Kela uudistaa harkinnanvaraisia kuntoutuspalvelujaan

Kela uudistaa harkinnanvaraisia kuntoutuspalvelujaan. Uudistuksen tavoitteena on vastata nykyistä paremmin asiakkaiden muuttuviin kuntoutustarpeisiin, vähentää päällekkäisiä palveluja ja selkeyttää kuntoutuksen palveluvalikoimaa.

Kela on uudistamassa harkinnanvaraisen kuntoutuksen palveluvalikoimaa. Uudistuksen taustalla ovat sosiaali- ja terveysministeriön asettaman kuntoutuskomitean ehdotukset palvelujen kehittämiseksi sekä tarve tarkastella Kelan roolia suhteessa muihin kuntoutuspalvelujen järjestäjiin. Myös asiakkaiden muuttuneet kuntoutustarpeet vaikuttavat uudistuksen aloittamiseen. Uudistuksen seurauksena osa nykyisistä kuntoutus- ja sopeutumisvalmennuskursseista siirtyy osaksi muuta kuntoutusta tai päättyy kokonaan.

Uudistuksessa Kelan järjestämää kuntoutusta peilataan sosiaali- ja terveysalan muutoksiin ja niiden myötä uudistuviin palveluihin. Uudistuksessa on myös kehitetty Kelan harkinnanvaraista kuntoutusta niin, että se täydentää muiden tahojen järjestämiä kuntoutuspalveluja. Uudistamista varten Kela kartoitti kumppaneiden näkemyksiä järjestämästään kuntoutuksesta ja sen kehittämistarpeista. Kela myös kävi laajaa vuoropuhelua eri asiantuntijoiden kanssa. Kumppanuusyhteistyötä tehtiin muun muassa sosiaali- ja terveysministeriön (STM), Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL), Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskuksen (STEA), järjestöjen sekä terveydenhuollon edustajien kanssa. Lisäksi hyödynnettiin palvelumuotoilua, jonka avulla saatiin tietoa muun muassa siitä, mitä asiakkaat toivovat kuntoutukselta.

Palveluvalikoiman uudelleen järjestämisellä haluttiin muun muassa varmistaa, että Kelan järjestämä kuntoutus on yhteiskunnallisesti vaikuttavaa ja että se kohdentuu mahdollisimman taloudellisesti ja tarkoituksenmukaisesti.

Valitettavasti on asiakasryhmiä, joissa kuntoutusta tarvitsevien määrä on niin suuri, että Kelan ei ole mahdollista järjestää kuntoutusta yhdenvertaisesti ja vaikuttavasti. Esimerkiksi ikääntyneiden henkilöiden kuntoutustarve kasvaa jatkuvasti, suunnittelija Riikka Peltonen taustoittaa.

– Myös sairauksien hoidon kehittyminen on vähentänyt kuntoutustarvetta tietyissä sairausryhmissä. Lisäksi osalle kuntoutus- ja sopeutumisvalmennuskursseja on ohjautunut vähän asiakkaita, ja kursseja on jouduttu perumaan. Joidenkin asiakkaiden tarpeisiin järjestöjen vertaistukitoiminta vastaa paremmin, eivätkä he hakeudu Kelan kuntoutukseen, Peltonen jatkaa.

Uudistuksen tavoite oli myös kohdentaa joitakin päällekkäisiä kuntoutuspalveluja nykyistä tehokkaammin ja varmistaa, että harkinnanvaraiseen kuntoutukseen osoitetut varat riittävät jatkossa.

Palveluvalikoiman uudistamisessa pidetään tärkeänä sitä, että kuntoutukset vastaavat asiakkaiden muuttuviin kuntoutustarpeisiin ja että kuntoutuksen hyödyt siirtyvät nykyistä paremmin asiakkaan arkeen. Näitä tavoitteita tuetaan esimerkiksi hyödyntämällä kuntoutuksessa valmentavaa työotetta ja tarjoamalla asiakkaalle keinoja omatoimiseen kuntoutumiseen. Lisäksi tiivistetään kuntoutuspalveluiden yhteyttä työelämään ja oppilaitoksiin ja lisätään verkostoyhteistyötä asiakkaan arjen toimijoiden kanssa. Valmennuksellinen palvelu, joka kytketään tiiviisti asiakkaan arkeen, on osoittautunut suosituksi myös asiakkaiden keskuudessa.

