Liian lämpimässä asunnossa eläminen on terveydelle vaarallista

Kerrostaloasunnossa voi olla kesäisin piinaavan kuumaa. Kerrostaloasunnossa voi olla kesäisin piinaavan kuumaa. Kuva: Getty Images

– Olen kokeillut kaikki vanhan kansan vinkit ja iltapäivälehtien konstit. Mikään ei auta, kertoo Turun keskustassa 2000-luvun alussa rakennetussa kerrostalossa asuva Katariina Ojala.

Kesähelteillä Ojalan kaksion lämpötila nousee sietämättömäksi. Läpivetoa ei saa, sillä kaikki ikkunat ovat talon samalla seinustalla.

– Kun laittaa tulitikkurasian postiluukun väliin, saa läpivedon. Mutta se ei auta, kun rappukäytävästä virtaa asuntoon kuumaa ilmaa.

Ojalan mukaan suurin ongelma ei ole ulkopuolelta sisään tuleva auringonvalo vaan kesäisin jopa yli 40-asteiseksi lämpiävä porraskäytävä. Porraskäytävään on ehdotettu viilentävän ilmalämpöpumpun asentamista, mutta aloite on äänestetty nurin taloyhtiön kokouksessa.

Alun perin ilmalämpöpumppujen asentaminen oli taloyhtiössä kokonaan kielletty. Sittemmin sääntöön tehtiin muutos, ja nyt moni osakas on jo asennuttanut itselleen omaa asuntoa viilentävän ilmalämpöpumpun. Talossa on myös koneellinen ilmanvaihto, mutta helteillä sen tehot eivät riitä; Korvausilma tulee kuumuutta hohkavalta katolta.

Toistakymmentä vuotta sitten asuntoa ostaessaan Ojala ei osannut tällaiseen asiaan kiinnittää huomiota. Kuumuus on oikeastaan toden teolla häirinnyt elämää vasta muutamia vuosia: 2018 ja 2021 kesät olivat poikkeuksellisen lämpimiä. Keväästä 2020 alkaen Ojala on myös tehnyt jatkuvasti etätöitä kotona, eli kuumuutta ei pääse pakoon ilmastoituun toimistoon edes päivisin.

– Pahinta on se, kun ei saa nukuttua. Lomalla sillä ei ole niin paljon väliä, mutta työskentelyä haittaa todella paljon se, jos on monta viikkoa nukkunut huonosti. Silloin on hankala tehdä ajatustyötä, Ojala kertoo.

Tämän vahvistaa myös Aalto-yliopiston LVI-tekniikan professori Risto Kosonen. Hän on ollut mukana tutkimushankkeessa, jossa selvitetään ilmastonmuutoksen vaikutusta rakennusten sisälämpötiloihin. Aivan uusissakin asuinrakennuksissa lämpötilat saattavat nousta epämukaviksi ja jopa vaarallisen korkeiksi, vaikka nykyisten rakennusmääräysten mukaan tehdyissä taloissa niin ei pitäisi olla.

Tämä johtuu Kososen mukaan siitä, että uusien rakennusten suunnittelussa käytössä on keskiarvokesän lämpötilat viimeisten 30 vuoden ajalta; Huomioon kuitenkin tulisi ottaa ilmastonmuutoksen aiheuttama hellejaksojen lisääntyminen tulevaisuudessa.

Onneksi Ojalalla on mahdollisuus paeta kuumuutta kesämökille, joka sijaitsee järven rannalla ja jossa on toimivat etäyhteydet. Ojala etsii itselleen myös uutta asuntoa. Sen tärkeimpinä kriteereinä ovat erillinen työhuone ja viilentävä ilmalämpöpumppu tai kaukokylmä.

Nykyisten rakennusmääräysten mukaan uusissa asuinrakennuksissa 27 asteen lämpötila ei saa ylittyä 150:tä astetuntia vuodessa. Astetunti tarkoittaa lämpötilan ja ajan tuloa: kahden asteen ylitys viiden tunnin ajan on kymmenen astetuntia.

Maria Helstola

Poliisi jatkaa Piikkiön kuolinkolarin tutkintaa, havaintoja pyydetään

Lounais-Suomen poliisi on jatkanut Piikkiössä perjantaina tapahtuneen kahden ihmishengen vaatineen liikenneonnettomuuden tutkintaa. Onnettomuuden silminnäkijöitä pyydetään ilmoittautumaan.

Mikä tekee suomalaisesta kesämökistä kodin tuntuisen?

On mökkejä, joille ajetaan perjantai-iltana ja joissa tunnetaan välittömästi, että ollaan paikalla, jossa pitää olla. Tuttu haju ovea avatessa, tietty ääni laudoista jalkojen alla, se näkymä ensimmäisestä ikkunasta. Ja sitten on mökkejä, joissa viikonloppu kuluu ihan mukavasti, mutta jotka eivät koskaan tuntuneet aivan omilta. Ero ei yleensä ole koossa tai varustetasossa.

