Helleaallot lisäävät sydän- ja verisuonitautikuolemia Suomen suurimmissa kaupungeissa, jos kasvihuonekaasupäästöjä ei kyetä vähentämään

Ilmaston lämpeneminen eri tulevaisuusskenaarioissa. Ilmaston lämpeneminen eri tulevaisuusskenaarioissa. Kuva: Turun yliopisto

Turun yliopiston, Helsingin yliopiston, Ilmatieteen laitoksen ja Työterveyslaitoksen yhteisessä tutkimuksessa luotiin ennusteet helleaaltojen aiheuttamista sydän- ja verisuonitautikuolemista fossiilisen energian ja kestävän kehityksen skenaarioille.

Helleaaltoihin liittyvä kuolleisuusennuste perustuu juuri julkaistuun tutkimukseen, jossa selvitettiin helteisiin liittyvää ylikuolleisuutta kesien 2000–2018 aikana seuraamalla yli 360 000 kuutoskaupungeissa asunutta henkilöä (kuutoskaupungit ovat Helsinki, Espoo, Vantaa, Tampere, Oulu ja Turku).

Seurannan aikana yhteensä 949 henkilöä kuoli sydän- ja verisuonitauteihin toukokuun ja syyskuun välillä. Sydänkuolleisuus oli hellejakson aikana 1,7-kertainen verrattuna ajanjaksoon, jolloin keskilämpötila oli 14–20 astetta. Hellejaksoksi määritettiin aika, jolloin seitsemän vuorokauden keskilämpötila (yö- ja päivälämpötilat huomioiden) oli vähintään 21 astetta. Väestötasolla kolme prosenttia kaikista kesäaikaisista sydänkuolemista selittyi helteellä. Helteellä ei ollut yhteyttä muista syistä johtuviin kesäaikaisiin kuolemiin, joita oli yhteensä 3 145. Saatujen tulosten perusteella voitiin laskea ennusteet helteiden aiheuttamien sydänkuolemien määristä myös tulevaisuuteen, vuosijaksolle 2030–50.

– Suomen kesäilmastoa kuvaava lämpöindeksi on noussut ajanjaksojen 1980–99 ja 2000–19 välillä 0,56 astetta kymmentä vuotta kohti. Vähähiilisessä kestävän kehityksen skenaariossa lähitulevaisuuden lämpenemisvauhti kymmentä vuotta kohti on 0,26 astetta, kun se fossiilisen energian laajaan käyttöön perustuvassa skenaariossa on 0,61 asettta, kertoo tiedotteessa Ilmatieteen laitoksen erikoistutkija Antti-Ilari Partanen, joka on johtanut tutkimuksessa tehtyä työtä tulevaisuuden ilmastoskenaarioiden osalta.

– Käytimme ennusteissa kahta hallitusten välisen ilmastopaneelin IPCC:n tulevaisuusskenaariota. Fossiilisen energian skenaario perustuu oletukseen fossiilisten energianlähteiden jatkuvasta hyödyntämisestä ilman merkittäviä hillintätoimia. Sen vastaparina oli vähähiilinen kestävän kehityksen skenaario, jossa vähennetään nopeasti fossiilisten energialähteiden käyttöä ja saadaan aikaan myös siirtymää pois korkean kulutuksen elämäntavasta, jatkaa Turun yliopiston maantieteen professori Jukka Käyhkö, joka on tutkimuksen taustalla olevan HERCULES-konsortion johtaja.

Fossiilisen energian skenaariossa vuosijaksolle 2030–50 helleaaltoihin kuuluu 14 prosenttia kaikista kesäpäivistä ja tämän ennustetaan aiheuttavan 7,5 prosenttia kaikista kesäajan sydänkuolemista. Kestävän kehityksen skenaariossa kaikista kesäpäivistä vain kahdeksan prosenttia on osa helleaaltoa ja tämä aiheuttaa 4,4 prosenttia kaikista kesäajan sydänkuolemista.

