Ekologinen vaihtoehto ei aina ole kallein

Toisen roska on toisen aarre. Poistotekstiilimyymälästä voi tehdä hyviä löytöjä edullisesti. Toisen roska on toisen aarre. Poistotekstiilimyymälästä voi tehdä hyviä löytöjä edullisesti. Kuva: Päivi Lintula

Kaikkein tehokkainta säästämistä niin ekologisesta kuin taloudellisestakin näkökulmasta on energian säästäminen. Kodin lämpötilaa kannattaa säädellä ja lämpimän veden käyttöä rajoittaa. Jos nämä keinot ovat jo käytössä ja talous silti tiukalla, on toki olemassa muitakin tapoja säästää.

Usein halpa tavara ei ole ekologista ja moni ekologinen tuote on kallis. Esimerkiksi luomuruoasta saa usein maksaa enemmän kuin muista elintarvikkeista. Sekä edullinen että ekologinen vaihtoehto ruokakulujen hillitsemisessä on hävikkiruoka.

Ei ole välttämättä pakko lähteä dyykkaamaan kauppojen roskiksia; hävikkiruokaa voi ostaa esimerkiksi ResQ-sovelluksen kautta. Ravintolat, kahvilat ja leipomot voivat sovelluksen kautta ilmoittaa tavalliselle kuluttajalle, mitä annoksia tai tuotteita on vaarassa joutua roskiin, ja näitä tuotteita voi sovelluksen kautta kuka tahansa ostaa.

Suurin osa Turun ResQ-sovellusta käyttävistä yrityksistä on ravintoloita, jotka ilmoittavat lounaalta yli jääneistä annoksista. Tarjolla on myös kahviloiden herkkuja tai vaikkapa leipää ja sämpylöitä suoraan leipomosta. Hinnat ovat alhaisia, koska yritykselle on kannattavampaa myydä halvalla kuin heittää ruoka jäteastiaan.

Myös kauppojen hävikkiruokia ja muita -tuotteita voi ostaa kätevästi verkosta, esimerkiksi suomalaiselta Fiksuruoka-sivustolta. Fiksuruoka myy elintarvikkeiden lisäksi kodintavaraa ja hygieniatuotteita sekä ruokaa ja tarvikkeita lemmikkieläimille.

Ilmeisiä paikkoja kodin käyttöesineiden, huonekalujen ja vaatteiden ostamiseen edullisesti ovat tietysti kirpputorit. Todella pilkkahintaisia löytöjä voi tehdä Kärsämäessä sijaitseva Lounais-Suomen Jätehuollon ylläpitämästä Poistotekstiilimyymälästä. Sieltä voi ostaa parin euron kilohinnalla poistotekstiilejä, jotka ovat liian hyväkuntoisia jätteeksi. Valikoimasta löytyy sekä vaatteita että monenlaisia kodintekstiileitä.

Käytettyä tavaraa myydään myös monessa eri paikassa internetissä. Kirppareita vielä edullisempi vaihtoehto ovat Facebookin ilmaiseksi lahjoittamiseen keskittyneet Roskalava-ryhmät, joissa tavalliset ihmiset hankkiutuvat eroon itselleen tarpeettomasta tavarasta ja toiset taas saattavat löytää ilmaiseksi monenlaisia aarteita.

Roskalava Turku -ryhmässä on liki 60 000 jäsentä, joten ilmoituksia julkaistaan useita päivässä, ja ryhmässä voi sekä lahjoittaa että pyytää. Suuri osa ryhmän kautta liikkuvasta tavarasta on huonekaluja, kodintarvikkeita ja vaatteita. Ei ole olemassa niin pientä tai suurta tavaraa, ettei sitä voisi ainakin yrittää antaa pois tai etsiä itselleen Roskalavalla. Tämä jos mikä on ekologista ja taloudellista.

