Sihvonen ja Rekomaa jatkavat Loimussa

Kuva: Hannu Tuominen

Raision Loimun joukkueen kokoaminen syksyllä alkavaan uuteen Mestaruusliiga-kauteen on jatkunut kevään ja alkukesän ajan. Aiemmin julkaistun neljän sopimuspelaajan rinnalle on nyt aika julkaista kaksi vuoden mittaista jatkosopimusta, sillä oranssimustissa paidoissa jatkavat ensi kaudella viime kausina joukkueen kapteenina toiminut libero Ville Sihvonen sekä keskipelaaja Rami Rekomaa. Kaksikko tuo kokemusta joukkueeseen ja on aikaisempina kausina osoittanut kuuluvansa pelipaikoillaan parhaimmillaan liigan eliittipelaajien joukkoon.

Liigan kokeneiden liberoiden joukkoon kuuluvalle Ville Sihvoselle päättynyt kausi oli joukkueen vaikeasta kaudesta huolimatta hänen uransa paras, joten kehityskäyrä näyttää edelleen ylöspäin. Sihvonen nousi liigan liberotilastoissa hyville sijoituksille ja sai kovasta työnteosta palkinnoksi myös uransa ensimmäisen valinnan Mestaruusliigan kuukauden tähdistökentälliseen.

Kaksi edellistä kautta Loimussa pelannut Rami Rekomaa oli tilastollisesti joukkueen keskitorianelikon paras viime kaudella. Loimua edeltäneet kaudet kuitenkin antavat luvan odottaa Rekomaalta alkavalla kaudella vieläkin vahvempia otteita ja paluuta Mestaruusliigan kärkikeskipelaajien joukkoon.

– Ville ja Rami ovat kokeneita pelaajia ja he ovat näyttäneet, että kuuluvat pelipaikoillaan ihan liigan kärkipelaajiin. Molemmat tulee olemaan tärkeässä roolissa myös esimerkin näyttäjinä niin treeneissä kuin miten arki treenien ja pelien ulkopuolella hoidetaan, niin että jaksaa joka päivä keskittyä harjoituksiin ja peleihin ja myös niin että on fyysisesti mahdollisimman hyvässä kunnossa joka päivä, kommentoi Loimun päävalmentaja Teemu Mäkikyrö tiedotteessa.

Loimulla oli myös jo sopimukset kahden iranilaispelaajan kanssa, mutta heidän osaltaan jouduttiin odottamaan ja jännittämään heidän kotimaansa tilannetta ja valitettavasti lupaprosessien hoitaminen ei siellä tällä hetkellä onnistu riittävän nopeasti. Vähän aikaa sitten uutiset olivat lupaavia, kun virastoja saatiin auki, mutta valitettavasti pitkä kiinniolojakso on aiheuttanut käsittelyihin pitkiä jonoja. Niinpä Loimulla on käynnissä uuden hakkurin ja yleispelaajan kartoittaminen.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Markulantietä jyrsitään loppuviikko

Markulantietä jyrsitään Rieskalähteentien ja Kuninkojantien välillä 4.–7. elokuuta. Työtä tehdään ruuhka-aikojen ulkopuolella.

Mikä tekee suomalaisesta kesämökistä kodin tuntuisen?

On mökkejä, joille ajetaan perjantai-iltana ja joissa tunnetaan välittömästi, että ollaan paikalla, jossa pitää olla. Tuttu haju ovea avatessa, tietty ääni laudoista jalkojen alla, se näkymä ensimmäisestä ikkunasta. Ja sitten on mökkejä, joissa viikonloppu kuluu ihan mukavasti, mutta jotka eivät koskaan tuntuneet aivan omilta. Ero ei yleensä ole koossa tai varustetasossa.

Elisa valmistautuu jo 6G-aikaan

Elisa kertoo vahvistaneensa tammi–kesäkuussa vahvistaneensa mobiiliverkon yhteyksiä Varsinais-Suomessa. Alkuvuodesta tehtiin myös uusi ennätys mobiiliverkon liikenteessä.

Varpunen jäi kiipeliin liesituulettimen hormiin Maskussa

Pieni varpunen jäi kiipeliin omakotitalon liesituulettimen hormiin Välikujalla Maskussa tiistaina aamupäivällä.

