Helleaallot lisäävät sydän- ja verisuonitautikuolemia Suomen suurimmissa kaupungeissa, jos kasvihuonekaasupäästöjä ei kyetä vähentämään

Ilmaston lämpeneminen eri tulevaisuusskenaarioissa. Ilmaston lämpeneminen eri tulevaisuusskenaarioissa. Kuva: Turun yliopisto

Turun yliopiston, Helsingin yliopiston, Ilmatieteen laitoksen ja Työterveyslaitoksen yhteisessä tutkimuksessa luotiin ennusteet helleaaltojen aiheuttamista sydän- ja verisuonitautikuolemista fossiilisen energian ja kestävän kehityksen skenaarioille.

Helleaaltoihin liittyvä kuolleisuusennuste perustuu juuri julkaistuun tutkimukseen, jossa selvitettiin helteisiin liittyvää ylikuolleisuutta kesien 2000–2018 aikana seuraamalla yli 360 000 kuutoskaupungeissa asunutta henkilöä (kuutoskaupungit ovat Helsinki, Espoo, Vantaa, Tampere, Oulu ja Turku).

Seurannan aikana yhteensä 949 henkilöä kuoli sydän- ja verisuonitauteihin toukokuun ja syyskuun välillä. Sydänkuolleisuus oli hellejakson aikana 1,7-kertainen verrattuna ajanjaksoon, jolloin keskilämpötila oli 14–20 astetta. Hellejaksoksi määritettiin aika, jolloin seitsemän vuorokauden keskilämpötila (yö- ja päivälämpötilat huomioiden) oli vähintään 21 astetta. Väestötasolla kolme prosenttia kaikista kesäaikaisista sydänkuolemista selittyi helteellä. Helteellä ei ollut yhteyttä muista syistä johtuviin kesäaikaisiin kuolemiin, joita oli yhteensä 3 145. Saatujen tulosten perusteella voitiin laskea ennusteet helteiden aiheuttamien sydänkuolemien määristä myös tulevaisuuteen, vuosijaksolle 2030–50.

– Suomen kesäilmastoa kuvaava lämpöindeksi on noussut ajanjaksojen 1980–99 ja 2000–19 välillä 0,56 astetta kymmentä vuotta kohti. Vähähiilisessä kestävän kehityksen skenaariossa lähitulevaisuuden lämpenemisvauhti kymmentä vuotta kohti on 0,26 astetta, kun se fossiilisen energian laajaan käyttöön perustuvassa skenaariossa on 0,61 asettta, kertoo tiedotteessa Ilmatieteen laitoksen erikoistutkija Antti-Ilari Partanen, joka on johtanut tutkimuksessa tehtyä työtä tulevaisuuden ilmastoskenaarioiden osalta.

– Käytimme ennusteissa kahta hallitusten välisen ilmastopaneelin IPCC:n tulevaisuusskenaariota. Fossiilisen energian skenaario perustuu oletukseen fossiilisten energianlähteiden jatkuvasta hyödyntämisestä ilman merkittäviä hillintätoimia. Sen vastaparina oli vähähiilinen kestävän kehityksen skenaario, jossa vähennetään nopeasti fossiilisten energialähteiden käyttöä ja saadaan aikaan myös siirtymää pois korkean kulutuksen elämäntavasta, jatkaa Turun yliopiston maantieteen professori Jukka Käyhkö, joka on tutkimuksen taustalla olevan HERCULES-konsortion johtaja.

Fossiilisen energian skenaariossa vuosijaksolle 2030–50 helleaaltoihin kuuluu 14 prosenttia kaikista kesäpäivistä ja tämän ennustetaan aiheuttavan 7,5 prosenttia kaikista kesäajan sydänkuolemista. Kestävän kehityksen skenaariossa kaikista kesäpäivistä vain kahdeksan prosenttia on osa helleaaltoa ja tämä aiheuttaa 4,4 prosenttia kaikista kesäajan sydänkuolemista.

