Puolukka, haaparouskut ja poimulehti vuoden luonnontuotteet

Puolukka (Vaccinium vitis-idaea). Puolukka (Vaccinium vitis-idaea). Kuva: Marttiina Sairanen

Suomalainen luonto tarjoaa monenlaista puhdasta, ravintorikasta ja ilmaista herkkua ruokapöytään. Luonnontuotteet ovat arvokkaita myös kansallisen ruokahuollon ja varautumisen kannalta. Kerätessään saa samalla nauttia luonnon hyvinvointivaikutuksista sekä hyötyliikuntaa ja monipuolista harjoitusta eri lihasryhmille.

Arktiset Aromit ry ja Marttaliitto ovat valinneet vuoden 2023 luonnontuotteiksi marjoista puolukan, sienistä haaparouskut ja yrteistä poimulehden. Vuosittaisilla luonnontuotteiden esiin nostoilla pyritään lisäämään tietoisuutta luonnon tarjonnasta ja lisäämään luonnontuotteiden keruuta ja käyttöä. Tällä hetkellä suurin osa sadosta jää keräämättä.

Puolukka (Vaccinium vitis-idaea) on yleinen metsänpohjien varpukasvi koko Suomessa ja kaupallisesti tärkein luonnonmarjamme. Se viihtyy ja marjoo parhaiten suhteellisen avoimilla paikoilla kangasmetsissä. Marjojen poiminta-aika ajoittuu elokuun lopulta lokakuun alkuun. Ensimmäisten hallojen jälkeenkin puolukat ovat herkullisia ja kerättävissä kotitalouskäyttöön.

Puolukka on ollut hyvän säilyvyytensä ansiosta tärkeä marja pohjoisissa oloissa. Perinteisesti marjat survottiin suuriin saaveihin, joissa ne säilyivät kevääseen asti viileässä paikassa sisältämänsä bentsoehapon ansiosta. Puolukkaa voi säilöä myös monilla muilla eri tavoilla: hilloina, hyytelöinä, mehuina, kuivaamalla, pakastamalla ja kokonaisina vedessä.

Teollisuudessa puolukkaa käytetään monipuolisesti elintarvikkeisiin, alkoholijuomiin ja nykyisin myös prosessoituina marjajauheina ja -uutteina muun muassa monenlaisiin hyvinvointi- ja kosmetiikkatuotteisiin.

Pirteän raikkaat puolukat sisältävät erilaisia happoja, sokeria, vitamiineja, mineraaleja ja hivenaineista erityisesti mangaania. Puolukka sisältää myös runsaasti terveysvaikutteisia yhdisteitä, joilla on muun muassa ruoansulatusta edistäviä sekä bakteerien kasvua ehkäiseviä ja tulehduksia vaimentavia vaikutuksia. Marjat kannattaa käyttää kuorineen, jotta kaikki hyvät ainesosat tulisi hyödynnettyä.

Kasvin lehtiä, kukkia ja nuoria versoja voi kaupallisesti käyttää ravintolisissä ja lehtiä pienimuotoisesti yrttiteenä. Lehtiteetä ei suositella pitkäaikaiseen käyttöön eikä raskauden ja imetyksen aikana.

Talvivihanta, kauniskukintoinen, matalakasvuinen ja suotuisissa oloissa nopeasti levittäytyvä puolukka sopii myös erinomaisesti kuivahkojen pihojen maanpeittokasviksi. Suurimarjaisia, luonnonkasveista valikoituja lajikkeita, esimerkiksi ”Otson karkkia”, on myös saatavilla taimina.

Haaparouskut (Lactarius trivialis ja L. utilis) ovat yleisiä ja paljon käytettyjä ruokasieniämme. Ne kasvavat yksitellen tai pieninä ryhminä tuoreissa, sammaleisissa metsissä kuusen ja koivun seurassa. Parasta satoaikaa on elo- syyskuu.

Sienet kasvavat isokokoisiksi, laakeiksi ja ovat pinnaltaan limaisia. Heltat ovat valkeat. Jalka on lakkia vaaleampi, pitkä, pullea ja ontto. Haaparouskun lakki on violetinharmaa - harmaanruskea, tummavyöhykkeinen tai -laikkuinen. Kalvashaaparousku (L. utilis) on vaalean nahan värinen, vyöhykkeetön, solakampi ja pinnaltaan paksulimaisempi. Haaparouskujen maitiaisneste on valkoista.

