Tuomiopäivä houkuttelee yhä enemmän kansainvälisiä kilpailijoita
Suomen suurin CrossFit-tapahtuma Turku Tuomiopäivä on aiemmin järjestetty elokuussa, mutta tänä vuonna urheilufestivaali on jo 26.–28. kesäkuuta. Tuomiopäivän siirtäminen kesäkuun lopulle mahdollistaa kilpailun sopimisen yhä useamman urheilijan kisakalenteriin ympäri maailman.
Kolmipäiväisessä CrossFit-kilpailussa Urheilupuiston Yläkentällä on ollut aiemmin mukana kilpailijoita niin Virosta, Ruotsista, Norjasta, Sveitsistä, Saksasta, Espanjasta kuin Israelistakin. Tänä vuonna tapahtuman järjestäjät uskovat kilpailun houkuttelevan entistä enemmän kansainvälisiä kilpailijoita uuden ajankohdan ansiosta.
Turun kaupungin tapahtumapäällikkö Saara Kempin mukaan Turku Tuomiopäivä on vakiinnuttanut asemansa yhtenä kaupungin vetovoimaisista urheilutapahtumista ja sen merkitys kaupungille kasvaa vuosi vuodelta. – Tapahtuman jatkuva kehittäminen ja erityisesti kansainvälisen osallistujajoukon kasvattaminen vahvistaa Turun mainetta menestyvänä sekä aktiivisena urheilukaupunkina ja edistää tapahtumatoiminnalle asettamiamme tavoitteita, Kemppi kertoo tiedotteessa.
Turku Tuomiopäivän kilpailulajit suunnittelee Suomen menestynein CrossFit-urheilija, kansainvälisestikin tunnettu Jonne Koski. Tuomiopäivä järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 2019. Koski on ollut mukana kisaorganisaatiossa alusta saakka.
Ajatus Turku Tuomiopäivästä heräsi ensimmäistä kertaa, kun Meri Kylänpää ja Aino Lepistö olivat katsojina toisessa urheilutapahtumassa. Kaksikko näki mahdollisuuden muuttaa katsojakokemusta eläväisemmäksi, heijastaen kesäfestivaalin energiaa.
– Alusta asti tavoitteena oli rakentaa yksi Euroopan varteenotettavimmista kisoista, ja siihen suuntaan ollaan menty – meillä on ollut mukana jo tosi kovan kaliiperin urheilijoita maailmalta. Meillä on osaava huipputiimi, ja Meri ja Aino (tapahtuman perustajat) painavat paljon töitä sen eteen, että tämä kehitys myös jatkuu. On ollut hienoa saada itse olla pieni osa sitä kehitystä ja antaa Tuomiopäivän kautta jotain takaisin sille yhteisölle, joka on antanut mulle paljon ja luonut mulle mahdollisuuden mun omaan ammattiin urheilijana, Koski kertoo.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)
















