Boost Turku ry antoi 60:lle kesätöitä

Boost Turku ry järjestää maksuttoman Omahomma-nimisen kesäohjelman, jossa osallistujat saavat tukea oman projektin toteuttamiseen kevytyrittäjänä koko kesäkauden ajan. Ohjelma tarjoaa mahdollisuuden turvata toimeentulo ja saada merkityksellistä tekemistä kesälle omien ideoiden parissa.

Toiminnasta voi saada myös opintopisteitä korkeakouluopiskelijana. Omahommassa on viikoittaiset tapaamiset Boostin työntekijän kanssa, joka tarjoaa mentorointia ja tukea yrittäjille. Omahomman ajankohta on 12.5.–15.8.

Boost järjestää kesällä myös toisen, intensiivisemmän ohjelman nimeltä Startup Journey. Kyseessä on kahdeksan viikon puristus, jossa 30 opiskelijaa saa apua yrittäjyyden ensimetreillä. Journeylla työstetään omaa yritystä tiiviissä yhteistyössä alan ammattilaisten ja mentoreiden kanssa. Ohjelman lopuksi osallistujilla on mahdollisuus pitchata ideansa sijoittajille ja jatkaa yrityksen kehittämistä eteenpäin. Omahomman ja Startup Journeyn kautta työllistyy tänä kesänä yli 60 opiskelijaa, mikä tekee Boostista yhden Turun alueen suurimmista kesätyöpaikkojen tarjoajista opiskelijoille.

Boostin toiminta on laajalti kansainvälistä ja toiminnan yksi perusperiaatteista on luoda yhdenvertaisia mahdollisuuksia kaikille taustoista riippumatta. Boostin avulla on luotu työpaikkoja kansainvälisille opiskelijoille, joilla on ollut muuten hankala työllistymistilanne esimerkiksi kielimuurin takia.

Boostin peruspilareihin kuuluu yhdessä ideointi ja sitä kautta myös yhdessä tekeminen. Yhdistys tarjoaa opiskelijoille yrittäjähenkisen yhteisön ja startupien ekosysteemin, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä.

Boost Turku ry on vuonna 2009 perustettu opiskelijoiden pyörittämä voittoa tavoittelematon yhdistys, joka järjestää yrittäjyyspainotteisia tapahtumia opiskelijoille.

Joukko innokkaita turkulaisia nuoria koki 2000-luvun lopussa, että Suomen sen aikaiset startup- näkymät olivat käytännössä olemattomat. Tähän haluttiin muutos, ja Boost sai alkunsa.

Moni on kuullut lähipiiriltä tai tutuilta huonoja kokemuksia yrittäjyydestä. Boost haluaa rikkoa negatiivisia asenteita yrittämisen hankaluudesta antamalla ihmisille konkreettisia, positiivisia yrittäjyyskokemuksia.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Aurajoen reitit yksissä kansissa

Turkulaisen eräoppaan ja tietokirjailijan Olli Järvenkylän Aurajoen retkeilyoppaan avulla voi tutustua monipuoliseen jokivarsiluontoon patikoiden, pyöräillen, meloen tai vaikka suppaillen. Myös kalastajille on omat ottipaikkansa.

Suojaa ihosi auringossa

Tuoreen tutkimuksen mukaan nuoret pitävät auringonotosta ja rusketuksesta, vaikka he ovat myös huolissaan UV-säteilyn terveyshaitoista. Liialliselta auringon UV-säteilyltä on syytä suojautua, kun UV-indeksin arvo on kolme tai korkeampi. Suomessa tämä toteutuu toukokusta syyskuuhun aamukymmenen ja iltapäiväviiden välisenä aikana.

Huomio renkaisiin sähköautoissa

Sähköautoissa pyöräkoot ovat isoja ja renkaat kalliita. Uusi rengassarja saattaa helposti maksaa parikin tuhatta euroa. Tämä on syytä huomioida auton hankintahinnassa, muistuttaa Autoliitto tiedotteessaan.

Pönttöbongauksessa selvitetään jälleen pihapönttöjen asukkaat

Perinteinen pönttöbongaus järjestetään ensi viikonloppuna 6.–7. kesäkuuta. BirdLifen järjestämässä tapahtumassa kerätään havaintoja pönttölinnuista ja niiden pesinnästä.

Uusi lääkereseptit hyvissä ajoin ennen juhannusta

Kesäaika näkyy poikkeusaikatauluina myös Varsinais-Suomen hyvinvointialueen palveluissa ja toimipisteissä. Reseptien uusinnat kannattaa hoitaa kuntoon vielä ennen lomakautta. Omaisten rooli korostuu kesäaikana erityisesti helteillä, jolloin on tärkeä huolehtia läheisen voinnista.

