Yli puolet suomalaisista ei usko, että parkkipaikkoja tarvitaan vähemmän

Kyselyn mukaan enemmistö suomalaisista ei usko, että autojen määrä ja käyttö vähenevät tulevaisuudessa. Kyselyn mukaan enemmistö suomalaisista ei usko, että autojen määrä ja käyttö vähenevät tulevaisuudessa. Kuva: Jori Liimatainen

Yli puolet suomalaisista ei usko, että autojen määrä ja käyttö vähenisivät kaupungeissa seuraavan vuosikymmenen aikana. Suomalaisten pysäköintialan toimijoiden yhdistys SPATY ry:n teettämä valtakunnallinen tutkimus paljastaa kuilun eri sukupolvien, ammattiryhmien ja sukupuolten välillä: nuoret uskovat muutokseen, mutta vanhemmat ikäluokat pitävät kiinni autoistaan.

SPATY ry:n teettämässä kyselytutkimuksessa tiedusteltiin, ovatko vastaajat samaa vai eri mieltä väittämästä: "Suomen kaupungeissa tullaan tulevaisuudessa tarvitsemaan vähemmän pysäköintipaikkoja kuin nykyään, koska autojen määrä ja käyttö vähenevät.”

Yli puolet vastaajista (53 %) suhtautuu väitteeseen skeptisesti: 22 prosenttia oli täysin eri mieltä ja 31 prosenttia jokseenkin eri mieltä väittämän kanssa. Vain runsas kymmenesosa (15 %) uskoo, että yksityisautoilu ja sen myötä tarve pysäköintipaikkoihin vähenee.

– Suomalaisten valtava enemmistö ei usko, että autojen määrä ja käyttö vähenevät tulevaisuudessa. Tämä on merkittävä tieto päättäjille, jotka suunnittelevat liikennepoliittisia uudistuksia, SPATY ry:n hallituksen puheenjohtaja Christian Metsäranta toteaa tiedotteessa.

– Kaupungeissa niin julkisilla alueilla, liiketiloissa kuin myös muilla yksityisalueilla kannattaa varautua siihen, että pysäköintipaikkoja tarvitaan jatkossakin runsaasti. Tämä tarkoittaa, että radikaalit muutokset pysäköintipolitiikassa saattavat kohdata vastarintaa.

SPATY:n teettämään valtakunnalliseen kyselyyn vastasi toukokuussa tuhat suomalaista. Otos edustaa suomalaista aikuisväestöä.

Eri-ikäisten suomalaisten näkemykset autoilun tulevaisuudesta eroavat merkittävästi toisistaan. Nuoret aikuiset eli 18–24-vuotiaat ovat ainoa ikäryhmä, joista merkittävä osa uskoo autojen määrän ja pysäköintipaikkojen tarpeen vähenevän. Heistä 24 prosenttia oli täysin tai jokseenkin samaa mieltä väittämän kanssa.

Hieman vanhemmista, 25–34-vuotiaista, useampi kuin joka toinen (55 %) ei usko autojen ja parkkipaikkojen tarpeen vähenemiseen. Skeptisyys kasvaa edelleen vanhemmissa ikäryhmissä. Kriittisimpiä ovat 55–64-vuotiaat, joista 61 prosenttia on eri mieltä väittämän kanssa.

– Ironista on, että eläkeiän kynnyksellä olevat eivät usko autoilun vähenemiseen. Tämän ikäiset ovat eläneet autoilun kultakauden, eivätkä näe sen loppuvan. Sukupolvikuilu on liikennesuunnittelun suurin haaste: miten rakentaa autotonta tulevaisuutta, kun puolet ei usko siihen?

Usko autoilun tulevaisuuteen vaihtelee myös eri ammattiryhmien ja miesten sekä naisten välillä. Johtajat uskovat autoilun vähenemiseen enemmän kuin muita ammatteja edustavat. Heistä kolmasosa on sitä mieltä, että autojen määrä ja parkkipaikkojen tarve vähenevät tulevaisuudessa.

Työntekijöistä yli puolet (56 %) ei usko autoilun ja pysäköintipaikkojen tarpeen vähenevän. Epäilevimmin autoilun vähenemiseen suhtautuvat itsenäiset yrittäjät, joista 65 prosenttia on eri mieltä väittämän kanssa. Toisaalta yhtä vahva näkemys on myös toimihenkilöillä (63 %) ja ylemmillä toimihenkilöillä (62 %).

