Asuntomurrot lisääntyvät koko maassa

Asuntomurtoja tehdään ympäri vuoden, mutta erityisen suuri riski murtoihin on lomakausina. Asuntomurtoja tehdään ympäri vuoden, mutta erityisen suuri riski murtoihin on lomakausina. Kuva: Riitta Salmi

Poliisin tietoon tulleita asuntomurtoja tehtiin Suomessa viime vuonna noin 3 000. Asuntomurtoja tehdään ympäri vuoden, mutta erityisen suuri riski murtoihin on lomakausina.

Tänä vuonna asuntomurtoja on tehty Suomessa tammi–lokakuun välisenä aikana yli 20 prosenttia enemmän viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Helsingissä asuntomurtojen määrä kasvoi peräti 35 prosenttia.

Finanssiala muistuttaa, että omatoiminen varautuminen ja ennaltaehkäisy ovat avainasemassa asuntomurtojen torjumisessa.

Hyvät turvalaitteet, hyvä lukitus ja yhteistyö naapureiden kanssa ovat tehokkaita keinoja asuntomurtojen ehkäisemiseksi.

Finanssiala ry:n turvallisuusasiantuntija Aku Pänkäläinen pitää kasvavia asuntomurtolukuja huolestuttavana, mutta muistuttaa, että mistään isommasta rikosaallosta ei kuitenkaan ole kyse.

– Poliisin tietoon tulleita asuntomurtoja oli Suomessa viime vuonna noin 3000. Asuntomurtoja tehdään ympäri vuoden, mutta erityisen suuri riski murtoihin on lomakausina, Pänkäläinen toteaa tiedotteessa.

– Jos on pidempään poissa, koti kannattaa pitää mahdollisimman asutun näköisenä ja pyytää vaikka naapuria käymään asunnolla ja lumisateella auraamaan kulkuväylät. Tällöin näyttää siltä, että asukkaat ovat kotona.

Pänkäläinen muistuttaa myös, että asuintalon ovikoodeja ei pidä jakaa ulkopuolisille. Lisäksi on hyvä kiinnittää huomiota siihen, että kerrostalojen porraskäytävissä liikkuu vain asiallisella asialla olevia henkilöitä.

Jokainen asuntomurto on liikaa ja omaan kotiin tunkeutuminen horjuttaa aina ihmisten turvallisuuden tunnetta. Pänkäläinen korostaa, että omatoiminen varautuminen ja ennaltaehkäisy ovat avainasemassa asuntomurtojen torjumisessa.

– On tärkeää tiedostaa riskit ja ryhtyä toimenpiteisiin ennen kuin vahinkoja ehtii tapahtua. Lukituksella, kodin asutun näköisenä pitämisellä, naapuriavulla, hälytyslaitteilla ja kameroilla jokainen voi varautua ja rajoittaa kotiinsa kohdistuvia omaisuusrikoksia, Pänkäläinen painottaa.

Asuntomurtoja tapahtuu niin omakoti- ja rivitaloissa kuin kerrostaloissakin. Eniten niitä tehdään suojaisissa paikoissa, joihin on helppo mennä. Turvallisuus kotona alkaa yksinkertaisista toimista, kuten kunnollisten lukkojen asennuksesta.

– Vaikka olisit poissa lyhyen aikaa, koti kannattaa lukita asianmukaisesti. Turvalukon käytöstä kannattaa tehdä rutiinia myös silloin, kun poistuu käymään kaupassa tai koiraa ulkoiluttamassa, Pänkäläinen sanoo.

Pientaloissa turvalukkoa kannattaa harkita pääoven lisäksi muidenkin sisäänkäyntien oviin.

– Murtovaras suosii suojaisia paikkoja ja tulee usein sisään sisäpihan tai terassin ovista. Erityisen alttiita ovat varjoisat paikat, joista ei ole näköyhteyttä naapureihin, Pänkäläinen jatkaa.

Jos on pidempään poissa, koti kannattaa pitää mahdollisimman asutun näköisenä esimerkiksi liiketunnistimeen reagoivalla pihavalaistuksella. Naapuria kannattaa pyytää käymään asunnolla ja pitämään kotia muutenkin silmällä.