Tutkimuksen mukaan metsälinnut välttelevät avohakkuualueita

Uusi tutkimus paljastaa, että metsälinnut välttelevät alueita, joissa on tehty voimakkaita avohakkuita. Tutkijoiden mukaan metsänhoidossa tulisi ottaa käyttöön kestävämmät menetelmät.

Turun edellisen pormestarin Minna Arveen muotokuva jatkaa kaupunginjohtajien kuvasarjaa

Entisen Turun pormestari Minna Arveen muotokuvan on maalannut turkulainen kuvataiteilija Sirpa Särkijärvi . Teos paljastettiin maanantaina 1. kesäkuuta. Perinteiden mukaisesti Arve valitsi itse muotokuvansa tekijän. Särkijärven työskentelytapa ja aiemmat työt tuntuivat Arveen ajatuksiin sopivilta.

Liikenne ruuhkautuu – Helsinginkadulla tehdään viemäritöitä kesäkuun ajan

Viemäri- ja vesijohtotyö Helsinginkadulla Ketarantien ja Lonttistentien välillä vaikuttaa liikenteeseen 30. kesäkuuta saakka.

SDP ehdottaa kauppahallin kortteliin 10-kerroksista uudisrakennusta

Turun kaupunkiympäristölautakunta käsittelee tänään 2. kesäkuuta kokouksessaan kauppahallin korttelin asemakaavaehdotusta. SDP esittää, että tontille suunniteltu uudisrakennus toteutetaan 10-kerroksisena.

Paimion parantolaa haetaan Unescon maailmanperintökohteeksi

Paimion parantola on arkkitehtoninen harvinaisuus.

Vuonna 1933 valmistunut Paimion parantola on kansainvälisesti tunnettu funktionalistisen arkkitehtuurin maamerkki. Tuberkuloosiparantolaksi suunniteltu rakennus toimi sittemmin yleissairaalana 2010-luvun puoliväliin saakka.

Leader-toiminta vaakalaudalla

Leader-rahoitusta on tarjolla maaseudun paikalliseen kehittämiseen: yhteisöille, yhdistyksille ja mikroyrityksille. Rahoitettavat hankkeet valitsee paikallisista ihmisistä koottu hallitus, koska paikalliset ihmiset tietävät itse parhaiten, miten omaa kotiseutua kannattaa kehittää.

Uudenvuodenpäivänä Turussa kadonnut mies löytynyt kuolleena

34-vuotias mies katosi Turussa viime uudenvuodenpäivänä. Lounais-Suomen poliisi on nyt löytänyt miehen ruumiin, eikä asiaan epäillä liittyvän rikosta. Poliisi tutkii asiaa kuolemansyyntutkintana.

Taiteen talo soi kesällä myös Turun tuomiokirkkoseurakunnan ohjelmaa

Taiteen talo sijaitsee vain kivenheiton päässä Tuomiokirkosta.

Turun tuomiokirkon peruskorjaus on ehkä sulkenut kirkon, mutta seurakunnan kesäohjelma elää ja voi hyvin Taiteen talolla. Nunnankadun kulttuuriympäristössä järjestetään kesän aikana ilmaisia yhteislaulutilaisuuksia, konsertteja ja hartauksiakin.

Nanomuovien vaikutus hermosoluihin saattaa riippua niiden koosta

Kooltaan pienemmät muovihiukkaset voivat vaikuttaa aivojen hermosoluihin enemmän, osoittaa Itä-Suomen yliopiston tuore tutkimus . Tutkimuksessa hermosoluja altistettiin pienille annoksille nanokokoisia polystyreenimuovihiukkasia hienovaraisten muutosten selvittämiseksi.

Kukkaloiston runsautta näyttelyssä

Eggert Pétursson, Untitled, 2019.

Eggert Péturssonin näyttely Millefleurs on esillä Turun taidemuseossa 5.6.–13.9. Avajaiset ovat torstaina 4. kesäkuuta kello 17–19. Näyttelyn avaavat Islannin suurlähettiläs Harald Aspelund ja Islannin Kansallisgallerian johtaja Ingibjörg Jóhannsdóttir . Taiteilija on läsnä molemmissa tilaisuuksissa.

Nissen uudistaa myymälänsä Skanssissa

Nissenin myymälä uudistui Skanssissa.

Instru Optiikka on panostanut viime vuosina myymäläverkostonsa kehittämiseen eri puolilla Suomea. Investointien painopiste siirtyy Nissen-ketjuun. Uuden konseptin mukaisesti remontoitu myymälä aukeaa Kauppakeskus Skanssissa.