– Tulos paljastaa mielenkiintoisen paradoksin: Johtajat näkevät tulevaisuuden vihreänä, mutta kansa pitää kiinni ratistaan. Ne, jotka tekevät päätöksiä liikenteestä ja kaupunkisuunnittelusta, uskovat muutokseen, mutta ne, jotka elävät sen kanssa arjessa, eivät usko. Kyselyn perusteella päättäjät ja kansalaiset elävät eri todellisuuksissa, Metsäranta pohtii.

Miehistä reilusti yli puolet (57 %) ei usko autoilun ja pysäköintipaikkojen tarpeen vähenevän tulevan vuosikymmenen aikana. Naisista samoin ajattelee hieman alle puolet vastaajista (49 %).

– Toisaalta, vajaa viidesosa kyselyyn vastanneista naisista kertoi, ettei omista autoa, kun taas miehistä autottomia oli vain reilu kymmenesosa. Tämä saattaa osaltaan selittää eroa, Metsäranta toteaa.

Suhtautuminen autoiluun ja pysäköintiin riippuu myös asuinpaikasta. Helsingissä tai Uudellamaalla hieman useampi uskoo autoilun vähenemiseen (17 %) kuin muualla Suomessa (keskimäärin 10–15 %).

SPATY ry kartoitti suomalaisten suhtautumista autoilun tulevaisuuteen ja pysäköintipaikkojen tarpeeseen valtakunnallisella kyselytutkimuksella toukokuussa. Tutkimusyhtiö Bilendin toteuttamaan sähköiseen kyselyyn vastasi tuhat Suomessa asuvaa henkilöä, jotka ovat 18–75-vuotiaita. Vastaajista 14 prosenttia vastasi, ettei omista autoa tai asia ei koske heitä. Tutkimuksen virhemarginaali on 3,1 prosenttia.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Partyland avaa myymälän Skanssiin

Partyland avaa myymälän Skanssissa.

Juhliin erikoistunut liike Partyland avaa myymälän Kauppakeskus Skanssissa 12. joulukuuta.

Jyrki Åland jatkaa perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin puheenjohtajana

Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin syyskokous pidettiin sunnuntaina 7. joulukuuta Paimion kaupungintalolla. Kokouksen avasi puheenjohtaja Jyrki Åland . Kokouksen puheenjohtajana toimi Matti Mäkelä Paimiosta. Kokous keskittyi ajankohtaisiin asioihin hyvinvointialueella, sekä maakuntastrategiaan 2040. Samalla piiri valitsi puheenjohtajan ja hallituksen vuodelle 2026.

Syksyn ja talven runsaat vesisateet pehmentäneet soratiet Varsinais-Suomessa

Talvikelirikkoa soratiellä.

Syksyn ja talven runsaat sateet ovat pehmentäneet soratiet joka puolella Varsinais-Suomea ja Satakuntaa. Tienkäyttäjille se tuntuu pinnan epätasaisuutena ja liejuuntumisena. Sorateiden rakenteellinen kunto on monen tekijän summa ja vaikuttaa osaltaan pintakelirikon muodostumiseen. Varsinais-Suomen ELY-keskuksen maanteiden hoidon projektipäälliköt ja teiden hoitourakoitsijat ovat tietoisia sorateiden huonosta kunnosta. Urakoitsijat levittävät ensiapuna mursketta huonokuntoisimmille tieosuuksille.

Rymättylässä rakennuspalon sammutusharjoitus – alueella hälytysajoneuvoja ja savunmuodostusta

Varsinais-Suomen pelastuslaitos järjestää lauantaina 13. joulukuuta sammutus- ja pelastustoiminnan harjoituksen purkukuntoisten rakennusten alueella osoitteessa Majakantie 35, Rymättylä.

Yläneen lajitteluasema sulkeutuu ja avataan uudistettuna keväällä

Yläneen lajitteluasemalla Pöytyällä aloitetaan uudistustyöt, jotka sulkevat aseman muutamaksi kuukaudeksi.

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) Yläneen lajitteluasemalla Pöytyällä aloitetaan uudistustyöt, jotka sulkevat aseman muutamaksi kuukaudeksi. Lajitteluasema on tänä vuonna joulun- ja uudenvuodenpyhien vuoksi avoinna viimeisen kerran torstaina 18. joulukuuta. Uudistustyöt aloitetaan vuoden alussa ja asema avataan keväällä, kun kaikki tarvittavat työt on saatettu loppuun.

