Taitotärppi: Kännykkä avuksi lemmikin punkkitarkastukseen

Punkit löytyvät kameraniksillä yllättävän helposti. Punkit löytyvät kameraniksillä yllättävän helposti. Kuva: Merja Marjamäki

Kun kesällä muistelee talvisia lenkkejä koiran kanssa, ne muistuvat mieleen leppoisana vaelteluna. Kesän lenkeistä on punkkien takia leppoisuus kaukana. Koko ajan paheneva punkkiriesa on todellinen ongelma.

Punkit heräävät aikaisin keväällä ja heti kun koiran turkista on löydetty se ensimmäinen, alkaa jatkuva stressi: ei kai vaan taas tarttunut mukaan muutama, vaikka kierrettiin kaukaa niin heinät kuin pensaikot.

Punkkeja on vuosi vuodelta enemmän, joskus niitä vain tarttuu mukaan, vaikka niitä torjutaan punkkipannalla, lääketableteilla, liuoksilla ja pistoksilla. Joillekin lemmikeille apukeinot tepsivät, kaikille eivät. Punkit on paras löytää heti, ennen kuin ne ehtivät kiinnittyä kunnolla, joten sisääntulotarkastukseen voi ottaa avuksi niinkin yllättävän apuneuvon kuin kännykän, jonka kamerasta kääntää värit negatiivisiksi.

Kännykkäohjeet ovat hieman erilaiset eri järjestelmissä. Laitteen asetuksissa on Androidissa helppokäyttöisyys-, IOSissa käyttäjäapu -valikko, jonka kautta pääsee näkyvyyteen liittyviin parannuksiin. Valitaan käänteiset värit (Android) tai klassiset käänteisvärit (IOS).

Kun säädöt on tehty, suunnataan kamera lemmikin turkkiin. Punkit ja muut ötökät erottuvat nyt turkista aivan selkeästi ja ne on helppo poistaa.

Tik-Tokin käyttäjät voivat etsiä tehosteista eli filttereistä kohdan invert colour, jolla pääsee samaan tulokseen kuin yllä kerrotuissa Android tai IOS –järjestelmän kännyköissä. Jos käytössä on IPhone, sen ohjauspaneeliin voi lisätä värin käänteiseksi vaihtavan toiminnon.

Koska punkkien määrää, levinneisyyttä ja niiden levittämiä sairauksia tutkitaan, voi elävän punkin laittaa minigrip-pussiin ja lähettää Turun yliopiston puutiaistutkimukseen.

Merja Marjamäki

















Varsinais-Suomen SDP nimesi kaksi uutta eduskuntavaaliehdokasta

Heli-Päivikki Laurén tuo ehdokasjoukkoon vahvaa kokemusta sosiaali- ja terveyspalveluista. Sairaanhoitajana, aluevaltuutettuna sekä Uudenkaupungin kaupunginvaltuuston ensimmäisenä varapuheenjohtajana hän on tehnyt pitkäjänteisesti työtä hyvinvoinnin, laadukkaiden palveluiden ja oikeudenmukaisemman yhteiskunnan puolesta.

Väitös: Liikunta ehkäisee naisten synnytyksenjälkeistä virtsankarkailua

Iina Ryhtä.

Naisten terveys on keskeinen osa kansanterveyttä, mutta raskauden ja synnytyksen jälkeisen hyvinvoinnin tukemiseen on edelleen rajallisesti vaikuttavia keinoja. TtM Iina Ryhdän tuoreen väitöstutkimuksen mukaan liikuntainterventiot voivat ehkäistä ja lievittää virtsankarkailua sekä lisätä fyysistä aktiivisuutta. Pelkkä liikunta ei kuitenkaan riitä parantamaan elämänlaatua kokonaisvaltaisesti, vaan rinnalle tarvitaan muutakin tukea.

Hesburgeriin vyöryi lähes 27 000 kesätyöhakemusta

Hesburgerin kesärekrytointi keräsi tänä vuonna ennätysmäärän hakemuksia: ketju sai yhteensä 26 829 kesätyöhakemusta. Luku lähes kaksinkertaistui viime vuoteen verrattuna (14 066 hakemusta). Hakijoiden määrä kasvoi voimakkaasti ja myös avoimia kesätyöpaikkoja oli aiempaa enemmän.

Varha aloittaa 40 vuotta täyttävien sydänterveystarkastukset

Varsinais-Suomen hyvinvointialue toimii etulinjassa ja käynnistää uuteen EU-ohjelmaan liittyen seulontatutkimuksen 40 vuotta täyttävälle väestölle. Tavoitteena on ennaltaehkäistä sydän- ja verisuonitauteja, jotka ovat merkittävin kuolinsyy.

Naantalin Käsityöläiskadun ja Uolevi Raaden kadun risteyksen väistämisvelvollisuus muuttuu

Jatkossa Käsityöläiskadulta väistävät Uolevi Raaden kadulta tulevaa liikennettä.

