Vain joka kymmenes kokee tekoälyn kuormittavan – yli puolet käyttää jo työssään

Vain noin kymmenen prosenttia työelämässä olevista kokee, että tekoäly on lisännyt heidän työnsä kuormitusta tai sen käytön opettelu aiheuttaa heille ahdistusta. Selvä enemmistö ei koe tekoälyä uhkana omalle jaksamiselleen, vaan suhtautuu siihen neutraalisti tai myönteisesti, paljastaa LähiTapiolan Arjen Katsaus -kyselytutkimus.

Tekoäly muuttaa työelämää peruuttamattomasti, ja monet asiantuntija alat ovat murroksessa. On arvioitu, että tekoäly tulee muuttamaan 40–80 prosenttia tietotyöstä.

Työn tuottavuuden parantumisen lisäksi keskustelu tekoälyn vaikutuksista työelämään painottuu usein huoliin työn poistumisesta ja kuormitustekijöiden kasvusta. LähiTapiolan teettämän kyselytutkimuksen perusteella pelot näyttävät kuitenkin koskettavan vain pientä vähemmistöä.

– Tekoäly ei kuormita ihmisiä itsessään, vaan epävarmuutta syntyy, jos työn hallinnan tunne puuttuu. Psykologinen perusturvallisuus rakentuu siitä, että uusia työvälineitä otetaan käyttöön yhdessä ja niiden haltuunottoon tarjotaan riittävästi koulutusta. Uuden äärellä on tärkeää vahvistaa sosiaalisuutta muun muassa yhteiskehittämisellä. Yritysten johdon tehtävänä on luoda selkeä suunta ja edellytykset uuden teknologian käyttöönotolle, sanoo LähiTapiolan työhyvinvointipäällikkö Matti Räsänen tiedotteessa.

LähiTapiolan kyselyn mukaan hieman yli puolet työelämässä olevista (54 %) kertoo käyttävänsä tekoälyä tavalla tai toisella työssään. Tekoäly herättää työssä useammin kiinnostusta kuin huolta. Joka viides (21 %) kertoo innostuvansa uuden teknologian opettelusta, kun taas ahdistusta kokee vain muutama prosentti. Kyselyn toteutti tutkimusyhtiö Verian.

– Tekoälyyn liittyvät haasteet eivät liity itse teknologiaan, vaan siihen, millaiset edellytykset sen haltuunottoon työpaikoilla tarjotaan. Kun oppimiseen on aikaa, tukea ja selkeä suunta, tekoäly näyttäytyy useimmille mahdollisuutena – ei kuormittavana pakollisena työelämän muutoksena, Räsänen toteaa.

Tekoälyn koetaan myös tuovan omaan työhön luvattuja tuottavuushyötyjä. Kolmasosa vastaajista (30 %) arvioi sen lisänneen oman työn tuottavuutta tai jopa keventäneen työkuormaa.

– Tekoäly muuttaa tapaamme käsitellä tietoa. Aivomme kuormittuvat, jos olemme jatkuvassa informaatiotulvassa. Tekoälyä voidaan hyödyntää tehokkaaseen tiedon seulontaan ja käsittelyyn, mikä mahdollistaa keskittymisen asian ytimeen ja jaksaminen paranee. Kun tekoäly otetaan organisaatiossa käyttöön fiksusti, se voi auttaa työn uudelleen ajattelussa ja parantaa tuottavuutta ja työn laatua. Olennaista on tukea hyvällä johtamisella hallinnan tunnetta sekä ihmisten ja organisaation uudistumiskykyä muutoksen keskellä, Räsänen jatkaa.

Luo selkeä suunta ja perusteet: sanoita, mitä hyötyjä tekoälyllä haetaan työhön ja miten käyttöönotto etenee – epämääräisyys syö hallinnan tunnetta.

Rakenna psykologinen perusturvallisuus: ota uudet työvälineet käyttöön yhdessä, kannusta kaikkia tekemään kokeiluja, miten tekoälyä voisi hyödyntää omassa työssä ja käsittele avoimesti epävarmuudet.

