Laatupianon voi löytää halvalla, vinkkaa virittäjä Kalle Heurlin

Pianonviritys vaatii tarkkuutta, kokemusta ja herkkää sävelkorvaa. Turkulainen Kalle Heurlin on virittänyt pianoja jo 20 vuotta. Töistä ei ole ollut pulaa, vaikka moni on luopunut pianosta olohuoneen kruununa. Pianonviritys vaatii tarkkuutta, kokemusta ja herkkää sävelkorvaa. Turkulainen Kalle Heurlin on virittänyt pianoja jo 20 vuotta. Töistä ei ole ollut pulaa, vaikka moni on luopunut pianosta olohuoneen kruununa. Kuva: Eveliina Portnoj

Entisaikaan piano ja kirjahylly kodissa olivat asujien sivistyksen mittareita. Aateliston koulutukseen kuuluivat kielet, kirjallisuus ja pianonsoitto. Rippeitä kulttuuripääomasta valui porvariston hillittyä charmia ja keskiluokkaa koristamaan – edes viilujäljitelmäpianon ja tietosanakirjasarjojen keinoin.

Vaurastuvassa Suomessa 1960–80 -luvut olivat pianonsoiton kulta-aikaa. Pianoja oli ja niitä myytiin Japanin lisäksi maailman eniten asukaslukua kohden.

Kuinka elämme nyt tilanteessa, jossa kirjahyllyt ja pianot kuljetetaan jopa kaatopaikoille, turkulainen pianonvirittäjä Kalle Heurlin?

– Kysyt heti liian vaikeita, Heurlin naurahtaa.

– Ehkä piano ennen oli statussymboli. Muut instrumentit ovat vieneet sijaa. Piano on iso ja kallis hankinta, Heurlin toteaa 20 vuoden virittäjän kokemuksella.

Vaikka pianoista luovuttiin 1990-luvun laman ja IT-kuplan puhkeamisen jälkeisinä vuosina, töitä viritysalalla silti riittää. Kokeneet ja hyvät virittäjät ovat kysyttyjä. Suomen Pianonvirittäjät ry:n yhteystietojen mukaan Suomessa on ainakin 136 pää- tai sivutoimista pianonvirittäjää. Turun seudulla osaamistaan jakaa päätyökseen Heurlinin arvion mukaan kolmesta neljään virittäjää.

Pianoa halutaan yhä soittaa, vaikka osalle piano on vain sisustuselementti. Pianon paikalla kodissa on Heurlinin mukaan paljonkin väliä sen suhteen, kuinka se pysyy vireessä.

– Pianoa ei saa laittaa pattereiden viereen, ei myöskään ikkunan eikä takan. Mahdollisimman tasainen ilmankosteus on hyvä, koska kaikupohja on puuta.

Jos kaikupohja halkeaa, se tietää suurta korjaussavottaa.

– Vanhan soittimen soittokuntoon saaminen voi tulla kalliiksi, mikäli se on ollut pitkään virittämättä ja huoltamatta. Suurta osaa ei kannata enää lähteä korjaamaan. Pianot eivät ole ikuisia, ja väkisinkin tulee luonnollista poistumaa, Heurlin toteaa.

Viritettävän antiikkipianon sisäalaosaan on asetettu vedellä täytetyt lasipurkit, koska talven lämmityskausi voisi muuten kuivattaa pianoa liikaa. Ajan myötä haihtuvaa vettä ei pidä kaataa isolla kädellä, jottei purkki kaadu Rahmaninovia takoessa.

Piano kannattaa virittää kerran vuodessa, konserttikäytössä jopa päivittäin. Heurlin osaa itsekin soittaa, mutta virittäjän työssä tarvitaan ennen kaikkea tarkkaa sävelkorvaa.

Ajautuminen alalle oli Heurlinin mukaan tuuria.

– Olin hakemassa soitinrakentajaksi, mutta kuulin, että tällainen vaihtoehto on olemassa. Hain sitten Arlainstituuttiin Espooseen ja pääsin. Nykyään koulutus on Helsingin konservatoriossa.