– Hälytysjärjestelmiä hankkiessa on hyvä miettiä kokonaisuutta yksittäisten laitteiden sijasta. Kannattaa käydä vaikka turva-alan ammattilaisen kanssa läpi se, kuinka oma koti suojataan tehokkaasti ilman turhia hankintoja. Kokonaisuuteen vaikuttaa esimeriksi se, onko paljon reissuissa ja kuinka arvokasta oman kodin irtaimisto on, Pänkäläinen toteaa.

Hankki varmuuslukot kaikkiin ulko-oviin ja käytä niitä aina asunnosta poistuessasi. Sulje myös ikkunat asunnosta poistuessasi.

Sarjoita lukot muuton yhteydessä uudelleen. Älä kiinnitä kotiavaimiin tai avainperään nimeäsi, osoitetta tai puhelinnumeroa.

Kodin murtohälytys- ja turvajärjestelmän suunnitteluun ja asennukseen kannattaa käyttää vakuutusyhtiöiden hyväksymiä asennusliikkeitä ja laitteita.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Yrittäjägallup: Joka viides pk-yritys rekrytoimassa

Pienten ja keskisuurten yritysten rekrytointinäkymät ovat lupaavat: reilu joka viides (22 %) pk-yritys suunnittelee palkkaavansa uusia työntekijöitä seuraavan vuoden aikana. Erityisen aktiivisia ovat vähintään 10 henkilöä työllistävät yritykset, joista jopa 62 prosenttia aikoo rekrytoida. Itäinen Suomi rekrytoi aktiivisimmin.

OmaSp: Turun seudulla positiivisia merkkejä

Maija Koivunen.

OmaSp-pankin vertailukelpoinen tulos tammi–syyskuulta ennen veroja oli 16,1 miljoonaa euroa (27,6). Kolmannen neljänneksen vakavaraisuussuhde vahvistui vuodentakaisesta ja oli 19,2 prosenttia (15,6).

Eurojackpotissa yksi täysosuma

Eurojackpotin perjantain arvonnassa (kierros 45/2025) löytyi yksi täysosuma, jolla 54 miljoonan potti matkasi Saksaan.

Vanhan Suurtorin joulun ohjelma julkaistu

Vanhan Suurtorin joulu järjestetään neljänä joulunalusviikonloppuna.

Vanhan Suurtorin joulu järjestetään neljänä joulunalusviikonloppuna 22.–23. marraskuuta, 29.–30. marraskuuta, 6.–7. joulukuuta ja 13.–14. joulukuuta. Tapahtuman järjestää Turun Suurtorin keskiaika ry.

Kolumni: Apua vai ei?

Kaupunginvaltuusto kokoontuu Linnasmäen opistolla. Kaupungintalo on remontissa.

Valtuuston kokous oli napakka. Puheenvuoroja käytettiin mutta yleensä sopuisassa hengessä. Paitsi kokouksen lopussa.

Keskuskauppakamari: Tilastot näyttävät viennin piristyneen syksyllä

Kauppakamareiden myöntämät vientiasiakirjat osoittavat, että vienti on piristynyt hieman syksyn aikana synkähkön kesän jälkeen. EU- ja ETA-maiden ulkopuolella suuntautuvaa tavaravientiä varten myönnettäviä alkuperätodistuksia haettiin syyskuussa 2,5 prosenttia ja lokakuussa 1,4 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemen mukaan tilastojen valossa näyttää siltä, että vienti alkaa elpyä Trumpin valtaantulon aiheuttamasta epätietoisuudesta ja hämmennyksestä.

Viking Linen à la carte -ravintoloissa juhlasesonkina äyriäisbuffet

Tarjolla on muun muassa hummeria, taskuravun saksia, merirapua, sinisimpukoita ja käsin kuorituista katkaravuista tehtyä skagenia.

Viking Linen à la carte -ravintoloihin katetaan juhlasesongin kunniaksi äyriäisbuffet, jossa tarjolla on niin hummeria kuin ostereitakin. Kiinnostus mereneläviä kohtaan on kasvanut vuosi vuodelta.

