Alexej Zhbankov Veljesten mukana koko kesän

Alexej Zhbankov. Alexej Zhbankov. Kuva: Eeva Mäkinen

Lentopalloilija Alexej Zhbankov, 23, treenasi ja pelasi kesän miesten lentopallomaajoukkueessa. Tänä kesänä pelattiin ensimmäistä kertaa Euroopan liigaa, jonka kaikki pelit Veljekset eli miesten maajoukkue voitti.

– On ollut tosi hienoa olla koko kesä mukana maajoukkueessa, koska se on loistava treeniporukka. Kesällä joukkue pelasi loistavasti ja omatkin pelit sujuivat hienosti, analysoi Zhbankov.

Pelipaikka keskipelaajana on 206-senttiselle Zhbankoville oivallinen, koska peleissä hänen tehtävänään on torjua verkolla ja hyökätä nopeasti keskeltä.

– Pelini on kehittynyt kokonaisuudessaan maajoukkuetreeneissä. Tykkään Olli Kunnarista päävalmentajana, koska hän on itse ollut huippupelaaja, ja siten hän osaa miettiä valmennustaan myös pelaajien näkökulmasta.

Veljekset pelasivat Veikkaus Arenalla kaksi kotipeliä kesäkuussa ja Zhbankov palkittiin parhaana pelaajana Suomi–Albania-pelissä.

– Totta kai oli hienoa saada parhaan pelaajan palkinto ja erityisesti kotipelissä.

Ensi syksyn EM-kisat, ja niiden alkulohkopelit Tampereella kiinnostavat Zhbankovia, vaikka ajatukset eivät ihan siellä asti vielä olekaan.

– Ensin pidetään kesälomaa ja sitten katsotaan EM-kisoja.

Alexej Zhbankov on pelannut kotimaista Mestaruusliigaa kasvattajaseurassaan Raision Loimussa, Tuto Volleyssa ja Savo Volleyssa.

– Olen ehtinyt käydä kesän aikana Turussakin maajoukkuetauoilla. Ruisrockiin en lähtenyt, koska oli keskityttävä maajoukkuepeleihin kunnolla.

Isänsä Ruslan Zhbankovin jalanjäljissä ammattilaislentopalloilijaksi kulkenut Alexej on pelannut kaksi viime kautta ulkomailla. Kauden 2024–25 hän pelasi Alankomaissa Nova Tehcnology Lycurgusin joukkueessa ja viime kauden Saksassa Münchenissä TSV Hachingissa. Zhbankov kertoo, että ensi kaudella hänen pelinsä jatkuvat Saksassa.

– Tavoitteenani on olla paras pelaaja omalla pelipaikallani, ja päästä aina vaan kovempaan liigaan pelaamaan. Haluan aina tulevalla kaudella olla parempi pelaaja kuin edellisellä. Saksassa on liigapelit ovat kovempia kuin Suomen Mestaruusliigassa. Katsojia peleissä on myös enemmän, koska jossain urheiluhallissa saattaa olla peräti 4 000 katsojaa. Tulevaisuudessa olisi hienoa päästä pelaamaan kovia pelejä esimerkiksi Puolaan, Italiaan tai Japaniin. Maajoukkueen kanssa haluan päästä haastamaan lentopallon isoja maita, ja voittaa arvokisamitaleja.

Ammattilaislentopalloilijan arki ulkomailla pyörii pitkälti treenien ja pelin ympärillä. Zhbankov naureskelee, että hänellä ei ole kovin paljon tekemistä lentopallon ulkopuolella.

– Vapaa-ajalla katselen Netfilixiä ja otan rennosti.

Veljesten pelien jälkeen nimikirjoitusten kysyjiä riittää. Zhbakov jaksaa antaa nimikirjoituksia ja tavata nuoria pelaajia.

– Nuorille haluaisin sanoa, että jos maajoukkueeseen pääseminen kiinnostaa, niin pitää tehdä kovaa duunia sen eteen. Pitää myös uskoa itseensä. Tulkaa haastamaan meitä maajoukkuepelaajia ja ottakaa meiltä pelipaikat pois.

