Hallitus vahvisti keskeiset kansalliset maataloustuet

Hallitus päätti 27. tammikuuta maa- ja puutarhatalouden keskeisistä kansallisista tuista vuodelle 2022. Valtioneuvoston asetuksilla vahvistettu kansallisten tukien kokonaisuus muodostuu pohjoisesta tuesta, Etelä-Suomen kansallisesta tuesta ja sokerijuurikkaan kansallisesta tuesta.

Kansallista tukea maksetaan vuoden 2022 tuotannolle yhteensä noin 322,9 miljoonaa euroa. Käytettävissä oleva määräraha on noin kaksi miljoonaa pienempi kuin vuonna 2021. Kansallisten tukien kokonaismäärästä noin 93 prosenttia on pohjoista tukea ja noin viisi prosenttia on Etelä-Suomen kansallista tukea. Vajaan kahden prosentin osuus tukimäärästä on muuta kansallista tukea, josta valtaosa on nyt vahvistettua sokerijuurikkaan kansallista tukea.

Kansalliset maataloustuet täydentävät EU:n yhteisiä tukijärjestelmiä, ja EU:n maatalouspolitiikka asettaa tiukkoja rajoitteita kansallisten varojen käytölle maatalouden tukemisessa. Tuilla ei saa vääristää kilpailua EU:n yhteisillä markkinoilla. EU-komission hyväksymät Suomen kansalliset tukimuodot perustuvat pohjoisiin tuotanto-oloihin ja niistä aiheutuviin korkeisiin tuotantokustannuksiin.

Viimeisin pohjoisen tuen mahdollistava päätös on Suomen pohjoisten alueiden maataloutta koskevasta pitkäaikaisten kansallisten tukien järjestelmästä annettu komission päätös.

Suomessa maatalouden tukien merkitys on erittäin suuri maatilojen kannattavuudelle ja siten kotimaisen ruuantuotannon ylläpitämiselle. Ilman tukivälineitä ruuan alkutuotanto olisi Suomen olosuhteissa nykyistä paljon vähäisempää ja voimakkaasti keskittynyttä, sillä pelkästään markkinatuotoilla ei pystytä kattamaan keskeisten elintarvikeraaka-aineiden korkeita tuotantokustannuksia.

Pohjoisen tuen määrä on noin 2,6 miljoonaa euroa pienempi kuin vuonna 2021. Etelä-Suomen kansallisen tuen määrä on sama kuin vuonna 2021 siirtymäkauden 2021–22 EU-asetuksen mukaisesti. Sokerijuurikkaan kansallista tukea maksetaan koko maassa 350 euroa hehtaarilta aiempien vuosien tapaan.

Pohjoisesta tuesta yli puolet eli noin 160 miljoonaa euroa maksetaan maidontuotannolle. Maidon pohjoisen tuen kokonaismäärä on säilynyt tällä tasolla jo usean vuoden ajan. Litraa kohti maksettua tukitasoa on tarkennettu vuosittain tuotantomäärän kehityksen mukaan. Vuoden 2023 alussa maksetaan litratuen jälkierä, jolla varmistetaan käytettävissä olevan tuen täysimääräinen käyttö.

Etelä-Suomen kansallista tukea maksetaan sika- ja siipikarjataloudelle sekä puutarhatuotannolle EU:n siirtymäkauden asetuksen ja Euroopan komission päätöksen perusteella. Tukimäärät kokonaistasolla pysyvät samoina kuin vuonna 2021. Sika- ja siipikarjatalouden tuotannosta irrotettu tuki nousee yhden euron viitemäärän yksikköä kohti AB-alueella ja 1–2 euroa viitemäärän ylittävää yksikköä kohti C-alueella. Kasvihuonetuotannon tuessa pinta-alaa kohti maksettavat tuet ovat hieman vuoden 2021 alkuperäisiä tukitasoja alemmalla tasolla viljelypinta-alojen muuttumisen vuoksi. Puutarhatalouden varastointituessa tukitasot ovat samat kuin vuoden 2021 alkuperäiset tasot.

Komission vuonna 2014 hyväksymän Etelä-Suomen kansallisen tuen ohjelman vuoden 2020 ehtoja sovelletaan EU:n siirtymäkauden asetuksen mukaisesti vuoden 2022 loppuun asti. Tukijärjestelmän jatkoa vuosina 2023–27 valmistellaan kuluvana vuonna.

