Ruben Rafkin palaa TPS-paitaan

Ruben Rafkin. Ruben Rafkin. Kuva: Ari-Matti Ruuska

Turun Palloseura ja Ruben Rafkin, 23, ovat solmineet kauden 2025–26 kattavan sopimuksen. Rafkin nähtiin TPS-paidassa viimeksi kaudella 2023–24, jolloin hän pelasi 57 runkosarjaottelua ja kirjautti 25 tehopistettä (4+21). Kauden jälkeen hän siirtyi Tapparan riveihin. Loukkaantumisen vuoksi Rafkinin kausi Tapparassa jäi rikkonaiseksi, ja hän pelasi lopulta vain 33 ottelua tehoin 1+6.

Kesken kauden hän siirtyi Ruotsiin SHL-seura Örebro HK:n riveihin, jossa hän ehti pelata 12 ottelua tehoin 0+2. Rafkin on TPS:n kasvatti, joka teki Liiga-debyyttinsä kaudella 2020–2021 palattuaan Pohjois-Amerikan juniorisarjoista. Hän vakiinnutti nopeasti paikkansa joukkueen takalinjoilla, ja fyysisestä sekä periksiantamattomasta pelityylistään tunnettu puolustaja oli mukana TPS:n finaalijoukkueissa kausilla 2020–21 ja 2021–22. Hän edusti TPS:n liigamiehistöä neljän kauden ajan.

Syntyperäinen turkulainen palaa nyt kotikaupunkiinsa intoa täynnä. Paluulla on myös vahva henkilökohtainen merkitys.

– On tosi hienoa olla takaisin. TPS on mulle aina ollut rakas seura, ja tuntuu luonnolliselta palata kotiin. Nyt seurassa puhaltaa hyvät tuulet – valmennukseen on tullut taitavia osaajia, ja uskon, että tämä on hyvä steppi seuralle ja hyvä paikka omalle kehitykselleni. Uusi valmennus vaikuttaa todella hyvältä, ja on hienoa päästä tekemään töitä tuttujen ja uusien nimien kanssa. Isoisäni oli iso TPS:n kannattaja, ja hänen menettäminen vähän aikaa sitten teki tästä paluusta erityisen. Tuntuu tärkeältä olla nyt perheen tukena ja kotona. TPS on aina merkinnyt meille paljon. Haluan löytää itsestäni sen maksimaalisen potentiaalin, ja uskon, että juuri nyt tässä ympäristössä siihen on aidosti mahdollisuus. Täällä on aina ollut helkkarin hyvät kannattajat – TPS merkitsee Turussa monelle paljon, ja nyt on aika palauttaa se sinne, minne se kuuluu. Nähdään hallilla, kun pelit taas alkavat.

TPS:n urheilujohtaja Mika Suoraniemi nostaa esiin Rafkinin pelilliset vahvuudet sekä näkee Rafkinin kerryttäneen paljon kokemusta tärkeistä peleistä jo nuorella urallaan.

– Ruben on vahva, fyysinen ja sitkeä puolustaja, joka on parhaimmillaan joukkueelleen arvokas kivijalkapelaaja. Hän edustaa turkulaisuutta ja on nuoresta iästään huolimatta ehtinyt kerryttää kokemusta kovista peleistä, erityisesti kevään ratkaisupeleistä. Haluamme olla toimintaympäristö, jonka arkityö auttaa häntä ottamaan seuraavan askeleen pelaajaurallaan, Suoraniemi toteaa.

Turun Palloseura on solminut kauden 2025–26 kattavan sopimuksen hyökkääjä Tim Söderlundin, 27, kanssa. Tuleva kausi on Skellefteåstä kotoisin olevalle ruotsalaishyökkääjälle toinen mustavalkoisissa. Söderlund liittyi TPS:n riveihin viime marraskuussa loppukauden mittaisella sopimuksella ja nousi kauden edetessä yhdeksi hyökkäyksen näkyvimmistä pelaajista. Päättyneellä kaudella hän viimeisteli 41 runkosarjaottelussa tehot 8+17=25 ja lisäsi keväällä viidessä pudotuspeliottelussa vielä kolme syöttöpistettä (0+3).