Eeva Mäkinen

Kuka huolehtii taloyhtiöiden omaisuudesta?

Asuntolaina ei pienene sillä, että kodin arvo laskee, muistuttaa kirjoittaja.

Otit 200 000 euroa asuntolainaa. Jätitkö kotisi arvosta huolehtimisen sille naapurille, joka vielä suostui?

LineDeck Marine uusi Buster-, Cross- ja Yamarin-veneiden jälleenmyyjä Turun alueella

LineDeck Marine myy myös täysin uusia Buster L-malleja.

Inhan Tehtaat Oy Ab on solminut uuden jälleenmyyntisopimuksen LineDeck Marine Oy:n kanssa. LineDeck Marine aloittaa Buster-, Cross- ja Yamarin-veneiden myynnin Turun talousalueella. Uusi venemyymälä avautuu Kaarinan Krossin alueelle helmikuussa 2027.

Saaristoasiain neuvottelukunta SANK järjestää saariston superpäivät

Saaristoasiain neuvottelukunta SANK järjestää saariston superpäivät eduskunnassa 10.–11. marraskuuta jo toista kertaa. Superpäivät antavat puheenvuoron saariston turvallisuustoimijoille, ja tapahtuman tavoitteena on nostaa esille vapaaehtoistoiminnan, paikallistuntemuksen sekä viranomaisten ja paikallisyhteisöjen tiiviin yhteistyön kaltaisia saaristoalueiden turvallisuusteemoja.

Avaimet ja merkinnät veistoksellisen ajattelun tiivistymiä

Eero Merimaan näyttely Avaimia ja merkintöjä on esillä Galleria Joellassa 12.11.–5.12.

Influenssarokote vähentää merkittävästi riskiä joutua sairaalahoitoon

Influenssarokotteen hyödyt ulottuvat influenssaan sairastumisen ehkäisyä laajemmalle. Laaja, 165 tutkimuksen meta-analyysi osoittaa, että influenssarokote vähentää vakavan taudin riskiä ja pienentää influenssaan liittyvän sairaalahoidon riskiä arviolta 42 prosenttia. Influenssa voi aiheuttaa vakavia komplikaatioita ja lisätä sydän- ja verisuonitapahtumien riskiä etenkin ikääntyneiden keskuudessa, mutta tauti aiheuttaa ylikuolleisuutta jo yli 50-vuotiailla.

Faso Kan soittaa afrikkalaista perinnemusiikkia Martinsalissa

Faso Kan esiintyy Raisiossa.

Afrikkalaista perinnemusiikkia soittava yhtye Faso Kan esiintyy Martinsalissa tiistaina 10. marraskuuta kello 18 alkaen. Vuonna 2006 perustetun Faso Kanin musiikki ammentaa inspiraatiota Länsi-Afrikan rikkaasta musiikkiperinteestä. Musiikki on melodista ja vauhdikasta. Lavalla nähdään useita afrikkalaisia perinnesoittimia, kuten djembe, dundun ja balafon.

Veneilykausi päättyi – matalaväyläkanavien liikennemäärät putosivat viime vuodesta

Väyläviraston ylläpitämien matalaväyläkanavien liikennekausi päättyi 31. lokakuuta. Sulutusten määrät kanavilla putosivat keskimäärin noin 18 prosenttia vuosien 2024–25 keskiarvoon verrattuna.

Turku Jazz Festival kasvaa kymmenpäiväiseksi – vuoden artistina Roope Kantonen

Roope Kantonen on Turku Jazz Festivalin vuoden artisti 2027.

Vuodesta 1969 järjestetty Turku Jazz Festival tuo jälleen kansainväliset jazzhuiput ja kotimaiset kärkinimet Turkuun. Festivaali laajenee kymmenpäiväiseksi 5.–14. maaliskuuta ja levittäytyy uusiin ja tuttuihin konserttipaikkoihin. Näyttävä avausviikonloppu järjestetään ensimmäistä kertaa uudessa Turun musiikkitalo Fuugassa, ja festivaalin kansainväliset päätöskonsertit kuullaan Logomon Teatro-salissa.