Kuutoskaupungeissa, joissa asuu ajanjaksolla 2030–50 arviolta 1,8 miljoonaa täysi-ikäistä asukasta, helteistä aiheutuu fossiilisen energian skenaariossa vuosittain 298 ylimääräistä sydän- ja verisuonitautitapahtumista johtuvaa kuolemantapausta. Kestävän kehityksen skenaariossa määrä jää 174 kuolemaan. Lähihistoriassa tai lähes nykytilanteessa, vuosina 2000–18, viiteen prosenttiin kaikista kesäpäivistä liittyi helleaalto, mikä aiheutti kuutoskaupungeissa vuosittain arviolta 65 kuolemaa.

Helleaaltojen lisääntymisen vaikutusten lisäksi tutkimuksessa havaittiin myös useita asuinpaikkaan ja yksilöön liittyviä tekijöitä, jotka vaikuttivat helleaaltojen ja sydänkuoleman väliseen yhteyteen. Helteeseen liittyvä ylikuolleisuus oli suurinta tiheään rakennetuilla asuinalueilla, huono-osaisilla asuinalueilla ja kerrostaloissa asuvilla. Kohonnut riski havaittiin myös naisilla, yli 65-vuotiailla, sekä henkilöillä, joilla oli elintapoihin liittyviä riskitekijöitä kuten lihavuus tai runsas alkoholinkäyttö.

– Tutkimuksemme osoittaa, että ilmastomuutoksen haitallisten seurausten pienentämiseksi tarvitaan pikaisesti tehokkaita ilmastonmuutoksen hillintätoimia. Koska Suomi ei voi yksin ratkaista globaalia ilmaston lämpenemiskehitystä, meidän on kansallisesti kiinnitettävä entistä enemmän huomiota sopeutumistoimiin. Hellekuoleman riski oli kaikkein korkein tiheään asutuilla alueilla. Näihin muodostuu paikallisia lämpösaarekkeita, joissa lämpötila nousee muuta ympäristöä korkeammaksi. Tutkimustulokset antavat tärkeän viestin kaupunkien maankäytön ja asuinrakentamisen suunnitteluun. Lämpösaarekeilmiötä pystytään hillitsemään esimerkiksi rakentamalla puistoja ja muita viheralueita sekä rakennusten viilennysratkaisuilla, toteaa tutkimusta johtanut emeritusprofessori Jussi Vahtera Turun yliopistosta.

– Ulkolämpötilan terveyshaitat Suomen kaltaisessa pohjoisen ilmanalan maassa kohdistuvat erityisesti perussairaisiin henkilöihin. Oletimme, että heidän suojautumiskeinonsa eivät muutu ennustetun kolmen vuosikymmenen ajanjakson aikana. Jos sopeutumistoimissa onnistutaan, terveyshaitat voivat jäädä ennustettua vähäisemmiksi, muistuttaa professori Mika Kivimäki Helsingin yliopistosta ja Työterveyslaitoksesta.

Tutkimuksessa seurattiin Työterveyslaitoksen Kuntasektorin henkilöstön seurantatutkimukseen ja Helsingin yliopiston Sosiaalinen tuki ja terveys -tutkimukseen osallistuneita henkilöitä. Osoitehistorian avulla etsittiin kaikki asumisajanjaksot, jolloin henkilön asuinpaikka oli kuutoskaupungeissa. Päivittäinen keskimääräinen lämpötila mallinnettiin 1 km x 1 km -ruudun tarkkuudella ja lämpötila liitettiin tutkittavien asuinpaikkaan osoitteen koordinaattien avulla.

Tutkimus kuuluu Suomen Akatemian Ilmastonmuutos ja terveys (CLIHE) -tutkimusohjelmaan, ja se on julkaistu Environmental Health Perspectives -tiedejulkaisussa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Keltalammikkia havaittu useissa Aurajoen vesistön kohteissa

Keltalammikin pinnalla kelluva lehdistö muistuttaa muodoltaan erehdyttävästi ulpukan lehtiä, mutta lammikin lehdet ovat puolta pienemmät.

