Maksuttomia opastuksia ulkokuntoilulaitteilla

Ulkoliikuntapaikoilla on tarjolla ohjausta. Ulkoliikuntapaikoilla on tarjolla ohjausta. Kuva: Ari-Matti Ruuska

Unelmien ulkoliikuntaviikolla 13.–19.5. otetaan ulkokuntoilulaitteet haltuun

Turun kaupungin liikuntapalvelut järjestää yhteistyötahojen kanssa teemaviikon, jonka aikana tarjotaan maksuttomia opastuksia ulkokuntoilulaitteilla eri puolilla Turkua.

Ulkoliikuntaviikko jatkaa 10. toukokuuta vietettävän Unelmien liikuntapäivän viitoittamalla tiellä tarjoten mahdollisuuksia tutustua ohjatusti uusiin ulkoliikuntamahdollisuuksiin.

Ulkokuntoilulaitteet ovat herättäneet paljon kiinnostusta kuntalaisten keskuudessa ja tähän kysyntään pyritään vastaamaan opastuksilla.

Opastuksia järjestetään eri puolilla kaupunkia 13 kertaa. Laitteiden käyttöä opastavat liikunta-alan ammattilaiset.

Eri seurat ja yhdistykset osallistuvat viikkoon tarjoamalla esimerkiksi alkulämmittelyvinkkejä opastuksien yhteydessä. Samalla saa tietoa alueen yhdistysten ja seurojen toiminnasta ja voi löytää kesäksi uuden harrastuksen.

Kevät- ja kesäkelit houkuttelevat liikkumaan ulkona, joten nyt on erinomainen aika tutustua ulkokuntoilulaitteiden mahdollisuuksiin. Turussa on 25 ulkokuntosalia eri puolilla kaupunkia.

Impivaaraan, Syvälahteen, Räntämäkeen ja Kärsämäkeen on viime vuoden aikana rakennettu täysin uudet ulkokuntoilualueet. Teräsrautelassa, Varissuolla ja Kupittaalla peruskorjattiin vanhat laitteet, jotka pysyivät entuudestaan tutuilla sijainneillaan.

– Ulkokuntoilulaitteiden sijainnit ovat määräytyneet pitkälti asukkaiden toiveiden mukaisesti, sillä kaikki uusimmat kohteet Impivaaran laitteita lukuun ottamatta toteutimme Asukasbudjetin kautta, kertoo liikuntasuunnittelija Janina Mäkinen tiedotteessa.

Jokaisen kokonaisuuden suunnittelussa kiinnitettiin huomiota monipuoliseen laitevalikoimaan, jotta harjoittelu olisi tehokasta ja kuormittaisi tasaisesti eri lihasryhmiä.

– Tavoitteena on, että laitteet palvelevat niin aloittelijoita kuin kokeneempiakin treenaajia, Mäkinen jatkaa.

Kaikissa kohteissa on sekä kehonpainoa vastuksena hyödyntäviä että vastuksellisia laitteita. Aina ei tarvitse rehkiä hiki hatussa, vaan laitteilla voi käydä myös ihan ohimennen treenaamassa muutaman liikkeen.

– Uudet laitteet kierretään läpi ja tarkastetaan noin kuukauden välein. Yleisimpiä huoltotoimenpiteitä on varmasti laitteiden nivelten rasvaus. Rikkoutuneita laitteita korjaamme tarpeen vaatiessa, niitä voidaan muun muassa hitsata, hioa ja maalata, kertoo liikuntapaikkamestari Joni Österlund.

Unelmien Ulkoliikuntaviikon aikataulu (*uudet kuntoilulaitteet, joissa vastuksen säätömahdollisuus):

Ma 13.5.

klo 13–14 Räntämäki* (Ingegerdinpuisto, Kanttorinpolku 3). Paikalla myös Turun Urheiluliitto.

klo 17–18 Hirvensalo*, Syvälahti (Syvälahdentie 56). Paikalla myös Hirvensalon Heitto.

Ti 14.5.

klo 10–11 Ilpoinen (Lauklähteenkatu 19). Paikalla myös Turun Seudun Vanhustuki.

klo 10.30–11.30 Runosmäki (Signalistinkatu 20).

llo 13.30–15 ja 17–18 Impivaara* (Kurrapolku 13). Paikalla myös TULE-tietokeskus.

klo 14–15 Härkämäki (Ieskatu 25).