Myyräkannat runsaat eteläisessä Suomessa

Luonnonvarakeskuksen (Luke) seurantojen perusteella jyrsijämäärät ovat monivuotisen kannanvaihtelun huippuvaiheessa eteläisen Suomen itäosissa, Keski-Suomen pohjoisosissa ja Etelä-Pohjanmaalla. Muuallakin Oulun eteläpuoleisessa Suomessa myyräkannat ovat runsastuneet tuntuvasti kuluneen vuoden aikana. Pohjois-Suomessa myyriä on niukasti.

Loisto Kotipalvelu osti Siivousliike Pöyhönen Oy:n liiketoiminnan

Mikko Rantanen.

Loisto Kotipalvelu -brändillä tunnettu turkulainen yritys, Kotimaan Huolenpitopalvelut Oy, vahvistaa palvelualuettaan ostamalla Nousiaisista Siivousliike Pöyhönen Oy:n liiketoiminnan.

Nuorten työllistymissetelin käyttöönotto etenee

Työ- ja elinkeinoministeriö järjestää 7.–23. marraskuuta lausuntokierroksen valtioneuvoston asetusluonnoksesta, jossa säädettäisiin työvoimaviranomaisten avustuksesta, jolla nämä voisivat tukea yrityksiä työllistämään alle 30-vuotiaita nuoria työttömiä. Kyse on niin kutsutusta nuorten työllistymissetelistä. Yritysten saama avustus kattaisi puolet nuoren palkasta puolen vuoden ajalta.

Korjaaminen vähentynyt edelleen taloyhtiöissä

Korjausrakentamisen määrä jäänee jälkeen tänä vuonna edellisvuosista.

Kiinteistöliiton syksyn Korjausrakentamisbarometrin perusteella taloyhtiöiden korjausrakentaminen supistuu edelleen lievästi kuluvana vuonna. Uusia korjaushankkeita suunnittelee useampi kuin viime vuonna, mikä ennakoinee urakointienkin kasvua ensi vuodesta lähtien.

Kela-taksien hintoihin ei muutoksia ensi vuodelle

Sosiaali- ja terveysministeriö pyytää lausuntoja luonnoksesta valtioneuvoston asetukseksi, joka koskee sairausvakuutuksesta korvattavien taksimatkojen enimmäishintasääntelyä ensi vuodelle. Lausuntoja voi antaa 8. joulukuuta saakka.

Onni Helén nuorten maajoukkueen matkassa

Onni Helén.

TPS-kasvatti Onni Helén on valittu Pikkuhuuhkajien mukaan marraskuussa Turussa pelattaviin U21-ikäluokan EM-karsintapeleihin. 19-vuotias hyökkääjä iski Ykkösliigassa 14 maalia ja antoi seitsemän maaliin johtanutta syöttöä. Hän oli TPS:n paras maalintekijä. Helén oli isossa roolissa johdattamassa TPS:ää takaisin Veikkausliigaan, kun hän viimeisteli kaksiosaisissa liigakarsinnoissa kolme maalia KTP:n verkkoon.

Fingrid suunnittelee voimajohtoa Liedon sähköaseman ja Raision uuden sähköaseman välille

Fingrid Oyj suunnittelee 400+110 kilovoltin voimajohtoa Liedon sähköaseman ja Raision uuden sähköaseman välille. Voimajohtoreitin pituus on 28 kilometriä.

Suomalaiskuljettajat eivät pidä riittävää turvaväliä

Tarpeeksi suuret turvavälit tekevät liikenteestä sekä turvallisempaa että sujuvampaa.

Liikenneturvan kyselyn mukaan yli neljä viidestä suomalaisesta on kokenut takana ajavan roikkuvan vaarallisen lähellä. Ennakointi, oikea tilannenopeus ja riittävä turvaväli muihin tiellä liikkujiin mahdollistavat turvallisen matkanteon myös liukkaalla tiellä.

