Arkkitehtuuria, satumaailmaa uudella twistillä sekä toivottu kesäteatterinäytelmä
Kuluvan vuoden harrastajateatteriksikin valittu Paimion Teatteri on julkistanut esityskauden 2025–26 näytelmät ja ohjaajat. Kauden avaa arkkitehtoninen elämänkertanäytelmä Aino A., keväällä vuorossa on lapsi- ja nuorisoteatterin Tuhkimo ja kesäteatterissa Niskavuoren naiset.
Ohjaajina nähdään niin teatterin omia kasvatteja, teatteriin palaava kuin myös Paimiodebyyttinsä tekevä ohjaaja.
Elämänkertanäytelmä Aino A. saa ensi-iltansa uudenvuodenaattona ja se päättää Paimio700-juhlavuoden.
Pääroolin eli Aino Aallon roolin esittää Mira Lattu.
– Aino meni tosi syvälle ihon alle jo heti ensilukemisella ja tajusin, että tämä olisi minulle ihan unelmien rooli. On kunnia päästä tekemään kunniaa Ainolle ja antamaan hänelle äänettömät kiitokset siitä, että hän on ollut
meidän naisten uranuurtaja.
Alvar Aallon roolissa nähdään Ville Kotamäki, joka toimii myös produktion graafikkona.
– Teksti oli jo ensilukemalla todella hyvä, mutta treeneissä vielä tajusi paremmin, miten paljon komiikkaa tässä on. Kun tämä nähdään Ainon silmin, niin muihin rooleihin tulee karikatyyriä ja tästäkin syystä on ihan mahtava tehdä Alvarin roolia, täydentää Kotamäki tiedotteessa.
Heidän lisäkseen lavalla nähdään Linda Johansson, Annina Heini, Salla Tammelin, Venla Lattu, Marko Pekkarinen, Pasi Nikula ja Arto Salo. Ensimmäistä kertaa Paimion Teatteriin ohjaava Johanna Parkkinen kehuu näyttelijöiden ja koko työryhmän yhteishenkeä, ja teksti on tehnyt myös häneen suuren vaikutuksen.
– Rakastan tätä tekstiä. Se on samaa aikaa juureva, mutta lennokas. Kati Kaartinen on Jari Järvelän romaanin pohjalta kirjoittanut näytelmätekstin todella nokkelasti. Matkan varrella suunnitellaan muun muassa Jakkara60 ja Paimion Parantola sekä törmätään tuttuihin nimiin kuten Vivi Lönn tai Otto Korhonen. On myös kiinnostavaa, miten Alvar ja Aino tutustuivat toisiinsa, miten heidän suhteensa kehittyy ja millaisia muotoja se saa.
Maria Entonen ja Esteri Seppälä aloittivat Paimion lapsi- ja nuorisoteatterissa 8-vuotiaina. Nyt yli kymmenen vuotta myöhemmin he ovat valmistumassa alan ammattilaisiksi, ja he ohjaavat teatteriin uuden version
klassikkosadusta Tuhkimo.
– Käsikirjoitus nojaa vahvasti alkuperäiseen satuun, mutta siihen on lisätty rooleja ja sitä lähestytään eri kulmalta ja siitä nostetaan uudenlaisia teemoja kuten isien rooli, sisarkateus ja sukupuoliroolit. Tuntuukin, että tämä on oiva jatkumo talvella nähtävälle Aino A. -esitykselle, avaa myös käsikirjoituksesta vastaava Entonen.
– Halusin, että teoksella on vahva sanoma, minkä haluaa tuoda lapsille ja nuorille. Meille haki ennätykselliset 60 lasta ja nuorta produktioon, joista olisimme halunneet ottaa kaikki mukaan. Tilojen ja teoksen asettamien
raamien puitteissa mukaan pääsi 24 lasta ja nuorta ikähaarukalla 8–18 vuotta sekä kaksi aikuisnäyttelijää. Ekat harjoitukset on jo pidetty ja voidaan jo nyt todeta, että meillä on ihan huippuporukka kasassa, täydentää
Seppälä.
Seppälän ja Entonen lisäksi produktion ydintiimiin kuuluu säveltäjä-sanoittaja-lauluvalmentaja Petra Myllyperkiö. Hän vastaa musiikkinäytelmän lähes kymmenestä kappaleesta ja ne on luotu osaksi tekstiä – ne
puhuvat samaa tarinaa ja vievät tarinaa eteenpäin.
Esityksen ensi-ilta on 28. maaliskuuta ja esityskausi kestää toukokuun alkuun saakka.
Valtakunnallistakin näkyvyyttä saanut Paimion Kesäteatteri saa ensi kesänä ohjaajaksi talven 2023 menestysnäytelmän, Idän pikajunan arvoituksen, ohjanneen Marja Vuoren.
– Arvostan lämpöä ja intohimoa, millä täällä tehdään teatteria. Ei ole väliä tekeekö ammatti- tai harrastajanäyttelijöiden kanssa, se on toisarvoista, kun ihmiset jakavat intohimon teatterin tekemistä kohtaan,
tiivistää Vuori kokemuksensa Paimion Teatterista.
Kesän esitykseksi valikoitui Niskavuoren naiset, jota on jo vuosia toivottu Paimiossa esitettäväksi.
– Niskavuoren naiset kuvaa aikaa, joka on hyvin erilainen kuin meidän nykyaikamme. Esityksessä naisten asema yhteiskunnassa perustuu melkeinpä täysin avioliittoon. Niskavuori on kuitenkin pystyssä vain miniöidensä vuoksi, jatkaa Vuori.
Vuori kertoo, että noin 90 vuotta vanhaa Hella Wuolijoen näytelmää lähestytään naisen aseman ja sukupolvien välisten kohtaamisten kautta. Esityksen visuaalinen ilme tulee kuitenkin olemaan uskollinen
alkuperäisteoksen aikakaudelle. Vuori kuitenkin paljastaa, että Paimion versiossa kuullaan myös musiikkia. Kaikille avoin casting-tilaisuus pidetään loppuvuodesta.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)