Keskimääräisessä eläkemaksussa noin prosenttiyksikön nousupaine

Työeläkejärjestelmän varojen kasvu jatkuu lähivuosina melko hitaana, mutta kiihtyy vuoden 2040 paikkeilla. Keskimääräisen eläkemaksun nousupaine on noin yhden prosenttiyksikön suuruinen, arvioi Eläketurvakeskus (ETK) raportissaan. Uusi raportti laajentaa vuoden 2022 laskelmia.

Tuoreessa raportissaan ETK arvioi ensimmäistä kertaa koko työeläkejärjestelmän eläkevarojen sekä keskimääräisen maksutason kehitystä. Raportti täydentää aikaisemmin julkaistuja pitkän aikavälin ennusteita. Kyseessä ei siis ole ennusteiden päivitys, vaan laajennus.

– Vaikka maailma on viime vuosina muuttunut paljon ja arvaamattomastikin, kääntyy työeläkejärjestelmän kurssi rauhallisesti. Järjestelmän suunnanmuutokset ovat verrattain hyvin arvioitavissa, ainakin lähivuosikymmeniksi, ylimatemaatikko Kaarlo Reipas kertoo tiedotteessa.

ETK:n raportti tarkastelee eläkejärjestelmän rahoitusta aina vuoteen 2090 asti, ja käsittelee erityisesti julkisen sektorin eläketurvaa. Kokonaisuutena näkymät ovat melko hyvät.

– Kuntien ja hyvinvointialueiden eläkemenoissa ei enää ole odotettavissa suurta kasvua. Nykyinen eläkemaksutaso näyttäisi riittävän pitkälle tulevaisuuteen. Valtion eläkemeno pysyy vielä joitain vuosia korkeana, mutta kääntyy 2030-luvulla laskuun. Mutta moni asia riippuu eläkevarojen tuotosta ja syntyvyyden kehityksestä, Reipas arvioi.

Työeläkejärjestelmällä oli toissa vuonna eläkevaroja yli 240 miljardia euroa. Nämä varat on sijoitettu eläkelaitoksissa muun muassa osakkeisiin ja korkopapereihin. Varojen tuottoa käytetään eläkemenojen rahoittamiseen, mikä hillitsee järjestelmän keskimääräisen eläkemaksun nousua.

Eläkevarojen määrä on huomattava, noin 254 prosenttia koko Suomen talouden työtulosummasta. Työtulosummalla tarkoitetaan yhden vuoden aikana maksettuja työntekijöiden palkkoja ja yrittäjien työtuloja, joista kertyy työeläkettä ja joista maksetaan työeläkemaksua.

ETK:n laskelman mukaan eläkevarat kasvavat lähivuosikymmeninä maltillisesti. Kasvu alkaa kuitenkin kiihtyä 2040-luvulla, jonka jälkeen varat kasvavat nopeammin kuin työtulot. Työeläkevarojen suhde työtulosummaan kasvaa noin 364 prosenttiin vuoteen 2090 mennessä. Samana vuonna eläkevarojen määrä nousee noin 650 miljardiin euroon inflaatiokorjattuna.

– Työeläkejärjestelmän rahoitussäännöt kerryttävät eläkevaroja vuosisadan alkupuolella. Näin varaudutaan vuosisadan jälkipuoliskolla nähtävissä olevaan eläkemenojen nousuun, Reipas toteaa.

Vuotuiseen työeläkemenoon suhteutettuna eläkevaroja oli vuoden 2021 lopussa noin 850 prosenttia. ETK:n laskelman mukaan varojen suhde eläkemenoon kasvaa vielä noin kolmenkymmenen vuoden ajan ja vakiintuu lopulta noin tuhanteen prosenttiin. Tuhat prosenttia vastaa noin kymmenen vuoden eläkemenoa.

Laskelmissa oletetaan eläkevaroille 2,5 prosentin reaalituotto vuoteen 2031 asti ja 3,5 prosentin reaalituotto vuodesta 2032 alkaen.

ETK:n arvion mukaan järjestelmän keskimääräinen eläkemaksu nousee nykyisestä noin 25 prosentista 26 prosenttiin vuoteen 2090 mennessä. Sen sijaan valtion talousarviosta tuleva rahoitus pienenee samalla aikavälillä työtulosummaan suhteutettuna.

Työeläkejärjestelmän keskimääräinen maksutaso mukailee yksityisen sektorin TyEL-maksun kehitystä, joskin kuntien ja hyvinvointialueiden eläkejärjestelmän tasausmaksun vuoksi työeläkejärjestelmän keskimääräinen maksutaso ylittää TyEL-maksun vuosisadan alkupuolella.