Kuutoskaupungeissa, joissa asuu ajanjaksolla 2030–50 arviolta 1,8 miljoonaa täysi-ikäistä asukasta, helteistä aiheutuu fossiilisen energian skenaariossa vuosittain 298 ylimääräistä sydän- ja verisuonitautitapahtumista johtuvaa kuolemantapausta. Kestävän kehityksen skenaariossa määrä jää 174 kuolemaan. Lähihistoriassa tai lähes nykytilanteessa, vuosina 2000–18, viiteen prosenttiin kaikista kesäpäivistä liittyi helleaalto, mikä aiheutti kuutoskaupungeissa vuosittain arviolta 65 kuolemaa.

Helleaaltojen lisääntymisen vaikutusten lisäksi tutkimuksessa havaittiin myös useita asuinpaikkaan ja yksilöön liittyviä tekijöitä, jotka vaikuttivat helleaaltojen ja sydänkuoleman väliseen yhteyteen. Helteeseen liittyvä ylikuolleisuus oli suurinta tiheään rakennetuilla asuinalueilla, huono-osaisilla asuinalueilla ja kerrostaloissa asuvilla. Kohonnut riski havaittiin myös naisilla, yli 65-vuotiailla, sekä henkilöillä, joilla oli elintapoihin liittyviä riskitekijöitä kuten lihavuus tai runsas alkoholinkäyttö.

– Tutkimuksemme osoittaa, että ilmastomuutoksen haitallisten seurausten pienentämiseksi tarvitaan pikaisesti tehokkaita ilmastonmuutoksen hillintätoimia. Koska Suomi ei voi yksin ratkaista globaalia ilmaston lämpenemiskehitystä, meidän on kansallisesti kiinnitettävä entistä enemmän huomiota sopeutumistoimiin. Hellekuoleman riski oli kaikkein korkein tiheään asutuilla alueilla. Näihin muodostuu paikallisia lämpösaarekkeita, joissa lämpötila nousee muuta ympäristöä korkeammaksi. Tutkimustulokset antavat tärkeän viestin kaupunkien maankäytön ja asuinrakentamisen suunnitteluun. Lämpösaarekeilmiötä pystytään hillitsemään esimerkiksi rakentamalla puistoja ja muita viheralueita sekä rakennusten viilennysratkaisuilla, toteaa tutkimusta johtanut emeritusprofessori Jussi Vahtera Turun yliopistosta.

– Ulkolämpötilan terveyshaitat Suomen kaltaisessa pohjoisen ilmanalan maassa kohdistuvat erityisesti perussairaisiin henkilöihin. Oletimme, että heidän suojautumiskeinonsa eivät muutu ennustetun kolmen vuosikymmenen ajanjakson aikana. Jos sopeutumistoimissa onnistutaan, terveyshaitat voivat jäädä ennustettua vähäisemmiksi, muistuttaa professori Mika Kivimäki Helsingin yliopistosta ja Työterveyslaitoksesta.

Tutkimuksessa seurattiin Työterveyslaitoksen Kuntasektorin henkilöstön seurantatutkimukseen ja Helsingin yliopiston Sosiaalinen tuki ja terveys -tutkimukseen osallistuneita henkilöitä. Osoitehistorian avulla etsittiin kaikki asumisajanjaksot, jolloin henkilön asuinpaikka oli kuutoskaupungeissa. Päivittäinen keskimääräinen lämpötila mallinnettiin 1 km x 1 km -ruudun tarkkuudella ja lämpötila liitettiin tutkittavien asuinpaikkaan osoitteen koordinaattien avulla.

Tutkimus kuuluu Suomen Akatemian Ilmastonmuutos ja terveys (CLIHE) -tutkimusohjelmaan, ja se on julkaistu Environmental Health Perspectives -tiedejulkaisussa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Sekajäteastioiden tyhjennykset siirtyvät LSJH:lle

Tehotikka on vuosikymmenen lopulla saataville tuleva uusi palvelu. Se mahdollistaa 1–4 asunnon taajamakiinteistöissä kuuden jätelajin lajittelun kotipihan kahteen jäteastiaan.