Varsinainen kutsumus tai peritty ammatti ei siis ole kyseessä, mutta piano oli jo lapsena Heurlinille kiehtova soitin.

– Pienenä ei saanut koskea ja katsoa pianon sisään, niin nyt aikuisena sitten luvalla, hän hymyilee.

Heurlinin mukaan laatupianon voi löytää nyt halvalla, mutta ilmaiseksi niitä tuskin saa. Hän on aistivinaan pientä muutosta suurimman pianojen kierrätysvimman suhteen.

Pianojen poistobuumi olohuoneista alkaa taittua, sillä hyvin hoidettu ja soitettu piano säilyttää vanhan Hellas-mainoksenkin mukaan aina arvonsa. Ei ehkä enää statussymbolina, mutta sulosointuja elämänlaatuun se tuo.

Jutun kirjoitushetkellä Tori.fi:ssä oli myynnissä 1234 pianoa, joista 116 sijaitsee Varsinais-Suomessa. Kaikkiaan yli sata pianoa annetaan ilmaiseksi noutajalle. Pianto Oy:n mukaan Suomessa oli kolme vuotta sitten noin 200 000 pianoa. Vertailua voi tehdä massatuotantovuosiin, jolloin Suomessa saatettiin valmistaa jopa 10 000 pianoa vuodessa. Niille kaikille löytyi ostaja.

Eveliina Portnoj

Loton potti kohoaa viiteen miljoonaan euroon

Loton kierroksen 45/2025 arvonnassa ei löytynyt täysosumia, joten pelin potti kohoaa viiteen miljoonaan euroon.

Samppalinnan Kesäteatterin lavalle poikkeuksellinen suurtuotanto

Jukka Nylynd.

Samppalinnan Kesäteatterissa nähdään ensi kesänä Suomen oloissa harvinainen miljoonabudjetin suurtuotanto. Disney-musikaali Notre Damen kellonsoittaja nähdään Turussa täysin ulkoilmaversiona.

Isien osuus vanhempainvapaiden käytöstä kasvanut viime vuoteen verrattuna

Isien käyttämä osuus vanhempainvapaista on kasvanut nopeammin vuosina 2022–24 kuin niitä edeltävinä vuosina. Tämän vuoden aikana isät ovat kaikissa maakunnissa käyttäneet jo yli 21 prosenttia vanhempainrahapäivistä.

Vanhemmat esimerkkinä liikenteessä

Jokainen varmasti ymmärtää, että pienet lapset ottavat melkoisesti mallia vanhempiensa käyttäytymisestä. Ei riitä, että vanhemmat neuvovat (jos neuvovat) miten liikenteessä toimitaan vaan kyllä vanhempien täytyy ymmärtää olla myös esimerkkinä.

Eniten asuntokauppoja yli kolmeen vuoteen

– Viimeksi Suomessa myytiin kulunutta lokakuuta enemmän asuntoja yli kolme vuotta sitten syyskuussa 2022. Käytettyjen asuntojen kauppoja solmittiin syyskuussa eniten kolmeen vuoteen, ja nyt lokakuussa asuntokauppaa tehtiin vielä syyskuutakin enemmän, kertoo Kiinteistönvälitysalan Keskusliiton toimitusjohtaja Tuomas Viljamaa tiedotteessa.

Huijaukset muuttuvat yhä taitavammiksi

Rikolliset kehittävät jatkuvasti uusia tapoja huijata suomalaisia verkossa. Viestejä ja puheluita saapuu yhä useammista kanavista, ja ne ovat aiempaa vakuuttavammin laadittuja. Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin Kyberturvallisuuskeskus muistuttaa: pysähdy, arvioi ja varmista viestin aitous ennen kuin toimit.

Ivan Piñol jatkaa TPS:n päävalmentajana

Ivan Piñol.

Ivan Piñol jatkaa Turun Palloseuran miesten edustusjoukkueen päävalmentajana kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella. Piñol tarttui turkulaisseuran peräsimeen tammikuussa ja onnistui vaikeista lähtökohdista luotsaamaan TPS:n takaisin Veikkausliigaan. Piñol ja TPS päättivät yhdessä onnistuneen kauden päätöksen jälkeen käyttää espanjalaisvalmentajan sopimuksessa olleen option kahdesta lisävuodesta.