Eläketurvakeskuksessa tehdään säännöllisesti laskelmia ja ennusteita eläkejärjestelmän tulevaisuudesta. Pitkän aikavälin laskelmat ulottuvat 60–70 vuoden päähän ja ne julkaistaan raporteissa 2–3 vuoden välein.

Laskelmat kertovat miten eläkemenot, etuudet ja niiden rahoitus kehittyvät, jos väestöä ja taloutta koskevat oletukset toteutuvat ja lainsäädäntö pysyy muuttumattomana.

Uusin raportti laajentaa Eläketurvakeskuksen rahoituslaskelmia kattamaan koko työeläkejärjestelmän. Yhtenä keskeisenä tavoitteena on esittää arvio työeläkevarojen kehityksestä. Keskeisimmät laajennukset ovat rahoituslaskelmat valtion eläkejärjestelmälle sekä kuntien ja hyvinvointialueiden eläkejärjestelmälle, jossa Kevan jäsenyhteisöt vakuuttavat työntekijänsä.

Raportin oletukset ovat samat kuin vuonna 2022 julkaistussa pitkän aikavälin laskelmassa. Koska kyseessä on vuoden 2022 laskelman sisällöllinen laajennus, elokuun 2022 jälkeistä talous- ja muuta kehitystä ei ole huomioitu.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Galleria Aski nimesi 14 näyttelyn taiteilijat

Henri Tuominen, Ruttoranka.

Galleria Aski on viime vuonna perustettu nykytaiteen näyttelytila Taiteen talossa Turussa. Galleriaa ylläpitää Rettigin kuvataiteilijat yhdistys, joka koostuu Taiteen talossa työskentelevästä 24:stä taiteilijasta.

Väitös: Lapset oppivat numerojärjestystaitoja jo 3–5-vuotiaina

Heidi Harjun väitöstutkimuksessa kehitettiin uusia menetelmiä, joiden avulla lasten spontaania huomion kiinnittämistä numerojärjestykseen oli mahdollista tutkia.

Tutkimusten mukaan lapsilla on suuria yksilöllisiä eroja matemaattisissa taidoissa jo koulun alkaessa. Nämä erot ovat hyvin pysyviä tai jopa kasvavat koulupolun edetessä. Tästä syystä on tärkeää ymmärtää matemaattisten taitojen varhaista kehitystä ja niihin vaikuttavia tekijöitä.

Turun kaupunginhallituksen jäsen Perttu Helin: Kiinteä eurooppalainen yhteys Ahvenanmaalle vakauttaisi Suomen turvallisuus- ja talousnäkymiä

Kireä ja edelleen kiristyvä kansainvälinen tilanne pakottaa Suomen turvaamaan strategiset etunsa Itämerellä. Turun kaupunginhallituksen jäsen Perttu Helin (kesk.) vaatii, että kiinteän yhteyden rakentaminen Ahvenanmaalle nostetaan kansalliseksi ja eurooppalaiseksi prioriteetiksi.

Ommi Mingsupphakun voitti WKU-liiton MM-tittelin potkunyrkkeilyssä

Ommi Mingsupphaku.

Thainyrkkeilijä Ommi Mingsupphakun voitti lauantaina Münchenissä WKU-liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruuden. Viiden kolmen minuutin erän ammattilaisottelu päättyi voittoon kaikin tuomariäänin isäntämaan Michaela Michlstä . Mingsupphakun löi ja potki tarkemmin, eikä vastustaja päässyt oikein missään kohtaa ottelua mukaan.

Johan Ekman Turun Vasemmistoliiton puheenjohtajaksi

Turun Vasemmistoliiton syyskokouksessa 25. lokakuuta valittiin kunnallisjärjestöön uusi puheenjohtajisto vuodelle 2026. Uutena puheenjohtajana vuoden vaihteessa aloittaa Johan Ekman ja varapuheenjohtajana Jenni Jäntti .

TPS palaa Veikkausliigaan viiden vuoden tauon jälkeen

Onni Helén teki TPS:n ensimmäisen maalin. Hän osui kolmesti kaksiosaisessa nousukarsinnassa.

Jalkapalloilun kotimaisessa pääsarjassa Veikkausliigassa pelaa ensi kaudella kaksi turkulaisjoukkuetta. Inter saa rinnalleen TPS:n, joka palaa viiden vuoden tauon jälkeen liigaan.