Poliisi pyytää havaintoja miehestä, joka on kateissa Turussa

Lounais-Suomen poliisi pyytää kansalaisilta havaintoja ja tietoja kadonneeksi ilmoitetusta viisikymppisestä miehestä. Hänen tiedetään liikkuneen torstaiaamuna Turussa, mutta tämän jälkeen miehestä ei ole havaintoja.

Turun pääkirjasto ottaa käyttöön robotit kirjojen kuljetuksessa

Robotti hakemassa kirjalaatikkoa lainauspisteeltä.

Turun kaupungin pääkirjaston palautus- ja lajitteluautomatiikan uusimisessa on päästy maaliviivalle. Pääkirjasto otti käyttöön kirjankuljetusrobotit 3. elokuuta. Jatkossa robotit hoitavat pääasiassa pääkirjaston sisäisen logistiikan, eli osastojen väliset aineistojen siirrot.

Coronaria osti turkulaisen Sanoittain Oy:n puheterapialiiketoiminnan

Coronaria Contextia Oy on ostanut 1. elokuuta liiketoimintakaupalla turkulaisen Sanoittain Oy:n puheterapialiiketoiminnan. Yrityskauppa vahvistaa Coronarian puheterapiaosaamista ja palvelutarjontaa Varsinais-Suomessa.

Uintikeskus Ulpukka avautuu huoltotauon jälkeen Raisiossa

Ulpukka avautuu huoltotauon jälkeen.

Uintikeskus Ulpukka avautuu huoltotauon jälkeen tiistaina 4. elokuuta. Miesten pukuhuoneen sekä molempien ryhmäpukuhuoneiden pukukaapit on uusittu. Uudet kaapit on varustettu sähköisillä lukoilla. Naisten pukuhuoneen kaapit uusitaan myöhemmin erikseen.

1,9 miljoonalla suomalaisella torstaina kiinteistöveron eräpäivä

Maksamattomalle kiinteistöverolle alkaa heti eräpäivän jälkeen kertyä viivästyskorkoa. Verohallinto suosittelee tilaamaan omassa verkkopankissa veroista e-laskun, jotta eräpäivät eivät unohdu.

Mökkisauna puhdistuu ekologisesti ruokasoodalla tai höyryllä

Saunan pesuun sopii mieto yleispuhdistusaine, mäntysuopa tai ruokasooda.

Mökkisauna on syytä pestä biohajoavilla pesuaineilla tai höyryllä, jotta kemikaaleja ei päädy vesistöihin. Merivesikin soveltuu pesuun, kunhan lauteet muistaa lopuksi huuhdella makealla vedellä. Sauna kannattaa pestä perusteellisesti vähintään kahdesti vuodessa.

Kyykäärme luikerteli asuntoon Kaarinassa

Kyykäärme luikerteli asuntoon sisälle Kaarinassa Ranta-alpinkadulla maanantaina iltapäivällä.

Miten leipä pysyy pehmeänä pidempään?

Hapanjuureen tehty leipä kestää paremmin säilytystä.

Miten saada leipä säilymään pidempään mahdollisimman pehmeänä ja herkullisena?

KKV: Kela-korvauskokeilun laajentaminen ei ratkaise kokeilun alkuperäisiä ongelmia

Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) ei kannata 65 vuotta täyttäneiden Kela-korvauskokeilun laajentamista. Kokeilu on jo tähän mennessä osoittanut, että Kela-korvaukset eivät ole kustannustehokkain tapa käyttää julkisia varoja ja vähentää julkisten palvelujen kuormitusta. Kokeilun laajentaminen lisäisi havaittuja ongelmia.

Työelämägallup: Pieniltä työpaikoilta parhaat arvosanat työhyvinvoinnille

Suomalaisilla työpaikoilla on luottamuksen ilmapiiri ja mahdollisuus yhteensovittaa työ- ja perhe-elämä. Näin arvioi Työelämägallupissa selvä enemmistö työelämässä olevista. Parhaat arvosanat saavat alle 10 hengen työpaikat, joissa perhe-elämän yhteensovittaminen, tasapuolisuus ja luottamus arvioidaan korkeiksi. Hyvä työilmapiiri nousee rahapalkkaa tärkeämmäksi työssä viihtymisen tekijäksi.

Poliisi jatkaa Piikkiön kuolinkolarin tutkintaa, havaintoja pyydetään

Lounais-Suomen poliisi on jatkanut Piikkiössä perjantaina tapahtuneen kahden ihmishengen vaatineen liikenneonnettomuuden tutkintaa. Onnettomuuden silminnäkijöitä pyydetään ilmoittautumaan.