Uudistuksen seurauksena osa nykyisistä kuntoutus- ja sopeutumisvalmennuskursseista siirtyy osaksi muuta kuntoutusta tai päättyy kokonaan. Muutokset tehdään vaiheittain sitä mukaan, kun Kelan ja kuntoutuksen palveluntuottajien nykyiset sopimukset päättyvät. Kela kokeilee kurssien yhdistämistä aluksi kahdessa kehittämishankkeessa: Lastu-projektissa luodaan uusi kuntoutuspalvelu vaikeaan pitkäaikaissairauteen sairastuneille lapsille ja heidän perheilleen. Elinvoimaa kuntoutuksesta -projektissa kehitetään ja kokeillaan uutta ryhmäkuntoutusta aikuisille.

Päättyviä ovat perhekurssi ihon sairautta sairastavalle lapselle, perhekurssi hengityssairautta sairastavalle lapselle ja perhekurssi epilepsiaa sairastavalle lapselle.

Lastu-projekti perhekurssin traumaattisen aivovamman saaneelle lapselle, perhekurssin elinsiirron saaneelle tai elinsiirtoa odottavalle lapselle, perhekurssin sydänsairautta sairastavalle lapselle ja perhekurssin syöpää sairastavalle lapselle.

Seuraavat perhekurssit yhdistyvät uuteen neurologisen kehityksen häiriöt -kurssikokonaisuuteen: perhekurssi lapselle, jolla on kehitysvamma, monimuotoinen kehityshäiriö tai monivammaisuus, perhekurssi lapselle, jolla on Downin oireyhtymä sekä perhekurssi lapselle, jolla on CP-oireyhtymä tai muu synnynnäinen liikuntavammaisuus ja siihen liittyvä kehitysvamma.

Seuraavat nuorten kurssit yhdistyvät uuteen neurologisen kehityksen häiriöt -kurssikokonaisuuteen: nuorten kurssi läheisten lähipäivillä nuorelle, jolla on kehitysvamma, kehityshäiriö tai monivammaisuus, nuorten kurssi läheisten lähipäivillä nuorelle, jolla on Downin oireyhtymä sekä nuorten kurssi läheisten lähipäivillä nuorelle, jolla on CP-oireyhtymä tai muu synnynnäinen liikuntavammaisuus tai siihen liittyvä kehitysvamma.

Mielenterveyttä ja opiskelukykyä tukeva OPI-kurssi ja nuorten Itu-mielenterveyskurssi yhdistyvät.

Seuraavat kurssit järjestetään jatkossa moniammatillisena yksilökuntoutuksena: perhekurssi lapselle, jolla on kuulovamma ja perhekurssi lapselle, jolla on näkövamma.

Moniammatillinen yksilökuntoutus voidaan toteuttaa sopeutumisvalmennuksena.

Lasten ja nuorten tule- ja reumasairauksien yksilökuntoutusta ei enää järjestetä harkinnanvaraisena moniammatillisena yksilökuntoutuksensa. Näiden kuntoutusten asiakkaat siirtyvät tulehduksellista reumasairautta sairastavan lapsen ja nuoren perhekurssille.

Nuorten kursseista päättyvät tyypin I diabetesta sairastavan nuoren sopeutumisvalmennus sekä ääreishermo- ja lihassairaus, nuorten sopeutumisvalmennuskurssi, osittainen perhekurssi.

Ääreishermo- ja lihassairautta sairastaville nuorille järjestetyt sopeutumisvalmennuskurssit siirtyvät moniammatilliseen yksilökuntoutuksen palveluun, joka toteutetaan sopeutumisvalmennuksena.

Elinvoimaa kuntoutuksesta -projekti korvaa seuraavat kurssit: tyypin 1 diabetesta sairastavan sopeutumisvalmennuskurssi, metabolista oireyhtymää sairastavan sopeutumisvalmennuskurssi, tyypin 2 diabetesta sairastavan sopeutumisvalmennuskurssi sekä uniapneaa sairastavan sopeutumisvalmennuskurssi.

Seuraavat aikuisten kurssit yhdistyvät uuteen syöpäsairauksien kurssikokonaisuuteen: eturauhassyöpää sairastavan sopeutumisvalmennuskurssi, parikurssi, hematologista syöpää sairastavan sopeutumisvalmennuskurssi, parikurssi, rintasyöpää sairastavan sopeutumisvalmennuskurssi, rintasyöpää sairastavan sopeutumisvalmennuskurssi, parikurssi, ruoansulatuskanavan syöpää sairastavan sopeutumisvalmennuskurssi, parikurssi, syöpää sairastavan sopeutumisvalmennuskurssi sekä syöpää sairastavan sopeutumisvalmennuskurssi, parikurssi.