Lokakuussa hukkui neljä ihmistä

Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton (SUH) median ja avoimien viranomaislähteiden välityksellä kerättyjen ennakkotietojen mukaan lokakuussa hukkui neljä ihmistä. Kaikki hukkumiset tapahtuivat Etelä-Suomessa. Yksi hukkuminen tapahtui uidessa, yksi tahattomasti veteen putoamisen yhteydessä ja kahdessa tapauksessa tapahtumien kulku ei ole selvillä.

Ravintola Nooan remontti käynnistyy vuodenvaihteessa

Nooa sulkee ovensa vuoden päätteeksi remontin ajaksi.

Aurajoen rannalla vuodesta 2017 toiminut Ravintola Nooa valmistautuu laajaan uudistukseen. Ravintola sulkee ovensa vuodenvaihteessa, kun tiloissa alkaa remontti, joka päivittää sekä ravintolan ilmeen että toiminnallisuuden.

Pauli Aalto-Setälä YK:n ilmastokokoukseen edustamaan Suomen eduskuntaa

Kansanedustaja, talousvaliokunnan varapuheenjohtaja ja ympäristövaliokunnan jäsen Pauli Aalto-Setälä (kok.) osallistuu YK:n Belémin COP30-ilmastokokoukseen Suomen delegaation osana. Hän edustaa Suomen eduskuntaa talousvaliokunnan ja ympäristövaliokunnan valitsemana.

Urheilu

Raision Loimu haastaa Tuto Volleyn

Miesten Mestaruusliigan kauden ensimmäinen derby koetaan 15. marraskuuta Kupittaan palloiluhallissa, kun Tuto Volley isännöi Raision Loimua. Kummallakin joukkueella on paljon pelissä, sillä kauden alku on ollut haastava.

Onni Helén nuorten maajoukkueen matkassa

Onni Helén.

TPS-kasvatti Onni Helén on valittu Pikkuhuuhkajien mukaan marraskuussa Turussa pelattaviin U21-ikäluokan EM-karsintapeleihin. 19-vuotias hyökkääjä iski Ykkösliigassa 14 maalia ja antoi seitsemän maaliin johtanutta syöttöä. Hän oli TPS:n paras maalintekijä. Helén oli isossa roolissa johdattamassa TPS:ää takaisin Veikkausliigaan, kun hän viimeisteli kaksiosaisissa liigakarsinnoissa kolme maalia KTP:n verkkoon.

Turun Urheiluliitolla vahva edustus kilpa-aerobicin EM-kilpailuissa

Nea Hukkanena.

Kilpa-aerobicin EM-kilpailut käydään 14.–16. marraskuuta Azerbaidžanin Ganjassa. Suomen edustusjoukkueessa ovat mukana yksilöissä naisissa Anni Pulkki (Tampereen Sisu) ja Nea Hukkanen (Turun Urheiluliitto) sekä miehissä Sampo Nousiainen (Turun Urheiluliitto).

Jussi Niska ja Niklas Pyyhtiä mukana Huuhkajissa

Jussi Niska.

Suomi kohtaa Maltan MM-karsintaottelussa Helsingissä (14.11.) ja Andorran A-maaottelussa Tampereella (17.11.). Päävalmentaja Jacob Friis nimesi 25 pelaajaa Malta- ja Andorra-otteluihin .

Albijon Muzaci valittiin Ykkösliigan lokakuun pelaajaksi

Albijon Muzaci.

Turun Palloseuran laitahyökkääjä Albijon Muzaci on valittu Ykkösliigan pelaajien äänestyksessä sarjan lokakuun parhaaksi pelaajaksi. TPS:n kausi huipentui lopulta liiganousuun, kun mustavalkoiset kampesivat KTP:n kumoon Veikkausliiga-karsinnoissa.

Roope Koskela ui nuorten Suomen ennätyksiä Porissa

Roope Koskela.

Roope Koskela ui nuorten Suomen ennätyksen perhosuinnissa Porin Grand Prix -kilpailuissa. Koskela paransi ennätystään vakuuttavasti sekä 50 metrin että 100 metrin perhosuinnissa, tehden samalla kaksi uutta nuorten Suomen ennätystä.