Haaparouskut ovat käsittelemättöminä kirpeän makuisia ja niitä on keitettävä viisi minuuttia ennen käyttöä. Sitä voi säilöä suolaamalla tai pakastamalla. Haaparousku sopii monenlaisiin ruokiin, sienisalaatteihin, leivontaan, murekkeisiin, kastikkeisiin ja keittoihin.

Haaparouskut ovat kevyttä ravintoa, ne sisältävät energiaa vain 16 kcal/100g. Kivennäisaineista niissä on kalsiumia, kaliumia ja magnesiumia kohtuullisesti, vitamiineista runsaasti B3, B2 ja myös D-vitamiinia. Lisäksi ne sisältävät jonkun verran c-vitamiinia, folaattia ja B6-vitamiinia.

Haaparouskun näköislajeista syötäväksi kelpaavia ovat harmaarousku (L. vietus) ja korpirousku (L. uvidus). Lievästi myrkyllisen lakritsirouskun (L. helvus) tuoksu on lakritsimainen ja maitiaisneste on kirkasta.

Suomessa yleisinä kasvavia poimulehtiä (Alchemilla vulgaris)löytyy noin 30 lähes samannäköistä lajia. Poimulehdet ovat 10–50 sentin korkeiksi kasvavia monivuotisia ruohoja. Kasvin tunnistaa hyvin viuhkamaisista, poimuttuneista lehdistään. Poimulehti viihtyy luontaisesti ojanpientareilla, niityillä sekä pihojen, peltojen ja tuoreiden metsäalueiden laitamilla.

Parhaimman makuiset lehdet löytyvät tuoreilta, varjoisilta tai puolivarjoisilta paikoilta. Lehtiä kerätään yleensä vain kukintaan asti, sillä kukinnan jälkeen ne sitkistyvät ja kitkeröityvät. Lehtisatokautta voi jatkaa keräämällä kukinnot pois.

Poimulehden lehdet ovat herkkua salaateissa, lämpimissä ruuissa, leivonnassa ja yrttiteeaineksina ja viherjauheena niitä voi käyttää monipuolisesti. Talven varalle lehtiä kannattaa kuivattaa ja kiehautettuja lehtiä voi myös pakastaa.

Varhain keväällä maasta nousevat lehdet ovat c-vitamiini- ja kivennäisainepitoisiä. Poimulehteä pidetään erinomaisena antioksidanttina sen sisältämien tanniinien ja fenolien ansiosta. Se on hyväksi iholle ja limakalvoille. Perinteisesti poimulehteä on pidetty naisten yrttinä ja sitä on käytetty muun muassa kuukautisongelmiin, synnytyksissä ja vaihdevuosivaivoihin.

Poimulehden kevyt, vihertävän keltainen latvakukinto sopii koristeeksi kukkakimppujen sekaan tai vaikkapa kakkuihin, salaatteihin ja ruoka-annoksiin. Poimulehti on kaunis myös viherrakentamissa, ja ravinteikkaassa puutarhamaassa kasvi kasvaa rehevämmäksi ja näyttävämmäksi.

Poimulehteä voi kotikäytössä käyttää vapaasti, mutta kaupallisessa käytössä on huomioitava uuselintarvikeasetus. Ruokaviraston uuselintarvikeluettelon mukaan poimulehdeltä löytyy käyttöhistoriaa ravintolisissä ja pienimuotoista käyttöä yrttiteeaineksena. Muuhun kaupalliseen elintarvikekäyttöön sille on löydettävä käyttöhistoriaa tai haettava uuselintarvikelupa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Naantali mukana Siisti Biitsi -tempauksessa

Siisti Biitsi -tempaus kutsuu kaikki mukaan siivoamaan rantoja, mutta myös katujen varsista, puistoista ja yleisistä alueista on hyvä pitää huolta. Moni roska kulkeutuu hulevesien mukana suoraan mereen.