Lounais-Suomen Jätehuolto (LSJH) uudistaa toimialueensa asuinkiinteistöjen jätehuoltopalvelut yhtenäiseksi Tikkapalvelut-kokonaisuudeksi. Vuoteen 2030 mennessä kaikilla LSJH:n nykyisillä bio- ja pakkausjätteen erilliskeräysalueilla sijaitsevilla kiinteistöillä on mahdollisuus lajitella jopa kuusi jätelajia oman kotipihan jäteastioihin. Muutos selkeyttää ja helpottaa jätehuoltoa sekä kirittää suomalaisten kierrätysasteen nostamista EU:n asettamalle tavoitetasolle.

Polkupyöräilijä kuoli liikenneonnettomuudessa Pöytyällä

Lounais-Suomen poliisi sai sunnuntaina iltapäivällä tiedon autoilijan ja polkupyöräilijän välisestä liikenneonnettomuudesta Pöytyällä. 75-vuotias polkupyöräilijä menehtyi onnettomuuden seurauksena pian tapahtuneen jälkeen.

3D-tulostettu implantti voi mullistaa luuvaurioiden hoidon

3D-tulostetut tukirakenteet jäljittelevät luonnollisen luukudoksen kemiallista koostumusta ja rakennetta.

Tampereen yliopiston tutkijat ovat kehittäneet uraauurtavan 3D-tulostetun keraamisen implanttimateriaalin, joka jäljittelee erittäin tarkasti ihmisen luonnollista luuta. Uusi teknologia vauhdittaa luukudoksen uusiutumista tukevien yksilöllisten menetelmien kehittämistä ja voi edistää luuvaurioiden tehokkaampaa ja paremmin saatavilla olevaa hoitoa.

Väsymyksellä ratissa voi olla kohtalokkaat seuraukset

Valoisat kesäillat voivat antaa virheellisen kuvan omasta vireystilasta. Väsymyksen vaikutukset vastaavat jopa rattijuopumusta. Väsymyksen arvioidaan vaikuttavan taustalla jopa joka viidennessä kuolonkolarissa Suomessa. Liikenneturvan kyselyn mukaan yli kolmannes kuljettajista oli ajanut viimeisen vuoden aikana riskirajoilla väsymyksen vuoksi. Keskinäisestä Vakuutusyhtiöstä Turvasta muistutetaan, että väsymyksen merkit on tunnistettava ajoissa ja ajo on keskeytettävä.

Väitös: Eturauhassyövän muuttuva hormoniviestintä kytkee hoitoresistenssin solujen stressinsietoon ja liikkuvuuteen

Verneri Virtanen.

Turun yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus osoittaa, että eturauhassyöpä voi valjastaa kehon normaaleja molekyylitason mekanismeja selviytyäkseen muun muassa oksidatiivisesta stressistä ja edistääkseen etäpesäkkeiden muodostamista.

Crowdsorsan vieraslajipeli tulee taas Paraisille – peliaika käynnistyy 1. kesäkuuta

Paraisilla voi tulevana kesänä jälleen ansaita palkkioita hävittämällä haitallista jättipalsamia ja lupiinia Crowdsorsa-mobiilipelin avulla. Jokainen voi osallistua torjuntatyöhön lataamalla sovelluksen omaan älypuhelimeen ja lähtemällä luontoon. Peliin osallistuville on jaossa yhteensä 1 750 euroa palkkioina.

Kiveystyö kaventaa ajorataa Läntisellä Pitkälläkadulla

Laattakäytävää saneerataan Läntisellä Pitkälläkadulla Ajurinkadun ja Brahenkadun välillä 18.5.–30.6. Ajorata on kavennettu työmaan kohdalta. Kävelijät on opastettu kulkemaan kadun toista puolta.

Naisilla keskimäärin 21 000 euroa vähemmän sijoituksia kuin miehillä

Suomalaisten naisten ja miesten välinen sijoitusvarallisuusero on edelleen merkittävä. OP Pohjolan datan mukaan miehillä on keskimäärin 62 prosenttia enemmän sijoitusvarallisuutta kuin naisilla. Ero sijoitusvarallisuudessa alkaa kasvaa noin 25 ikävuoden jälkeen.