Keltalammikkia ( Nymphoides peltata ) on havaittu useissa Aurajoen vesistön kohteissa, ja se voi muodostaa merkittävän uhan luonnon monimuotoisuudelle ja virkistyskäytölle, mikäli leviämistä ei hillitä ajoissa.

Yksi myöhästynyt päivä voi siirtää ansiopäivärahan alkamista

Työttömyyden tai lomautuksen alkaessa yksi päivämäärä on erityisen tärkeä: työnhaku pitää käynnistää viimeistään ensimmäisenä työttömyys- tai lomautuspäivänä. Jos ilmoittautuminen viivästyy, ansiopäivärahaa ei yleensä voida maksaa ajalta, jolloin työnhaku ei ole ollut voimassa. Työttömyyskassa ratkaisee oikeuden ansiopäivärahaan työvoimaviranomaiselta saamansa lausunnon tai päätöksen perusteella.

Tallinkin matkustajamäärä laski mutta rahdin määrä kasvoi

Konsernin liikevaihto oli toisella vuosineljänneksellä 207 miljoonaa euroa, eli samalla tasolla kuin vuotta aiemmin.

Tallink Grupp kuljetti vuoden toisella neljänneksellä (1.4.–30.6.2026) yhteensä 1 454 725 matkustajaa, mikä on 2,2 prosenttia vähemmän kuin vastaavalla jaksolla vuotta aiemmin. Kuljetettujen rahtiyksiköiden määrä kasvoi 2,9 prosenttia ja oli 68 986 yksikköä, kun kuljetettujen henkilöautojen määrä laski 6,5 prosenttia 199 025 ajoneuvoon. Katsauskausi päättyi 2,5 miljoonan euron nettotappioon, johon sisältyy 12,5 miljoonan euron osinkoihin liittyvä tulovero.

Sotilastiedustelu ja Suojelupoliisi varoittavat yrityksiä venäläisestä kyberuhasta

Sotilastiedustelu, Suojelupoliisi ja niiden läntiset kumppanit varoittavat venäläisestä valtiojohtoisesta kyberuhkatoimijasta, joka pyrkii murtautumaan erityisesti organisaatioiden sähköpostijärjestelmiin.

Kesä on helppojen arkiruokien ja brita-kakkujen

Brita tarjotaan heti täyttämisen jälkeen, sillä marenki vettyy helposti.

Valion verkkopalvelu ja mobiilisovellus vetävät yli miljoona kuukausittaista kävijää, jotka etsivät ruokainspiraatiota ja reseptejä. Palveluiden käyttödata, kuten reseptihakusanat ja yksittäisten reseptisivujen kävijämäärät paljastavat, että tänä kesänä suomalaiset haluavat panostaa herkulliseen arkiruokaan ja kesäklassikko brita-kakku on suositumpi kuin koskaan. Myös erilaiset salaatit ja lämpimät kasvikset vetoavat tänä kesänä.

Perustulotuen ja uudelleenjakotulotuen maksaminen aikaistuu

Ruokavirasto aloittaa vuoden 2026 perustulotuen ja uudelleenjakotulotuen maksamisen maatiloille syys–lokakuun vaihteessa. Tukien maksaminen aloitetaan yleensä joulukuussa, mutta kesän aikana voimaan tulleiden EU:n poikkeussäädösten vuoksi niistä voidaan maksaa tänä vuonna ennakkoa.

Suomalaiset kokevat remontoinnin stressaavaksi

Naisten lisäksi eniten remontin tekemisestä tai teettämisestä stressaantuvat rivitaloasujat ja 30–39-vuotiaat.

Suomalaiset kokevat remontoinnin tai sen teettämisen stressaavaksi. Stark Suomen teettämässä Suomalaiset remontoivat ja rakentavat 2026 -selvityksessä 65 prosenttia vastaajista vastasi kyllä ”koetko remontoinnin tai remontin teettämisen stressaavaksi” -kysymykseen. Miehistä näin kokee 57 prosenttia ja naisista 73 prosenttia.