Jyrsintä- ja päällystystöitä viidellä eri risteysalueella keskustassa maanantain ja tiistain välisenä yönä

Jyrsintä- ja päällystystyöt vaikuttavat keskusta-alueen liikenteeseen viidellä eri risteysalueella maanantai-illasta tiistaiaamuun. Työtä tehdään maanantaista 3. elokuuta kello 20 alkaen tiistaiaamuun 4. elokuuta kello 6:een asti.

Kerrostalohuoneiston parveke paloi kokonaan Merimiehenkadulla

Kerrostalohuoneiston viidennen kerroksen parvekkeella syttyi tulipalo maanantaina päivällä Merimiehenkadulla. Asukkaat poistuivat omatoimisesti huoneistosta.

Kaarinan kaupunki jakaa niittysiemenpusseja

Niittysiemenpussissa kotimaisia pölyttäjäystävällisiä niittylajeja.

Kaarinan kaupunki jakaa tuhat niittysiemenpussia, joilla asukkaat voivat luoda monimuotoisuutta Kaarinaan pienien, kukkivien niittyjen avulla. Pussien jako alkaa palvelupisteillä 3. elokuuta sekä uimahallilla 10. elokuuta Niitä on jaossa rajallinen määrä.

Näköislehti

Urheilu

Otteluruuhka on Vaduzin kohtaavalle Interille positiivinen ongelma

Interin riemukkaasti sujuneet Euro-ottelut jatkuvat tällä viikolla.

Interin kaadettua Başakşehirin Konferenssiliigan toisella karsintakierroksella matka kolmannella karsintakierroksella jatkuu jo tällä viikolla. Liechtensteinilainen FC Vaduz saapuu Kupittaalle tämän viikon torstaina 6. elokuuta ensimmäiseen osaotteluun. Toinen osaottelu pelataan 13. elokuuta.

Ratsastuksen MM-joukkue ennätyssuuri

Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond.

Suomen Ratsastajainliitto lähettää ratsastuksen suurtapahtumaan, kuuden lajin MM-kilpailuun Aacheniin Saksaan 16 urheilijaa ja 15 hevosta. MM-kilpailut käydään 11.–23. elokuuta. Suomen tiimissä on edustajia viidessä lajissa; koulu-, parakoulu-, kenttä- ja esteratsastuksessa sekä vikellyksessä.

Otteluanalyysi: TPS leikitteli IFK Mariehamnin kustannuksella

Marius Könkkölä ja Kian Visser.

Hyvänä kotijoukkueena tunnettu TPS palasi voittokantaan jalkapalloilun Veikkausliigassa lyömällä sarjajumbo IFK Mariehamnin puhtaasti 3–0. TPS nousi 25 pisteeseen ja tavoittelee yhä paikkaa mitalisarjasta eli kuuden parhaan loppusarjasta, vaikka loppuohjelma onkin hankala.

Kuubalaiskaksikko vahvistamaan Raision Loimua

Yusnier Ponce de León ja Elieser Rojas.

Raision Loimu on solminut pelaajasopimukset kahden kuubalaispelaajan kanssa. Tulevalla kaudella Loimun riveissä nähdään yleispelaaja Yusnier Ponce de León (23., 195 senttiä) sekä keskipelaaja–hakkuri Elieser Rojas (29, 201).

Otteluanalyysi: Inter teki sensaation ja pudotti turkkilaisen suurseuran

Ilari Kangasniemi oli ottelun hahmoja.

Harva tällaiseen tulokseen uskoi, vaikka Inter venyi jalkapalloilun Konferenssiliigassa 1–1-vierastasapeliin Başakşehiria vastaan Istanbulissa. Niin vain kävi, että Inter vei kotiottelun maalein 2–0 ja pudotti suurseuran jatkosta yhteismaalein 3–1. Tulos oli täysin ansaittu. Inter oli joukkueena parempi vaikka Başakşehir piti paljon palloa.

Vesa Vasara sysää ennakkosuosikin paineet turkkilaisille

Clinton Jephta teki Interin maalin Istanbulissa.

Inter kohtaa Konferenssiliigan toisen karsintakierroksen toisessa osaottelussa turkkilaisen Başakşehir FK:n torstaina Kupittaalla. Inter lähtee hyvistä asetelmista kotiotteluunsa, kun joukkue nappasi 1–1-tasapelin Turkista.