Ammi Paanasen elämä Ragalan emäntänä

Ammi Paanaselle lukeminen on alkanut korvata hankaliksi muuttuneet ulkoilulenkit. Ammi Paanaselle lukeminen on alkanut korvata hankaliksi muuttuneet ulkoilulenkit. Kuva: Merja Marjamäki

Kun 15-vuotias Ammi Paananen(tuolloinHjelman), Porin Tipulan oppilas, tutustui vuonna 1958 luokkatoverinsa isoveljeen, 19-vuotiaaseen Matti Paanaseen, se oli rakkautta ensisilmäyksellä.

– Olin aika villi. Tupakoin vessassa, häiriköin tunneilla ja sain ehdot. Matti taas oli tunnollinen musiikkialan opiskelija, pisti minutkin lukemaan ja koulu tuli sitten jotenkuten suoritettua, Paananen muistelee.

Teiniromanssi sinetöitiin avioliitoksi, elämänmittaiseksi kumppanuudeksi taiteilijan ja muusan välillä vuonna 1963. Sinnikäs Ammi hoiti lapsia. Jazzia ja ragtimea soittamalla perheensä elättänyt pianistimies sai pysyvän taiteilijanimen Rag Paananen.

– Oli raskasta olla aina erossa, kuukausiakin, kun Matti keikkaili ympäri Suomea. Vuonna 1965 hän sai kiinnityksen Turku-Tukholma reittiä seilaavalle M/S Fennialle ja tapailimme Turussa. Lopulta, vuonna 1968, päätimme muuttaa Matin vanhempien kotitaloon Hirvensaloon. Lapset olivat silloin 2, 3 ja 4-vuotiaita.

Hirvensalossa oli siitä alkaen pysyvä koti, Ragalaksi nimetty. Ystävät olivat Porissa, mutta lasten kouluvuosina seurana oli muita vanhempia. Matti lopetti laivamuusikon työt vuonna 1970 ja ryhtyi säveltäjäksi. Päivittäin lenkkeiltiin Pikisaaressa ja seurana oli perheen venäjänvinttikoira Dimitri.

– Matti sävelsi, mutta kun hän löysi maalaamisen ja kirjoittamisen, hän uppoutui niihin täysin, matkoillakin. Minulla ei ollut luomisvimmaa, huolehdin arjesta.

Vuonna 1987 Paanasten elämä särkyi. Heidän tyttärensä oli yksi silloin Turkua koetelleen huumeaallon uhreista.

– Matti oli juuri saanut apurahan Peruun. Vaadin häntä lähtemään ja surimme erossa toisistamme kolme kuukautta, Paananen muistelee kaoottista aikaa.

Nuorilta pyydettiin laulunsanoja ja Matti sävelsi Perussa niihin musiikin. Surutyöstä syntyi Prinsessan testamentti, joka levytettiin vuonna 1988. Sen pohjalta toteutettiin huumeidenvastainen konsertti, jota esitettiin kahden vuoden ajan 200 koulussa ympäri Suomen. Aluksi mukana oli Liisa Tallgren.

– ”Hei, olen Ammi, olen Prinsessan äiti”. Näin alkoi oma osuuteni. Olin ensimmäistä kertaa Matin rinnalla esiintymässä. Mukana olivat laulajat Anneli Saaristo ja Kalle Fält. Saimme paljon postia kiertueiden jälkeen. Tuntui hyvältä saada nuoret ajattelemaan suhdettaan huumeisiin ja käydä samalla läpi omaa suruaan.

– Kenia ja Tansania olivat meille uusi maailma. Keniassa asuimme heimopäällikön talossa ja meidät vihittiin masaiheimon jäseniksi. Opin Afrikassa paljon, välillä ahdistuinkin. Vietimme aikaa Grenadassa Karibialla ja Pariisiin palasimme aina uudestaan, mutta joulut halusimme olla Suomessa, Paananen muistelee yhteisiä matkoja.

Kumpikin piti päiväkirjaa. Niissä lomittuivat Matin taiteilijuus ja Ammin arkeen liittyvät havainnot. Yhteinen taival, johon kuului lasten lisäksi viisi lastenlasta ja viisi lastenlastenlasta, päättyi vuonna 2022 Matin kuollessa.

– Hiljaisten aikojen jälkeen sain iloa elämääni, kun Kulttuuriyhdistys Riskiryhmä teki Matin kirjoitusten ja musiikin pohjalta musiikkiteatteriesityksen ”Taide pitkä, elämä pätkä”. Kokoukset, harjoitukset ja esitykset pidettiin täällä Ragalassa. Talo oli yli vuoden ajan täynnä ihmisiä ja musiikkia niin kuin ennen, Paananen iloitsee.

