Miten vety oikeasti toimii polttoaineena?

Simulaatiokuva pyörteisestä, turbulentista vetyliekistä. Simulaatiokuva pyörteisestä, turbulentista vetyliekistä. Kuva: Ilya Morev ja Ville Vuorinen / Aalto-yliopisto

Vedyn ja siitä jalostettujen polttoaineiden, kuten ammoniakin, käytöstä ei synny lainkaan hiilidioksidipäästöjä. Vedyllä onkin keskeinen rooli Suomen ja Euroopan pyrkiessä vähentämään riippuvuuttaan fossiilisista polttoaineista ja siirtymisessä kohti hiilineutraalia yhteiskuntaa. EU:n tavoite on, että vihreän sekä vähähiilisen vedyn ja niistä johdettujen polttoaineiden osuus energian loppukäytöstä olisi lähes viidennes vuonna 2050.

Business Finland on myöntänyt 1,7 miljoonan euron rahoituksen HENNES-tutkimushankkeelle, jossa tutkitaan vedyn palamisen fysiikkaa ja kemiaa. Yliopistoista hankkeessa ovat mukana Aalto-yliopisto ja Turun yliopisto. Tutkimus on osa Wärtsilän Zero Emission Marine -ekosysteemihanketta, jonka tavoitteena on edesauttaa muun muassa nollapäästöisen meritekniikan kehittämistä.

– Vetykäyttöisiä polttomoottoreja on tutkittu melko paljon. Niitä ei kuitenkaan ole otettu laajalti käyttöön sähköntuotannossa ja liikenteessä, sillä vedyn palamisesta moottorissa on vain vähän perustietoa. Tarvitsemme syvempää tietoa ja ymmärrystä vedyn termodynamiikasta, virtausmekaniikasta, typenoksidipäästöistä ja palamisprosesseista, kertoo virtausfysiikan ja energiatekniikan professori Ville Vuorinen Aalto-yliopiston konetekniikan laitokselta.

Aallosta tutkimuksessa on mukana myös palotekniikan professori Simo Hostikka.

Edistyneiden 3D simulointimenetelmien ja kokeellisen tutkimuksen yhdistäminen on hankkeessa avainroolissa. Vedyn perusominaisuuksia selvittävän tutkimusprojektin tuloksia voivat hyödyntää niin tiedeyhteisö ja kuin teollisuus.

Vety poikkeaa perinteisistä polttoaineista termodynaamisten ja kemiallisten ominaisuuksiensa suhteen ja käyttäytyy palamisprosesseissa eri tavalla. Myös vedyn syttymisherkkyys ja molekyylin pieni koko asettavat haasteita sekä palamisen hallinnalle että vedyn varastoinnille.

Vetypalamisen tarkka mallinnus on erittäin haastava laskennallisen fysiikan ja kemian ongelma, jonka ymmärrys on tärkeää suunniteltaessa tehokkaita palamisprosesseja. Tietoa tarvitaan esimerkiksi nestemäisen vedyn varastoimiseen ja energian siirroissa käytettävien lämmönvaihtimien ja höyrystimien kehittämiseen ja suunnitteluun.

Professori Vuorisen ryhmän tutkimuskohteina ovat erityisesti polttimien liekit ja palamisilmiöt polttomoottoreissa. Professori Hostikan ryhmä keskittyy vedyn paloturvallisuuden tutkimukseen.

Turun yliopiston konetekniikan apulaisprofessori Armin Wehrfritz ja hänen tutkimusryhmänsä tutkivat vedyn ja vedystä johdettujen polttoaineiden termodynaamisia sekä olomuodonmuutosten ominaisuuksia, erityisesti polttoaineen varastointi- ja syöttöjärjestelmien sovellusten osalta.