Seuraavat kurssit siirtyvät moniammatilliseen yksilökuntoutuksen palveluun, joka voidaan toteuttaa sopeutumisvalmennuksena: kuulovammaisen sopeutumisvalmennuskurssi, näkövammaisen sopeutumisvalmennuskurssi ja reumaa sairastavan sopeutumisvalmennuskurssi.

Seuraavat ikääntyneiden kurssit päättyvät: ikääntyneen monisairaan IKKU-kurssi ja muistisairautta sairastavan sopeutumisvalmennuskurssi.

Lastu-projektissa (2022–26) Kela kehittää ja kokeilee uutta lasten perhekuntoutusta.

Elinvoimaa kuntoutuksesta -projektissa (2022–25) Kela kehittää ja kokeilee uutta ryhmäkuntoutusta aikuisille.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Skaalat Solmuun -festivaali täyttää 20 vuotta

Turun konservatorion pop & jazz -linjan opiskelijat järjestävät 13.–19. huhtikuuta Skaalat Solmuun -festivaalin, joka täyttää tänä keväänä 20 vuotta. Juhlavuoden kunniaksi on luvassa yli 50 ilmaista musiikkiesitystä ympäri Turkua. Festivaaliviikon keikat sijoittuvat Turun keskeisiin tapahtumapaikkoihin sekä ravintoloihin, joiden joukossa on kohteita kuten Turun Linna, Rica bar, Flame Jazz Club ja Fuusio.

Metsämäen perheraveissa yli 9 200 kävijää

Metsämäen raviradalla järjestetyt pitkäperjantain perheravit 3. huhtikuuta keräsivät ennätysyleisön, kun tapahtumassa vieraili 9 236 kävijää. Tapahtuma vahvistaa asemaansa yhtenä Suomen suurimmista koko perheen ravitapahtumista.

Alfred Backa esiintyy Sibelius-museossa

Alfred Backa.

Sibelius-museo täyttyy 10. huhtikuuta keskustelusta ja komiikasta, kun stand up -koomikko ja satiirikko Alfred Backa istahtaa nojatuoliin keskustelemaan yhdessä Åbo Akademin musiikkitieteen professori Johannes Brusilan kanssa, mitä seuraa stand up -esitys. Tilaisuus järjestetään ruotsiksi.

Turku nopeuttaa tutkimuksen kaupallistamista uudella teknologiayritysten ja startupien keskittymällä

Jussi Pyysalo ja Linda Fröberg-Niemi Axelian laboratoriossa.

Turun yliopiston kampusalueelle kasvaa uusi syväteknologiayritysten, startupien, tutkimuksen ja yrityspalvelujen innovaatiokeskittymä. Tavoitteena on vahvistaa Suomen kykyä muuttaa huippututkimus kansainväliseksi liiketoiminnaksi. Tiloista on kiinnostunut jo yli kymmenen yritystä, joista osa on kansainvälisiä pörssiyhtiöitä.

Palvelualojen liikevaihto kasvoi edelleen helmikuussa, mutta edelliskuuta vaimeammin

Palvelualojen työpäiväkorjattu liikevaihto kasvoi helmikuussa 3,1 prosenttia vuodentakaiseen verrattuna. Kaikki palvelualojen päätoimialat olivat kasvussa. Nopeinta liikevaihdon kehitys oli hallinto- ja tukipalvelutoiminnan alalla.

Turun Moottorikerhon perustamisesta sata vuotta

Turun Moottorikerhon Jaakko Lehmuskoski (2) vauhdissa motocrossin SM-osakilpailussa Turun Artukaisissa vuonna 1964.

Turun Moottorikerhon perustamisesta on kulunut sata vuotta. Suomen vanhimpiin moottoriurheiluseuroihin lukeutuvan Turun Moottorikerhon toiminta peilaa koko maamme moottoripyöräurheilun kehitystä.

Suomalainen sijoittaa keskimäärin 230 euroa kuussa

Noin puolet suomalaisista (49 %) sijoittaa säännöllisesti rahastoihin, osakkeisiin, vakuutusmuotoisiin sijoituksiin tai muihin sijoitustuotteisiin. Tämä selviää LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselystä, jonka toteutti tutkimusyhtiö Verian. Kyselyn vastaajat edustavat Manner-Suomen aikuisväestöä.

