Pieraccinin Sibelius-kokoelma Sibelius-museoon

Jean Sibeliuksen kirje EMIn levytuottaja Walter Leggelle 17.1.1935. Jean Sibeliuksen kirje EMIn levytuottaja Walter Leggelle 17.1.1935. Kuva: Åbo Akademin säätiö sr

Åbo Akademin säätiö (Stiftelsen för Åbo Akademi) on hankkinut omistukseensa Rolando ja Siv Pieraccini säätiöltä maailman suurimman yksityisen Jean Sibelius -kokoelman. Osana Åbo Akademin säätiötä Piispankadulla Turussa toimivan Sibelius-museon kokoelmiin sijoitettava, sisältönsä ja laajuutensa puolesta ainutlaatuinen Jean Sibelius -kokonaisuus sisältää 239 kohdetta.

Suomessa vuodesta 1975 lähtien asunut italialaissyntyinen kustantaja, bibliofiili ja mesenaatti Rolando Pieraccini aloitti Sibelius-aineiston keräilyn vuonna 1965 ostamalla Helsingissä säveltäjän käsin kirjoittaman kirjeen. Nykyään kokoelma sisältää 239 kohdetta: kirjeitä, painettuja nuotteja ja nuottikäsikirjoituksia, valokuvia sekä muita dokumentteja. Merkittävä osa Pieraccinin keräämästä Sibelius-kokoelmasta on säveltäjän kirjeitä saksalaiselle kustantajalleen Robert Lienaulle, jonka merkitys hänen sävellystensä tunnettuuden lisääntymiselle maailmalla oli aivan keskeinen.

– On hienoa, että nyt on saatu Pieraccinin elämäntyönään keräämälle kansalliseen kulttuuriperintöömme liittyvälle ja arvokkaalle Sibelius-kokoelmalle sitä arvostava toimija ja kokoelma osaksi Sibelius-museota. Kokoelma pysyy näin Suomessa, mikä on ollut Rolando Pieraccinille tärkeää, kertoo Rolando ja Siv Pieraccini säätiön hallituksen puheenjohtaja Juha Viertola tiedotteessa.

Sibelius-museo Turussa on kansallisesti ja kansainvälisesti merkittävä musiikkimuseo. Nimensä käyttöoikeuden vuonna 1949 museolle myöntäneellä Jean Sibeliuksella on museon toiminnassa keskeinen asema, ja museon Sibelius-kokoelma – yksi suurimmista lajissaan maailmassa – on Sibelius-tutkijoiden laajasti tuntema ja käyttämä. Kokoelma-aineisto on saavutettavissa museon kokoelmapalveluiden kautta.

Pieraccinin keräämä kokoelma on laaja ja arvokas lisäys Sibelius-museon kokoelmaan, johon entuudestaan kuuluu muun muassa 54 Jean Sibeliuksen omakätistä nuottikäsikirjoitusta, noin 200 kirjettä sekä useita säveltäjän signeeraamia nuottipainoksia. Museon Sibelius-kokoelman pohjana on vapaaherra Axel Carpelanin Åbo Akademille testamenttaama aineisto, joka saatiin museoon 1930-luvun alussa. Kokoelmiin ostettiin myös kirjailija Adolf Paulin Sibelius-käsikirjoituksia, ja sittemmin kokoelmat on karttuneet lahjoitusten ja ostojen kautta.

– Sibelius-museon Sibelius-kokoelmalla on jo lähes sadan vuoden historia, ja se on palvellut aikojen saatossa niin tutkijoita, musiikin esittäjiä ja suurta yleisöä. Rolando Pieraccini on tehnyt merkittävän kulttuuriteon keräämällä Sibelius-kokoelmansa, ja tuoreen hankinnan myötä museon Sibelius-kokoelman kansallinen ja kansainvälinen painoarvo kasvaa entisestään. Tämä edesauttaa myös museon pysyvän Sibelius-näyttelyn kehittämiseen liittyvien tavoitteiden saavuttamista, museojohtaja Teemu Kirjonen kuvailee.

Åbo Akademin säätiö on vuodesta 1917 lähtien tukenut ruotsinkielistä tieteellistä tutkimusta, akateemista koulutusta ja kulttuuria Suomessa tärkeimpänä tehtävänään tukea Åbo Akademi -yliopistoa. Säätiön toimintaan kuuluu myös museotoiminta (Sibelius-museo, Ett Hem ja Casa Haartman) sekä taidekokoelmien ylläpito ja deponointi.