Kaapinovissa uudet värit

Valkoinen ei ollut enää viime vuonna keittiöissä suosituin ovimallin sävy, kerrotaan Keskon keittiöistä. Tätä pidetään suurimpana suomalaisissa keittiöissä tapahtuneena muutoksena vuosikausiin. Myydyin väri on nyt vaalea greige ja keittiöihin valitaan enemmän myös muita kuin neutraaleja värejä.

Digipalveluilla pääsee lääkäriin

Taloustutkimuksen toteuttaman Terveyspalvelut Suomessa 2026 -tutkimuksen mukaan noin puolet suomalaisista on käyttänyt digitaalisia terveyspalveluja viimeisen vuoden aikana, ja käyttäjistä 77 prosenttia piti niitä helppoina käyttää. Digipalveluja ovat esimerkiksi videovastaanotot ja chat-palvelut, joissa voi asioida lääkärin kanssa etänä ilman ajanvarausta. Digipalveluista voi olla hyötyä erityisesti silloin, kun vaiva soveltuu etäarvioon, vastaanotolle pääsy on hankalaa tai palvelua ei ole omalla paikkakunnalla saatavilla.

Näköislehti

Urheilu

Åboraakkeli: Oikeita matseja ja show’ta

Olli Santalahti.

Suomen suurimmaksi kamppailu-urheilupromootioksi nopeasti kasvanut Ice Cage palaa Turkuun. Ice Cage 8 järjestetään Turun päivän viikonloppuna 19. syyskuuta Turkuhallissa. Edellisen kerran Ice Cage järjestettiin Turussa syyskuussa 2025. Tuolloin oli Ice Cage 5.

Otteluanalyysi: TPS palasi voittokantaan Miika Kauppilan ensimmäisellä liigaosumalla

Miika Kauppila.

Yksi maalintekoyritys, yksi maali ja voitto maalein 1-0. TPS palasi kahden tappio-ottelun jälkeen voittokantaan, kun se löi VPS:n Kupittaalla. Avaukseen ensimmäisen kerran tällä kaudella nostettu Miika Kauppila puski Nikolas Talon keskityksen verkon perukoille ja se riitti. Maali oli Kauppilan ensimmäinen liigassa. Voitto ei ollut tyylikäs mutta voitto yhtä kaikki ja isännät korjasivat tärkeät kolme pistettä.

Niklas Nordgren Tuto Hockeyn hyökkäykseen

Niklas Nordgren tuulettaa maalia Kiekko-Vantaan paidassa.

Niklas Nordgren siirtyy Tuto Hockeyn riveihin sopimuksella, joka on mallia 1+1. 26-vuotias hyökkääjä siirtyy Tuton hyökkäysosastolle Vantaalta.

Turun Palloseura kaksivuotiseen sopimukseen hyökkääjä Otto Paajasen kanssa

Otto Paajanen TPS:n maalin edustalla.

TPS on solminut hyökkääjä Otto Paajasen kanssa kaksivuotisen sopimuksen. Vasemmalta laukova, 33-vuotias keskushyökkääjä siirtyy Turkuun KooKoosta, jossa hän toimi kolme viimeistä kautta joukkueen kapteenina.

Pargas IF ja Paimion Rasti haluavat tuoda Jukolan viestin meren äärelle

Paimion Rasti oli viimeksi järjestämässä Jukolan viestiä vuonna 2015. Rastin ja Pargas IF:n yhteistyön toivotaan tuovan Jukolan viesti saariston maisemiin 2030-luvun alussa. Edellisen kerran Varsinais-Suomessa on järjestetty Jukolan viesti 2022, jolloin suunnistettiin Mynämäen maastoissa. Kuva on tämän kilpailun miesten viestin yhteislähdöstä.

Paimion Rastin ja Pargas IF:n leirissä eletään toukokuun lopulla jännittäviä hetkiä. Paimion Rasti ja Pargas IF ovat käynnistäneet aiempaa tiiviimmän yhteistyön, jonka tavoitteena on tuoda Jukolan viesti 2030-luvun alussa Varsinais-Suomeen.

Toiminnallisen urheilun ammattiliiga World Fitness Project saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen ja Turkuun

Turku Tuomiopäivä järjestetään tänä vuonna Rajupaja Areenalla Turussa 12.–13. kesäkuuta.

World Fitness Project (WFP) on vauhdilla kasvava toiminnallisen urheilun ammattiliiga, jonka huippukenttään kuuluu lajin parhaita urheilijoita ympäri maailman kausisopimusten kautta. Yhdysvaltalaislähtöinen globaalisti laajeneva organisaatio pyrkii tuomaan toiminnallisen urheilun ammattilaisurheilun kartalle. WFP:n yhteistyökumppaneihin kuuluu muun muassa Adidas.