokadun toiselle puolelle ja ylitetään tie siitä mistä on lyhin matka päiväkotiin ei siitä mistä on turvallisin.
Pikkuisia pyöräilijöitä näkee polkemassa aamuisin ilman valoja. Eivät valot pyörään varmastikaan paljoa maksa. Ja heijastimia ei koskaan ole liikaa. Hurjia ovat nekin vanhemmat, joilla on pikkuinen pyörän takaistuimessa ja aamulla pimeässä ja paikoin liukkaassakin kelissä ajetaan hurjaa vauhtia. Entä jos, mitä jos… Ilmeisesti kyseessä on vanhemmalle kuntoilupyöräily samalla, joten vauhtia löytyy.
Enkä voi ymmärtää, miten voidaan ”opettaa” pienelle käyttäytyminen, että liikenteessä toimitaan oikein ja siten siis turvallisesti vain silloin, kun poliisi on näkyvillä. Olen erään isän kuullut puhuvan erittäin ala-arvoisesti lapselleen poliiseista. Lapselle tulee kuvitelma, että poliisi onkin pahis.
Hyvät vanhemmat! Te olette vastuussa lapsistanne. Opettakaa heille ihan pienestä pitäen turvallinen käyttäytyminen liikenteessä ja olkaa heille hyvänä mallina. Itsellännekin on myöhemmin selkeämpää ja turvallisempaa liikenteessä, kun saadaan kasvatettua liikenteeseen oikein käyttäytyviä kanssakulkijoita.
Mumma


