Varaa oppimiselle aikaa ja tukea: huolehdi koulutuksesta, arjen sparrauksesta ja siitä, että uuden omaksuminen on osa työtä, ei ”lisätehtävä”.

Johda muutosnopeutta: rytmitä käyttöönotto niin, että kuormitus pysyy hallinnassa – tietotyö on jo muutenkin kognitiivisesti kuormittavaa.

Vahvista resilienssiä ja uudistumiskykyä: tue esihenkilöitä ja tiimejä työn uudelleenajattelussa, yhteiskehittämisessä ja käytäntöjen vakiinnuttamisessa.

Kyselyyn vastasi 1 024 henkilöä 20.–27. helmikuuta. Vastaajat edustavat Manner-Suomen 18 vuotta täyttänyttä väestöä. Kysymykset tekoälystä esitettiin niille 444 vastaajalle, jotka kertoivat olevansa työelämässä. Tulosten tilastollinen virhemarginaali on noin 3,1 prosenttiyksikköä suuntaansa koko aineiston tasolla.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Jazzin kärkinimet improvisoivat Raision kirkossa

Verneri Pohjola.

Raision kirkossa keskiviikkona 30. syyskuuta kello 18 alkavassa konsertissa esiintyvät Suomen tunnetuimpiin kuuluvat jazz-muusikot Antti Lötjönen (kontrabasso) ja Verneri Pohjola (trumpetti).

Suomalaisille vauvoille jo yli kaksi miljoonaa euroa ilmaisia sijoituksia

Yli 20 000 vauvaa on jo ottanut ensimmäisen askeleensa sijoittamisen pariin OP Ensisijoituksen avulla. Myös vuonna 2027 jokainen Suomessa syntyvä vauva saa sadan euron sijoituksen OP-Maailma Indeksi -rahastoon.

Kaarinan kunnallinen nuorisotyö täyttää 70 vuotta

Kaarinan kunnallisen nuorisotyön perustamisesta on kulunut tänä vuonna 70 vuotta. Juhlavuoden kunniaksi nuorisopalvelut järjestää lokakuussa seitsemänkymppiset, joihin ovat tervetulleita kaikenikäiset viettämään mukavaa iltaa yhdessä.

Masku myy Lemun ja Askaisten asuintontteja sähköisessä huutokaupassa

Maskun kunta asettaa Lemun ja Askaisten alueilla sijaitsevia omakotitontteja julkiseen sähköiseen huutokauppaan. Huutokauppa voidaan käynnistää päätöksen saatua lainvoiman. Päätös tehtiin kunnanhallituksen kokouksessa 14. syyskuuta.

Seurakuntavaaliehdokkaiden määrä kasvoi Turussa ja Kaarinassa

Seurakuntavaaleihin Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymässä on asetettu ehdolle 399 ehdokasta, mikä on yli 40 enemmän kuin edellisissä seurakuntavaaleissa. Myös alle 30-vuotiaiden ehdokkaiden osuus on kasvanut.

Tuore väitöstutkimus ehdottaa uutta menetelmää oikeustieteen binäärisen ajattelun haastamiseksi

Väitöskirjatutkija Juho Aallon kehittämä menetelmä voisi auttaa vaikutusarviointien tekemisessä esimerkiksi syrjinnän vastaisissa lakihankkeissa.

Taitojärjestön ruotsinkielisen toiminnan edistäminen Turun seudulla Taito Varsinais-Suomen vastuulle

Taito Varsinais-Suomi ry uusii sääntönsä ja laajentaa toimintakenttäänsä muun muassa Turunmaalle. Paraisilla toimivan taitoyhdistyksen Åbolands hantverk toiminta päättyy vuoden 2026 loppuun mennessä ja vastuu Taitojärjestön ruotsinkielisen käsi- ja taideteollisuuskulttuurin edistämisestä alueella siirtyy Taito Varsinais-Suomen vastuulle.