Ke 15.5

klo 11–12 Ruusukortteli (Puistokatu 11).

klo 12–13 Kupittaa* (Blomberginaukio 15). Paikalla myös TULE-tietokeskus.

klo 14–15 Varissuo* (Huhtakuja 17).

To 16.5.

klo 15.30–16.30 Ispoinen* (Rykmentintie 51).

klo 17–18 Teräsrautela* (Vanha Kuninkojantie 54). Paikalla myös TULE-tietokeskus.

Pe 17.5

klo 17–18 Kärsämäki* (Pulmussuonkatu 71).

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Säästätkö sähköä väärästä paikasta?

Sähkön säästäminen lämmityksestä tinkimällä voi maksaa useita tuhansia euroja.

Sähköä kannattaa käyttää harkiten, mutta rakennuksen peruslämmöstä tinkiminen voi tulla kalliiksi. Liian viileiksi päästetyt rakennukset näkyvät Pohjola Vakuutuksen vahinkotilastoissa muun muassa jäätyneinä putkina ja vesimittareina sekä vuotovahinkoina. Suurin osa jäätymisvahingoista sattuu vapaa-ajan asunnoissa, joissa ei oleskella jatkuvasti mutta joissa on käyttövesi. Sähkön säästäminen lämmityksestä tinkimällä voi maksaa useita tuhansia euroja.

Varha hakee palveluntuottajia aikuisten psykoterapioiden ja lyhytinterventioiden palveluihin

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) uudistaa aikuisten psykososiaalisten palvelujen järjestämistä ja ottaa vuonna 2027 käyttöön psykososiaalisen hoidon ja kuntoutuksen palvelusetelin. Uudistus laajentaa potilaille tarjottavien palvelujen valikoimaa ja avaa uusille ammattilaisille mahdollisuuden toimia Varhan palveluntuottajina.

Silakan kalastuskiintiöt voi ylittää enintään kymmenellä prosentilla loppuvuonna

Silakkakiintiöt nousevat ensi vuodeksi.

Maa- ja metsätalousministeriö on päättänyt, että Pohjanlahden silakan sekä Suomenlahden ja Itämeren pääaltaan silakan vuoden toimijakohtaiset kalastuskiintiöt voi ylittää enintään kymmenellä prosentilla ajalla 4.11.–31.12. Päätöksen tavoitteena on tasoittaa vuosien 2026 ja 2027 kalastusmahdollisuuksia, kun silakan kalastuskiintiöt kasvavat merkittävästi ensi vuonna.

Eurojackpotin potti jatkaa kasvuaan

Perjantaina arvottu Eurojackpot ei antanut yhtään täysosumaa, joten ensi tiistaina potissa on 53 miljoonaa euroa.

EVA: SDP nousi työllisyyden ykköseksi – kokoomuksen talousote heikkenee

SDP edistää suomalaisten mielestä eri puolueista ponnekkaimmin neljää kymmenestä politiikka-aiheesta, joita kansa painottaisi eniten seuraavalla hallituskaudella. Kokoomuksella on yhä eniten asiajohtajuuksia 34 aiheen listalla, mutta sen asema talousasioissa on heikentynyt huomattavasti, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n tuoreesta Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Kun juusto joessa virtasi

Eräänä syyspäivänä kuulin bussissa teini-ikäisen kaveriporukan riemastuttavan keskustelun. Pohdinta alkoi aiheellisesta kysymyksestä: miksi Turun keskustassa virtaavan joen nimi on Aura, kun ei olla Aurassa päinkään?

Raisio Oyj:n hallituksen puheenjohtaja vaihtuu, muutoksia myös hallituksen valiokunnissa

Raisio Oyj:n hallituksen puheenjohtaja Arto Tiitinen on ilmoittanut luopuvansa välittömästi tehtävästään henkilökohtaisista syistä. Raisio Oyj:n hallitus on valinnut jäsentensä keskuudesta Leena Niemistön (LT, hallintotieteiden kunniatohtori, fysiatrian erikoislääkäri) uudeksi hallituksen puheenjohtajaksi. Niemistö on toiminut Raision hallituksen jäsenenä vuodesta 2017.

Teleste tuo ensimmäisenä markkinoille Acapelan tekoälyäänet osaksi junien matkustajainformaatiota

Acapelan uusin tekoälyyn perustuva puheentuotanto on käytettävissä osana Telesten järjestelmää.