Maria Helstola

Viemäri- ja vesijohtotyö sulkee ajokaistan Ruotumiehenkadulla

Viemäri- ja vesijohtotyötä tehdään Ruotumiehenkatu 4:n kohdalla 19.–22. toukokuuta. Yksi ajokaista on pois käytöstä.

EVA: Investointeja jää toteutumatta verottajan käytäntöjen vuoksi

Verotuksen tulkinnanvaraisuus, kalliit ennakkoratkaisut ja ankarat sanktiouhat ajavat yrittäjiä ja omistajia varovaisuuteen, arvioi Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n johtava veroasiantuntija Emmiliina Kujanpää tuoreessa EVA Analyysissä Arvaamaton verokarhu.

Kuka muistaa kulttuuripääkaupunkivuoden?

Kulttuuripääkaupunkivuosi oli täynnä tapahtumia. Tanssiva torni -esitys nähtiin Logomossa.

Kuka muistaa vielä Turun vuoden Euroopan kulttuuripääkaupunkivuoden? Moni muistaa. Elettiin armon vuotta 2011. Turku oli toinen suomalaiskaupunki, joka tittelin sai. Ensimmäinen oli Helsinki vuonna 2000.

Raision Vihreät: Ratikkahanke avaa mahdollisuuden koko kaupunkiseudun kehittämiselle

Raision Vihreät onnittelee Turkua ratikkahankkeen etenemisestä ja pitää päätöstä merkittävänä askeleena kohti kestävää ja vetovoimaista kaupunkiseutua.

Taloyhtiöt voivat edistää luonnon monimuotoisuutta oppaan avulla

Opas tarjoaa taloyhtiöille konkreettisia ja helposti toteutettavia keinoja pihan luonnon monimuotoisuuden edistämiseen.

Taloyhtiöiden pihat voivat olla merkittävä osa kaupunkiluonnon monimuotoisuutta – usein ilman suuria investointeja tai lisätyötä. Turun ammattikorkeakoulu on julkaissut uuden oppaan, joka tarjoaa taloyhtiöille konkreettisia ja helposti toteutettavia keinoja pihan luonnon monimuotoisuuden edistämiseen.

Monitoimikentän kesä starttaa ensi lauantaina Kupittaalla

Kupittaan monitoimikentän kesä käynnistyy koko perheen kesän avaustapahtumassa Turussa lauantaina 23. toukokuuta kello 11–14. Ohjelmassa on lajikokeiluja, näytösotteluita, kilpailuja, tarjoiluja sekä paljon muuta. Tapahtumaan on vapaa pääsy.

Turun Metro-pikatukku avautuu uudistuneena

Metro-pikatukkuja on uudistettu ilmeen ja esillepanon osalta.

Turun Metro-pikatukku avaa keskiviikkona 20. toukokuuta ovensa uudistuneena. Pikatukku palvelee alueen ravintolatoimijoita. Turun pikatukun avajaisten jälkeen Wihuri Metro-tukku on uudistanut koko pikatukkuketjunsa.

Tutkimusryhmä selvittämään hyvinvointialueiden rahoitusmallin vaihtoehtoja

Valtiovarainministeriö on asettanut tutkimusryhmän arvioimaan hyvinvointialueiden rahoitusmallin kehittämisvaihtoehtoja. Selvitys tehdään hyvinvointialueiden tulevaisuutta käsittelevän parlamentaarisen työryhmän työn tueksi.

Turkulaiset poikkeuksellisen ahkeria ruoanlaittajia

Peräti 43 prosenttia Turun alueen asukkaista kertoo, että ruoanlaitto tuntuu helpolta ja rutiininomaiselta.

Turun seudulla 68 prosenttia valmistaa arki-illan päivällisen alusta asti itse, vain kaksi sadasta turvautuu säännöllisesti valmisruokaan ja 15 prosenttia helpottaa ruoanlaittoa osittain, esimerkiksi valmislihapullilla tai valmiilla pastakastikkeella. Turkulaiset ovat poikkeuksellisen ahkeria ruoanlaittajia, sillä muualla Suomessa ruokaa tekee alusta asti itse vain hiukan yli puolet.