– Arvostan suuresti kaikkea mitä koimme Matin kanssa. Ja niin arvosti Mattikin. Varsinkin sairautensa aikana hän vasta taisi oikein tajuta kuinka suuren vastuun olen kantanut. Siitä hän kiitti kauniisti myös musiikillaan.

Merja Marjamäki

Viisi vinkkiä puhtaampaan puunpolttoon

Kuiva puu palaa puhtaammin ja tuottaa enemmän lämpöä.

Syksy on saapunut, ilmat viilenneet ja lisälämmityksen tarve on ajankohtainen. Puu on uusiutuvaa energiaa, mutta puunpoltto aiheuttaa kuitenkin haitallisia päästöjä. Hyvillä puunpolttotavoilla varmistat paremman lämmöntuoton ja vähennät ilmaan syntyviä päästöjä.

Mielen kriisit kasvava osa poliisin työtä

Poliisi kohtaa päivittäin tilanteita, joissa kansalaiset tarvitsevat apua mielenterveysongelmien vuoksi. Tämä näkyy poliisitoiminnan kaikilla osa-alueilla, erityisesti valvonta- ja hälytystehtävissä.

Radisson Blu Marina Palace Hotel ja Solo Sokos Hotel Turun Seurahuone menestyivät World Luxury Awards-äänestyksessä

Radisson Blu Marina Palace Hotel voitti maailman parhaan hotellin palkinnon kategoriassa Luxury Riverside Hotel.

Radisson Blu Marina Palace Hotel ja Solo Sokos Hotel Turun Seurahuone palkittiin useassa kategoriassa arvostetulla tunnustuksella. World Luxury Awards -palkinnot jaetaan yleisön ja asiantuntijoiden äänestyksen perusteella. Tämän vuoden äänestyksen voittajat julkistettiin lokakuun lopussa Barcelonassa ja Singaporessa järjestetyissä gaaloissa.

Työterveyshuollossa yksi koko ei sovi kaikille – uusi malli vastaa pienten työpaikkojen tarpeisiin

Moni pieni työpaikka kokee työterveyshuollon järjestämisen työlääksi ja kalliiksi. Työterveyslaitoksen uusi toimintamalli tukee työterveyshuollon ja pienten työpaikkojen yhteistyötä ja ohjaa hyödyntämään rajalliset resurssit tehokkaasti. Malli on kehitetty yhdessä työterveyshuollon toimijoiden ja pienten työpaikkojen kanssa.

Kolmen maan huippumuusikot kohtaavat lauantain Flame Jazz -illassa

Trio Raulin–Bekkas–Biayenda esiintyy Logomossa lauantaina.

Kansainvälinen trio rakentaa hypnoottisen kudelman jazzista, afrikkalaisista polyrytmeistä ja hengellisestä gnawa-perinteestä 8. marraskuuta kello 19 Logomon Logi-salissa.

Lounatuulet Yhteisötalo järjestää Turun Joulupuu-keräyksen

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) on linjannut, ettei se tänä vuonna osallistu joululahjojen jakamiseen. Varhan Turun sosiaalitoimi on kuitenkin vuodesta 2020 lähtien ollut mukana yhteistyössä jakamassa perheille lahjaseteleitä, joilla sosiaalitoimen asiakasperheet voivat hakea lapsille ja nuorille sopivia lahjoja Turun Joulupuu-keräyksen vapaaehtoisten ylläpitämästä noutopaikasta. Näin toimitaan myös jouluna 2025.

Väitös: Näkökyvyn heikkeneminen maksaa Suomelle jopa kolme miljardia euroa vuodessa

Lääketieteen lisensiaatti Joonas Taipaleen väitöstutkimus osoittaa, että näkökyvyn ylläpitämisellä on merkittävä positiivinen vaikutus kansantalouteen. Näkökyvyn heikkeneminen aiheuttaa vuodessa jopa kolmen miljardin euron kustannukset, mutta niistä vain 1,9 prosenttia johtuu silmälääketieteellisestä hoidosta. Lisäksi näkökyvyn heikkeneminen alentaa huomattavasti elämänlaatua. Kun terveydenhuoltojärjestelmää kehitetään kustannustehokkaammaksi, laskelmissa tulisi ottaa huomioon myös hoitamatta jättämisen ja hoidon lykkääntymisen tuomat kustannukset.

Mainiokodit avaa uuden ikääntyneiden hoivakodin Raisioon

Ikääntyneiden asumispalveluita tarjoava Mainiokodit avaa uuden asumispalveluyksikön Raisioon keväällä. Mainiokoti Myllynhelmen uusi asumispalveluyksikkö rakentuu Raision Nikkarinkadulle, kauppakeskus Myllyn taakse. Yksikössä on 35 asukaspaikkaa, ja se tarjoaa myös yhteisöllistä asumista, jossa asukkailla on omat keittiöt ja yhteiset oleskelutilat.