Raision Kirjastotalo kiinni maanantaina

Raision Kirjastotalo on poikkeuksellisesti kiinni maanantaina 9. marraskuuta henkilökunnan koulutuspäivän takia. Raision museo Harkko on myös kiinni, eli koko Kirjastotalo on suljettu lehtiosaston omatoimialuetta lukuun ottamatta.

Topinojan risteyssiltaa peruskorjataan – yksi ajokaista pois käytöstä Pitkäsaarenkadulla

Topinojan risteyssillalla tehdään peruskorjaustöitä. Sillan kannen korjaustöiden vuoksi Pitkäsaarenkadulla risteyssillan kohdalla on yksi ajokaista pois käytöstä. Paikalla on työnaikainen liikennevalo-ohjaus. Pitkäsaarenkadulla on alennettu nopeusrajoitus 30 km/h.

Varsinais-Suomen Kokoomus täydensi ehdokkaidensa listaa eduskuntavaaleissa

Varsinais-Suomen Kokoomus nimesi piirihallituksen kokouksessa Turussa uusia ehdokkaita vuoden 2027 eduskuntavaaleihin.

Säästätkö sähköä väärästä paikasta?

Sähkön säästäminen lämmityksestä tinkimällä voi maksaa useita tuhansia euroja.

Sähköä kannattaa käyttää harkiten, mutta rakennuksen peruslämmöstä tinkiminen voi tulla kalliiksi. Liian viileiksi päästetyt rakennukset näkyvät Pohjola Vakuutuksen vahinkotilastoissa muun muassa jäätyneinä putkina ja vesimittareina sekä vuotovahinkoina. Suurin osa jäätymisvahingoista sattuu vapaa-ajan asunnoissa, joissa ei oleskella jatkuvasti mutta joissa on käyttövesi. Sähkön säästäminen lämmityksestä tinkimällä voi maksaa useita tuhansia euroja.

Varha hakee palveluntuottajia aikuisten psykoterapioiden ja lyhytinterventioiden palveluihin

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) uudistaa aikuisten psykososiaalisten palvelujen järjestämistä ja ottaa vuonna 2027 käyttöön psykososiaalisen hoidon ja kuntoutuksen palvelusetelin. Uudistus laajentaa potilaille tarjottavien palvelujen valikoimaa ja avaa uusille ammattilaisille mahdollisuuden toimia Varhan palveluntuottajina.

Silakan kalastuskiintiöt voi ylittää enintään kymmenellä prosentilla loppuvuonna

Silakkakiintiöt nousevat ensi vuodeksi.

Maa- ja metsätalousministeriö on päättänyt, että Pohjanlahden silakan sekä Suomenlahden ja Itämeren pääaltaan silakan vuoden toimijakohtaiset kalastuskiintiöt voi ylittää enintään kymmenellä prosentilla ajalla 4.11.–31.12. Päätöksen tavoitteena on tasoittaa vuosien 2026 ja 2027 kalastusmahdollisuuksia, kun silakan kalastuskiintiöt kasvavat merkittävästi ensi vuonna.

Eurojackpotin potti jatkaa kasvuaan

Perjantaina arvottu Eurojackpot ei antanut yhtään täysosumaa, joten ensi tiistaina potissa on 53 miljoonaa euroa.

EVA: SDP nousi työllisyyden ykköseksi – kokoomuksen talousote heikkenee

SDP edistää suomalaisten mielestä eri puolueista ponnekkaimmin neljää kymmenestä politiikka-aiheesta, joita kansa painottaisi eniten seuraavalla hallituskaudella. Kokoomuksella on yhä eniten asiajohtajuuksia 34 aiheen listalla, mutta sen asema talousasioissa on heikentynyt huomattavasti, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n tuoreesta Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Raisio Oyj:n hallituksen puheenjohtaja vaihtuu, muutoksia myös hallituksen valiokunnissa

Raisio Oyj:n hallituksen puheenjohtaja Arto Tiitinen on ilmoittanut luopuvansa välittömästi tehtävästään henkilökohtaisista syistä. Raisio Oyj:n hallitus on valinnut jäsentensä keskuudesta Leena Niemistön (LT, hallintotieteiden kunniatohtori, fysiatrian erikoislääkäri) uudeksi hallituksen puheenjohtajaksi. Niemistö on toiminut Raision hallituksen jäsenenä vuodesta 2017.