Siisti Biitsi on Pidä Saaristo Siistinä ry:n vesistöjen ja rantojen roskaisuuteen keskittyvä talkoo-ohjelma. Naantalin kaupunki on tempauksessa mukana 5.–31. toukokuuta ja haastaa mukaan laajasti kuntalaiset, yhdistykset, seurat ja naapurikunnat.

Eloranta: Orpon hallitus epäonnistunut – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen

Kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta (sd.) kritisoi Uudessakaupungissa pitämässään vappupuheessaan Petteri Orpon hallituksen politiikkaa ja sen tuloksia. Elorannan mukaan hallitus on epäonnistunut kaikissa keskeisissä tavoitteissaan talouskasvun, työllisyyden tai velkaantumisen hillinnän osalta. Hän toteaa hallituksen myös heikentäneen Suomalaisten luottamusta ja tulevaisuuden uskoa.

Ammatikka-kilpailu innostaa matematiikan pariin ammatillisissa opinnoissa

Palkittujen nuorten joukossa olivat peruskoulusarjan voittaja Daniel Kanerva sekä lukiopuolella kolmanneksi sijoittunut Emil Mäkelä Turun ammatti-instituutista.

Ammatikka-kilpailu on ammatillisen toisen asteen opiskelijoille suunnattu matematiikkakilpailu. Sen tavoitteena on kannustaa opiskelijoita kehittämään matematiikan taitojaan sekä vahvistaa matematiikan arvostusta ammatillisessa koulutuksessa. Kilpailun tehtävät mittaavat opiskelijoiden kykyä soveltaa matematiikan osaamista eri aloilla – käytännönläheisesti ja usein myös yllättävistä näkökulmista.

Huhtikuu oli lämmin, kuiva ja aurinkoinen

Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan huhtikuu oli laajalti tavanomaista lämpimämpi, maan keski- ja pohjoisosassa monin paikoin harvinaisen lämmin. Lämpötilapoikkeama vuosien 1991–2020 keskiarvoon nähden oli maan etelä- ja länsiosassa 0,5–2 astetta, muualla maassa 1,5–3 astetta.

Jäikö kolaa yli juhlista? – hyödynnä jämät siivouksessa

Kolajuomien sisältämät hapot voivat auttaa erityisesti pinttyneiden tahrojen ja kevyen ruosteen irrottamisessa.

Jos kevään juhlista jää yli kolajuomaa ja itselle se ei maistu, voi limun hyödyntää siivouksessa. Koti Puhtaaksi Oy:n toimitusjohtaja Reetta Alastalo kertoo, että kolajuomien sisältämät hapot voivat auttaa erityisesti pinttyneiden tahrojen ja kevyen ruosteen irrottamisessa. Säännölliseen siivoukseen hän suosittelee kuitenkin siihen tarkoitettuja siivousaineita.

Sofia Virta: Vihreät ehdottaa uutta köyhyysjarrua

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta puhui Turun Aito Vihreä vappu -tapahtumassa vappupäivänä perjantaina. Virta vaatii, että seuraavan hallituksen on otettava käyttöön kotitalouskohtainen leikkauskatto, joka estää leikkausten kohtuuttoman kasautumisen samoihin perheisiin.

Naantalin Energian liikevaihto kasvoi ja kannattavuus parani

Pasi Haarala.

Naantalin Energian verkkoalueella sähkönkulutus oli viime vuonna 141,3 miljoonaa kilowattituntia, joka on yhtiön historian toiseksi suurin vuosikulutus. Kulutus laski 1,3 prosenttia huippuvuodesta 2024.

Furuholm: Hallituksen tulostaulu karmeassa kunnossa – on aika vaihtaa päävalmentajaa

Kansanedustaja Timo Furuholm (vas.) arvioi Porin vappupuheessaan Petteri Orpon hallituksen epäonnistuneen niin talous-, työllisyys- kuin turvallisuuspolitiikassaankin. Furuholmin mukaan hallituksen päätöksistä hyötyvät miljonäärit ja suuryritykset pienituloisten suomalaisten kustannuksella.

Naantalin pääkirjaston toukokuun näyttelyssä värikkäitä julisteteoksia

Näyttelyn teoksia yhdistää pirteät ja voimakkaat värit, yksityiskohtaisuus sekä mielikuvituksellisuus.