Työmatkavahinkojen sesonki on juuri nyt

Suomalaisten vakavimmat työtapaturmat liittyvät putoamisiin, koneiden käyttöön ja liikenteeseen – ja ne tapahtuvat usein työmailla ja tuotantotiloissa. Asiantuntijan mukaan yrittäjät aliarvioivat usein vakavien henkilöriskien vaikutukset.

Aura Fest taas Kupittaanpuistossa elokuussa

Lauri Haav.

Aura Fest järjestetään Kupittaanpuistossa perjantaista lauantaihin 7.–8. elokuuta. Festivaali järjestetään 16. kertaa.

Työkyvyttömyyseläkkeiden ja työeläkekuntoutuksen hylkäykset kasvaneet viime vuosina

Työkyvyttömyyseläkkeiden ja työeläkekuntoutuksen hylkäykset ovat kasvaneet viime vuosina. Tuore tutkimus tarkastelee ilmiön taustalla olevia tekijöitä sekä auttaa tunnistamaan kehittämiskohteita eläkelaitoksissa ja terveydenhuollossa.

Joulu saapuu Raision torille

Raision torilla järjestetään torstaina 11. joulukuuta perinteinen Joulu saapuu Raisioon -tapahtuma, joka virittää raisiolaiset joulun tunnelmaan. Mukaan on tulossa ennätysmäärä myyjiä ja tapahtumalavalla nähdään ja kuullaan jouluista ohjelmaa. Lapsia ilostuttaa ilmainen poniratsastus kello 15–17 ja lumikasa. Kaikille osallistujille hyvän jouluisen maun suuhun jättää Oma SP:n ja Raision kaupungin kello 17 tarjoama ilmainen joulupuuro.

Oppikirjat ylläpitävät ihmiskeskeistä eläinkuvaa

Oppikirjat konkretisoivat opetussuunnitelmaa ja edustavat tietoa ja arvoja, joille eläinten ja luonnon kohtelu yhteiskunnan politiikassa ja instituutioissa perustuu. Eläimiin liittyvien arvojen ilmenemistä oppimateriaaleissa tutkineiden tutkijoiden mukaan oppikirjojen tulisikin mahdollistaa arvojen monipuolinen tarkastelu ja puhtaasti ihmiskeskeisen näkökulman kyseenalaistaminen.

Muzaci hakee jälleen uransa parasta kautta TPS-paidassa

Albijon Muzaci (vas.).

TPS on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen hyökkääjä Albijon Muzacin , 29, kanssa. Tuleva kausi on kosovolaissyntyiselle hyökkääjälle jo seitsemäs TPS:ssä.

Sosiaalipalvelujen tiedot näkyvät ensi vuonna OmaKannassa koko maassa

Sosiaalipalvelujen asiakastiedot näkyvät OmaKannassa jo 11 hyvinvointialueella. Viimeistään ensi syyskuussa ne näkyvät OmaKannassa maanlaajuisesti. Muutos helpottaa asiakkaan ja ammattilaisen välistä tiedonkulkua ja parantaa palvelua.

Ruonan yhdystien kiertoliittymän työt käynnissä

Ruonan yhdystien ja Rautakadun risteykseen rakentuvan kiertoliittymän työt alkoivat lokakuussa.

Ruonan yhdystien ja Rautakadun risteykseen rakentuvan kiertoliittymän työt alkoivat lokakuussa. Alueella parannetaan myös vesihuoltoverkostoa vähähiilijalanjälkisin ratkaisuin.

Raisio aloittaa Ohjaamo-palvelun alle 30-vuotiaille

Raision nuorisopalvelut aloittaa vuoden alussa Ohjaamo-neuvontapalvelut. Ohjaamo on alle 30-vuotiaille suunnattu maksuton, matalan kynnyksen palvelupiste, joka tarjoaa neuvontaa ja tukea arjen hallintaan, opiskeluun, työllistymiseen ja hyvinvointiin. Toiminta toteutetaan yhteistyössä työllisyyspalveluiden ja muiden kumppaneiden kanssa.

Jatke rakentaa Pernoon seitsenkerroksisen asuinkerrostalon

Havainnekuva uudesta TVT:n vuokrakohteesta, joka sijaitsee osoitteessa Saarenmaankatu 10.