Teleste tuo ensimmäisenä markkinoille Acapelan tekoälyäänet osaksi junien matkustajainformaatiota

Acapelan uusin tekoälyyn perustuva puheentuotanto on käytettävissä osana Telesten järjestelmää.

Teleste on ensimmäisenä integroinut Acapelan tekoälypohjaisen puheentuotantoteknologian osaksi S-ARRIVE-matkustajainformaatioalustaansa. Uudistus tuo juniin, raitiovaunuihin ja metroihin luonnollisemmat ja ajantasaisemmat kuulutukset muuttuvissa liikennetilanteissa.

Näköislehti

Urheilu

TPS:n Joel Ahen ja Interin Otso Saikkonen U17-maajoukkueeseen

Joel Ahen.

TPS:n Joel Ahen ja Interin Otso Saikkonen on valittu jalkapalloilun alle 17-vuotiaiden poikien maajoukkueeseen, joka matkustaa ensi viikolla Albaniaan EM-karsintaturnaukseen. Suomi kohtaa 11.–17. marraskuuta Skotlannin, Ruotsin ja Albanian. Lohkon kaksi parasta maata etenee jatkokarsintoihin. Ikäluokan EM-lopputurnaus järjestetään Latviassa vuonna 2027. EM-kisoissa pelaa Latvian lisäksi seitsemän jatkokarsintojen lohkovoittajaa.

TPK ei hae pikavoittoja ulkomailta

TPK:n Sami Niittysalo tuulettaa osumaa. TPK on aloittanut kauden miesten Futsal-liigassa kaksijakoisesti.

TPK:n alkukausi miesten Futsal-liigassa on ollut ainakin tuloksellisesti kaksijakoinen. Voittojakin on tullut, mutta viime aikoina pisteet ovat olleet tiukassa. Marraskuun alun parin viikon ottelutauolle lähdettäessä TPK oli tukevasti sarjan keskikastissa.

Puukkokatsomo: Interille eettisyydestä keltainen

Turkulaisessa juniorijalkapallossa on kiehunut viime aikoina, kun julkisuuteen levisi tiedot Interin harrastamasta pelaajakalastelusta.

Mici "Roofman" Saaristo täydentää Hamara X:n

Mici Saaristo.

Kupittaan palloiluhallissa lauantaina 7. marraskuuta käytävä Hamara X -kamppailu-urheilutapahtuma on saanut viime hetken lisäyksen ottelukortilleen, kun useampaan kertaan Hamaran illoissa nähty Mici ”Roofman” Saaristo ottelee jälleen kotiyleisön edessä. Näyttävistä ja vauhdikkaista otteluistaan tunnettu Saaristo kohtaa vapaaottelukamppailussaan ranskalaisen Marzi Ammarin .

Petteri Lindbohm siirtyy TPS:ta ulkomaille

Petteri Lindbohm.

TPS:n ja puolustaja Petteri Lindbohmin välinen pelaajasopimus on purettu pelaajan käytettyä sopimukseensa sisältyneen ulkomaanoption. Syyskuussa TPS:n vahvuuteen liittynyt Lindbohm siirtyy jatkamaan uraansa ulkomaille. Lindbohm solmi TPS:n kanssa syyskuussa loppukauden kattavan sopimuksen, johon sisältyi mahdollisuus siirtyä ulkomaille kesken kauden.

Otteluanalyysi: Inter roikkuu mukana mestaruustaitossa

Jean Botué päätti kuivan kautensa Veikkausliigassa.

Inter ja Gnistan järjestivät todelliset maalikarkelot jalkapalloilun Veikkausliigan toiseksi viimeisellä pelikierroksella, joka oli samalla Interin viimeinen kotiottelu. Inter vei maalijuhlat lopulta 4-3. Etenkin loppuhetkillä mätettin maaleja vuoronperään.