– Ilmastopäästöjen vähentäminen ja fossiilivapaan energia- ja liikennesektorin kehittäminen vaatii akateemisen tutkimuksen ja yritysten tuotekehityksen tiivistä yhteistyötä. Vetypolttoaineella on suuri potentiaali erityisesti merenkulussa, mutta vedyn arvoketjun kehittäminen tuotannosta, varastoinnista, kuljetuksesta aina polttoainekäyttöön saakka vaatii perusteellista ymmärrystä vedyn ominaisuuksista. HENNES-hanke mahdollistaa vedyn käytön kokonaisvaltaisen tutkimuksen ja kehityksen, Wehrfritz sanoo.

Tutkijat käyttävät hankkeessa avoimen lähdekoodin simulaatiotyökaluja selvittääkseen, miten vety käyttäytyy esimerkiksi teollisuudelle tärkeissä moottoreissa ja polttimissa sekä energian siirrossa käytettävissä lämmönvaihtimissa. Simulaatioilla voidaan tutkia myös vedyn paloturvallisuutta. Uuden tiedon avulla on mahdollista suunnitella entistä tehokkaampia ja kestävämpiä vedyllä toimivia polttomoottoreita, mikä puolestaan edistää hiilivapaan energian käyttöä maailmanlaajuisesti.

Wärtsilä saa tutkimuksen kautta arvokasta tietoa vihreille polttoaineille suunnatuista teknologiaratkaisuista.

– Wärtsilä on sitoutunut kehittämään hiilivapaita polttoaineita käyttäviä polttomoottoreita sekä merenkulun käyttökohteisiin että sähkömarkkinoita tukeville voimalaitoksille. Vedyn palamisen mallinnus on osa ydinosaamista, jota tarvitaan moottorin suorituskyvyn optimoinnissa, tähdentää Jari Hyvönen Wärtsilä Marine Powerin tuotekehityksestä.

Aalto-yliopiston osuus Business Finlandin myöntämästä rahoituksesta on 1,1 miljoonaa euroa ja Turun yliopiston 0,6 miljoonaa euroa. Hankkeessa on Wärtsilän lisäksi mukana useita yrityksiä: AGCO Power, Oilon, Finno Exergy, Vahterus, Auramarine, KK-Palokonsultti Oy sekä P2X Solutions, joka tuottaa tutkimuksessa tarvittavan vedyn tuulivoiman sähköllä hajottamalla vesimolekyylejä vedyksi.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Väitös: Palliatiivinen hoito aloitetaan haimasyöpäpotilailla usein liian myöhään

Sofia Koivusalo.

Haimasyöpäpotilaiden palliatiivinen hoito aloitetaan Suomessa usein vasta elämän loppuvaiheessa, mikä lisää kuormittavaa sairaalahoitoa. Oikea aikaisella palliatiivisella hoidolla voidaan vähentää päivystyskäyntejä, osastohoitojaksoja ja raskaita hoitoja lähellä kuolemaa. Tämä käy ilmi tuoreesta väitöstutkimuksesta, jossa tarkasteltiin haimasyöpäpotilaiden elämän loppuvaiheen hoitoa Suomessa.

Varha haluaan lisää aikaa alijäämien kattamiseen

Varsinais-Suomen hyvinvointialue esittää haettavaksi lisäaikaa alijäämien kattamiseen vuoden 2027 loppuun. Aluehallitus käsittelee periaatepäätöstä lisäajan hakemisesta maanantaina 1. kesäkuuta ja asiasta päättää aluevaltuusto 10. kesäkuuta.

Tukes: Temu-hanoissa riskinä vakava vesivahinko

Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes) testautti Temusta tilattuja vesikalusteita ja havaitsi hanoissa vakavan vesivahingon ja talousveden turvallisuuden riskin.

Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes) testautti Temusta tilattuja vesikalusteita ja havaitsi hanoissa vakavan vesivahingon ja talousveden turvallisuuden riskin. Testeissä kaksi metallisen näköistä keittiö- ja pesuallashanaa osoittautuivat muovisiksi ja materiaaleiltaan erittäin heikkolaatuisiksi. Hanat rikkoutuivat testeissä alhaisella paineella, mikä voi käytännössä aiheuttaa merkittävän vesivahingon normaalissa käyttötilanteessa. Lisäksi hanojen haurastuvasta materiaalista voi siirtyä epäpuhtauksia talousveteen.

