Uusi Musiikkikeidas avautuu Kauppatorille
Turun musiikkijuhlat näkyy ja kuuluu tänä kesänä Turussa uudella tavalla. Elokuun festivaaliviikkojen ajaksi Turun Kauppatorille rakentuu ensimmäistä kertaa Musiikkikeidas, festivaalin oma kohtaamispaikka, joka kutsuu pysähtymään hetkeksi keskelle kesäistä kaupunkielämää.
Musiikkikeidas on Turun musiikkijuhlien uusi avaus, jonka tavoitteena on tuoda festivaali lähemmäs kaupunkilaisia. Musiikkikeidas toimii 1.–21. elokuuta järjestettävän festivaalin aikana kohtaamispaikkana, jossa voi tutustua ohjelmistoon, tavata muita festivaalikävijöitä tai vain istahtaa hetkeksi nauttimaan musiikista ja kesäisestä tunnelmasta.
– Haluamme, että Turun musiikkijuhlat näkyvät ja kuuluvat tänä vuonna entistä vahvemmin koko kaupungissa. Musiikkikeidas on matalan kynnyksen kohtaamispaikka, jossa kaupunkilaiset, matkailijat ja festivaalivieraat voivat pysähtyä hetkeksi musiikin äärelle, tavata toisiaan ja löytää tiensä festivaalin konsertteihin. Parhaimmillaan festivaali alkaa jo torilla, yhteisen kohtaamisen äärellä, sanoo Turun musiikkijuhlien toimitusjohtaja Jussi Merikanto tiedotteessa.
Musiikkikeitaalla toimii festivaalin lipunmyynti- ja infopiste, josta voi hankkia liput elokuun konsertteihin. Alueelta löytyy myös HiFi Klubbenin kuuntelupiste, jossa pääsee uppoutumaan laadukkaan äänentoiston maailmaan ja tutustumaan festivaalin ohjelmistoon. Musiikkikeitaan äänimaailman suunnittelee Turun musiikkijuhlien taiteellinen johtaja Lauri Porra, joka tunnetaan yhtä lailla klassisen musiikin kuin rockin ja elokuvamusiikin kentiltä.
– Vaikka konsertit ovat luonnollisesti Turun musiikkijuhlien keskeistä antia, pidän yhtä lailla tärkeänä tuoda musiikkijuhlat ulos konserttisaleista kaikkien turkulaisten keskuuteen. Musiikkikeidas mahdollistaa juuri tämän: musiikin kokemisen osana kaupungin arkea, ilman kynnystä tai lippua. Toivon, että kaikki turkulaiset voivat nauttia musiikkijuhlien annista ja kokea tapahtuman omakseen, Porra kertoo.
Musiikkikeidas elää festivaalin rytmissä koko elokuun ajan. Ohjelmassa on rentoja konsertteja, taiteilijatapaamisia, keskusteluja ja muita yllätyksellisiä kohtaamisia.
Tiistaisin ja perjantaisin kello 11 Musiikkikeitaalla järjestetään aamunavaus, jossa Merikanto keskustelee festivaalin taiteilijoiden, yhteistyökumppaneiden ja muiden kiinnostavien vieraiden kanssa. Keskustelujen lomassa kuullaan aina myös elävää musiikkia.
Musiikkikeitaan avajaisia vietetään 31. heinäkuuta, ja se palvelee Kauppatorilla 21. elokuuta saakka pääsääntöisesti tiistaisin, torstaisin ja perjantaisin kello 11–17, keskiviikkoisin kello 11–20 sekä lauantaisin kello 11–16. Tarkemmat aukioloajat ja viikoittain päivittyvä ohjelma julkaistaan festivaalin aikana Musiikkikeitaan ohjelmasivulla ja Turun musiikkijuhlien some-kanavilla.
Musiikkikeidas toteutetaan yhteistyössä Turun kaupungin, Turun Kauppatorin, HiFi Klubbenin, Värisetin, Kirkkopuiston Terassin, Entin, AdWorksin, Naantalin Aurinkoisen, Lootus Puutarhan, Flörin sekä mainostoimisto 4D kanssa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

















