Mielipide: Rakentaminen seis ja lisää viheralueita
Ehdottomasti ja nopeasti uudet monimuotonopeustolpat Ratavahdinrinteen kohdalle Tukholmankadun molempiin suuntiin sekä läpikulku kielletty liikennemerkki Hansakadulle. Lisäksi Puutarhakadun puolelle Kakolan Hansakadun rinteeseen nopeusvalvonta tolppa myös!
Vielä puutarhankadun satamaan johtavaan loppuun molempiin suuntiin Ratavahdin rinteen kohdalle. Näillä kaikilla alueilla ajetaan kovaa varsinkin yöllä, jopa noin 100 km/h nopeuksia kovaäänisillä autoilla ja moottoripyörillä.
Myös sakkoja saa herkemmin jaella skuuttikuskeille sekä korvalapuilla varustettuja liikenteestä piittaamattomille "kännykkäsuojakäytävä puhelinseurustelijoille", joilla näyttää heillä olevan vain oikeuksia, ei velvollisuuksia osallistua liikenteen turvallisuuteen, tämä on käsittämätöntä!
Turun kadut ovat aivan liian ruuhkasia, kapeita ja kovaäänisiä tämän päivän liikenteeseen. On paljon erillaista häiriötekijää myös luonnonsuojelua ja historiallisilla alueilla haittaavia rock-konsertteja. Musiikkia tulvii esimerkiksi koko kesäajan asukkaiden ikkunoista sisään!
Joten rakentaminen seis ja lisää viheralueita. Se luo turkulaisille hyvinvointia ja viihtyisyyttä, vanhaa Turun historiaa myös vaalien, jota nyt valitettavasti rapautetaan vauhdilla.
Merja Oksa