Söderlund pelasi juuri ennen TPS:ään siirtymistään Tsekin HC Plzeňin joukkueessa, jossa hän esiintyi yhteensä 54 runkosarjaottelussa tehoin 11+19=30. Hän on esiintynyt myös Ruotsissa HockeyAllsvenskanissa ja SHL:ssä, jossa debytoi jo 17-vuotiaana, ja lisäksi kokemusta löytyy Pohjois-Amerikan AHL- ja ECHL-sarjoista. Ruotsin maajoukkuepaidassa hän on saavuttanut MM-hopeaa sekä U18- että U20-tasolla. Chicago Blackhawks varasi hänet NHL:n varaustilaisuudessa vuonna 2017 neljännellä kierroksella.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Ilveskanta vahvassa kasvussa

Luonnonvarakeskuksen (Luke) arvion mukaan ilveskanta on vahvassa kasvussa. Kanta on vahvistunut kaikkialla Suomessa.

Myllyn uusi karvainen brändilähettiläs aloitti työnsä

Oranssi, karvainen Myllykkä on Kauppakeskus Myllyn uusi brändilähettiläs.

Kauppakeskus Mylly on palkannut uuden brändilähettilään, Myllykän, jonka vastuulla on kauppakeskuksen kävijöiden ja vuokralaisten yllättäminen ihmeellisillä tempauksilla.

Varautumispolku kutsuu koko perheen oppimaan arjen turvallisuustaitoja

Naantalin Kuparivuorella järjestetään lauantaina 13. syyskuuta kello 10–15 koko perheen tapahtuma, jossa harjoitellaan ja testataan arjen tärkeitä turvallisuustaitoja. Tapahtuman nimi on Varautumispolku, ja se tarjoaa monipuolista tekemistä kaikenikäisille.

Käyrätorven ja urkujen duetto päättää Liedon kesämusiikki -sarjan

Petri Komulainen ja Jan Lehtola.

Liedon kesämusiikki -sarja saa päätöksensä syyskuun ensimmäisenä sunnuntaina, kun käyrätorvisti Petri Komulainen ja urkuri Jan Lehtola esittävät yhdessä värikkään duetto-ohjelman, jossa yhdistyvät konsertti- ja kirkkomusiikki.

Suomalaiset Euroopan kärkeä vanhojen puhelinten hamstraamisessa

Eurooppalaisissa kotitalouksissa uinuu unohdettu yli miljardin euron aarrekammio. Kuluttajien laatikoihin hylkäämissä kännyköissä odottaa tuhansia tonneja arvokkaita raaka-aineita, jotka voisi kierrättää hyötykäyttöön. Yksistään kobolttia on 5 000 tonnia ja kultaa 9 tonnia eurooppalaisten kaapeissa ja piirongeissa. Suomalaiset ovat Euroopan kärkeä vanhojen puhelinten hamstraamisessa.

Leveän hampaisa hymy

Ottilia Roosin näyttelyssä on virnuilevia ruukkuja.

Galleria Jäniksen valtaa hilpeä ja eriskummallinen tunnelma, kun hymyilevät kukkaruukut ilmestyvät ikkunagalleriaan. Virnuilevat ruukut ovat samaan aikaan iloisia kun jollain tapaa häiritseviä. Tietävätkö ne jotakin?

Eurojackpotin päävoitto nousi 86 miljoonaan euroon, Suomeen 144 000 euron voitto

Eurojackpotista ei löytynyt perjantain arvonnasta kierroksella 37/2025 täysosumia. Ensi viikon tiistaina potissa on noin 86 miljoonaa euroa.

Nyt järki käteen

Havainnekuva superbussista.

Kuuma peruna pyörii kaupunkilaisten mielissä edelleen, raitiotie vai superbussi? Nyt kaupungin päättäjät ovat tulleet ainakin osittain järkiinsä ja päättäneet tilata selvityksen superbusseista. Edellinen selvitys olikin jo vanhentunut ja yli kymmenen vuoden takaa. Tämä vanhentunut selvitys osoitti muuten superbussin tulevan 40 prosenttia halvemmaksi. Tämä selvitystyö maksaa kaupungille muutaman kymmenentuhatta euroa. Se on pieni hinta siihen nähden mitä on jo laitettu raitiotien suunnitteluun.