Teleste on ensimmäisenä integroinut Acapelan tekoälypohjaisen puheentuotantoteknologian osaksi S-ARRIVE-matkustajainformaatioalustaansa. Uudistus tuo juniin, raitiovaunuihin ja metroihin luonnollisemmat ja ajantasaisemmat kuulutukset muuttuvissa liikennetilanteissa.

Kyberiskut aiheuttivat vahinkoja kylmälaitteille Suomessa – varautuminen rajoitti seurauksia

Kylmälaitteisiin kohdistuneet kyberiskut aiheuttivat vahinkoja myös Suomessa. Hyvä varautuminen ja nopea reagointi auttoivat välttämään suuremmat vahingot.

Lyhyt kuumennus säästää kasvisten vitamiineja

Fresh Servant Groupin ja Turun yliopiston tutkimuksessa selvitettiin lämpökäsittelyn vaikutusta tomaatin, porkkanan, paprikan ja lehtikaalin vitamiineihin.

Kasvisten lyhyttä kuumennusta ei tarvitse välttää vitamiinien menettämisen pelossa. Fresh Servant Groupin yhteistyössä Turun yliopiston kanssa tekemässä tutkimuksessa muutaman minuutin käsittelyn jälkeen kasviksissa oli jäljellä yli puolet ja parhaimmillaan kaikki alkuperäisestä C-vitamiinista. Pitkän kuumennuksen jälkeen jäljellä oli enää noin kymmenesosa tai vähemmän. Vitamiinien säilymisessä ratkaisevaksi osoittautui kuumennuksen kesto.

Lokakuussa mitattiin maailmanlaajuisesti ennätyksellisen korkeita lämpötiloja

EU:n Copernicus-ilmastopalvelun mukaan vuodesta tulee todennäköisimmin mittaushistorian toiseksi lämpimin vuosi.

Puiden syttymiseen tulisijassa kiinnitettävä huomioita koko lämmityksen ajan

Huono syttyminen lisää erityisesti orgaanisten kaasumaisten hiiliyhdisteiden pitoisuutta.

Puiden laadukas syttyminen on tärkeää sekä ensimmäisessä panoksessa, että lisäyspanoksissa. Itä-Suomen yliopiston ja Tulikiven yhteistutkimuksessa huonosti syttyneen lisäyspanoksen orgaanisten kaasumaisten hiiliyhdisteiden pitoisuus lähes kuusinkertaistui hyvin syttyneeseen panokseen verrattuna. Tutkimus osoittaa myös, että eri päästökomponentteja on tarkasteltava yhdessä tulisijojen kehittämisessä ja päästörajojen asettamisessa.

Vuonna 1965 syntyneen eläkeikä vahvistettu – elinajanodote vaikuttaa ensimmäistä kertaa eläkeikään

Oletko syntynyt vuonna 1965? Alin vanhuuseläkeikäsi on 65 vuotta ja osittaisen vanhuuseläkkeen alaikärajasi 62 vuotta. Ikäluokkasi on ensimmäinen, jonka eläkeikä määräytyy elinajanodotteen perusteella.

Yleisötilaisuus Kähärin puistotien asemakaavanmuutoksesta – osallistua voi myös etänä

Kähärin puistotien kaava-alue.

Turun kaupunki järjestää yleisötilaisuuden Kähärin ja Pitkämäen kaupunginosia koskevasta Kähärin puistotien asemakaavanmuutoksesta. Kaava-alue ulottuu Satakunnantieltä Pitkämäenkadulle.

Suomeen tullattujen halpatuontilähetysten tavaraerien arvo puolittui heinä–syyskuussa

Suomeen tullattujen EU:n ulkopuolelta tilattujen halpatuontilähetysten tavaraerien yhteismäärä ja kokonaisarvo laskivat selvästi sen jälkeen, kun halpatuontilähetyksille tuli kesällä uusi tullimaksu. Osa suomalaisten tilaamista halpatuontilähetyksistä kuitenkin tullataan muissa EU-maissa tai tuodaan ennen myyntiä isompina määrinä myyntivarastoihin EU:n alueelle. Tämän takia muutoksen vaikutuksia suomalaisten ostokäyttäytymiseen voidaan arvioida luotettavammin vasta, kun koko EU:n tiedot valmistuvat.

Väitös: Lapsen hampaiden harjaustottumukset alkavat kauan ennen hammasharjaa

Hanna Suokko.