Jyrsintä- ja päällystystöitä viidellä eri risteysalueella keskustassa maanantain ja tiistain välisenä yönä

Jyrsintä- ja päällystystyöt vaikuttavat keskusta-alueen liikenteeseen viidellä eri risteysalueella maanantai-illasta tiistaiaamuun. Työtä tehdään maanantaista 3. elokuuta kello 20 alkaen tiistaiaamuun 4. elokuuta kello 6:een asti.

Kerrostalohuoneiston parveke paloi kokonaan Merimiehenkadulla

Kerrostalohuoneiston viidennen kerroksen parvekkeella syttyi tulipalo maanantaina päivällä Merimiehenkadulla. Asukkaat poistuivat omatoimisesti huoneistosta.

Kaarinan kaupunki jakaa niittysiemenpusseja

Niittysiemenpussissa kotimaisia pölyttäjäystävällisiä niittylajeja.

Kaarinan kaupunki jakaa tuhat niittysiemenpussia, joilla asukkaat voivat luoda monimuotoisuutta Kaarinaan pienien, kukkivien niittyjen avulla. Pussien jako alkaa palvelupisteillä 3. elokuuta sekä uimahallilla 10. elokuuta Niitä on jaossa rajallinen määrä.

Lähes puolet kuljettajista ajaa ylinopeutta maanteillä

Fintrafficin liikennetietojen mukaan noin puolet Suomen pääteillä liikkuvista kuljettajista ajaa ylinopeutta. Vaikka valtaosa ylityksistä on pieniä, jo vähäinenkin ylinopeus kasvattaa vakavan liikenneonnettomuuden riskiä.

Satakunnantien ja Vakka-Suomentien risteystä jyrsitään, ajokaistoja suljettuna

Satakunnantien ja Vakka-Suomentien risteyksessä tehdään jyrsintää 3.–7. elokuuta. Yksittäisiä ajokaistoja suljetaan ajoittain liikenteeltä.

Henkilöautojen ensirekisteröinnit 11,4 prosentin kasvussa heinäkuussa

Uusia henkilöautoja rekisteröitiin heinäkuussa 6 045 eli 11,4 prosenttia enemmän kuin vuoden 2025 heinäkuussa. Tammi–heinäkuun aikana henkilöautoja on ensirekisteröity 43 301 eli 1,4 prosenttia edellisen vuoden vastaavaa aikaa enemmän. Kuluvan vuoden aikana ensirekisteröidyistä henkilöautoista 48,3 prosenttia oli täyssähköisiä.

Ampiaisen pisto kuonoon voi vaarantaa lemmikin hengen

Ampiaisen pisto on vaarallisin suussa tai nielussa, sillä eläimen hengitystiet voivat turvota ja aiheuttaa hengitysvaikeuksia.

Ampiaiset ovat loppukesästä usein ärhäköitä, ja pistoja sattuu helposti. Ampiaisen pisto on yleensä lemmikille vaaraton ja aiheuttaa vain tilapäistä turvotusta ja punoitusta pistoskohdassa. Joskus lemmikki voi kuitenkin olla allerginen pistolle ja saada siitä voimakkaampia oireita. Erityisesti pisto kuonon alueelle voi olla lemmikille vaarallinen.

Päivittäistavaroiden vähittäismyynti kasvoi kesäkuussa 3,1 prosenttia

Päivittäistavarakauppa ry:n jäsenyritysten päivittäistavaroiden vähittäismyynnin arvo oli kesäkuussa 2 067,6 miljoonaa euroa, mikä oli 3,1 prosenttia enemmän kuin vuoden 2025 kesäkuussa.

Jalankulkijan paikka herättää hämmennystä

Jalankulkija voi kulkea joko oikeassa tai vasemmassa reunassa sen mukaan, mikä on tilanteessa turvallisinta.

Liikenneturvan kyselyn mukaan yli puolet suomalaisista luulee, että jalankulkija ei saa itse valita kummassa reunassa yhdistettyä pyörätietä ja jalkakäytävää kulkee. Todellisuudessa jalankulkija voi kulkea joko oikeassa tai vasemmassa reunassa sen mukaan, mikä on tilanteessa turvallisinta.

ADHD-diagnoosin saaneet tulevat vanhemmiksi keskimäärin muita nuorempina

ADHD-diagnoosin saaneet saavat ensimmäisen lapsensa muita todennäköisemmin nuorena aikuisena, mutta myöhemmin aikuisuudessa ensimmäisen lapsen saaminen on heillä muita epätodennäköisempää. ADHD-diagnoosin saaneet ovat yleensä muita useammin lapsettomia.

Ratsastuksen MM-joukkue ennätyssuuri

Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond.

Suomen Ratsastajainliitto lähettää ratsastuksen suurtapahtumaan, kuuden lajin MM-kilpailuun Aacheniin Saksaan 16 urheilijaa ja 15 hevosta. MM-kilpailut käydään 11.–23. elokuuta. Suomen tiimissä on edustajia viidessä lajissa; koulu-, parakoulu-, kenttä- ja esteratsastuksessa sekä vikellyksessä.