Tekniset murheet romuttivat Aatolan viikonlopun

Vilho Aatola joutui taistelemaan kalusto-ongelmien kanssa Canadian Tire Motorsport Parkin radalla.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan viikonloppu Kanadan Canadian Tire Motorsport Parkissa oli suuri pettymys. Tekniset ongelmat pilasivat mahdollisuudet hyviin sijoituksiin USF Juniors -sarjan osakilpailuissa.

EU:n uuden jätteensiirtoasetuksen soveltaminen alkaa

Jätteiden kansainvälisiin siirtoihin tulee merkittäviä muutoksia 21. toukokuuta, kun valtaosa EU:n jätteensiirtoasetuksen velvoitteista astuu voimaan. Uudistus vahvistaa kiertotaloutta, lisää sähköistä asiointia ja tehostaa laittomien jätesiirtojen valvontaa koko EU:n alueella.

Kupittaan kärjen kannen suurpaalutustyöt käynnistyvät

Kupittaan kärjen työmaajärjestelyt Helsinginkadulla ja Kalevanrampilla.

Kupittaan kärjen infrahankkeessa käynnistyvät kannen suurpaalutustyöt tiistaina 19. toukokuuta. Helsinginkadun ja rautatien ylittävästä kannesta rakentuu keskeinen osa koko Turun kaupunkia halkovaa joukkoliikennekäytävää. Työmaan ensimmäisen vaiheen vaikutukset Helsinginkadun ja Kalevanrampin liikennejärjestelyihin alkavat 19. toukokuuta kestäen arviolta kesäkuuhun. Kokonaisuudessaan vaikutukset Helsinginkadun liikenteeseen kestävät koko hankkeen ajan. Kannen rakentamista tehdään poikkeuksellisina ajankohtina myös lauantaisin sekä kesäkuun lopusta alkaen öisin.

Suomalaista puolustuskykyä edistävälle hankkeelle historiallisen suuri yli kymmenen miljoonan euron rahoitus

Business Finland on myöntänyt yli kymmenen miljoonan euron rahoituksen puolustusekosysteemiä kehittävälle MilVerse4MDO-hankkeelle. Turun ammattikorkeakoulun koordinoima hanke vastaa modernin sodankäynnin tarpeisiin. Kyseessä on Turun AMK:n historian suurin Business Finland -rahoitus.

Liedon kamarimusiikki 2026 -festivaali tarjoaa kamarimusiikin mestariteoksia

Jousiduo-Kleio eli Linnea Hurttia ja Ivan Podyachev.

Liedon kamarimusiikki 2026 -festivaali kutsuu korkeatasoisten konserttien pariin 23.–26. toukokuuta. Kuudetta kertaa järjestettävä festivaali tuo Liedon kaupungintalolle, Liedon kirkkoon ja Vanhalinnan kartanoon kansainvälisiä taiteilijoita, kamarimusiikin mestariteoksia sekä koko perheelle suunnattua ohjelmaa.

Kesän kirjastokerhossa puuhaa eri ikäisille Raisiossa

Raision kaupunginkirjasto järjestää kesäkuussa lasten kesäkerhoja keskiviikkoisin ja torstaisin 3.–18. kesäkuuta. Keskiviikkojen kerhot on suunnattu 1.–3.-luokkalaisille ja torstaiden kerhot 4.–6.-luokkalaisille.

Erin syyskausi vie surrealistiseen tivolimaailmaan ja klassikkosadun tunnelmiin

Lassi Sairela.

Tanssiteatteri Erin syyskausi vie katsojat sekä surrealistiseen tivolimaailmaan että klassikkosadun tunnelmiin. Syksyn ohjelmisto tarjoaa vahvoja tunteita, visuaalista näyttävyyttä ja koko perheelle sopivaa tanssiteatteria.

Selvitys: Lukioiden tulevaisuus eriytyy rajusti Suomessa – osassa seutukunnista opiskelijamäärät puolittuvat

Kuntaliiton laaja selvitys osoittaa, että Suomen lukioverkko kohtaa rajun alueellisen murroksen. Lukio-opiskelijoiden määrä vähenee vuoteen 2040 mennessä yli 21 000 opiskelijalla, ja viidessä kuudesosassa seutukunnista nuorten määrä on jo laskussa.