Vaasanpuistossa alkavat mittavat infranrakennustyöt

Vaasanpuiston infran rakentaminen alkaa ensi viikolla Linnakaupungissa, ja Ruissalontie katkaistaan liikenteeltä töiden ajaksi. Entiselle jätevedenpuhdistamon alueelle Tukholmankadun varteen on tulossa uutta asumista, ja nyt alueella käynnistyy katujen ja yleisten alueiden rakennusurakka. Infratyöt on tarkoitus saada valmiiksi syksyyn 2028 mennessä, jolloin myös uusi monitoimitalo otetaan käyttöön.

Turun taidemuseo museokorttilaisten ykköskohde kesäisessä Turussa

Islantilaistaiteilija Eggert Pétursson.

Neljä Turun museokorttikohdetta nousi maan 30 suosituimman museokohteen joukkoon touko-elokuun käyntien määrässä mitattuna. Turun taidemuseo sijoittui listalla kahdenneksitoista, Ars Nova sijalle 24, Turun linna sijalle 25 ja Aboa Vetus sijalle 26. Myös Varsinais-Suomen maakuntalistalla Turku oli kärjessä: ykköspaikan vei Turun taidemuseo. Turun taidemuseon kesän päänäyttely oli Millefleurs , jossa esiteltiin Eggert Péturssonin suurikokoisia, Islannin kasvillisuutta kuvaavia maalauksia.

Hälytystehtävään ampaissut poliisiauto kolhi toista ajoneuvoa Turun keskustassa

Hälytysajoon lähtenyt poliisiauto kolhaisi eilen tiistaina iltapäivällä pysäköitynä ollutta autoa Turun keskustassa. Poliisipartio lähti tiistaina iltapäivällä kiireelliselle hälytystehtävälle Puutarhakadulta ja peruutti pysäköitynä olleen henkilöauton vasempaan takakulmaan.

Lounais-Suomen maaseutuhankkeita paalutettiin 2,8 miljoonalla eurolla

Naantali nousee esiin Lounais-Suomen maaseutuhankkeissa, joille on myönnetty Leader-rahoitusta tapahtumiin, talviliikuntaan, ruokayrittäjyyteen ja ympäristön kunnostamiseen. Touko-kesäkuun aikana Lounais-Suomen elinvoimakeskus ja paikalliset Leader-ryhmät jakoivat yhteensä 2,8 miljoonaa euroa maaseudun kehittämiseen.

Viemärityö hidastaa liikennettä Hämeen valtatiellä

Viemäri- ja vesijohtotyö hidastaa liikemmettttä Hämeen valtatie 130:n kohdalla 25. syyskuuta asti. Yksi ajokaista pois käytöstä keskustan suuntaan ajettaessa. Paikalla on liikenneopasteet ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Poliisi lopetti vaarallisen hirven Varissuolla

Lounais-Suomen poliisi sai eilen tiistaina iltapäivällä useita ilmoituksia hirvestä, joka liikkui taajama-alueella Varissuolla ja sen lähistöllä Turussa. Hirveä ei saatu ohjattua pois alueelta.

Tieteen lavalla liikutaan sairauden, poikkeavuuden ja hyväksyttävyyden rajapinnoilla

Sadan vuoden takaiseen Turkuun sijoittuva musikaali kertoo kohtuuttomista kohtaloista ja elämänhalua kannattelevasta toivosta. Tieteen lavalla kysytään, olemmeko tietoisia oman aikamme sokeista pisteistä.

Kaikille avoimessa ja maksuttomassa tilaisuudessa tutkijat tarjoavat tieteen näkökulmia Seili -näytelmän teemoihin torstaina 24. syyskuuta kello 17 alkaen.

Koulunsa aloittaneet turkulaislapset mukaan monivuotiseen terveyden seurantatutkimukseen

Turussa käynnistyy monivuotinen yhteistutkimus, jossa seurataan tänä syksynä koulunsa aloittaneiden lasten liikuntatottumuksia ja terveyttä koko peruskoulun ajan. Tavoitteena on muun muassa selvittää, miten liikkumisen tukemisen kautta saavutetaan terveyshyötyjä pitkällä aikavälillä.