Käsityöläiskadun ja Uolevi Raaden kadun risteyksessä Käsityöläiskadulta tulevat ajoneuvot saavat jatkossa väistämisvelvollisuuden. Muutos tulee voimaan keskiviikkona 17. kesäkuuta.

Musiikkitalo Fuugassa viimeistelytyöt käynnissä

Fuugan konserttisalista tulee näyttävä.

Turun uusi musiikkitalo Fuuga avautuu yleisölle lokakuussa 2026. Rakennusta viimeistellään vauhdilla ja työmaalla työskentelee tällä hetkellä reilut 200 henkilöä.

Sisu Salminen nimetty nyrkkeilyn U19-joukkueeseen

Sisu Salminen.

Turun Urheiluliiton kasvatti, nyrkkeilijä Sisu Salminen on nimetty U19 EM-joukkueeseen. Kilpailut pidetään 11.–22. elokuuta Loznicassa Serbiassa. Heinäkuun alussa Salminen suuntaa harjoittelemaan Irlantiin sekä kilpailemaan Dubliniin Monkstown Box Cupiin.

Kansainväliset balettihuiput kohtaavat Turussa Don Quijoten merkeissä

Turku Dance Campin Ester Papini ja Andrea Cheldi tanssivat.

Turku Dance Camp -tanssileiri kokoaa jo kolmannen kerran kansainvälisiä huippuopettajia ja -esiintyjiä Suomeen 26.–31. heinäkuuta. Kansainvälisen tanssileirin taiteellisessa johdossa toimii turkulaislähtöinen, Tukholman kuninkaallisessa baletissa solistiuran tehnyt Katariina Edling yhdessä tanssija-tanssinopettaja Lyylia Koivuniemi Merimaan kanssa.

Varsinais-Suomen kunnat määrittelivät tutkimus- ja kehittämistoiminnan painopisteitään

Suomen ja Varsinais-Suomen elinvoima ja kilpailukyky ponnistavat tutkimus- ja kehittämistoiminnasta, jossa kunnat ovat keskeisessä roolissa. Turun AMK:n koordinoimassa ja Varsinais-Suomen liiton Akke-rahoituksen kautta toteutetussa hankkeessa Kuntien kansainvälisen TKI-osaamisen kasvattaminen Varsinais-Suomessa tunnistettiin Kaarinan, Naantalin, Salon ja Uudenkaupungin TKI-toiminnan vahvuuksia ja kehittämistarpeita.

Tap This Oy valittu WAM:in kahvilayrittäjäksi

Turkulainen Tap This Oy on valittu WAM nykytaiteen museon kahvila- ja ravintolapalvelujen yrittäjäksi. Museon kahvilatilat uudistuvat peruskorjauksen yhteydessä, ja WAM avautuu yleisölle lauantaina 31. lokakuuta.

Turun rautatieaseman laitureilla tehdään muutostöitä kesän aikana

Turun päärautatieaseman matkustajalaitureille ja niille johtaville huoltoteille tehdään pieniä korjauksia juhannuksesta syyskuun puoliväliin. Työt keskittyvät laiturien Aninkaistensillan puoleisiin päihin ja niitä tehdään vaiheittain. Työn alla oleva matkustajalaituri on ajoittain pois käytöstä ja liikennöinti tapahtuu muilta laitureilta.

Arjen hyvinvoinnilla iso osa Turun hyvinvointisuunnitelmassa

Ispoisten uimaranta on Turun suosituimpia.

Turun kaupunginvaltuusto käsitteli kokouksessaan 15. kesäkuuta lakisääteistä suunnitelmaa, joka kokoaa yhteen keskeiset tavoitteet ja ratkaisut turkulaisten hyvinvoinnin, terveyden ja turvallisuuden edistämiseksi vuosina 2026–29.

Parainen vastustaa Varhan esitystä kahden vanhustenhuoltoyksikön lakkauttamisesta

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) on tehnyt viranhaltijaesityksen vanhustenhuollon yksiköiden Aftonron (Iniö) ja Fridhemin (Houtskari) sulkemisesta. Paraisten kaupunki vastustaa tätä esitystä jyrkästi. Kaupunki perustelee tiedotteessa kantaansa muun muassa siten, että Varha saa merkittäviä valtionosuuksia palvelujen ylläpitämiseksi koko hyvinvointialueella, myös saaristossa: 19 miljoonaa euroa saaristo-olosuhteisiin ja 14 miljoonaa euroa kaksikielisiin ratkaisuihin.

Varkkavuorenkadulla ja Aurorankadulla tietöitä

Jyrsintä- ja päällystystyö Varkkavuorenkadulla ja Aurorankadulla alkaa 16. kesäkuuta. Työt kestävät 26. kesäkuuta saakka. Töitä tehdään Varkkavuorenkadulla välillä Niitunniskantie-Taalinpellonkatu. Yksi ajokaista pois käytöstä. Paikalla on liikenteenohjaajat ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa. Päivittäinen työaika on kello 6–18.