Naapurisopu sijaa antaa

Turkuun on viime vuosina syntynyt uusia asuinalueita enemmän kuin vuosikymmeniin. Asuntojen markkinoinnissa on korostettu taloryppäiden yhteisöllisyyttä. Turun Sanomissa julkaistiin kesällä artikkeli, jossa toimittaja lähti tätä yhteisöllisyyttä etsimään, havaiten sen lähinnä loistavan poissaolollaan.

Selvitys: Lasten silmäterveys huolettaa kouluterveydenhoitajia – yli kolmannes toivoo näöntarkastuksiin hammastarkastuksista tuttua mallia

Selvityksen mukaan 37 prosenttia kouluterveydenhoitajista kannattaa mallia, jossa lasten näkö tarkastettaisiin kouluissa säännöllisesti – optikolla tai silmälääkärillä – vastaavasti kuin suunterveyden osalta. Tarve on ilmeinen: joka toinen kouluterveydenhoitaja on huolissaan lasten näkökyvystä ja silmäterveydestä.

Lähimaksujen kokonaisarvo sirulla tehtyjä korttimaksuja suurempi huhti–kesäkuussa

Suomalaisilla maksukorteilla tehtiin vuoden toisella neljänneksellä 652 miljoonaa korttimaksua, mikä oli 21 miljoona eli kolme prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Lähimaksujen kokonaisarvo kasvoi edellisvuodesta 23 prosenttia.

Virta: Hallituksen julkinen riitely käy kestämättömäksi, kun se leviää ulko- ja turvallisuuspolitiikan tulkintoihin

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta seuraa järkyttyneenä hallituksessa vallitsevaa kaaosta. Hänen mielestään on huolestuttavaa, että sisäpoliittinen riitely leviää ulko- ja turvallisuuspolitiikan tulkintoihin.

Rakentamisen kehitys odotettua heikompaa – asuinrakentamisen toipuminen takkuaa

Asuinrakentaminen matelee edelleen pohjalukemissa ja toipuminen tapahtuu odotettua hitaammin.

Rakentamisen kasvu jää vaisuksi tänä vuonna. Asuinrakentaminen matelee edelleen pohjalukemissa ja toipuminen tapahtuu odotettua hitaammin. Kiinteistösijoitusmarkkina on selvässä kasvussa ja kuluvan vuoden ennustetta on nostettu merkittävästi. Yhdysvaltojen ja EU:n välisellä tullisopimuksella olisi merkittäviä vaikutuksia Suomen talouteen ja kiinteistö- ja rakentamisalaan.

Sun Mahis! -tapahtuma tarjoaa suoran reitin työnantajien ja kouluttajien luo

Varsinais-Suomessa työttömyys kasvaa kaikissa ikäryhmissä, mutta erityisesti nuorten tilanne huolestuttaa. Heinäkuun lopussa Varsinais-Suomessa oli yhteensä 6 900 alle 30-vuotiasta työtöntä, joista alle 25-vuotiaita oli 3 700. Alle 25-vuotiaiden työttömien lukumäärä on kasvanut vuodessa yli 16 prosenttia. Heikossa työmarkkinatilanteessa ammattiin valmistuneidenkaan nuorten työura ei pääse kunnolla alkamaan ja riski pitkittyneeseen työttömyyteen kasvaa.

Rautalankaa risteilyn täydeltä

Dangers.

Twist & Twang Rautalankaristeily 13 risteillään Viking Gracella Turun ja Tukholman välillä 6.–7. syyskuuta. Risteilijät saavat nautittavakseen kattauksen kitarointia.

Turun raitiotie mukana Turun päivässä

Turun raitiotietä esitellään Turun päivänä 21. syyskuuta kello 10–16 Yliopistonkadun kävelykadulla Hansakorttelin sisäänkäynnin läheisyydessä. Paikalla on Turun Raitiotieallianssin asiantuntijoita, jotka kertovat raitiotien reitistä, suunnittelusta ja raitiovaunuista sekä vastaavat kysymyksiin. Tarjolla on kahvia, ilmapalloja ja teemaan sopivia siirtotatuointeja.

