Teemalauantaissa juhlitaan taikuutta ja fantasiaa
Taikuutta Raisiossa -teemalauantai järjestetään lauantaina 17. toukokuuta kello 10–17. Tapahtumassa juhlistetaan kaikkia fantasiamaailmoja, niiden asukkeja, olentoja ja ilmiöitä.
Tapahtuma levittäytyy kaupungintalolle, Kirjastotalolle sekä uintikeskus Ulpukkaan. Kaupungintalon ja kirjaston välillä on lisäksi rastitehtävä, jossa voi kävellen siirtyä rastilta toiselle, ja näin siirtyä toimipisteestä toiseen. Kannustammekin osallistujia liikkumaan jalkaisin, ja nauttimaan samalla Alppiruusupuistosta.
Kaikissa tapahtumapaikoissa riittää tekemistä eri ikäisille lapsille ja nuorille. Huomaathan, että eri toimipisteillä ovet ovat auki vähän eri aikoihin.
Taikuuden päämaja on Raision kaupungintalolla kello 10–15. Raision maagisen toiminnan keskuksessa osallistujilta vaaditaan vakaata sauvakättä sekä tietoa ja taitoa maagisten perusasioiden parissa. Tarjolla on luutarata, mystisiä otuksia, ammattihattu sekä ennustusteltta. Käynti on liikunta- ja nuorisopalvelun ovista kaupungintalon keskustan puoleisesta päädystä.
Velhoakatemia ja Taikuuden tori on Raision kaupunginkirjastossa kello 10–13. Velhoakatemia on oikea paikka tiedonjanoisille kasvaville taikureille. Päättymättömien taikakirjahyllykköjen lisäksi akatemiasta löytyy kiehtovia askartelu- ja rastitehtäviä sekä Taikuuden tori, jossa on myynnissä toinen toistaan maagisempia taikaesineitä (koruja, amuletteja, koristeita, taikasauvoja, taikaliemipulloja, tarroja, kortteja, magneetteja ja paljon muuta).
Torin asiakkaiden on hyvä varata mukaan käteistä rahaa ja MobilePay. Myyjille kelpaavat maksutavat vaihtelevat.
Taikakahvila Charlotta on auki tarjoamassa apua nälkäisille ja janoisille. Charlotassa käyvät maksutapoina kortti ja käteinen.
Raision Museo Harkko on avoinna kello 12–15. Tapahtuma-aikana on ilmainen sisäänpääsy uuteen Kaavaton-tekstiilitaidenäyttelyyn.
Merenneitopoukamana on Uintikeskus Ulpukka kello 13–16. Maagisiin vesiin pulahtavat vain kaikkein rohkeimmat. Luvassa on Merenneito-tehtävärata.
Ulpukan rastille vaaditaan tavallinen pääsymaksu (0–3-vuotiaat ilmaiseksi, 4–17-vuotiaat 3,5 euroa, aikuiset kahdeksan euroa, perheuinti (2 aikuista + 3 lasta tai 1 aikuinen + 3–4 lasta) 18 euroa.
Tapahtuman järjestävät yhteistyössä Raision liikunta- ja nuorisopalvelut, Raision museo Harkko sekä Raision kirjastopalvelut.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)