Taiteilija Jade Järvisen More is more -näyttely on esillä Naantalin pääkirjaston toisessa kerroksessa 5.–29. toukokuuta. Näyttelyssä on nähtävillä värikkäitä, alun perin käsin tussilla paperille piirrettyjä julisteteoksia. Lisäksi esillä on Turun katukuvastakin tuttuja, ydinkeskustan parkkimittareiden kyljissä komeilevia teoksia.

Muoviastia kärähti liedellä Leipäläntiellä

Muoviastia kärähti asunnossa lieden päällä ruuanlaiton yhteydessä Leipäläntiellä Kastussa torstain ja perjantain välisenä yönä.

Ranskalainen jazzduo konsertoi Mestarinkadun salissa

Paul Brousseau ja Matthieu Metzger.

Pianisti Paul Brousseau'ta ja saksofonisti Matthieu Metzgeriä yhdistää yli 20 vuotta kestänyt musiikillinen kumppanuus. Source-duon myötä nämä kaksi ranskalaista virtuoosia palaavat yhteiseen musiikkilähteeseensä. Vapaat äänet -agentuuri tuo kaksikon Suomeen toukokuun alussa. Heitä kuullaan Turussa maanantaina 4. toukokuuta kello 20 Mestarinkadun konserttisalissa.

Kotihälytys muuttui pitkäkestoiseksi piiritykseksi Ruskolla

Lounais-Suomessa vappua vietettiin lämpimässä säässä, mutta tutuissa merkeissä. Poliisin tietoon ei tullut yhtään törkeää väkivaltarikosta.

Simo Klimscheffskij´n muistoajo rajoittaa liikennettä Hirvensalossa

Simo Klimscheffskij´n muistoajot ajetaan sunnuntaina Hirvensalossa.

Simo Klimscheffskij´n muistoajo järjestetään sunnuntaina 3. toukokuuta Hirvensalossa reitillä Toijaistentie – Särkilahdentie – Vanha Pikisaarentie – Pikisaarentie – Toijaistentie. Kilpailureitti ajetaan myötäpäivään. Tapahtuman aikana yleinen liikenne on sallittu vain samansuuntaisesti kilpailun kulun kanssa. Alueella on liikenteenohjaajia.

Täyttä asiaa: Liikennesäännöistä suuri osa skuuttailijoista ei välitä mitään

Avunpyyntötekstistä huolimatta skuutti oli jäänyt käyttäjältään kumoon jokirannan nurmikaistaleelle.

Itseltä löytyy kolme tatuointia ja jokaisella on oma taiteilijansa. Jokainen on myös aivan omaa tyyliään, haen aina etsimälleni tyylille taitajan erikseen.

Yrittäjägallup: Joka neljäs pk-yritys rekrytoimassa

Joka neljäs (26 %) pk-yritys aikoo palkata uusia työntekijöitä seuraavan vuoden aikana, osoittaa Yrittäjägallup. Rekrytointihalukkuus kasvaa selvästi yrityskoon myötä. Vähintään viisi henkilöä työllistävistä yrityksistä yli 40 prosenttia aikoo rekrytoida, ja vähintään kymmenen hengen yrityksissä osuus nousee jo 62 prosenttiin.

22 tilaa lähtee kokeilemaan uutta tulosperusteista avustusta

Lounais-Suomen elinvoimakeskus on myöntänyt uutta tulosperusteista avustusta 22 tilalle Saaristomeren valuma-alueella. Uuden tukimuodon avulla kehitetään ja testataan tulosperusteisen avustuksen toimintamallia tulevaisuuden tarpeisiin. Avustusta saaneet viljelijät ovat sitoutuneet peltojensa korkean fosforipitoisuuden alentamiseen, ja avustusta maksetaan saavutettujen tulosten perusteella. Hankkeen ensimmäinen vaihe, peltojen maanäytteiden ottaminen, alkoi maaliskuussa.