Furuholm: Alustafirmojen halvat taksikyydit revitään kuljettajien selkänahasta

Kansanedustaja, liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen Timo Furuholm (vas.) vaatii taksialalle reiluja pelisääntöjä myös alustafirmoille työskenteleville kuljettajille. Liikenne- ja viestintävaliokunta sai tänään valmiiksi mietinnön hallituksen esityksestä taksisääntelyn muuttamiseksi.

Kuvia Turusta ja sen ympäristöstä

Turun Kamerat ry:n Valokuvataiteen ystävät järjestää kesäkuun aikana Forum-korttelissa valokuvanäyttelyn Kerran Kesällä. Näyttelyn kuvat tarjoavat kurkistuksen Turun ja sen ympäristön luontoon, maisemiin ja saaristoon.

Patrik Nygréniä esitetään seurakuntayhtymän hallinto- ja talousjohtajaksi

Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän yhteinen kirkkoneuvosto käsittelee torstaina uuden hallinto- ja talousjohtajan valintaa. Nykyinen hallinto- ja talousjohtaja Timo Laakso on irtisanoutunut tehtävästään. Virka tulee avoimeksi 1. lokakuuta alkaen.

Varsinais-Suomen Yrittäjät esittää Stina Siikosta Suomen Yrittäjien puheenjohtajaksi

Stina Siikonen.

Varsinais-Suomen Yrittäjät esittää aluejärjestön puheenjohtajana toimivaa Stina Siikosta Suomen Yrittäjien puheenjohtajaksi. Siikonen kertoo lähtevänsä ehdolle aikana, jolloin suomalaiset pk-yritykset tarvitsevat tien tasoittamista kasvulle ja kansainvälistymiselle, työllistämisen riskien madaltamista ja kaiken kaikkiaan joustavampia työmarkkinoita sekä hyvin toimivia rahoitusmarkkinoita.

Sää lämpenee uudelleen koulujen päättäjäisviikonlopuksi

Viime päivinä Suomessa on vallinnut kolea pohjoisenpuoleinen ilmavirtaus ja kolea sää jatkuu vielä pari päivää. Viikonlopuksi sää on kuitenkin lämpenemässä uudelleen.

Uutta musiikkia ja yleisön äänestämiä urkuhittejä

Paraisten kirkon urut.

Paraisten Urkupäivät järjestetään 31.5.–2.6. Festivaali tarjoaa jälleen kuultavaa monenlaisen urkumusiikin ystäville. Kolme iltakonserttia alkukesän saaristossa kuljettavat yleisöä aikakausien halki, maasta toiseen, tutusta tuntemattomaan. Urkupäivät on 47-vuotisen historiansa aikana vakiinnuttanut paikkansa uuden musiikin tilaajana ja esittäjänä ja näin on myös tänä vuonna. Tervetuloa mukaan uuden musiikin ja kultaisten klassikoiden pariin.

Pahoinpitelystä epäilty yhä useammin alaikäinen – naisuhrien määrä kasvoi selvästi viime vuonna

Pahoinpitelyrikoksiin syylliseksi epäiltyjen alaikäisten määrä nousi viime vuonna jälleen uuteen ennätykseen. Alle 18-vuotiaita epäiltyjä oli lähes 7 500, mikä oli noin 17 prosenttia enemmän kuin vuonna 2024.

Liikenneturvallisuutta parannetaan rakentamalla riista-aitaa moottoritiellä Paimiossa ja Saaristotiellä Paraisilla

Paimiossa riista-aitaa rakennetaan valtatielle 1 Paimionjokilaakson kohdalla.