Teurashiehojen, emolehmien ja emolehmähiehojen sekä sonnien ja härkien tuet ovat vuoden 2021 tasolta. Uuhien ja kuttujen tuet säilyvät ennallaan.

Sika- ja siipikarjatalouden tuotannosta irrotetussa pohjoisessa tuessa tukitaso on pienempien eli alle 200 eläinyksikön viitemäärien osalta sama kuin vuonna 2021. Rajoitteen ylittävien viitemäärien tukitaso on laskennallisesti samalla tasolla kuin tuotannosta irrotettu tuki Etelä-Suomessa. Näiden yksiköiden tuki nousee yhden tai kahden euron verran viitemäärän yksikköä kohti. Eläinyksiköinä lasketut viitemäärät vahvistettiin sikojen ja siipikarjan kasvattajille tilakohtaisesti, kun tuotannosta irrotettu tuki otettiin käyttöön vuodesta 2009 alkaen. Pohjoisen tuen alueella tuki päätettiin tällöin porrastaa tilakoon mukaan.

Pohjoisessa hehtaarituessa, yleisessä hehtaarituessa ja nuorten viljelijöiden hehtaarikohtaisessa pohjoisessa tuessa tukitasot säilyvät samoina kuin vuonna 2021. Kasvihuonetuotannon pohjoisessa tuessa yksikkötuet ovat hieman vuotta 2021 korkeammalla tasolla viljelypinta-alojen muuttumisen vuoksi.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Lindén: Rydmanin puheissa ja hallituksen teoissa ristiriita sote-rahoituksessa

Tuore sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman (ps.) oli lauantaina Ykkösaamussa haastateltavana. Ministeri totesi muun muassa, että julkinen sektori on ensisijainen sosiaali- ja terveyspalveluissa ja yksityinen sektori täydentävä sekä että hyvinvointialueiden rahoituslaki vaatii korjauksia.

Miten käy yhteisön, jos ihmisen tärkein ominaisuus on maksukyky?

Oopperan harjoitukset.

Mahagonnyn kaupungin nousu ja tuho -oopperan nimikin sen jo kertoo, ahneudella on kurja loppu. Bertolt Brechtin ja Kurt Weillin teos vuodelta 1930 on Suomessa todella harvinaista oopperaherkkua. Se nähdään kaupunginteatterissa 9. huhtikuuta alkaen. Esitys on jälleen Turun Kaupunginteatterin, Saaristo-oopperan ja Turun filharmonisen orkesterin yhteinen taidonnäyte, samoin kuin aiemmat, loppuunmyydyille katsomoille esitetyt oopperatuotannot Punainen viiva (2023) ja Ihminen parhaan kykynsä mukaan (2024).

Vapaa-ajan asunto paloi Paraisilla

Vapaa-ajan asunto paloi Paraisilla Hirsalönpolulla lauantaina ja sunnuntain välisenä yönä. Rakennus oli täyden palon vaiheessa, kun pelastuslaitoksen ensimmäiset yksiköt pääsivät paikalle.

Nykypäivän Amerikka kirjeenvaihtajan silmin

Anna-Sofia Berner.

Toimittaja ja tietokirjailija Anna-Sofia Berner esiintyy Raision Kirjastotalon auditorio Martinsalissa keskiviikkona 18. maaliskuuta kello 18–19.

Kylpylähotelli Caribian ravintolan keittiössä tulipalo

Kylpylähotelli Caribian ravintolan keittiössä syttyi tulipalo lauantaina illalla. Keittiön henkilökunta teki alkusammutuksen, joka rajoitti paloa.

Tuto pudotti Loimun sarjan hännille

Tuto voitti Loimun lentopallon Mestaruusliigan jumbokamppailussa Kerttulassa.

Lentopallon Mestaruusliigan häntäpäässä Raision Loimu ja Tuto Volley kamppailevat siitä, kumpi pitää perää sarjassa. Kerttulan katsomoissa oli ruuhkaa, kun katsojia oli peräti 735. Tunnetta oli pelissä sekä joukkueilla että yleisöllä. Ottelun voitto meni Tutolle 1–3 (25–16, 21–25, 19–25, 22–25).

Loton potti kohoaa kolmeen miljoonaan euroon

Loton kierroksen 11/2026 arvonnassa ei löytynyt täysosumia. Ensi viikolla Loton potti nousee kolmeen miljoonaan euroon.