Skanska käynnistänyt asuntokohteen rakentamisen Telakkarannassa

Skanska on käynnistänyt viimeisen Telakkarantaan nousevan asuinrakennuskohteensa.

Skanska on käynnistänyt As. Oy Turun Prikantiinin rakentamisen Aurajoen varrella. Rakennukselle tavoitellaan Rakennustiedon ympäristöluokitusta, ja sen energialuokka on A. Kyseessä on Skanskan viimeinen hanke Turun Telakkarannan asuinalueella.

Nuoret hylkäävät alkoholin ja tupakan – mutta nikotiinin vaarat jäävät huomaamatta

Suomalaiset nuoret juovat vähemmän alkoholia ja polttavat vähemmän tupakkaa kuin aiemmat sukupolvet . Nuorten elämäntavat ovat kuitenkin kehittyneet nopeasti väärään suuntaan etenkin yhdellä alueella: nikotiinituotteiden käytössä. Nuoret eivät ole tietoisia niistä vakavista seurauksista, joita pitkäaikainen nikotiinipussien ja sähkötupakan käyttö voi aiheuttaa terveydelle.

Täyttä asiaa: Parempaa kiekkoa ensi kaudella

TPS:n maalivahti Eetu Mäkiniemi joutuu kaivamaan kiekon maalistaan HPK:n pelaajien juhliessa.

Turkistarhaus tulee kieltää pikimmiten. Samoin broileri- ja munakanojen verkko- ja lattiatarhaus.

Hymy ei hyydy

Suomi valittiin maaliskuussa jo yhdeksättä kertaa maailman onnellisimmaksi maaksi. Mutta olemmeko me juhlineet tätä jokaisen PR-toimiston brändiunelmaa ja mainettamme nostattavaa saavutusta? Voiton julkistuksen jälkeen mediassa rynnättiin toki selvittämään onnellisuutemme salaisuutta, mutta somessa käynnistyi välittömästi tyypillinen suomalainen natina ja mutina. Mekö muka onnellisia? Entäs itsemurha- ja väkivaltatilastot? Eihän täällä ole töitäkään kohta kenelläkään.

Aivovaltimopullistuman puhkeamisen ehkäisyssä testataan aspiriinia yhdistettynä tehostettuun verenpaineen hoitoon

Aivovaltimopullistuman kanssa voi yleensä elää tavallista elämää, kertoo Itä-Suomen neurokirurgian professoriksi nimitetty Timo Koivisto .

Sokerijuomista joutuu pulittamaan lisämaksun Hesburgerilla

Hesburgerin aterioiden oletusjuomaksi tulee sokeriton Coca-Cola Zero Sugar -virvoitusjuoma 1. huhtikuuta alkaen.

Hesburger muuttaa aterioidensa oletusjuoman Suomessa sokerittomaksi 1. huhtikuuta alkaen. Jatkossa ateriat sisältävät oletuksena Coca-Cola Zero Sugar -virvoitusjuoman ja sokerillisen vaihtoehdon voi valita lisämaksusta.

Turun työllisyystoimiin ja ammatilliseen koulutukseen miljoona euroa

Turun kaupunki vahvistaa työllistymistä panostamalla 500 000 euroa ammatilliseen koulutukseen sekä esittämällä kaupunginhallitukselle 7. huhtikuuta neljän työllisyyden pilottihankkeen hyväksymistä. Hankkeiden arvo on niin ikään 500 000 euroa.

Kantaesitys Sigyn Sinfoniettan konsertissa

Sigyn Sinfonietta.

Sigyn Sinfoniettan konsertti Aikamme maisemia perjantaina 10. huhtikuuta kello 18 nostaa esiin uutta musiikkia sekä suomalaisen modernin klassikon. Konsertin huipentaa amerikkalaisen säveltäjän Alex Stephensonin teoksen Logarithms of a Landscape jousiorkesterisovituksen maailman kantaesitys.

Pääsiäisen sää melko vaihteleva – lämpötilat lähellä tavanomaista

Poutaisinta on pääsiäisenä maan pohjoisosassa. Räntä- ja lumisade voi heikentää ajokeliä paluuliikenteessä. Ilmatieteen laitoksen 2. huhtikuuta tekemän ennusteen mukaan pääsiäistä vietetään laajalti vaihtelevassa ja melko epävakaisessa säässä.