Emma Lindqvist jatkaa Raisio Pride ry:n puheenjohtajana

Vuosittaista ihmisoikeus- ja kulttuuritapahtumaa Raisio Pride järjestävän yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa Emma Lindqvist .

Loppukesällä juotiin vettä ja popsittiin hedelmiä ja marjoja

Hedelmien ja marjojen myynnin arvo kasvoi heinä–syyskuussa 18 prosenttia.

Hedelmät, marjat ja alkoholittomat juomat erottuivat kovina kasvajina ruokakaupan myynnissä. Alkoholijuomien myynti kasvoi hitaammin kuin elintarvikemyynti kokonaisuudessaan. Tiedot käyvät ilmi päivittäistavarakaupan tuoteryhmäkohtaisesta myyntitilastosta heinä–syyskuulta.

Valkonen: Suomalaisten paluumuuttajien kannusteisiin merkittävä parannus

Valtiovarainvaliokunta on mietinnössään päättänyt esittää merkittävää parannusta suomalaisten avainhenkilöiden paluumuuttamisen kannusteisiin. Valiokunta esittää, että Suomen kansalaisten osalta alemman lähdeveron soveltamisaikaa pidennettäisiin hallituksen esittämästä kahdesta vuodesta jopa viiteen vuoteen.

Vuorten, jään ja lumen tematiikkaa näyttelyssä

Näyttely aloittaa Petra Kallion ja Taru Salosen yhteisen näyttelykokonaisuuksien sarjan.

Petra Kallion ja Taru Salosen näyttely Murros on esillä Galleria Räyhässä 16. marraskuuta asti. Kallio ja Salonen ovat turkulaisia kuvataiteilijoita ja taidegraafikoita, jotka työskentelevät perinteisin painetun taiteen menetelmin soveltavasti ja kokeilevasti.

Yrittäjägallup: Joka viides pk-yritys rekrytoimassa

Pienten ja keskisuurten yritysten rekrytointinäkymät ovat lupaavat: reilu joka viides (22 %) pk-yritys suunnittelee palkkaavansa uusia työntekijöitä seuraavan vuoden aikana. Erityisen aktiivisia ovat vähintään 10 henkilöä työllistävät yritykset, joista jopa 62 prosenttia aikoo rekrytoida. Itäinen Suomi rekrytoi aktiivisimmin.

OmaSp: Turun seudulla positiivisia merkkejä

Maija Koivunen.

OmaSp-pankin vertailukelpoinen tulos tammi–syyskuulta ennen veroja oli 16,1 miljoonaa euroa (27,6). Kolmannen neljänneksen vakavaraisuussuhde vahvistui vuodentakaisesta ja oli 19,2 prosenttia (15,6).

Eurojackpotissa yksi täysosuma

Eurojackpotin perjantain arvonnassa (kierros 45/2025) löytyi yksi täysosuma, jolla 54 miljoonan potti matkasi Saksaan.

Vanhan Suurtorin joulun ohjelma julkaistu

Vanhan Suurtorin joulu järjestetään neljänä joulunalusviikonloppuna.

Vanhan Suurtorin joulu järjestetään neljänä joulunalusviikonloppuna 22.–23. marraskuuta, 29.–30. marraskuuta, 6.–7. joulukuuta ja 13.–14. joulukuuta. Tapahtuman järjestää Turun Suurtorin keskiaika ry.

Keskuskauppakamari: Tilastot näyttävät viennin piristyneen syksyllä

Kauppakamareiden myöntämät vientiasiakirjat osoittavat, että vienti on piristynyt hieman syksyn aikana synkähkön kesän jälkeen. EU- ja ETA-maiden ulkopuolella suuntautuvaa tavaravientiä varten myönnettäviä alkuperätodistuksia haettiin syyskuussa 2,5 prosenttia ja lokakuussa 1,4 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemen mukaan tilastojen valossa näyttää siltä, että vienti alkaa elpyä Trumpin valtaantulon aiheuttamasta epätietoisuudesta ja hämmennyksestä.

