Martin apteekin ikkunaan rakentuu hiirten sairaala – hiirten hyvinvointialue Harhassa palvelut pelaavat ja puheluihin vastataan ilman viivettä
Jouluikkunasomistuksen useina vuosina voittanut Raunistulan nukkekotikerho pystyttää tämän vuoden jouluikkunansa Martin apteekin ikkunaan 13. marraskuuta. Ajankohtaisena teemana on Hiirten hyvinvointialue Harha, joka hoitaa potilaita vauvasta vaariin.
Raunistulan nukkekotikerho aloitti joulusomistustoimintansa vuonna 2012 Martin apteekin ikkunasta. Ikkuna saavutti kolmannen sijan Kaunein jouluikkuna -kilpailussa. Tämän jälkeen kerho somisti useina vuosina Turun keskustassa toimineen Elvina Cafen jouluikkunan. Yhdentoista vuoden jälkeen hiiret palaavat lähtöruutuunsa Martin apteekin ikkunaan.
– Ajatus sairaalahankkeesta on kytenyt pitkään kerhossamme. Nyt vihdoin toteutimme sen, ja apteekin ikkuna on loistava paikka tälle teokselle, kertoo pitkänlinjan nukkekotikerholainen Eija Luoto tiedotteessa.
Teokseen on osallistunut yhdeksän kerholaista. Genevieve Alfontilla, Katariina Betlehemillä, Elina Collianderilla, Eija Luodolla, Ninna Mäkisellä, Katja Oksalla, Titta Saarisella, Katri Suikilla, Venla Tannerilla ja Miia Vermasella oli oma vastuuosionsa Harhan kokonaisuudesta.
Hiirten sairaalassa on etupiha ja ramppi sekä odotusaula, jossa poliisi saattaa hiiripotilasta näytteenottoon. Somistuksesta voi löytää muun muassa lasten vuodeosaston, suihku- ja WC-tilat sekä aikuisten valvontaosaston.
– Harhassa kaikki toimii kuin sadussa: hoitoon pääsee nopeasti, ja puheluihin vastataan viiveettä. Hoitoketju on katkeamaton, ja tietojärjestelmät sopivat yhteen, Luoto kertoo.
Vastaanotolla odottavan aika ei käy pitkäksi: odotusaulan jonotusautomaatti huolehtii tasa-arvoisesta hoitoon pääsystä ja paikalla on aina vastaanottovirkailija.
– Raunistulan hiirten kokemukset Harhasta ovat positiiviset, ja sen halusimme näkyvän apteekin ikkunan läpi. Tarkoituksenamme on saada näyteikkunan ohi kävelevät hymyilemään.
Harhassa vastassa onkin aina ystävällinen ja välittävä – ja ennen kaikkea riittävä – henkilökunta. Myös lääkehuolto toimii jouhevasti, sillä Harhan pihalla toimii liikkuva jalaslääkevarasto, jota johtaa proviisori A.P. Teekkari.
Joulun näyteikkunateosta on valmisteltu syyskuun alusta alkaen. Hiirten hyvinvointialue Harha -jouluikkunaan voi tutustua 14.11.–15.1. Martin apteekilla (Kupittaankatu 146).
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)
