– Suurta kansainvälistä arvostusta nauttivaan kansallissäveltäjäämme – joka edustaa myös maamme ruotsinkielistä kulttuuriperintöä – liittyvän aineiston vahvistaminen säveltäjän nimeä kantavan Sibelius-museon kokoelmissa on luontevasti linjassa säätiön tarkoituksen kanssa. Myös ajankohta on mitä oivallisin, valmistautuuhan Sibelius-museo parhaillaan 100-vuotisjuhlavuoteensa 2026, Åbo Akademin säätiön toimitusjohtaja Lasse Svens summaa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Mielipide: Turhaa pätkintää

Kirjoittaja toivoo, että Kolmen Katraiinan Bulevardi palautettaisiin kaikkien ajoneuvojen käyttöön.

Kolmen Katariinan Bulevardi olisi sujuvoittanut satamasta purkautuva liikennettä paljon, ellei siitä olisi tehty joukkoliikennekatua. Ainoat käyttäjät ovat siis Fölin bussit. Muulle liikenteelle on ajokieltomerkkien lisäksi hankittu kalliit ja häiriöherkät maasta nousevat pilarit.

Turun yliopiston kansainvälisiin tutkinto-ohjelmiin noin 3 900 hakijaa – hakijamäärä laski selvästi

Kevään ensimmäisessä yhteishaussa Turun yliopiston kansainvälisiin kandidaatti- ja maisteriohjelmiin jätettiin noin 4 700 hakemusta. Hakijamäärät laskivat selvästi edellisvuodesta, mikä oli odotettua viime vuoden alussa käyttöönotetun kansallisen hakemusmaksun sekä EU- ja ETA-alueen ulkopuolisia hakijoita koskevan lukuvuosimaksujen täyskatteellisuusvaatimuksen myötä. Täyskatteellisuusvaatimuksen myötä Turun yliopisto luopui ensimmäiselle opiskeluvuodelle myönnettävistä apurahoista, joiden turvin monet ovat aiemmin päätyneet opiskelemaan Turkuun.

Rahanpesulaki velvoittaa isännöitsijää kysymään henkilö- ja taloustietoja

Laura Malmivaaran esittämä Linda Saarniluoto maksaa tv-sarjassa Queen of fucking everything vastikkeensa käteisenä hallituksen puheenjohtajalle. Tllainen vastikesuoritus ei ole mahdollinen todellisuudessa.

Vaikka taloyhtiöiden edustajista ja osakkaista saattaa tuntua, etteivät asunto-osakeyhtiöt ole erityisen riskialttiita rahanpesun kannalta, rahanpesulaki koskee myös taloyhtiöitä. Isännöintiyrityksillä on lakisääteinen velvollisuus tunnistaa ja tuntea asiakkaansa, ja niiden rahanpesulain noudattamista valvoo valtion Lupa- ja valvontavirasto Luova, joka on aloittanut toimintansa 1. tammikuuta.

Varha aikoo lomauttaa pomonsa kahdeksi viikoksi – tavoitteena 100 000 euron säästöt

Aluehallitus päätti syyskuussa Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) tuottavuus- ja taloudellisuusohjelman päivittämisestä tälle vuodelle. Osana henkilöstön tuottavuusparannuksia on asetettu tulosalue- ja tulosryhmäjohtajien osalta noin 100 000 euron suuruinen henkilöstösäästötavoite kahden viikon lomautuksilla.

Päivän paras pala -hanke tukee senioreiden ravitsemusta ja yhteisöllisyyttä

Papat kokkaa -kokkikurssin viimeinen kokoontumiskerta on 26. tammikuuta kello 15–17 Lehmusvalkaman hyvinvointikeskuksessa.

Yhä useampi ikääntynyt asuu kotona ja huoli senioreiden arjessa pärjäämisestä on kasvanut. Riittävä uni, ravitseva ruoka ja liikkuminen ovat keskeisiä hyvinvoinnin tekijöitä mutta erityisesti yksinasuvilla ikääntyneillä ja usein miehillä arjen ruokailu voi olla yksipuolista tai jäädä liian vähäiseksi. Tähän tarpeeseen vastaa Turun alueella toteutettava Päivän paras pala – haukkaa hyvinvointia -hanke.

