Aboa-apuraha säveltaiteilija Mikko Karjalaiselle
Turun kulttuuri- ja nuorisolautakunta on päättänyt myöntää Aboa-apurahan säveltaiteilija Mikko Karjalaiselle. Vuoden mittainen työskentelyapuraha on suuruudeltaan 25 547 euroa. Samassa kokouksessa lautakunta jakoi myös avustuksia lähes kahdella miljoonalla eurolla kulttuuri- ja taidealan toimijoille.
Säveltäjä, trumpetisti Mikko ”Gunu” Karjalainen on luonut kunnianhimoisen uran jazz-muusikkona ja alan kehittäjänä. Hän on esiintynyt 90-luvulta alkaen lukuisissa jazz-kokoonpanoissa Suomessa, vieraillut trumpettisolistina sekä esiintynyt lukuisilla kansainvälisillä festivaaleilla. Karjalainen on myös opettanut musiikin harrastajille ja ammattilaisille improvisaatio-opetusta. Hänen uusin suunnitelmansa liittyy Jazz-pyörään, jossa kokoonpano soittaa pop up -konsertteja eri puolilla kaupunkia. Karjalainen valittiin Turku Jazz Festivaalin vuoden jazz-artistiksi vuonna 2023.
– Mikko Karjalainen tuo jazzia musiikkilajina tutuksi erilaisille yleisöille ilman ennakkoluuloja ja haluaa jalkautua myös katukuvaan. Ammattitaidollaan hän luo eloisuutta kaupunkiin ja hyvinvointia ihmisille, toteaa lautakunnan puheenjohtaja Petra Peltonen kaupungin tiedotteessa.
Samassa kokouksessa kaupungin kulttuuri- ja nuorisolautakunta jakoi 1 911 200 eurolla avustuksia kulttuuri- ja taidealan toimijoille, joiden kanssa kaupunki on tehnyt kolmivuotisen sopimuksen. Yhteistyökumppaneihin kuuluu vakiintuneita turkulaisia kulttuurin ammattilaistoimijoita. Avustuksen saamisen arviointikriteereinä ovat korkea taiteellinen laatu, toiminnan pitkäjänteinen kehittäminen, yhteistyökyky sekä rahoituksen monilähteisyys. Usealla toimijalla on myös koulutusta ja kansainvälistä toimintaa.
Tämänhetkiset kumppanuudet ovat voimassa kauden 2022–24. Neuvottelut seuraavasta sopimuksesta käynnistyvät keväällä.
Lopuista kulttuurialan avustuksista sekä henkilökohtaisista taideapurahoista lautakunta päättää helmikuussa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)
