Vanhustenviikko tarjoaa Naantalissa monipuolista ohjelmaa

Naantalissa vietetään valtakunnallista Vanhustenviikkoa 5.–11. lokakuuta. Viikon aikana eri puolilla kaupunkia järjestetään maksuttomia tapahtumia, joissa pääsee liikkumaan, oppimaan uutta, tapaamaan muita ja viettämään aikaa yhdessä.

Varha aloittaa valmistautumisen sosiaalihuoltolain uudistukseen

Varsinais-Suomen hyvinvointialue valmistautuu sosiaalihuoltolain uudistuksen toimeenpanoon. Valtioneuvosto on antanut esityksensä sosiaalihuoltolain uudistamisesta eduskunnalle 21. syyskuuta 2026. Vaikka lakia ei ole vielä säädetty ja sen sisältö voi vielä muuttua eduskuntakäsittelyn aikana, uudistuksen laajuus edellyttää valmistelun aloittamista hyvissä ajoin.

Varsinais-Suomessa on nyt yli 500 000 asukasta

Varsinais-Suomi vahvistaa asemaansa asukasluvultaan Suomen kolmanneksi suurimpana maakuntana ja nopeimmin kasvavien joukossa. Maakunnan asukasluku ylitti Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan elokuussa puolen miljoonan asukkaan rajan. Tarkka luku oli elokuun lopussa 500 321.

Näköislehti

Urheilu

Puukkokatsomo: TPS:llä F-liigassa näytön paikka

Miesten F-liigan alusta ei turkulaisittain riemumarssia odotettu, kiitos otteluohjelman. Lähtökohtaisesti keskikastin sijoista tälläkin kaudella pelaava TPS kohtaa ensimmäisten kierrosten aikana useita sarjan kärkitaistoon povattuja joukkueita.

Nyrkkeilijät kokoontuvat Alfan kisoihin

Turun Urheiluliitto, Turun Jyry ja Turun Teräs järjestävät järjestyksessään kolmannet Alfan kisat Turussa Liikuntakeskus Alfassa lauantaina 26. syyskuuta kello 12–17.30. Laji on olympiatyylin nyrkkeily.

Kolme turkulaista jalkapallon U17-maajoukkueeseen

Suomen alle 17-vuotiaiden poikien jalkapallomaajoukkue kohtaa Ranskan harjoitusmaaotteluissa 23. ja 25. syyskuuta. Interistä maaotteluihin on valittu Otso Saikkonen ja Vilho Grönblom sekä TPS:stä Joel Ahen . Maaottelut toimivat Minihuuhkajien EM-karsintakenraaleina.

Niko Lehtirannan kausi jatkuu Hockenheimissa

Niko Lehtiranta.

Moottoripyöräilijä Niko Lehtirannan kilpailukausi on edennyt loppusuoralle, mutta kausi ei suinkaan ole vielä ohi. Suunta käy Saksan Hockenheimiin ja Euro Moto -sarjan finaaliin.

Otteluanalyysi: Ilves kantona TPS:n kaskessa

Kauden tarina. Ilves tekee maalit ja jättää TPS:n pisteittä.

Ilves oli liian kova vastustaja TPS:lle jalkapalloilun Veikkausliigassa tällä kaudella. Joukkueet kohtasivat kolme kertaa ja joka kerralla Ilves oli parempi. Ilves pudotti TPS:n myös Suomen cupista. Viimeisessä kohtaamisessa Kupittaalla liigan karsintasarjassa Ilves otti puhtaan 3–0-voiton. Peli ei ollut näin epätasainen mutta Ilves teki maalit paikoistaan, TPS ei.

RaiFu lähtee vahvistuneena alkavaan futsal-kauteen

RaiFu sai pidettyä viime kauden runkopelaajat ryhmässään. Lisäksi uusina pelaajina tuli mielenkiintoisia vahvistuksia.

Viime kausi naisten Futsal-liiga päättyi pettymykseen Raisiossa. RaiFu lähti puolustamaan kevään 2025 Suomen mestaruuttaan runkosarjan ykkösenä. Kausi päättyi kuitenkin ilman mitalia, kun välierissä Ilves oli parempi ja pronssiottelussa HIFK kaatoi RaiFun.