Paimio 700 -juhlavuoden tapahtumatarjonta jatkuu syyskuussa

Paimio 700-juhlavuosi tarjoaa alkusyksystä ohjelmaa näyttelyistä ja näytelmistä konsertteihin ja opastuskierroksiin. Alkukuusta on tarjolla Paimio-Seuran järjestämä bussiretki lauantaina 6. syyskuuta merkittäville paimiolaisille näköalapaikoille. Arkkitehtuuriin liittyvä tapahtuma on luvassa parantolassa lauantaina 6. syyskuuta, jolloin uudella opastuskierroksella tutustutaan Paimion parantolan tiloihin ja suunnitteluratkaisuihin Aino Aallon näkökulmasta. Tapahtuma on jo etukäteen loppuunvarattu.

Vaarattomalta näyttävä lätäkkö voi aiheuttaa autolle tuhansien eurojen vahingon

Pohjola Vakuutukselle tulee vuosittain kymmeniä ilmoituksia rankkasateen tai tulvaveden aiheuttamista vahingoista ajoneuvoille. Laajakaan kaskovakuutus ei korvaa veden aiheuttamaa vahinkoa, kun ajoneuvolla ajetaan veden peittämällä tiellä tai alueella.

Urheilu

Otteluanalyysi: Onni Helén ja Elmer Vauhkonen sulattivat EIF:n puolustuksen

Onni Helén iski kaksi maalia.

TPS pudotti EIF:n kyydistä toisen puoliajan alussa ja eteni 4–0-voittoon jalkapalloilun Ykkösliigan ottelussa Kupittaalla. TPS vankisti asemaansa sarjan kärjessä. FC Lahti, joka on pelannut ottelun vähemmän, vaanii kuitenkin kolmen pisteen päässä.

Jussi Niska jatkaa Interin väreissä

Jussi Niska.

FC Inter on käyttänyt Jussi Niskan viime kaudella solmitussa jatkosopimuksessa olleen optiovuoden, jonka myötä Niska nähdään turkulaisten riveissä myös kaudella 2026.

Otteluanalyysi: Pikkuhuuhkajat aloitti karsinnat vakuuttavasti

Mika Lehkosuon valmentamat pikkuhuuhkajat aloittivat EM-paikan metsästyksen odotetulla voitolla.

Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkue aloitti EM-karsinnat odotetulla voitolla San Marinosta, kun karsinnat Kupittaalla torstaina alkoivat. Pikkuhuuhkajilla oli ennen karsintojen alkua vain kolme harjoitusta alla, mutta se ei ottelussa pahemmin näkynyt. Toki San Marino ei myöskään ollut merkittävä mittari joukkueen todellisesta iskukyvystä. Isompia haasteita Mika Lehkosuon valmennettaville on luvassa myöhemmin syksyn aikana, muun muassa marraskuussa, kun Suomi saa Kupittaalla Romanian vieraakseen.

Interin Eero Vuorjoki pikkuhuuhkajiin

Eero Vuorjoki.

Interin maalivahti Eero Vuorjoki on nimetty Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkueen kokoonpanoon. Pikkuhuuhkajat aloittaa matkansa kohti kesän 2027 EM-kisoja syyskuussa. Suomi kohtaa 4. syyskuuta Kupittaalla San Marinon kello 17 alkavassa ottelussa. 9. syyskuuta on edessä vierasottelu Kyprosta vastaan.

Puukkokatsomo: Urheilijat myrskyn silmässä

Makwan Amirkhani.

Suomalaisella urheilulla ei ole viime aikoina mennyt hyvin, ainakin jos kysytään salibandyväeltä tai kamppailu-urheilijoilta. Sekä salibandyssa että vapaaottelussa velloo kohu, jota ilmankin lajit pärjäisivät.

TPS tavoittelee miljoonan euron tappiota

HC TPS Oy:n tilikauden tulos saa omistajien luvalla painui miljoona euroa pakkaselle.

HC TPS Turku Oy tavoittelee tilikaudella 2025–26 noin yhden miljoonan euron tappiota. Tavoitteeseen vaikuttavat merkittävällä tavalla niin jo tehdyt henkilövaihdokset kuin urheilun pääomistajilta saama urheiluun kohdistettu tuki.