Somejätit tahkoavat edelleen miljardivoittoja huijausmainoksista

Alustajätit, kuten somepalvelut olisi velvoitettava vahvasti petosrikollisuuden ennakolliseen torjuntaan yhteistyössä pankkien, viranomaisten ja teleoperaattoreiden kanssa, arvioi Finanssiala ry (FA). Meta sai huijausmainoksista jopa 16 miljardin dollarin tulot vuonna 2024.

Minna Pirkkanen nimetty Turun Satama Oy:n uudeksi toimitusjohtajaksi

Minna Pirkkanen.

Minna Pirkkanen on nimetty Turun Satama Oy:n uudeksi toimitusjohtajaksi. Pirkkanen on kansainvälisesti kokenut muutosjohtaja ja toiminnankehittäjä, jolla on vahva näyttö liiketoiminnan kasvun ja kannattavuuden kehittämisestä. Hän on toiminut useissa eri tehtävissä muun muassa Koneella ja Sandvikilla, vastaten laajoista teknologia-, palvelu- ja liiketoimintamuutoksista kansainvälisessä toimintaympäristössä.

Työmarkkinaennuste: Pitkäaikaistyöttömyys kääntyy laskuun kesän jälkeen

Työ- ja elinkeinoministeriö ennustaa työllisyyden kasvavan vuosina 2027 ja 2028 voimakkaammin kuin kuluvana vuonna. Pitkäaikaistyöttömyyden ennustetaan kääntyvän laskuun kesän 2026 jälkeen.

Vallaistentie katkaistaan kesäkuun ajaksi siltatöiden takia Mynämäessä

Raukkaan silta.

Lounais-Suomen elinvoimakeskus aloittaa Mynämäessä maantiellä 12393 (Vallaistentie) Raukkaan sillan korjaustyöt. Liikenne työmaan kohdalla joudutaan katkaisemaan sillan puukannen purkutöiden alkaessa ja ohjaamaan kiertotielle 1.–30. kesäkuuta. Kiertotien pituus on noin 17 kilometriä.

Muovinen tuhkakuppi kärähti parvekkeella

Muovinen tuhkakuppina käytetty astia syttyi tulee parvekkeella Itäisellä Pitkälläkadulla tiistaina puolita päivin ja poltti myös alustana toiminutta puista terassilaattaa.

Tanssiurheiluseura Bolerolle SM-menestystä Järvenpään ikäkausimestaruuskilpailuista

Boleron juniorijoukkue.

Vakio- ja latinalaistanssien ikäkausimestaruuskilpailut Järvenpäässä kokosivat 16.–17. toukokuuta Suomen parhaat kilpatanssijat ratkomaan SM-mitaleita useissa ikäluokissa. Tanssiurheiluseura Bolero oli viikonlopun aikana näkyvästi esillä laajalla osallistujamäärällä ja useilla finaali- sekä mitalisijoilla. Aikuisten joukkuekilpailussa Bolero tanssi itsensä SM-pronssille 23 joukkueen joukosta.

Salasanoissa piilee iso riski

S-Pankin Arjen turvabarometri -kysely osoittaa, että valtaosalta suomalaisista kodin ovien ja ikkunoiden lukitseminen hoituu rutiinilla, ja noin kolme neljästä varmistaa ne päivittäin. Digiturvassa jäädään silti jälkeen. Vaikka noin seitsemän kymmenestä lukitsee laitteensa säännöllisesti, vain noin puolet huolehtii salasanojen turvallisesta käytöstä. Moni kantaa huolta läheistensä pärjäämisestä verkossa. S-Pankki muistuttaa, että digiturvallisuudessa ihmisen oma osaaminen ja valppaus ovat usein tärkeimpiä turvatekijöitä.