Kansallista rokotusohjelmaa täydennetään – vesirokkorokotus myös aikuisille

Kansallinen rokotusohjelma laajenee 1. elokuuta alkaen. Jatkossa myös aikuiset voivat saada maksuttoman vesirokkorokotuksen, jos heillä ei ole sairastetun taudin tai aiemman rokotuksen antamaa suojaa vesirokkoa vastaan.

Kysely: Hyvinvoinnin seuranta motivoi erityisesti nuoria aikuisia ja naisia

Naiset hyödyntävät hyvinvointitietojaan hieman miehiä enemmän.

57 prosenttia suomalaisista hyödyntää laitteidensa keräämiä hyvinvointitietoja. Samalla 61 prosenttia kokee, että näiden tietojen seuranta motivoi heitä fyysiseen aktiivisuuteen vähintään jossain määrin.

Loton potti nousee neljään miljoonaan euroon

Lotossa ei löytynyt täysosumia, joten potti kasvaa neljään miljoonaan euroon. Loton kierroksen 31/2026 oikea rivi on 1, 4, 9, 18, 21, 35 ja 39. Lisänumeroksi arvottiin 12 ja plusnumeroksi 6.

Lasten saatava istua lentokoneessa perheensä kanssa ilman lisämaksua

Euroopan parlamentti on hyväksynyt EU-neuvoston kanssa neuvotellun sopimuksen, jonka mukaan alle 14-vuotiaiden lasten, raskaana olevien sekä vammaisten matkustajien on jatkossa saatava istua seurueensa kanssa ilman erillistä maksua.

Kaarina järjestää kulttuuri- ja harrasteillan

Kaarinan kulttuuripalvelut järjestää perjantaina 21. elokuuta kello 17–20 Kaarina-talolla sekä Kaarinan torilla kulttuuri- ja harrasteillan. Yhdistykset ja järjestöt esittelevät omaa toimintaansa ja aktivoivat uusia osallistujia mukaan toimintaan.

Näköislehti

Urheilu

Otteluruuhka on Vaduzin kohtaavalle Interille positiivinen ongelma

Interin riemukkaasti sujuneet Euro-ottelut jatkuvat tällä viikolla.

Interin kaadettua Başakşehirin Konferenssiliigan toisella karsintakierroksella matka kolmannella karsintakierroksella jatkuu jo tällä viikolla. Liechtensteinilainen FC Vaduz saapuu Kupittaalle tämän viikon torstaina 6. elokuuta ensimmäiseen osaotteluun. Toinen osaottelu pelataan 13. elokuuta.

Ratsastuksen MM-joukkue ennätyssuuri

Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond.

Suomen Ratsastajainliitto lähettää ratsastuksen suurtapahtumaan, kuuden lajin MM-kilpailuun Aacheniin Saksaan 16 urheilijaa ja 15 hevosta. MM-kilpailut käydään 11.–23. elokuuta. Suomen tiimissä on edustajia viidessä lajissa; koulu-, parakoulu-, kenttä- ja esteratsastuksessa sekä vikellyksessä.

Otteluanalyysi: TPS leikitteli IFK Mariehamnin kustannuksella

Marius Könkkölä ja Kian Visser.

Hyvänä kotijoukkueena tunnettu TPS palasi voittokantaan jalkapalloilun Veikkausliigassa lyömällä sarjajumbo IFK Mariehamnin puhtaasti 3–0. TPS nousi 25 pisteeseen ja tavoittelee yhä paikkaa mitalisarjasta eli kuuden parhaan loppusarjasta, vaikka loppuohjelma onkin hankala.

Kuubalaiskaksikko vahvistamaan Raision Loimua

Yusnier Ponce de León ja Elieser Rojas.

Raision Loimu on solminut pelaajasopimukset kahden kuubalaispelaajan kanssa. Tulevalla kaudella Loimun riveissä nähdään yleispelaaja Yusnier Ponce de León (23., 195 senttiä) sekä keskipelaaja–hakkuri Elieser Rojas (29, 201).

Otteluanalyysi: Inter teki sensaation ja pudotti turkkilaisen suurseuran

Ilari Kangasniemi oli ottelun hahmoja.

Harva tällaiseen tulokseen uskoi, vaikka Inter venyi jalkapalloilun Konferenssiliigassa 1–1-vierastasapeliin Başakşehiria vastaan Istanbulissa. Niin vain kävi, että Inter vei kotiottelun maalein 2–0 ja pudotti suurseuran jatkosta yhteismaalein 3–1. Tulos oli täysin ansaittu. Inter oli joukkueena parempi vaikka Başakşehir piti paljon palloa.

Vesa Vasara sysää ennakkosuosikin paineet turkkilaisille

Clinton Jephta teki Interin maalin Istanbulissa.

Inter kohtaa Konferenssiliigan toisen karsintakierroksen toisessa osaottelussa turkkilaisen Başakşehir FK:n torstaina Kupittaalla. Inter lähtee hyvistä asetelmista kotiotteluunsa, kun joukkue nappasi 1–1-tasapelin Turkista.