Rasekolla uusia aloja yhteishaussa
Raision seudun koulutuskuntayhtymä Rasekolla on tämän kevään perusopetuksen jälkeisen koulutuksen yhteishaussa 553 avointa opiskelupaikkaa eri koulutusaloilla ja tutkintokoulutukseen valmentavassa koulutuksessa.
Uutena koulutuksena Rasekossa alkaa talotekniikan perustutkinto, josta tarjolla on putkiasennuksen osaamisala. Putkiasentajaksi voi hakea sekä yhteishaun että jatkuvan haun kautta. Matkailualan perustutkinto (vastaanottovirkailija) on Rasekolla ensimmäistä kertaa mukana yhteishaussa ja muutaman vuoden tauon jälkeen myös tekstiili- ja muotiala on palannut yhteishaun kautta haettavaksi.
Suurin osa Rasekossa opetettavista perustutkinnoista on mukana yhteishaussa, mutta jos sieltä ei löydy itselle sopivaa koulutusta, voi nuori hakeutua jatkuvalla haulla esimerkiksi puualan tai digitaalisen valmistuksen artesaanikoulutukseen.
– Ammatillisen koulutuksen mahdollisuudet ovat tänä päivänä todella monipuoliset, kehuu Rasekon johtava rehtori Maria Taipale.
– Ammatillinen tutkinto on tie nopeasti työelämään, mutta se antaa myös jatko-opintokelpoisuuden korkeakouluihin. Opiskelija voi halutessaan opiskella samanaikaisesti lukio-opintoja tai jo ammattikorkeakoulutasoisia opintoja. Urheilijoille löytyy urheilijanpolku, joka voi mahdollistaa treeneihin ja leireihin osallistumisen osana opintoja. Rasekossa vahvuutena ovat myös uniikit oppimisympäristöt kuten Fab Lab, Food Laboratory, LastenAmis ja IT-Help. Puhumattakaan erityisen hyvistä kansainvälistymisvaihtoehdoista, joita pystymme tarjoamaan, Taipale jatkaa.
TUVA-koulutusta lukuun ottamatta kaikkien koulutuksien yhteydessä on mahdollista suorittaa kaksoistutkinto eli ammatillisen koulutuksen rinnalla ylioppilastutkinto. Sosiaali- ja terveysalan sekä taideteollisuusalan koulutuksiin järjestetään pääsy- tai soveltuvuuskoe.
Yhteishaussa olevien koulutuksien lisäksi Rasekoon voi hakeutua opiskelemaan myös sellaisia aloja, jotka eivät ole mukana yhteishaussa. Nuorille tällaisia aloja ovat taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani, puusepän ala tai digitaalinen valmistus.
Näihin koulutuksiin hakeudutaan niin sanotulla jatkuvalla haulla suoraan Rasekon www-sivujen kautta. Jatkuvaa hakua kannattaa käyttää myös silloin, jos yhteishaussa mieluinen opiskelupaikka ei aukene.
Yhteishaku on auki 21. maaliskuuta kello 15:een asti. Haku tapahtuu osoitteessa www.opintopolku.fi. Tulokset ilmoitetaan hakijoille aikaisintaan 15. kesäkuuta. Paikka on otettava vastaan viimeistään 29. kesäkuuta.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)