Hariolaxin 500-vuotissynttäreitä juhlitaan Logomossa

Arto Nuotio.

Tanssiorkesteri Arto Nuotio , Jussi Lammela & Hariolax viettää 500-vuotisjuhlaansa Logomossa keskiviikkona 18. maaliskuuta kello 19.

Kokoomus ajaa kaksilla rattailla

Kirjoittajien mukaan määräaikaisuuksien helpottamisella voi olla lasten hankintaa lykkäävä vaikutus.

Kokoomuksen viimeaikaisissa ulostuloissa on oltu huolestuneita raskaussyrjinnästä ja vaadittu toimia sen kitkemiseksi. Mekin SDP:ssä olemme asiasta enemmän kuin huolissamme, ja siksi vastustamme eduskunnassa lainsäädäntöä, joka heikentää työsuhdeturvaa ja osuu erityisesti naisiin.

Yrttiaho: Suomen ydinaseettomuus ei varmistu kompromissilla

– Vain rauhan aikaan rajattu ydinasekielto, on se sitten puolueiden sitoumukseen tai lakiin perustuva, ei poista ongelmaa, joka syntyy jos nykyinen kattava ydinasekielto poistetaan Suomen lainsäädännöstä, sanoo kansanedustaja Johannes Yrttiaho (vas.).

Scandic Go -hotelli avautuu Eerikinkadulla kesäkuun lopussa

Havainnekuva Eerikinkadun hotellista.

Uudet Scandic Go -hotellit avaavat ovensa Turussa ja Oulussa tapahtumakesän alla. Scandic Go on hotellikonsepti, joka on suunniteltu matkailijalle, joka tarvitsee helposti saavutettavan majoituksen kaupungin palveluiden ja tapahtumien läheisyydessä.

Yrittäjät: Lähi-idän kriisi lisää epävarmuutta – vaikutukset tuntuvat pk-yrityksissä

– Lähi-idän tilanne on vakava, ja laajenemisen riski on olemassa. Suomalaisten pk-yritysten ja koko talouden kehityksen kannalta on erittäin toivottavaa, että tilanne rauhoittuu nopeasti ja kytevä epävarmuus vähenee. Energian ja polttoaineen hinnannousu nostaa suoraan suomalaisyritysten kustannuksia ja lisää epävarmuutta. Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo tiedotteessa.

Kouluruokasuosikit pitävät pintansa

Currykanaviillokki.

Koko Suomen kattavia virallisia kouluruokasuosikkilistoja ei viime vuosina ole julkaistu, mutta koulujen omat palautteet ja erilaiset kyselyt kertovat selkeää kieltään: perinteiset ruoat, kuten lihapullat, hernekeitto, pinaattiletut ja kalapuikot, ovat edelleen oppilaiden kestosuosikkeja.

Anna Mäkipää jatkaa Vasemmistoliiton puoluesihteerinä

Vasemmistoliiton puoluevaltuusto kokoontui lauantaina 14. maaliskuuta ja valitsi yksimielisesti jatkokaudelle puoluesihteeriksi Anna Mäkipään . Mäkipää on toiminut vasemmistoliiton puoluesihteerinä joulukuusta 2022 alkaen.

Menneisyyden reitit ja nykyhetken kulkijat kohtaavat Raision keskiaikaviikolla

Kivet kertovat -keskiaikaviikko järjestetään Raisiossa 18.–24. maaliskuuta. Tarjolla on muun muassa Lauluyhtye Cavalierin keskiaikateemainen konsertti, Rasekon muinaistekniikan opiskelijoiden työnäytöksiä, makuelämyksiä Wanhassa Pappilassa, taiteen tekemistä sekä keskiaikaan liittyviä luentoja. Viidettä kertaa järjestettävän tapahtumaviikon toteuttavat yhteistyössä Raision seurakunta, Raision kaupunki, Raision museo Harkko, Rasekon ammattiopisto ja Raisio-Seura.

Eloranta: On vihdoin aika siirtyä kaikille yhteiseen katsomusaineeseen

Kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta (sd.) pitää opetus- ja kulttuuriministeriön työryhmän loppuraportin 12. maaliskuuta julkaistua ehdotusta yhteiseen katsomusaineeseen siirtymisestä erittäin tervetulleena. Eloranta toivoo, että opetusministeri Anders Adlercreutz (r.) aloittaa uudistuksen valmistelun pikaisesti ja toivoo viimeistään seuraavan hallituksen tuovan uudistuksen eduskuntaan.