Työikäisten huoli-ilmoituksissa kasvua, ennakollisten lastensuojeluilmoitusten määrä vähenee edelleen

Viime vuoden tilastojen mukaan työikäisten huoli-ilmoitusten määrä on kasvanut yli viidenneksen. Taustalla näkyy muun muassa asunnottomuus. Ennakollisten lastensuojeluilmoitusten määrän väheneminen jo toista vuotta peräkkäin aiheuttaa Varhassa huolta, varsinkin kun lapsiperheiden sosiaalihuoltolain mukaisissa ilmoituksissa ja yhteydenotoissa oli viime vuonna selkeää kasvua verrattaessa vuoteen 2024. Uusien asiakkaiden lastensuojeluilmoitukset ja huoli-ilmoitukset vastaanotetaan sekä käsitellään Varhan Asiakas- ja palveluohjaus Soihdussa.

Myllyn energiatehokkuutta parannetaan ja laitekantaa modernisoidaan

Myllyssä korvataan kaukolämpöä lämmön ja jäähdytysenergian talteenotolla.

Kauppakeskus Myllyssä käynnistyi tammikuussa hanke, jonka tavoitteena on parantaa Myllyn energiatehokkuutta, modernisoida laitekantaa ja pienentää merkittävästi ostoenergian kulutusta. Yhteistyökumppanina hankkeessa on kotimainen talotekniikan asiantuntijayritys ARE.

Turun kaupungin lastenhoitajille mahdollisuus kouluttautua varhaiskasvatuksen opettajiksi

Turun kaupunki vastaa uudella tilauskoulutuksella alan työvoimapulaan. Syksyllä alkavaan koulutukseen voivat hakea vakituisessa työsuhteessa olevat lastenhoitajat. Koulutuksen järjestää Turun yliopisto.

Länsi-Suomen merivartiosto lisäsi valvontaa ja tarkastuksia

Länsi-Suomen merivartiosto (LSMV) tehosti toiminta-alueensa valvontaa toimeenpanemalla valvontatehtäviä ja tarkastuksia edellisvuotta kattavammin. Tärkeä osa merivartioston vuoden toimintaa oli myös kansallinen yhteistoiminta eri viranomaistahojen ja yhteistyökumppaneiden kanssa.

Korkeakoulujen kevään ensimmäisen yhteishaun hakijamäärä laski reilulla neljänneksellä

Kevään ensimmäisessä yhteishaussa korkeakoulupaikkaa tavoitteli noin 23 700 hakijaa, mikä on 27 prosenttia vähemmän kuin viime vuonna. Haettavana olivat syksyllä alkavat vieraskieliset koulutukset, Taideyliopiston koulutusohjelmat sekä Tampereen yliopiston teatteritaiteen koulutus.

Uusi mäntyjen kasvitauti saapui Varsinais-Suomeen

Oireisia neulasia kerättiin vuorimännystä lokakuussa (vasemmalla). Mustaa sienirihmastoa kasvoi ruskeiden laikkujen kohdalta. Rihmastosta mikroskopoitiin Lecanosticta acicola -sienen tuottamia itiöitä (oikealla).

Luonnonvarakeskuksen (Luke) tutkijat löysivät ruskovyökaristetta aiheuttavan sienen ensimmäistä kertaa Suomessa. Vieraslajisieni Lecanosticta acicola aiheuttaa männyissä ruskovyökaristetta. Tautia havaittiin kaupunki-istutuksessa kasvaneessa vuorimännyssä Varsinais-Suomessa viime vuoden lokakuussa. Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun ruskovyökaristetta on havaittu Suomessa.

Sofia Virta vetoaa: Lisäleikkaukset sosiaalipalveluista estettävä

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kritisoi hallituksen suunnitelmia kohdistaa uusia leikkauksia sosiaalipalveluihin tilanteessa, jossa sosiaalialan ammattilaiset ovat jo nyt äärirajoilla.

Turun ammattikorkeakoulun opiskelijoiden lyhytelokuvaa kuvataan Askaisten työväentalolla

Saara Rantanen.

Maskussa kuvataan paraikaa Talonvaltaajat -nimistä lyhytelokuvaa. Turun ammattikorkeakoulun opiskelijoiden projektia taltioidaan Askaisten työväentalolla noin 40-henkisen tiimin voimin. Kaksi vuotta sitten alkunsa saanut projekti valmistuu toukokuussa.

Telia esti viime vuonna ennätysmäärän Suomeen kohdistuneita huijauspuheluita

Operaattori torjui yhteensä yli 16,5 miljoonaa huijauspuhelua viime vuoden aikana. Uutena ilmiönä korostui, että rikolliset yrittivät tekeytyä aiempaa enemmän suomalaisille tuttujen kotimaisten puhelinnumeroiden näköisiksi.