Turun yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus osoittaa, että lapsen hampaiden harjaustottumukset vakiintuvat jo varhain, ja niihin vaikuttavat erityisesti vanhempien omat suunhoitotottumukset sekä perheen arjen rutiinit. Tulokset korostavat varhaisen, koko perheeseen kohdistuvan tuen merkitystä lasten suunterveyden edistämisessä ja terveyserojen kaventamisessa.

Kaksi kandidaattia jäljellä Kaarinan kaupunginjohtajakisassa

Kaarinaan valitaan joulukuussa uusi kaupunginjohtaja. Kaupungin asukkaat, työntekijät ja muut kiinnostuneet kutsutaan kaikille avoimeen Kaarina kysyy -paneeliin ja keskustelutilaisuuteen tiistaina 17. marraskuuta kello 17 Kaarina-talon Kaarina-saliin (Lautakunnankatu 1).

Nuoret tekivät Itämeren roskista asuja kahdeksassa maassa

WAM nykytaiteen museon uudessa WAMx-tilassa on esillä kuvataiteilijoiden Kati Rapian ja Ilona Valkosen yhteisötaideprojekti Muistiinpanoja maailman tilasta 31.10.–3.1. Projektista tuotettu kirja Drifting / Drafting – Notes on the State of the World on myynnissä WAMin museokaupassa.

Näköislehti

Urheilu

TPS:n Joel Ahen ja Interin Otso Saikkonen U17-maajoukkueeseen

Joel Ahen.

TPS:n Joel Ahen ja Interin Otso Saikkonen on valittu jalkapalloilun alle 17-vuotiaiden poikien maajoukkueeseen, joka matkustaa ensi viikolla Albaniaan EM-karsintaturnaukseen. Suomi kohtaa 11.–17. marraskuuta Skotlannin, Ruotsin ja Albanian. Lohkon kaksi parasta maata etenee jatkokarsintoihin. Ikäluokan EM-lopputurnaus järjestetään Latviassa vuonna 2027. EM-kisoissa pelaa Latvian lisäksi seitsemän jatkokarsintojen lohkovoittajaa.

TPK ei hae pikavoittoja ulkomailta

TPK:n Sami Niittysalo tuulettaa osumaa. TPK on aloittanut kauden miesten Futsal-liigassa kaksijakoisesti.

TPK:n alkukausi miesten Futsal-liigassa on ollut ainakin tuloksellisesti kaksijakoinen. Voittojakin on tullut, mutta viime aikoina pisteet ovat olleet tiukassa. Marraskuun alun parin viikon ottelutauolle lähdettäessä TPK oli tukevasti sarjan keskikastissa.

Puukkokatsomo: Interille eettisyydestä keltainen

Turkulaisessa juniorijalkapallossa on kiehunut viime aikoina, kun julkisuuteen levisi tiedot Interin harrastamasta pelaajakalastelusta.

Mici "Roofman" Saaristo täydentää Hamara X:n

Mici Saaristo.

Kupittaan palloiluhallissa lauantaina 7. marraskuuta käytävä Hamara X -kamppailu-urheilutapahtuma on saanut viime hetken lisäyksen ottelukortilleen, kun useampaan kertaan Hamaran illoissa nähty Mici ”Roofman” Saaristo ottelee jälleen kotiyleisön edessä. Näyttävistä ja vauhdikkaista otteluistaan tunnettu Saaristo kohtaa vapaaottelukamppailussaan ranskalaisen Marzi Ammarin .

Petteri Lindbohm siirtyy TPS:ta ulkomaille

Petteri Lindbohm.

TPS:n ja puolustaja Petteri Lindbohmin välinen pelaajasopimus on purettu pelaajan käytettyä sopimukseensa sisältyneen ulkomaanoption. Syyskuussa TPS:n vahvuuteen liittynyt Lindbohm siirtyy jatkamaan uraansa ulkomaille. Lindbohm solmi TPS:n kanssa syyskuussa loppukauden kattavan sopimuksen, johon sisältyi mahdollisuus siirtyä ulkomaille kesken kauden.

Otteluanalyysi: Inter roikkuu mukana mestaruustaitossa

Jean Botué päätti kuivan kautensa Veikkausliigassa.

Inter ja Gnistan järjestivät todelliset maalikarkelot jalkapalloilun Veikkausliigan toiseksi viimeisellä pelikierroksella, joka oli samalla Interin viimeinen kotiottelu. Inter vei maalijuhlat lopulta 4-3. Etenkin loppuhetkillä mätettin maaleja vuoronperään.