Uusi galleria avautui näyteikkunaan Martissa

Uusi ikkunagalleria Kulma7 on Martissa.

Martinkulman liiketilojen näyteikkunaan on avautunut uusi galleria Kulma7 Martissa. Avajaisnäyttely on esillä 26. maaliskuuta saakka.

Lapset kantavat sodan raskaimmat seuraukset

Ukrainan sodan vaikutukset lasten mielenterveyteen ovat yksi aikamme vakavimmista ja vähiten ymmärretyistä kriiseistä. Turun kesäyliopiston juhlavuoden maksuttomassa yleisöluennossa aihetta avaa psykiatri, professori Olga Osokina (MD, PhD). Ukrainan etulinjassa ja kriisialueilla työskennellyt Osokina toimii tällä hetkellä vierailevana professorina Turun yliopiston Lastenpsykiatrian tutkimuskeskuksessa sekä psykiatrian professorina Donetskin kansallisessa lääketieteellisessä yliopistossa.

Näköislehti

Urheilu

Tuto pudotti Loimun sarjan hännille

Tuto voitti Loimun lentopallon Mestaruusliigan jumbokamppailussa Kerttulassa.

Lentopallon Mestaruusliigan häntäpäässä Raision Loimu ja Tuto Volley kamppailevat siitä, kumpi pitää perää sarjassa. Kerttulan katsomoissa oli ruuhkaa, kun katsojia oli peräti 735. Tunnetta oli pelissä sekä joukkueilla että yleisöllä. Ottelun voitto meni Tutolle 1–3 (25–16, 21–25, 19–25, 22–25).

FBC Turku jättää jäähyväiset F-liigalle

Sunnuntai 15. maaliskuuta ja keskiviikko 18. maaliskuuta kannattaa laittaa kalenteriin. Tuolloin nimittäin FBC Turku pelaa toistaiseksi viimeiset ottelunsa miesten F-liigassa. 15. päivä Kupittaalla vastaan asettuu SPV ja 18. päivä Hawks.

TPS:n U20-joukkueen kausi päättyi pudotuspelien ensimmäiselle kierrokselle

Wilmer Kallio.

TPS sijoittui jääkiekon U20-ikäluokan SM-sarjan runkosarjassa yhdeksänneksi ja kohtasi pudotuspelien avauskierroksella kahdeksanneksi sijoittuneen HPK:n. TPS:n kausi päättyi torstaina Gatorade Centerissä pelattuun pudotuspelien avauskierroksen toiseen otteluun. HPK haki Turusta 3–4-vierasvoiton ja eteni puolivälieriin otteluvoitoin 2–0.

TPS:n Eetu Turkki ja Interin Ilari Kangasniemi alle 19-vuotiaiden maajoukkueessa

Ilari Kangasniemi.

Suomen U19-pojat (2007 ja myöhemmin syntyneet) pelaa maaliskuun lopussa EM-lopputurnauspaikasta. Suomi arvottiin joulukuussa kovaan EM-jatkokarsintalohkoon. Minihuuhkajat kohtaa isäntämaa Espanjan lisäksi Hollannin ja Slovenian. Vain lohkovoittaja etenee Walesissa kesä-heinäkuussa järjestettäviin EM-kisoihin.

Interin Musa Hietakangas, Philip Otoo ja Eeli Kiiskilä alle 18-vuotiaiden maajoukkueeseen

Miska Ylitolva ja Philip Otoo.

U18-pojat (2008 ja myöhemmin syntyneet) isännöi EM-karsintaturnausta maaliskuun lopussa. Minihuuhkajien vieraiksi saapuvat Tshekki, Viro ja Ukraina–Suomi pelaa kaikki ottelunsa Helsingin Oulunkylässä. Karsintaotteluihin on vapaa pääsy.

Sofia Virta ei jatka HC TPS Turku Oy:n hallituksessa

HC TPS Turku Oy:n hallituksen jäsen Sofia Virta ei jatka seuran hallituksessa. Virta on Vihreän liiton puheenjohtaja, kansanedustaja ja Turun kaupunginvaltuutettu.