Turun Urheiluliitolla vahva edustus kilpa-aerobicin EM-kilpailuissa

Nea Hukkanena.

Kilpa-aerobicin EM-kilpailut käydään 14.–16. marraskuuta Azerbaidžanin Ganjassa. Suomen edustusjoukkueessa ovat mukana yksilöissä naisissa Anni Pulkki (Tampereen Sisu) ja Nea Hukkanen (Turun Urheiluliitto) sekä miehissä Sampo Nousiainen (Turun Urheiluliitto).

Yrittäjägallup: Yli 40 000 yrittäjää etsii juuri nyt ostajaa yritykselleen

Omistajanvaihdos on ajankohtainen 15 prosentille yrittäjistä, mikä tarkoittaa yli 40 000 yritystä, osoittaa Yrittäjägallup. Teollisuudessa omistajanvaihdos on ajankohtainen 29 prosentille ja kaupan alalla joka viidennelle yrittäjälle. Vain noin joka neljäs yrittäjä tietää, kenelle voisi siirtää yrityksensä, jos luopuisi siitä.

POOL-hanke tutkii kausikosteikkojen piiloelämää – taide ja tiede kohtaavat hankkeen loppunäyttelyssä

Lumen sulamisen ja kevätsateiden muodostamat metsäaltaat ilmestyvät vain lyhyeksi ajaksi joka vuosi ja tarjoavat välttämättömiä lisääntymisalueita ja elinympäristöjä rikkaalle biologiselle monimuotoisuudelle.

Suomen metsien painanteissa piilee elämää kuhiseva maailma. Kausikosteikkojen jatkuvasti muuttuvaa elämää ja niiden merkitystä Suomen luonnolle selvittänyt POOL-hanke järjestää tiedettä ja taidetta yhdistävän loppunäyttelyn ja päätösseminaarin Turun yliopiston kasvitieteellisessä puutarhassa marraskuussa.

Varha kysyy toivetaksipilotin asiakkaiden kokemuksia

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) käynnisti kesäkuussa toivetaksipilotin, jossa toivetaksin käyttöoikeus laajeni ympärivuorokautiseksi ja palvelun käyttörajoitukset poistuivat. Kyselyllä kartoitetaan muun muassa asiakkaille kertyneitä kokemuksia ja heidän ajatuksiaan palvelun käytöstä tulevaisuudessa. Toivetaksi on osa liikkumisen tuen palvelua eli vammaispalvelulain sekä sosiaalihuoltolain mukaan järjestettäviä asiointi- ja vapaa-ajan matkojen kuljetuspalveluja.

Historiallinen nuottiteline Kuninkaantien muusikoiden esityksessä

Ilpo Laspas.

Ennen nykyisen modernin orkesterin aikaa – ja jo kauan ennen sitä – musiikin, erityisesti kirkkomusiikin, esityskäytännöt olivat täysin toisenlaisia kuin nykyään. Esimerkiksi Vatikaanin Sikstiiniläiskappelissa, sen kuoroparvekkeella eli cantoriassa, kuoron kaikki laulajat lauloivat yhdeltä yhteiseltä nuottitelineeltä. Tämä oli laajasti vallitseva käytäntö Euroopassa renessanssin aikana, ja joissakin paikoissa tätä harvinaista, lähes sukupuuttoon kadonnutta esitystapaa ylläpidetään yhä tänäkin päivänä.

Turku investoi ja velkaantuu – veroprosentit ennallaan

Turun pormestari Piia Elon (sd.) talousarvioesitys vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kaudelle 2026–29 on valmistunut. Elo painottaa kaupungin kasvun hallintaa erityisesti lasten ja nuorten sekä osaamisen näkökulmista.

Mapineq-tutkimushanke osoittaa pitkäjänteiset investoinnit ja nopeat tukitoimet keinoiksi vähentää eriarvoisuutta

Mapineqissa tutkittiin epätasa-arvoa lisääviä tekijöitä ja keinoja vähentää niiden vaikutusta elämän eri vaiheissa. Mapineqin johtaja, Turun yliopiston sosiologian professori Jani Erola esitteli loppuseminaarissa tutkimukseen pohjaavat toimenpidesuositukset.

Pitkäjänteiset panostukset ihmisten hyvinvointiin ja vaikeuksia kohdattaessa nopeat tukitoimet ovat avain sosiaalisen yhdenvertaisuuden vahvistamiseen Euroopassa. Tähän johtopäätökseen päätyi kahdeksan eurooppalaisen yliopiston ja tutkimuslaitoksen kolmivuotinen tutkimushanke Mapineq. Hankkeen päättyessä tutkijat kokosivat tuloksista laajan taustaraportin, joka antaa tutkimukseen pohjaten toimenpidesuosituksia päätöksentekijöille.