Kaarina-salissa heittäydytään K-popin pyörteisiin

Taru Salminen.

Lasten ja nuorten tiedeluennot rantautuvat huhtikuussa myös Kaarinaan. Torstaina 9. huhtikuuta Kaarina-salissa perehdytään K-popin saloihin. K-pop eli Korean pop on Etelä-Koreasta lähtöisin oleva musiikkigenre, joka on noussut räjähdysmäiseen suosioon erityisesti 2020-luvulla.

Uusien henkilöautojen kauppa piristyi hieman maaliskuussa – sähköautojen kysyntä kasvussa

Henkilöautoja ensirekisteröitiin maaliskuun aikana 6 790 eli 9,9 prosenttia enemmän kuin viime vuoden maaliskuussa. Tammi–maaliskuussa henkilöautoja ensirekisteröitiin 17 200, mikä on 3,0 prosenttia enemmän kuin vastaavana ajankohtana viime vuonna.

Näköislehti

Urheilu

Turun Moottorikerhon perustamisesta sata vuotta

Turun Moottorikerhon Jaakko Lehmuskoski (2) vauhdissa motocrossin SM-osakilpailussa Turun Artukaisissa vuonna 1964.

Turun Moottorikerhon perustamisesta on kulunut sata vuotta. Suomen vanhimpiin moottoriurheiluseuroihin lukeutuvan Turun Moottorikerhon toiminta peilaa koko maamme moottoripyöräurheilun kehitystä.

Kymmenvuotias Hertta Karvonen debytoi Metsämäen perheraveissa

Hertta Karvonen ja Matilda Korpi.

Metsämäen raviradalla järjestetetään pitkäperjantaina ilmaiset perheravit. Päivän aikana nähdään myös monelle nuorelle ohjastajalle ensimmäisiä kilpailuja. Yksi heistä on pian kymmenen vuotta täyttävä Hertta Karvonen .

Turku-Rastit täyttää 50 vuotta

Turun seudun suunnistuksen kulmakivi, Turku-Rastit, täyttää tänä vuonna 50 vuotta. 1970-luvun alussa käynnistynyt kuntosuunnistustoiminta on kasvanut vuosikymmenten aikana yhdeksi alueen suosituimmista liikuntamuodoista. Juhlavuoden kunniaksi on luvassa juhlarasteja, joissa pääsee testaamaan suunnistusmaastoja 1970-luvun karttojen kera. Turku-Rastien kausi alkaa keskiviikkona 1. huhtikuuta Impivaarassa.

Jaramillo ja Roquet eivät esiinny Loimun paidassa karsinnoissa

Samuel Jaramillo ja Max Roquet eivät jääneet odottelemaan liigakarsintojen alkua.

Runkosarjan viimeisen sijan kautta lentopallon Mestaruusliigan karsintoihin joutuvan Raision Loimun kaksi ulkomaalaispelaajaa, kolumbialaispassari Samuel Jaramillo ja jenkkiyleispelaaja Max Roquet , eivät halunneet jäädä viikoiksi odottamaan kauden jatkumista, vaan pelaajat pyysivät seuralta lupaa lähteä kotiin heti runkosarjan jälkeen. Loimu ei halunnut pitää ulkomaalaisia ammattilaisia tahtonsa vastaisesti viikkoja odottamassa karsintapelejä, vaan suostui pelaajien toiveisiin.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyivät

Turku Tuomiopäivän loppukilpailuun karsitaan osallistujia.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyvät maanantaina ja ovat käynnissä 12. huhtikuuta asti. Turku Tuomiopäivä on Suomen suurin CrossFit-lisensoitu kilpailu, joka järjestetään tänä vuonna jo kahdeksatta kertaa – mutta ensimmäistä kertaa uudessa lokaatiossa Rajupaja Areenalla.

SPV juhlii liigapaikkaa, Wirmolla karsinnassa vastassa Porvoon Salibandyseura

SPV löi Wirmon Superfinaalissa maalein 5-1.

Seinäjoen Peliveljet pelaa ensi kaudella F-liigan naisten sarjassa kaadettuaan lauantaina Inssi-Divarin Superfinaalissa SBS Wirmon 5–1 Mynämäessä. SBS Wirmo saa vielä yrittää liigapaikkaa karsinnassa F-liigassa toiseksi viimeksi jäänyttä Porvoon Salibandyseuraa vastaan.