Viking Linen à la carte -ravintoloissa juhlasesonkina äyriäisbuffet

Tarjolla on muun muassa hummeria, taskuravun saksia, merirapua, sinisimpukoita ja käsin kuorituista katkaravuista tehtyä skagenia.

Viking Linen à la carte -ravintoloihin katetaan juhlasesongin kunniaksi äyriäisbuffet, jossa tarjolla on niin hummeria kuin ostereitakin. Kiinnostus mereneläviä kohtaan on kasvanut vuosi vuodelta.

Myyräkannat runsaat eteläisessä Suomessa

Luonnonvarakeskuksen (Luke) seurantojen perusteella jyrsijämäärät ovat monivuotisen kannanvaihtelun huippuvaiheessa eteläisen Suomen itäosissa, Keski-Suomen pohjoisosissa ja Etelä-Pohjanmaalla. Muuallakin Oulun eteläpuoleisessa Suomessa myyräkannat ovat runsastuneet tuntuvasti kuluneen vuoden aikana. Pohjois-Suomessa myyriä on niukasti.

Urheilu

Åboraakkeli: Menikö F-liigan playoff-juna jo?

Miesten F-liigassa marraskuun alun ottelutauko tuli todennäköisesti turkulaisjoukkueille mieluisaan aikaan. Parin viikon ottelutauko antaa joukkueille harjoittelurauhaa ja hiukan aikaa uusien juonien kehittelyyn.

Ivan Piñol jatkaa TPS:n päävalmentajana

Ivan Piñol.

Ivan Piñol jatkaa Turun Palloseuran miesten edustusjoukkueen päävalmentajana kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella. Piñol tarttui turkulaisseuran peräsimeen tammikuussa ja onnistui vaikeista lähtökohdista luotsaamaan TPS:n takaisin Veikkausliigaan. Piñol ja TPS päättivät yhdessä onnistuneen kauden päätöksen jälkeen käyttää espanjalaisvalmentajan sopimuksessa olleen option kahdesta lisävuodesta.

Raision Loimu haastaa Tuto Volleyn

Miesten Mestaruusliigan kauden ensimmäinen derby koetaan 15. marraskuuta Kupittaan palloiluhallissa, kun Tuto Volley isännöi Raision Loimua. Kummallakin joukkueella on paljon pelissä, sillä kauden alku on ollut haastava.

Onni Helén nuorten maajoukkueen matkassa

Onni Helén.

TPS-kasvatti Onni Helén on valittu Pikkuhuuhkajien mukaan marraskuussa Turussa pelattaviin U21-ikäluokan EM-karsintapeleihin. 19-vuotias hyökkääjä iski Ykkösliigassa 14 maalia ja antoi seitsemän maaliin johtanutta syöttöä. Hän oli TPS:n paras maalintekijä. Helén oli isossa roolissa johdattamassa TPS:ää takaisin Veikkausliigaan, kun hän viimeisteli kaksiosaisissa liigakarsinnoissa kolme maalia KTP:n verkkoon.

Turun Urheiluliitolla vahva edustus kilpa-aerobicin EM-kilpailuissa

Nea Hukkanena.

Kilpa-aerobicin EM-kilpailut käydään 14.–16. marraskuuta Azerbaidžanin Ganjassa. Suomen edustusjoukkueessa ovat mukana yksilöissä naisissa Anni Pulkki (Tampereen Sisu) ja Nea Hukkanen (Turun Urheiluliitto) sekä miehissä Sampo Nousiainen (Turun Urheiluliitto).

Jussi Niska ja Niklas Pyyhtiä mukana Huuhkajissa

Jussi Niska.

Suomi kohtaa Maltan MM-karsintaottelussa Helsingissä (14.11.) ja Andorran A-maaottelussa Tampereella (17.11.). Päävalmentaja Jacob Friis nimesi 25 pelaajaa Malta- ja Andorra-otteluihin .