Turun vanhin sosiaalialan järjestö Tukenasi ry täyttää 145 vuotta

Turun vanhin sosiaalialan järjestö Tukenasi ry täyttää 11. marraskuuta 145 vuotta. Yhdistys tarjoaa maksutonta tukea nuorille aikuisille ja yli 65-vuotiaille erilaisiin vaikeisiin elämäntilanteisiin. Tukea tarvitsevien määrä näyttää kasvavan vuosi vuodelta. Viime vuonna yhdistyksessä palveltiin 228 nuorta ja 470 senioria.

Maailman baletin päivää juhlitaan Turussa marraskuun 8. päivänä

Hertta Hannuksela (Suomen kansallisoopperan ja -baletin balettioppilaitos).

Ruusuilla tanssijat ry, Turun AMK:n Taideakatemia ja Turun konservatorio juhlistavat yhdessä maailman baletin päivää Piruetteja ja preludeja -näytöksellä Sigyn-salissa lauantaina 8. marraskuuta. Elävää musiikkia ja balettia yhdistävässä näytöksessä esitetään sovitus Frédéric Chopinin säveltämästä Les Sylpides -balettiklassikosta sekä uusia koreografioita suomalaissäveltäjien teoksiin.

Turku pyrkii Suomen tekoälypääkaupungiksi

Tekoälyviikko 17.–21. marraskuuta tuo Turkuun monipuolisia tekoälyyn keskittyviä tapahtumia. Maanantaina 17. marraskuuta Turku isännöi merkittävää kansainvälistä AI Summit -tekoälyhuippukokousta. Tapahtuman rinnalla järjestetään myös AI TURUUS VAI -oheistapahtuma, jossa esitellään lukuisia konkreettisia esimerkkejä tekoälyn hyödyntämisestä ja ratkaisuista.

Urheilu

Turun Urheiluliitolla vahva edustus kilpa-aerobicin EM-kilpailuissa

Nea Hukkanena.

Kilpa-aerobicin EM-kilpailut käydään 14.–16. marraskuuta Azerbaidžanin Ganjassa. Suomen edustusjoukkueessa ovat mukana yksilöissä naisissa Anni Pulkki (Tampereen Sisu) ja Nea Hukkanen (Turun Urheiluliitto) sekä miehissä Sampo Nousiainen (Turun Urheiluliitto).

Jussi Niska ja Niklas Pyyhtiä mukana Huuhkajissa

Jussi Niska.

Suomi kohtaa Maltan MM-karsintaottelussa Helsingissä (14.11.) ja Andorran A-maaottelussa Tampereella (17.11.). Päävalmentaja Jacob Friis nimesi 25 pelaajaa Malta- ja Andorra-otteluihin .

Albijon Muzaci valittiin Ykkösliigan lokakuun pelaajaksi

Albijon Muzaci.

Turun Palloseuran laitahyökkääjä Albijon Muzaci on valittu Ykkösliigan pelaajien äänestyksessä sarjan lokakuun parhaaksi pelaajaksi. TPS:n kausi huipentui lopulta liiganousuun, kun mustavalkoiset kampesivat KTP:n kumoon Veikkausliiga-karsinnoissa.

Roope Koskela ui nuorten Suomen ennätyksiä Porissa

Roope Koskela.

Roope Koskela ui nuorten Suomen ennätyksen perhosuinnissa Porin Grand Prix -kilpailuissa. Koskela paransi ennätystään vakuuttavasti sekä 50 metrin että 100 metrin perhosuinnissa, tehden samalla kaksi uutta nuorten Suomen ennätystä.

Ommi Mingsupphakun kamppaili kaksi maailmanmestaruutta ensiyrittämällä

Ommi Mingsupphakunin kamppailu-urheilu-ura on ollut nousujohteinen. Ensimmäinen mitali oli vuoden 2019 thainyrkkeilyn SM-pronssi. Sittemmin voittoja on kertynyt runsaasti.

Turku Muay Thaita edustavalle Ommi Mingsupphakunille kuluva vuosi on ollut erityinen. Menestystä kamppailulajeista on tullut aiemminkin, mutta tämän vuoden saldo on kaksi maailmanmestaruutta. Kesäkuussa Mingsupphakun voitti WKU-liiton thainyrkkeilyn MM-tittelin. Lokakuun lopussa hän voitti saman liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruusottelussa saksalaisen Michaela Michlin Münchenissä.

Albin Granlund jatkaa Interin takalinjoilla

Albin Granlund.

Inter on tehnyt jatkosopimuksen toista kauttaan sinimustissa pelaavan Albin Granlundin kanssa. Paraisilta kotoisin olevan puolustajan jatkosopimus kattaa kauden 2026.