Suomen suurin paritanssileiri käynnistyy perjantaina Yläneellä
Yläneen Valasrannassa käynnistyy perjantaina 24. heinäkuuta jo 23. kertaa järjestettävä Valasrannan Tanssileiri, joka on kasvanut Suomen suurimmaksi paritanssileiriksi. Kymmenen päivän aikana tapahtumaan odotetaan 15 000 päiväkäyntiä.
Turkulaisen Suomen Tanssipuoti Oy:n järjestämä leiri tarjoaa yli 300 tanssituntia seitsemällä tanssilattialla. Ohjelmassa on kaikki suomalaisilla tanssilavoilla tanssittavat paritanssit, ja opetuksesta vastaa lähes 40 tanssinopettajaa. Mukana ovat muun muassa televisiosta tutut Anssi Heikkilä ja Kia Lehmuskoski sekä Sami ja Jutta Helenius ja Liisa Setälä.
Leirille voivat osallistua kaiken tasoiset tanssijat. Mukaan voi tulla yhdelle tanssitunnille, päiväksi tai koko leirin ajaksi. Myös iltatansseihin voi osallistua ilman kursseille osallistumista, eikä omaa paria tai ennakkoilmoittautumista tarvita.
Valasrannan Tanssileiri on perinteisesti järjestetty Valasrannan tanssilavalla, mutta kesäkuinen myrsky vei tanssilavan katon. Järjestäjät joutuivat tekemään tapahtumalle uuden suunnitelman.
Yhteistyökumppaneiden kanssa syntyi ratkaisu: tuhannen neliömetrin tanssiteltta suurella tanssilattialla ja yli 200 istumapaikalla. Tänä vuonna tanssiteltta toimii tapahtuman sydämenä.
Valasrannalla sijaitsevat teltan lisäksi Pyhäjärvi-salin, Pöytyä-teltan ja metsäteltan tanssilattiat. Lisäksi Yhtenäiskoululla tanssitaan palloiluhallissa, kaukaloteltassa ja juhlasalissa. Yhteensä tanssitilaa on käytössä noin 2 500 neliömetriä.
Päivisin ohjelma koostuu tanssikursseista, ja iltaisin tunnelma jatkuu tansseissa eturivin tanssiorkestereiden tahdissa. Tänä vuonna esiintyvät muun muassa Antti Ahopelto, Energia, Hurma, Keiski & ENO, Kyösti Mäkimattila, Vili Mustalampi, Antti Railio, Sinitaivas, Saija Tuupanen ja Weranta. Ohjelmassa on myös erilaisia teemailtoja, kuten lattaribileet ja karaokekisat.
Suosituksi perinteeksi ovat nousseet myös järvitanssit, joissa tanssitaan rantavedessä.
Valasrannan Tanssileirin perustaja Niina Tammelin innostui lavatansseista jo rippikouluikäisenä Valasrannan tanssilavalla.
– Vuosi 2001 oli elämässäni käänteentekevä. Tapasin Levillä järjestetyssä paritanssitapahtumassa tanssinopettajia ja ajattelin heti, että tällaista pitää saada myös Etelä-Suomeen. Järjestin ensimmäisen tanssileirini samana vuonna, ja Valasrannan Tanssileiri syntyi vuonna 2003. Siitä on kasvanut elämäntyöni. Tarkoitukseni on välittää lavatanssin iloa mahdollisimman monille ja erityisesti tuleville sukupolville, Tammelin kertoo tiedotteessa.
Nykyisin Suomen Tanssipuoti Oy järjestää tapahtumia ympäri Suomen ja työllistää Tammelinin lisäksi kuusi päätoimista työntekijää. Valasrannan Tanssileiri on yrityksen suurin tapahtuma.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)


