Nordea: Asuntojen hinnat ensi vuonna 1,5 prosentin kasvuun

Asuntojen hinnat kääntyvät ensi vuonna 1,5 prosentin ja seuraavana vuonna 2,5 prosentin kasvuun, ennustaa Nordea asuntomarkkinakatsauksessaan. Yleiseen hintatasoon verrattuna asuminen on nyt edullista, ja omistusasumisen houkuttelevuus on parantunut. Vähäinen rakentaminen sekä väestönkasvu purkavat asuntomarkkinoiden ylitarjontaa.

Abomics kasvattaa tiimiään merkittävästi

Mikko Inkinen (vas.), Jari Forsström, Ari Hakkarainen, Joni Mäkelä, Mika Teikari, Timo Veromaa, Matti Vehniäinen, Emilia Miettinen, Sami Miettinen, Miina Kalso, Henriikka Halinen ja Justyna Ulanska-Poutanen.

Terveysteknologiayritys Abomics on kuluvana vuonna rekrytoinut joukkoonsa markkinoinnin, lääketieteen ja bioinformatiikan osaajia, joiden taidot ja kokemus tukevat yrityksen kasvua. Abomicsin hallitukseen on lisäksi nimetty kaksi uutta jäsentä, Timo Veromaa ja Jari Vainio , jotka tuovat yhtiöön merkittävää ymmärrystä lääketieteen alalta.

Aki Lindén: Hallitus leikkaa sotesta takaoven kautta

Hallituksen sote-järjestöihin kohdistuvat leikkaukset ovat leikkaus sosiaali- ja terveyspalveluista ja pahentavat monen haavoittuvassa asemassa olevan ihmisen tilannetta, muistuttaa kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Aki Lindén (sd.).

Manillan Tehdas Teatteri muuntautunut myös keikkapaikaksi

Cleaning Women esiintyy Salakapakassa.

Manillan Tehdas Teatteri on viime aikoina muuntautunut myös keikkapaikaksi, kun teatterin lämpiössä ja teatterisalissa on järjestetty uuden Tehtaan Salakapakka -klubin merkeissä keikkoja. Teatterilla ovat esiintyneet muun muassa Pekko Käppi , Topias Tiheäsalo , Ty Roxy , Cats of Transnistria, Anniina Auf , Meemio, Pienlähettiläät, Kuningas Yrjö ja Salaliitto. Yleisö ja esiintyjät ovat kiitelleet Tehtaan Salakapakan tunnelmallisia tiloja ja välitöntä tunnelmaa. Moni keikoista on ollut loppuunmyyty.

Auto tulessa pysäköintitasanteella Yliopistonkadulla

Polttomoottorikäyttöinen henkilöauto syttyi palamaan Yliopistonkadun alkupäässä olevalla pysäköintitasanteella lauantain ja sunnuntain välisenä yönä.

Meditatiivista taidetta Taidekappelissa

Merja Sipiläinen-Kuhlberg, Coming home.

Kuvataiteilija ja taideopettaja Victoria Björklund sekä taiteilija ja Art communicator Merja Sipiläinen-Kuhlberg tutkivat ensimmäisen yhteisen näyttelynsä maalauksissa taiteen, rauhan ja meditaation syviä yhteyksiä. Näyttely kutsuu katsojia hidastamaan kierroksia, hengittämään ja astumaan tilaan, jossa siveltimenvedot muuttuvat hiljaisuudeksi ja värit tieksi sisäiseen rauhaan.

Loton potti kohoaa kolmeen miljoonaan euroon

Loton kierroksen 43/2025 arvonnassa ei löytynyt täysosumia, joten pelin potti kohoaa kolmeen miljoonaan euroon.

Kellot talviaikaan sunnuntaina

Kesäaika päättyy ja talvi- eli normaaliaikaan palataan lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Kellonaikaa siirretään tunti taaksepäin sunnuntaina 26. lokakuuta aamuyöllä kello 4.

Finferries-yhtiön aluksille uusi valkoinen väritys

Finferriesin alukset saavat uuden värityksen.

Finferries uudistaa visuaalisen ilmeensä – valkoiset alukset ja sinisävyinen logo heijastavat puhtautta, moderniutta ja kestävää kehitystä

Koiran aineenvaihdunta reagoi paremmin rasvaan kuin hiilihydraatteihin

Helsingin yliopiston DogRisk-tutkimusryhmän tutkimuksen mukaan runsaasti hiilihydraatteja sisältävä kuivaruokavalio ja vähähiilihydraattinen, raakaan lihaan perustuva ruokavalio vaikuttavat huomattavan eri tavoin koirien energia-aineenvaihduntaan.