Loppukevään hirvivaara vaatii kuljettajilta valpastumista

Keskittyminen ajamiseen, maltillinen ajonopeus sekä hyvä havainnointi ovat kuljettajan tärkeimpiä työkaluja välttää eläinkolari.

Peurat ja kauriit sekä ylivuotiset hirvenvasat lisäävät kolaririskiä loppukeväästä. Liikenneturva muistuttaa, että keskittyminen ajamiseen, maltillinen ajonopeus sekä hyvä havainnointi ovat kuljettajan tärkeimpiä työkaluja välttää eläinkolari.

Osa pelkää olevansa liian huono sijoittajaksi

Sijoittamista jarruttavat erityisesti epävarmuus omasta osaamisesta ja rahojen riittävyys, selviää OP Pohjolan Taloustutkimuksella teettämästä kyselystä. Osaamiskynnys nousee esiin varsinkin naisilla. Liiketoimintajohtaja Markku Pelkosen mukaan moni liittää sijoittamiseen kuitenkin yhä vääränlaisia mielikuvia.

Näköislehti

Urheilu

Tekniset murheet romuttivat Aatolan viikonlopun

Vilho Aatola joutui taistelemaan kalusto-ongelmien kanssa Canadian Tire Motorsport Parkin radalla.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan viikonloppu Kanadan Canadian Tire Motorsport Parkissa oli suuri pettymys. Tekniset ongelmat pilasivat mahdollisuudet hyviin sijoituksiin USF Juniors -sarjan osakilpailuissa.

Lietoon uusi frisbeegolfseura uusittua kenttää pyörittämään

Liedon uusittu frisbeegolfkenttä avattiin vapun jälkeen.

Liedon vuonna 2017 avattu frisbeegolfrata on kokenut viimeisten kuukausien aikana merkittäviä muutoksia. Vastikään uudelleen avatun radan kunnostamisen ja muokkauksen myötä on myös perustettu uusi frisbeegolfseura Liedon Frisbeegolfseura.

Derbykatsomo täyttyy – myyty jo yli 4 500 lippua

Veikkausliigassa nähdään paikalliskamppailu lähes kuuden vuoden tauon jälkeen.

Veikkausliigakauden odotetuin ottelu pelataan Veritas Stadionilla 23. toukokuuta lauantaina, kun FC Inter isännöi vuoden ensimmäistä Turun derbyä. Puolentoista viikon päästä pelattavaan otteluun on myyty jo yli 4 500 katsomopaikkaa, joka käsittää yli puolet Veritas Stadionin katsomokapasiteetista.

Mäkikyröstä Loimun päävalmentaja, neljällä omalla kasvatilla sopimus

Teemu Mäkikyrö.

Raision Loimu valmistautuu ensi kaudella edessä olevaan 50. pääsarjakauteen sekä sitä seuraavan kauden 70-vuotisjuhliin. Viime kauteen käynnistetty paluu parrasvaloihin -projekti jatkuu edelleen tähtäimenään 70-vuotisjuhlallisuudet.

Åboraakkeli: Torilla tavataan?

Aleksander Barkov.

Jokakeväinen kiekkokarnevaali, jääkiekon MM-kisat, pyörähtää tällä viikolla käyntiin Sveitsissä. Suomen osalta kisat käynnistyvät perjantaina 15. toukokuuta, kun vastaan luistelee Saksa. Melko lailla pitkän, kaikkiaan seitsemän ottelun, alkusarjan jälkeen puolivälieriä pelataan 28. toukokuuta. Finaali pelataan 31. toukokuuta, joten nippanappa saadaan kisat pelattua toukokuun puolella.

Aatola jatkaa mestaruusjahtia Kanadassa

Vilho Aatola.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan USF Juniors -formulakausi jatkuu tulevana viikonloppuna Kanadassa, kun sarja suuntaa legendaariselle Canadian Tire Motorsport Parkin radalle Ontarion Bowmanvilleen Toronton lähistölle. Aatola lähtee viikonloppuun sarjan kolmannelta sijalta, vain 19 pisteen päässä kärjestä.