Maidontuotannon hiilijalanjälki voi olla oletettua suurempi

Karjankasvatus aiheuttaa merkittävän osan kasvihuonekaasupäästöistä maailmanlaajuisesti. Uuden tutkimuksen mukaan maidon hiilijalanjälki voi olla huomattavasti suurempi kuin laskelmissa yleensä, kun otetaan huomioon myös maaperästä vapautuva hiilidioksidi.

Tehokas puhdistuslaite voi aiheuttaa vakavia vahinkoja omaisuudelle ja sen käyttäjälle

Painepesuri suihkuaa kovimmillaan jopa 50 kertaa puutarhaletkua suuremmalla paineella.

Painepesuri on tehokas apuväline kodin ulkopintojen pesussa, mutta väärin käytettynä se voi aiheuttaa isoja vahinkoja rakenteille ja vakavia vammoja ihmisille. Paine ja suutin on valittava oikein, eikä painepesuri kuulu lasten vesileikkeihin.

Näköislehti

Urheilu

Hamaran herkkupalat häkissä – näiltä kolmelta ottelulta on lupa odottaa paljon

Rasberg Gwanzura on tuttu näky Hamaran illoissa. Kaksi vuotta sitten hän juhli ammattilaisuransa ensimmäistä voittoa tyrmättyään Inge Halosen.

Lauantaina 2. toukokuuta Kupittaan palloiluhallissa järjestetään vapaaottelutapahtuma Hamara 9. Pyysimme promoottori Mika Kurosta nostamaan esille kolme herkkupalaa illan ottelukortilta.

Paavo Nurmi Penn Relaysin kunniaseinälle

Paavo Nurmi Gamesin toimitusjohtaja Jari Salonen Paavo Nurmen nimikyltin luona.

Paavo Nurmi on nimetty Penn Relays -tapahtuman kunniaseinälle (Wall of Fame) Philadelphiassa. Kyseessä on yksi arvostetuimmista tunnustuksista amerikkalaisessa yleisurheilussa.

Joona Ikonen ja Hannu Kuru TPS-paitaan

Hannes Björninen (vas.) ja Hannu Kuru.

Turun Palloseura on tehnyt yksivuotisen sopimuksen hyökkääjä Joona Ikosen kanssa. 27-vuotias Ikonen siirtyy TPS:ään Ruotsin SHL:stä Malmö Redhawksista, jossa hän pelasi kahden kauden ajan. Ennen siirtoaan Ruotsiin Ikonen edusti pitkään Ilvestä, jossa hän nousi Liigan kärkipään pelaajien joukkoon. Ikonen tunnetaan monipuolisena ja työteliäänä hyökkääjänä, joka pystyy pelaamaan vastuullisesti kaikissa pelitilanteissa. Liiga-urallaan hän on pelannut 340 ottelua tehoin 90+109=199. Hän on myös kerryttänyt kansainvälistä kokemusta maajoukkueessa.

Otteluanalyysi: Interin hallinta riitti vain tasapeliin

Loic Essomba.

Inter kohtasi Veikkausliigan kärkikamppailussa HJK:n mutta peli ei noussut klassikoksi. Inter meni johtoon mutta Klubi kuittasi samantien tasoituksella taukotulokseksi 1–1. Se jäi myös lopputulokseksi, vaikka Inter hallitsi pelitilanteita selvästi toisella puoliajalla.

Oliver Lauridsen jatkaa Turun Palloseurassa ensi kaudella

Oliver Lauridsen.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen puolustaja Oliver Lauridsenin , 37, kanssa. Tanskalaispuolustaja jatkaa TPS:ssä tulevalla kaudella, joka on hänelle jo neljäs mustavalkoisessa paidassa.

Benjamin Sylvestersson ajoi voittoon Saksan ADAC GT4 -sarjan avauskilpailussa

Benjamin Sylvestersson.

Paraisilta kotoisin oleva Benjamin Sylvestersson aloitti ajoparinsa kanssa vakuuttavasti kautensa ajamalla voittoon Itävallan Red Bull Ringin ensimmäisessä kilpailulähdössä. Avausviikonlopun kruunasi toisen kilpailulähdön toinen sija. Kilpailujen nopeimmat kierrosajat kirjattiin Sylvesterssonille sunnuntaina ja ajopari Gabriele Pianalle lauantaina.