Eurojackpotissa yksi päävoitto – Suomeen neljä 53 000 euron voittoa

Eurojackpotin perjantai-illan arvonnassa löytyi yksi täysosuma. Voittorivi on pelattu Espanjassa ja sillä voitti 71 miljoonan euron jättivoiton.

Hesburger istutti yli 16 000 taimea Kankaanpäähän

Kankaanpäähän istutettiin kesäkuun alussa yli 16 000 taimea entiselle viljelystä poistuneelle turvepeltoalueelle.

Hesburger on jatkanut metsitystyötään yhteistyössä kotimaisen Carboreal Oyj:n kanssa myös tänä vuonna. Kankaanpäähän istutettiin kesäkuun alussa yli 16 000 taimea entiselle viljelystä poistuneelle turvepeltoalueelle. Uusi metsä tukee hiilensidontaa, vähentää maaperäpäästöjä ja lisää luonnon monimuotoisuutta.

Väkivaltainen The Com -verkosto painostaa nuoria satuttamaan itseään tai muita

Poliisi on jo aiemmin tuonut esiin huolta kansainvälisestä, äärimmäisen väkivaltaisesta The Com -verkostosta, jonka uhreja ovat etenkin haavoittuvassa asemassa olevat nuoret, joilla saattaa olla vahva tarve kuulua johonkin yhteisöön tai verkostoon.

Kadoksissa ollut tyttö löytynyt kunnossa

Turussa kadonneeksi ilmoitettu 13-vuotias tyttö on löytynyt kunnossa. Poliisi kiittää havainnoistaan ilmoittaneita.

Aurinkopaneelien suosio kasvaa, samoin vahinkojen määrä

Aurinkopaneeleiden ylivoimaisesti suosituin asennuspaikka on katto.

Aurinkopaneelien suosio on kasvanut nopeasti, mutta samalla myös vahingot ovat lisääntyneet. Erityisesti asennusvirheet ja puutteellinen huolto voivat johtaa kalliisiin vaurioihin – ja joissain tapauksissa vakuutus ei korvaa vahinkoa lainkaan.

Levähdyspaikalla ei tapahtunut rikosta

Lounais-Suomen poliisi on selvittänyt välikohtausta, jonka ilmoitettiin tapahtuneen viime viikolla Uudessakaupungissa sijaitsevalla levähdyspaikalla. Rikosta ei enää epäillä.

Energiajuomien myynti aiotaan kieltää alle 16-vuotiaille

Energiajuomien sisältämä kofeiini heikentää unta, vaikeuttaa keskittymistä ja aiheuttaa sydänoireita.

Maa- ja metsätalousministeriö lähettää lausunnoille hallituksen esitysluonnoksen, jossa energiajuomien myynti kiellettäisiin alle 16-vuotiaille ja käyttämättä jääneiden elintarvikkeiden uudelleenjakelua vahvistettaisiin. Tavoitteena on suojella nuorten terveyttä ja vähentää ruokahävikkiä.

Viiden viikon liikennekatko päättyy maanantaina rantaradalla

Espoon kaupunkirata -hankkeen viiden viikon junaliikennekatkon työt ovat tulossa päätökseen. Junaliikenteen on määrä palata rantaradalle maanantaina 27. heinäkuuta kello 4. Katkon aikana on tehty noin 30 miljoonan euron arvosta rata- ja infrarakentamista, mikä vastaa euromääräisesti noin neljännestä hankkeen koko vuoden töistä.

Challenge Turku -triathlontapahtuma aiheuttaa muutoksia liikenteeseen viikonloppuna

Challenge Turku -urheilutapahtuma aiheuttaa merkittäviä muutoksia liikenteeseen tulevana viikonloppuna 25.–26. heinäkuuta. Tapahtuma aiheuttaa suurta liikennehaittaa keskustan alueella sekä ykköstiellä. Autoilijoita kehotetaan käyttämään muita ajoreittejä mahdollisuuksien mukaan.

