Dramaturgi Satu Rasilan pätkäpesti teatterinjohtajana ei ole dramaattinen muutos
Vuosi 2025 on Turun kaupunginteatterin pitkäaikaiselle dramaturgi Satu Rasilalle hyppäys uuteen, kun hän toimii kuluvan vuoden Mikko Koukin sijaisena Turun kaupunginteatterin taiteellisena johtajana. Kovin dramaattisesta muutoksesta ei kuitenkaan ole kyse.
– Talo, henkilökunta ja toimintatavat ovat tuttuja. Olen työskennellyt kaupunginteatterin taiteellisessa työryhmässä kymmenen vuotta ja Mikon ja Arton (Valkama) kanssa olemme tehneet yhteistyötä 20 vuoden ajan. Ja Arto on kuitenkin edelleen toimitusjohtajana vierellä, Rasila muistuttaa.
Sujuvaa sijaisuusvuotta auttaa myös se, että Rasila perehtyi Koukin pestiin jo viime vuoden aikana tavallistakin tarkemmin.
– Toki johtajana on iso vastuu ja Mikko on tehnyt johtajana hyvää työtä. Hänen saappaansa ovat isot. Työnkuva taiteellisena johtajana on erilainen kuin dramaturgiana, Rasila toteaa.
Rasilan omaan päiväohjelmaan taiteellisen johtajan pesti on tuonut uuden rytmin. Taiteellisena johtajana työhön kuuluu muun muassa esihenkilötöitä ja kokouksia aiempaa enemmän. Käytännön syistä johtuen esimerkiksi yliopistolla opettaminen ja näytelmäkirjailijan työt ovat nyt tauolla, mutta kirjoittamisesta Rasila ei täysin pysty, eikä haluakaan, irrottautua.
– Näytelmäkirjailijuus on minulle enemmän kuin työ, se on identiteetti. Minulla on yksi pidempi kirjoitustyö kesken, jota jatkan myös tämän vuoden aikana. Lisäksi kirjoitan varmasti päivittäin jotain, mutta ne ovat tekstejä, joista ei ole tarkoitus tulla esimerkiksi näytelmiä.
Vaikka taiteellisen johtajan kalenteri on myös tiukasti nykypäivässä ja jokapäiväisissä töissä, toinen silmä katsoo kaukaisuuteen. Kaupunginteatterin tuotantosuunnitelmissa kauimmaisin merkintä on piirretty vuoden 2029 kohdalle.
– Toki sitä ennen on tuotantosuunnitelmissa aukkoja, mutta tämän kokoinen teatteri on aika iso valtamerilaiva. Jonkin verran pystytään asioihin reagoimaan, mutta kyllä tuotantojen suunnittelun jänne on varsin pitkä.
Viime aikoina kulttuurin elintilasta ja teattereiden elinvoimasta on puhuttu paljon. Viime vuoden lopulla Tampereen teatteri ilmoitti aloittavansa muutosneuvottelut.
Rasilan mukaan Turun kaupunginteatterin tilanne on hyvä, vaikka kulttuurin kohdistuvat leikkaukset osuvat toki myös Turun kaupunginteatteriin.
– Lippuja on myyty hyvin ja ohjelmisto vetää. Niin kauan teatterilla menee hyvin, kun se pystyy tekemään sellaista ohjelmaa, joka lähialueen ihmisiä kiinnostaa. Minusta meillä on jo pitkän aikaa ollut omanlaisemme linja, joka on osoittautunut toimivaksi, Rasila sanoo.
Ilkka Lappi




