Kerrostalon pihatielle ilmestyi kaksi metriä syvä onkalo Itäisellä Rantakadulla

Kerrostalon pihatiellä olevaan asfalttiin ilmestyi Itäisellä Rantakadulla lauantaina iltapäivällä halkaisijaltaan noin 30-senttinen reikä, jonka alla oli noin kaksi metriä syvä onkalo.

Lentävä lautanen -ruokakulttuuripalkinto Turun kaupungille

Bocuse d'Or -kilpailussa valittiin Suomen edustaja BdO -kilpailuun Ranskaan.

Suomalaisen ruokakulttuurin edistämissäätiö, ELO-säätiö, jakaa vuosittain Lentävä lautanen -ruokakulttuuripalkinnon. Tänä vuonna palkinnot jaetaan Vuoden Kokki 30-vuotta -gaalassa Helsingissä lauantaina 25. lokakuuta.

Urheilu

Ommi Mingsupphakun voitti WKU-liiton MM-tittelin potkunyrkkeilyssä

Ommi Mingsupphaku.

Thainyrkkeilijä Ommi Mingsupphakun voitti lauantaina Münchenissä WKU-liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruuden. Viiden kolmen minuutin erän ammattilaisottelu päättyi voittoon kaikin tuomariäänin isäntämaan Michaela Michlstä . Mingsupphakun löi ja potki tarkemmin, eikä vastustaja päässyt oikein missään kohtaa ottelua mukaan.

TPS palaa Veikkausliigaan viiden vuoden tauon jälkeen

Onni Helén teki TPS:n ensimmäisen maalin. Hän osui kolmesti kaksiosaisessa nousukarsinnassa.

Jalkapalloilun kotimaisessa pääsarjassa Veikkausliigassa pelaa ensi kaudella kaksi turkulaisjoukkuetta. Inter saa rinnalleen TPS:n, joka palaa viiden vuoden tauon jälkeen liigaan.

Konsulttiyhtiö: Liiga voi saada eron SHL:ään kiinni uudella mediasopimuksella

TPS:n liiketoiminnan kulut per piste ovat 150 000 euroa ja henkilöstökulut per piste 77 100 euroa.

Konsulttiyhtiö EY:n tuore analyysi SM-liigaseurojen taloudellisesta tilanteesta kaudelta 2024–25 osoittaa, että liigaseurojen yhteenlaskettu liikevaihto nousi ennätykselliseen 191,7 miljoonaan euroon, missä on kasvua 11 prosenttia edellisvuodesta. Kasvu ei kuitenkaan tullut jääkiekosta, vaan pääosin oheis- ja muusta liiketoiminnasta. Liigakarsinnat olivat tuottoisia liigalle ja toivat yli miljoonaa euroa lisää rahaa kiekkobisnekseen. Taloudellisessa tarkastelussa kauden tehokkaimpia olivat kauden finalistit Saipa ja Kalpa, jotka tekivät hyvän tuloksen pienellä budjetilla.

Alkanut kausi odotetun hankala TPS:lle ja FBC Turulle

TPS:lle ja FBC Turulle kauden alku miesten F-liigassa on ollut haastava. Kuva on tammikuulta.

Miesten F-liigan ensimmäiset kierrokset eivät ole turkulaisin tarjonneet juurikaan ilonaiheita. Otanta ei ole suuren suuri, mutta muutaman pelin jälkeen näyttää siltä, että sekin on mahdollista, ettei miesten pudotuspeleissä nähdä kuluvalla kaudella yhtäkään turkulaisjoukkuetta.

Puukkokatsomo: Salibandyn tuttu mitalinelikko

Salibandyn kansainväliseen kalenteriin on puuhattu hyvän tovin ajan puuhattu merkittävää muutosta. Tosin syy on jäänyt hieman epäselväksi.

Otteluanalyysi: TPS tyrmäsi KTP:n ja tarrasi kiinni liigapaikkaan

Maalivahti Dan Lauri piti KTP:n nollissa.

Harva uskoi tällaiseen tulokseen etukäteen. TPS tuli ja löi altavastaajana liigajoukkue KTP:n 3-0 taistelussa paikasta jalkapalloilun Veikkausliigaan. Kaksiosaisen liigakarsinnan toinen osa pelataan sunnuntaina Kotkassa. Yhteistulos ratkaisee kumpi pelaa ensi kaudella Veikkausliigassa – nykyinen liigajoukkue KTP vai Ykkösliigan kakkonen TPS.