Työelämägallup: Joka kahdeksas ollut syyttä sairauslomalla

Työelämässä olevista suomalaisista 12 prosenttia arvioi olleensa työuransa aikana sairauslomalla ilman aihetta, ilmenee Työelämägallupista. Valtaosa, 86 prosenttia, kiistää toimineensa näin.

Tyttö kateissa Turussa, poliisi pyytää havaintoja

Lounais-Suomen poliisi pyytää havaintoja kadonneeksi ilmoitetusta 13-vuotiaasta tytöstä, joka mahdollisesti liikkuu Turun seudulla, pääkaupunkiseudulla tai Pirkanmaalla.

Näköislehti

Urheilu

Tomi Väkiparta ja TPS jatkosopimukseen

Tomi Väkiparta.

Turun Palloseura on solminut 2+1-vuotisen jatkosopimuksen keskikenttäpelaaja Tomi Väkiparran kanssa. 18-vuotias Väkiparta pelaa debyyttikauttaan Veikkausliigassa. Hänellä on tällä hetkellä vyöllään seitsemän liigapeliä. Väkiparta on noussut määrätietoisella työnteolla askel kerrallaan pelaamaan korkeamman sarjatason pelejä. Porissa syntynyt nuorukainen nousi aikanaan FC Jazzin miesten edustusjoukkueeseen jo 15-vuotiaana.

Alexej Zhbankov Veljesten mukana koko kesän

Alexej Zhbankov.

Lentopalloilija Alexej Zhbankov , 23, treenasi ja pelasi kesän miesten lentopallomaajoukkueessa. Tänä kesänä pelattiin ensimmäistä kertaa Euroopan liigaa, jonka kaikki pelit Veljekset eli miesten maajoukkue voitti.

TPS:aa uhkaa pakkipula

Miska Ylitolva (vas.) ja Eetu Turkki.

TPS:n jalkapalloilun Veikkausliigassa pelaavaa edustusjoukkuetta uhkaa pakkipula. TPS:n pelit Veikkausliigassa jatkuvat tulevana sunnuntaina 26. heinäkuuta, kun turkulaisjoukkue matkaa Helsinkiin kohtaamaan HJK:n. HJK-ottelusta TPS:n riveistä on pelikiellon vuoksi sivussa laitapuolustaja Oscar Häggström , joka sai yhden ottelun mittaisen pelikiellon maanantaisen Ilves-pelin kahden keltaisen kortin myötä.

Saga Vanninen siirtyy Turkuun Jarno Koivusen valmennustiimiin

Jarno Koivunen.

Seitsenottelija Saga Vannisen ura jatkuu Jarno Koivusen vetämässä valmennustiimissä. Koivusen johdolla tiimissä valmentavat Mika Lönnblad , Tuomas Laaksonen , Johan Meriluoto ja Susann Sundkvist . Valmennusjärjestelyyn liittyen Vanninen muuttaa elokuussa Turkuun.

Dan Lauri lainalle Ykkösliigan Käpylän Palloon

Dan Lauri.

Maalivahti Dan Lauri siirtyy lainasopimuksella Turun Palloseurasta Käpylän Palloon. Laurin lainasopimus jalkapalloilun Ykkösliigassa pelaavaan KäPaan kattaa loppukauden. TPS:llä on mahdollisuus kutsua pelaaja takaisin joukkueen vahvuuteen kesken laina-ajan Palloliiton siirtosääntöjen mukaan.

Toppari Yeboah Amankwah siirtyy Maarianhaminasta Interin vahvuuteen

Yeboah Amankwah.

Inter on tehnyt sopimuksen puolustaja Yeboah Amankwahin kanssa. IFK Mariehamnista Turkuun siirtyvän 25-vuotiaan topparin sopimus kattaa loppukauden ja sisältää seuran option kahdesta seuraavasta kaudesta.