Arvonlisäveroa kertyi liki viisi prosenttia aiempaa enemmän verokannan nousun vuoksi

Verotulojen reaalinen eli inflaation huomioiva määrä on pysytellyt samalla tasolla vuodesta 2019. Verohallinto keräsi viime vuonna yhteensä 83,8 miljardia euroa veroja, mikä on noin 2,1 miljardia euroa (+2,6 %) enemmän kuin vuonna 2024. Verotulot kasvoivat erityisesti arvonlisäverossa sekä henkilöasiakkaiden tuloverossa, molemmissa miljardi euroa.

Populistinen viestintä yleistynyt puolueissa – voimakkuus ja ilmenemismuodot vaihtelevat huomattavasti

Perussuomalaiset erottuu johdonmukaisimpana ja näkyvimpänä populistisen viestinnän käyttäjänä, mutta myös muut puolueet turvautuvat populistisiin keinoihin poliittisesta tilanteesta riippuen.

Turku Energia jatkaa kaukolämpöverkkonsa kuntokartoitusta helikopterikuvauksin

Helikopteri lähdössä kuvaamaan kaukolämpöverkkoa.

Turku Energia jatkaa helikopterilennolla tehtävää kaukolämpöverkkonsa teknistä kuntokartoitusta 22.–26. tammikuuta säävaraus huomioiden. Helikopterikuvaukset aloitettiin jo viime viikolla, mutta epäsuotuisat sääolosuhteet estivät kuvausten saattamisen loppuun. Tähän mennessä noin puolet kaukolämpöverkosta on kuvattu. Tulevissa kuvauksissa keskitytään Turun ja Kaarinan kaukolämpöverkkoihin.

Boostii-etua käytetty eniten jalkapallon, kamppailulajien ja uinnin harrastamiseen

Turun kaupungin mukaan uusi Boostii-etu oli ensimmäisenä toimintavuonna menestys. Vuosi sitten lanseerattua etua käytti lähes 10 500 turkulaista, ja liikunta- ja urheiluseuraharrastajien määrä kasvoi 1 500 henkilöllä. Boostii-edun avulla kaikki 7–19-vuotiaat turkulaiset pääsevät harrastamaan liikuntaa seuroissa aiempaa edullisemmin.

Näköislehti

Urheilu

Turku Turbulence lunastanut paikkansa crossfit-tapahtumien joukossa

Crossfitin joukkuekisassa tarvitaan voiman lisäksi yhteishenkeä.

Vuonna 2024 järjestettiin ensimmäistä kertaa crossfit-tapahtuma Turku Turbulence. Tapahtuma sai hyvän vastaanoton ja 7. helmikuuta Logomossa kisataan jo kolmas Turku Turbulence.

Beninin maajoukkuetoppari TPS:n takalinjoille

Charlemagne Azongnitode.

Turun Palloseura saa puolustukseensa uuden vahvistuksen, kun toppari C harlemagne Azongnitode , 24, liittyy joukkueeseen kaksivuotisella sopimuksella. Viime kaudella hän pelasi Veikkausliigaa AC Oulussa.

Keskikenttämies Aly Coulibaly jatkaa TPS:ssa

Aly Coulibaly.

TPS on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen keskikenttäpelaaja Aly Coulibalyn kanssa. Ranskasta kotoisin oleva 29-vuotias keskikenttäpelaaja siirtyi turkulaisten riveihin viime kesänä ja jatkaa nyt joukkueessa tulevalla Veikkausliiga-kaudella.

Maalivahti Alex Hildén mukaan Interin edustusjoukkueeseen

Alex Hildén.

Interin Veikkausliiga-joukkueen maalivahtiosasto on täydentynyt junioreista mukaan nousseella Alex Hildénillä . Viime kaudella Hildén pelasi Interin reservijoukkueessa seitsemässä ottelussa sekä SM-hopeaa saavuttaneessa P17-joukkueessa 11 ottelussa.

Nuori maalivahti Dan Lauri ja TPS jatkosopimukseen

Dan Lauri.

Veikkausliiga-seura TPS on solminut jatkosopimuksen nuoren maalivahtilupauksensa Dan Laurin , 16, kanssa. Laurin ja TPS:n olemassa oleva sopimus kattoi jo valmiiksi kauden 2026 ja nyt sopimusta on pidennetty ulottumaan kauden 2027 loppuun.

Samuel Anini Junior TPS:n riveihin

Samuel Anini Junior.

Jalkapallon Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura on kiinnittänyt riveihinsä uuden pelaajan. Laitahyökkääjä Samuel Anini Junior liittyy turkulaisseuran vahvuuteen 1+1-vuotisella sopimuksella.