Tallink Siljan käyttöön tuleva S1-laituri valmistui

Ferry Terminal Turku -hankkeen ensimmäinen rakennusurakka, pistolaituri S1, on valmistunut ja luovutettu satamalle. Siihen kiinnittyy laiva jo maaliskuussa 2027.

Fölin bussi koukkaa kesällä Playa del Raisioon

Juhannuksesta lähtien Hahdenniemeen, eli Playa del Raisioon, pääsee sujuvasti myös bussilla. Fölin linja 206 tekee kesäkaudella koukkauksen Nesteentieltä satama-alueelle. Yhteys toimii 17. kesäkuuta alkaen 9. elokuuta saakka.

Kuriton planeetta on sarjakuvataiteilija Sunna Kitin majakka

Kurittoman planeetan ensimmäinen osa ilmestyi toukokuussa. Sunna Kitti toivoo pääsevänsä jatkamaan neliosaiseksi suunniteltua tarinaa lähiaikoina.

– Tämä on tällä hetkellä lempilapseni, intohimoprojekti. En malta odottaa, että pääsen palaamaan tämän tarinan kimppuun. Toivottavasti se tapahtuu viimeistään syksyllä, mutta ehkä minun pitää salaa vähän tehdä tätä jo kesällä, naurahtaa graafikko ja sarjakuvataiteilija Sunna Kitti .

Tammikuinen henkirikosepäily Turussa syyteharkintaan

Viime tammikuussa Turussa yksityisasunnossa tapahtuneen epäillyn henkirikoksen esitutkinta on valmistunut. Poliisi epäilee noin 60-vuotiasta miestä nelikymppisen naisen taposta.

Näköislehti

Urheilu

Sisu Salminen nimetty nyrkkeilyn U19-joukkueeseen

Sisu Salminen.

Turun Urheiluliiton kasvatti, nyrkkeilijä Sisu Salminen on nimetty U19 EM-joukkueeseen. Kilpailut pidetään 11.–22. elokuuta Loznicassa Serbiassa. Heinäkuun alussa Salminen suuntaa harjoittelemaan Irlantiin sekä kilpailemaan Dubliniin Monkstown Box Cupiin.

Åboraakkeli: Salibandy rugbyn tiellä?

Viime viikonloppuna pelattiin Espanjassa kolmella kolmea vastaan salibandyn MM-kisat. Suomikin oli mukana sekä miehissä että naisissa. Miesten joukkueessa oli useammankin seuran pelaajia, mutta naisille kyseessä oli Eräviikinkien luokkaretki.

Suomalaisnaiset pääsivät yleisurheiluun kunnolla vasta 1970-luvulla

Viime vuosina Suomen yleisurheilun isoimmat kansainväliset menestysodotukset ovat kohdistuneet Wilma Heltelään ja muihin naishuippuihin.

– Suomi oli aikansa yleisurheilun suurvalta, joka on edelleen hyvin korkealla esimerkiksi kesäolympialaisten yleisurheilun kaikkien aikojen mitalitaulukossa, mutta se maine luotiin miesten urheilulla, toteaa kulttuurihistorioitsija Seppo Heikkinen .

Otteluanalyysi: Hylätty maali jäi kaivelemaan Inter-leiriä kärkikamppailussa

Clinton Jephta (oik.) valittiin toukokuun pelaajaksi Veikkausliigassa.

Inter pelasi jo kuudennen tappiottoman pelin peräkkäin jalkapalloilun Veikkausliigassa, mutta se oli laiha lohtu, sillä joukkue olisi halunnut kolme pistettä kärkikamppailusta, jossa Kupittaalla vastassa oli sarjan kakkonen AC Oulu. Ottamatta jäi, sillä peli päättyi 0–0. Hylätty maali jäi erityisesti kismittämään Inter-leiriä.

Sihvonen ja Rekomaa jatkavat Loimussa

Raision Loimun joukkueen kokoaminen syksyllä alkavaan uuteen Mestaruusliiga-kauteen on jatkunut kevään ja alkukesän ajan. Aiemmin julkaistun neljän sopimuspelaajan rinnalle on nyt aika julkaista kaksi vuoden mittaista jatkosopimusta, sillä oranssimustissa paidoissa jatkavat ensi kaudella viime kausina joukkueen kapteenina toiminut libero Ville Sihvonen sekä keskipelaaja Rami Rekomaa . Kaksikko tuo kokemusta joukkueeseen ja on aikaisempina kausina osoittanut kuuluvansa pelipaikoillaan parhaimmillaan liigan eliittipelaajien joukkoon.

Tuton Juha Helppi Mestiksen hallitukseen

Mestis-seuroja edustavan Jääkiekon Sarjaseurat ry:n vuosikokous järjestettiin tiistaina 9. kesäkuuta. Kokouksessa päätettiin hallituksen jäsenten määräksi kymmenen jäsentä. Hallituksen jäseniksi valittiin jokaisesta seurasta puheenjohtaja ja lisäksi yksi asiantuntijajäsen.