Kaukolämpötyö sulkee ajokaistan Linnankadulla, liikenne ruuhkautuu ajoittain

Linnankadulla tehdään kaukolämpötyötä kaupungintalon kohdalla 19.5.–12.6. Yksi ajokaista on pois käytöstä. Liikenne ruuhkautuu ajoittain.

Alle 3-vuotiaiden huostaanotot lisääntyneet

Huostassa olleiden 0–2-vuotiaiden määrä kasvoi 9 prosenttia viime vuonna. Huostassa oli kaikkiaan 292 alle 3-vuotiasta lasta viime vuonna. Avohuollossa olleiden alle 3-vuotiaiden määrä kasvoi kymmenen prosenttia.

Näköislehti

Urheilu

Tanssiurheiluseura Bolerolle SM-menestystä Järvenpään ikäkausimestaruuskilpailuista

Boleron juniorijoukkue.

Vakio- ja latinalaistanssien ikäkausimestaruuskilpailut Järvenpäässä kokosivat 16.–17. toukokuuta Suomen parhaat kilpatanssijat ratkomaan SM-mitaleita useissa ikäluokissa. Tanssiurheiluseura Bolero oli viikonlopun aikana näkyvästi esillä laajalla osallistujamäärällä ja useilla finaali- sekä mitalisijoilla. Aikuisten joukkuekilpailussa Bolero tanssi itsensä SM-pronssille 23 joukkueen joukosta.

Tekniset murheet romuttivat Aatolan viikonlopun

Vilho Aatola joutui taistelemaan kalusto-ongelmien kanssa Canadian Tire Motorsport Parkin radalla.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan viikonloppu Kanadan Canadian Tire Motorsport Parkissa oli suuri pettymys. Tekniset ongelmat pilasivat mahdollisuudet hyviin sijoituksiin USF Juniors -sarjan osakilpailuissa.

Lietoon uusi frisbeegolfseura uusittua kenttää pyörittämään

Liedon uusittu frisbeegolfkenttä avattiin vapun jälkeen.

Liedon vuonna 2017 avattu frisbeegolfrata on kokenut viimeisten kuukausien aikana merkittäviä muutoksia. Vastikään uudelleen avatun radan kunnostamisen ja muokkauksen myötä on myös perustettu uusi frisbeegolfseura Liedon Frisbeegolfseura.

Derbykatsomo täyttyy – myyty jo yli 4 500 lippua

Veikkausliigassa nähdään paikalliskamppailu lähes kuuden vuoden tauon jälkeen.

Veikkausliigakauden odotetuin ottelu pelataan Veritas Stadionilla 23. toukokuuta lauantaina, kun FC Inter isännöi vuoden ensimmäistä Turun derbyä. Puolentoista viikon päästä pelattavaan otteluun on myyty jo yli 4 500 katsomopaikkaa, joka käsittää yli puolet Veritas Stadionin katsomokapasiteetista.

Mäkikyröstä Loimun päävalmentaja, neljällä omalla kasvatilla sopimus

Teemu Mäkikyrö.

Raision Loimu valmistautuu ensi kaudella edessä olevaan 50. pääsarjakauteen sekä sitä seuraavan kauden 70-vuotisjuhliin. Viime kauteen käynnistetty paluu parrasvaloihin -projekti jatkuu edelleen tähtäimenään 70-vuotisjuhlallisuudet.

Åboraakkeli: Torilla tavataan?

Aleksander Barkov.

Jokakeväinen kiekkokarnevaali, jääkiekon MM-kisat, pyörähtää tällä viikolla käyntiin Sveitsissä. Suomen osalta kisat käynnistyvät perjantaina 15. toukokuuta, kun vastaan luistelee Saksa. Melko lailla pitkän, kaikkiaan seitsemän ottelun, alkusarjan jälkeen puolivälieriä pelataan 28. toukokuuta. Finaali pelataan 31. toukokuuta, joten nippanappa saadaan kisat pelattua toukokuun puolella.