Lounais-Suomen elinvoimakeskus parantaa liikenneturvallisuutta rakentamalla riista-aitaa Turku–Helsinki-moottoritiellä Paimiossa sekä maantiellä 180 Paraisilla. Työt alkavat Paimiossa kesäkuun alussa ja Paraisilla kesäkuun puolen välin tienoilla. Työt valmistuvat Paimiossa heinäkuun aikana ja Paraisilla lokakuussa.

Noin 64 000 nuorta päättää tänä keväänä perusopetuksen

Lukuvuoden päättyessä saa noin 64 000 yhdeksäsluokkalaista päätökseen opintonsa perusopetuksessa. Uusia ylioppilaita valmistuu 26 500. Ammatillisesta koulutuksesta keväällä valmistuvien määrä täsmentyy heinäkuun alussa.

Toiminnallisen urheilun ammattiliiga World Fitness Project saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen ja Turkuun

Turku Tuomiopäivä järjestetään tänä vuonna Rajupaja Areenalla Turussa 12.–13. kesäkuuta.

World Fitness Project (WFP) on vauhdilla kasvava toiminnallisen urheilun ammattiliiga, jonka huippukenttään kuuluu lajin parhaita urheilijoita ympäri maailman kausisopimusten kautta. Yhdysvaltalaislähtöinen globaalisti laajeneva organisaatio pyrkii tuomaan toiminnallisen urheilun ammattilaisurheilun kartalle. WFP:n yhteistyökumppaneihin kuuluu muun muassa Adidas.

Turku kannustaa katutyömaita haittojen hallintaan Vuoden katutyömaa 2026 -kilpailulla

Vuoden katutyömaa -kilpailun tavoitteena on vähentää katutöistä aiheutuvaa haittaa kaupunkilaisille. Sen avulla nostetaan esiin hyviä käytäntöjä, joilla haittoja voidaan tehokkaasti minimoida. Kilpailu järjestetään Turussa nyt ensimmäisen kerran.

Nykyklovneriaesitys naisena olemiseen kohdistuvista ristiriitaisista vaatimuksista

Miksi on niin vaikeaa olla nainen, kysyy esitys.

The Flight Attendant on nykyklovneriaesitys naisena olemiseen kohdistuvista ristiriitaisista vaatimuksista. Yhden klovnin idioottimaisen hervoton, tuskallinen ja riipaiseva tutkimusmatka naiseuden ytimeen. Miksi itseään täytyisi pienentää ja voiko omassa naiseudessaan epäonnistua? Ja miksi on niin vaikeaa olla nainen?

Koronarokotusta suositellaan syksyllä lähes samoille riskiryhmille kuin viime syksynä

THL suosittelee, että rokotukset toteutetaan hyvinvointialueilla viimeistään influenssarokotusten yhteydessä syksyllä. Koronarokotusten tehosteannoksia tarjotaan vakavan koronataudin kohonneessa riskissä oleville jälleen ensi syksynä.

Yritysrahoitus turvaa arvokkaan lintulahden hoidon julkisen tuen loputtua

Ruovikon niitto avaa näkymiä Raisiolahdelle, parantaa vesilintujen pesimäoloja ja hillitsee lahden rehevöitymistä.

Raisionlahti on merkittävä muuttolintujen levähdys- ja vesilintujen pesimäalue sekä raisiolaisten virkistyskohde. Raision kaupunki on hoitanut aluetta yli 20 vuoden ajan, viime vuosina Helmi-ohjelman tuella, mutta rahoitusta ei nykyisellä hallituskaudella ole ollut saatavilla. Kemianteollisuuden yritys Kiilto on sitoutunut rahoittamaan Raisionlahden luonnonsuojelualueen hoitotöitä vuosina 2026–28.

OP Pohjolan ennuste: Kasvu palaa maakuntiin ja kiihtyy pidemmällä aikavälillä

OP Pohjolan ekonomisti arvioivat, että seuraavan viiden vuoden aikana talouskasvu nopeutuu valtaosassa maakuntia. Investoinnit ja tuottavuuden paraneminen tukevat kasvua ja vahvistavat taloudellista hyvinvointia myös väestöltään supistuvilla alueilla.