Jatke Länsi-Suomi Oy rakentaa Turun Pernon alueelle uuden asuinkerrostalon TVT Asunnoille. Rakennushankkeeseen kuuluu seitsenkerroksinen talo ja sen asukkaita palveleva piha- ja pysäköintialue.

Nuoren epäillään pahoinpidelleen toista nuorta Nummenpakan koulun lähistöllä

Lounais-Suomen poliisi sai hälytyksen Turun Nummeen keskiviikkoaamuna kello 8.01. Yläkouluikäisen nuoren epäillään pahoinpidelleen toista nuorta Nummenpakan koulun Aurajoen yksikön lähistöllä.

Kansainvälinen palkkaverovertailu: Ylimmät marginaaliverot kevenevät – Suomi Ruotsin alapuolelle

Suomalaisen hyvätuloisen palkansaajan lisätulosta menevä marginaalivero alenee ensi vuonna ja Suomen kilpailukyky korkeiden ansiotulojen verotuksessa kohenee suhteessa keskeisiin verrokkimaihin. Ruotsissa marginaalivero on 165 000 euron tulotasolla ensi vuonna 53,7 prosenttia ja Suomessa 52,3 prosenttia. Vielä tänä vuonna marginaalivero on Suomessa tällä tulotasolla 58,2 prosenttia, mikä on toiseksi korkein 18 vertailumaan joukossa.

Kohti joulua teatterilla ja askartelulla Raision kaupunginkirjastossa

Raision kaupunginkirjaston lastenlauantaissa syvennytään joulutunnelmiin lauantaina 13. joulukuuta kello 10–13.30. Tapahtuma huipentuu teatteriesitykseen Martinsalissa.

Urheilu

Raision Loimu metsästää avausvoittoa Tutosta

Lentopallon Mestaruusliigan häntäpäähän jumittuneet Raision Loimu ja Tuto Volley kohtaavat Kerttulassa 10. joulukuuta. Kyseessä on joukkueiden toinen kohtaaminen kuluvalla kaudella. Ensimmäisen derby marraskuun puolivälissä päättyi Kupittaalla Tuto Volleyn voittoon. Raisiolaiset hakevat edelleen kauden ensimmäistä voittoaan. Kauden kahdeksasta ensimmäisestä ottelusta saldona on vain yksi piste.

Muzaci hakee jälleen uransa parasta kautta TPS-paidassa

Albijon Muzaci (vas.).

TPS on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen hyökkääjä Albijon Muzacin , 29, kanssa. Tuleva kausi on kosovolaissyntyiselle hyökkääjälle jo seitsemäs TPS:ssä.

Kuusi pelaajaa jättää TPS:n

Olli Hakanpää.

Maalivahti Olli Hakanpää , 26, ei jatka uraansa Turun Palloseurassa ensi kaudella Veikkausliigassa. Hakanpää on TPS:n oma kasvatti, joka kulki aikanaan seuran junioriputken läpi aina A-nuoriin asti. Ensikosketuksensa Suomen toiseksi korkeimman sarjatason miesten peleihin Hakanpää sai porilaisen Musan Salaman paidassa kaudella 2022. Porista ”Opan” tie toi seuraavaksi vuodeksi Paraisille, jossa hän torjui Piffenin ykkösvahtina.

Vapaaottelija Olli Santalahdelle kova puolalaisvastus

Olli Santalahti (punaiset hanskat) voitti marraskuussa Turussa Renan Martinsin.

Espoossa tapaninpäivänä järjestettävässä kamppailu-urheilutapahtuma Ice Cage 6:ssa ottelevan turkulaisen Olli Santalahden vastustajaksi on kiinnitetty puolalainen Mateusz Rybak . 29-vuotias Rybak on otellut ammattilaisurallaan 12 kertaa ja voittanut otteluistaan yhdeksän. Voitoistaan seitsemän hän on ottanut tyrmäyksellä. Hän on hävinnyt vain kerran ennen täyttä aikaa. Suomeen Rybak saapuu kolmen ottelun voittoputkessa.

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .

Daniel Forsberg minuutissa thainyrkkeilyn Euroopan mestariksi

Daniel Forsberg (oik.) otti komean sulan hattuunsa thainyrkkeilyn EM-kisoista. Sparraajana valmentaja Riku Immonen.

Turkulainen Daniel Forsberg on voittanut thainyrkkeilyn alle 91-kiloisten Euroopan mestaruuden. Finaalissa kaatui Albanian Egli Sina . Ottelu päättyi albanialaisen luovutukseen reilun minuutin jälkeen.