Näköislehti

Urheilu

Toiminnallisen urheilun ammattiliiga World Fitness Project saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen ja Turkuun

Turku Tuomiopäivä järjestetään tänä vuonna Rajupaja Areenalla Turussa 12.–13. kesäkuuta.

World Fitness Project (WFP) on vauhdilla kasvava toiminnallisen urheilun ammattiliiga, jonka huippukenttään kuuluu lajin parhaita urheilijoita ympäri maailman kausisopimusten kautta. Yhdysvaltalaislähtöinen globaalisti laajeneva organisaatio pyrkii tuomaan toiminnallisen urheilun ammattilaisurheilun kartalle. WFP:n yhteistyökumppaneihin kuuluu muun muassa Adidas.

TPS:n Neea ja Janina Rinne siirtyvät SBS Wirmoon

Neea Rinne (53)

Naisten F-liigaan ensi kaudeksi noussut SBS Wirmo on tehnyt ensi kauden kattavat sopimukset Neea ja Janina Rinteen kanssa. Siskokset siirtyvät Mynämäelle TPS:stä, jossa pelasivat kaksi edellistä kautta. Ennen TPS:ää Rinteet edustivat Tampereen Classicia. Neea Rinne oli myös voittamassa vastikään alle 19-vuotiaiden maailmanmestaruutta Suomen maajoukkueen mukana. Wirmon rungon ensi kaudella muodostaa nousun taanneet pelaajat.

TPS valmistautuu uuteen kiekkokauteen Sveitsissä

TPS matkaa Sveitsiin uuden kauden alla.

TPS valmistautuu tulevaan Liiga-kauteen harjoitusotteluilla Suomessa ja ulkomailla ennen syksyllä käynnistyvää kautta. Mustavalkoiset aloittavat elokuun alussa perinteisessä Pitsiturnauksessa Raumalla ja pelaavat lisäksi kotiottelut Lukkoa sekä Jokereita vastaan Gatorade Centerissä.

Otteluanalyysi: Inter vei derbyn kahdella puskumaalilla

Jasse Tuominen teki Interin voittomaalin.

Lisää tätä. Lämmin iltapäivä, täysi tupa, fanien laulut ja tifot. Harvinaista herkkua suomalaisessa jalkapalloilussa. Itse pelikin, ensimmäinen paikallismatsi jalkapalloilun Veikkausliigassa lähes kuuteen vuoteen Interin ja TPS:n välillä, oli ihan kelpo ottelu. Yleensä derbyt ovat asemasotaa, jossa tapahtumia on vähän mutta nyt oli toisin. Kovia taklauksia nähtiin mutta myös tilanteita.

Viisi ikimuistoista Kupittaan derbyä

Derbyt ovat kovaa taistoa. Pallosta kamppailivat elokuussa 2020 Interin Timo Furuhom ja Rick Ketting sekä TPS:n Sami Rähmönen, Aldyir Hernandez ja Rasmus Holma.

Inter ja TPS kohtaavat 23. toukokuuta Veikkausliigaottelussa kuuden vuoden tauon jälkeen. Derbyjen paluun kunniaksi muistelemme aiempia ikimuistoisia derbyjä.

Lars Bryggman Turun Palloseuraan kahden vuoden sopimuksella

Lars Bryggman (kesk.) edusti vuosina 2022-25 Pelicansia. Hän juhlii lokakuussa 2023 maalia yhdessä Ryan Laschin ja Patrik Carlssonin kanssa.

Turun Palloseura on tehnyt kaksivuotisen sopimuksen ruotsalaishyökkääjä Lars Bryggmanin kanssa. Kookas, 193-senttinen vasemmalta ampuva 33-vuotias hyökkääjä siirtyy Turkuun Ruotsin SHL-seura Skellefteå AIK:sta, jossa hän teki päättyneellä kaudella runkosarjassa 47 ottelussa tehopisteet 10+11=21 sekä pudotuspeleissä 15 ottelussa tehot 5+4=9.