Suomen uusin automerkki Polestar saapuu Turkuun
Syyskuun alussa myyntiin tullut, Suomen uusin automerkki Polestar saapuu Turkuun ja Länsi-Suomeen. Polestaria maahantuova Polestar Automotive Finland ja Keskusautohalli Oy ovat solmineet sopimuksen, jonka mukaan Polestarin toiminnoista Turun seudulla vastaa Keskusautohalli Oy.
Polestarin globaalin strategian mukaisesti autot ostetaan aina verkkokaupasta, mutta asiakkaat voivat käydä pian Keskusautohallin liikkeessä koeajamassa malleja, minkä lisäksi liikkeestä luovutetaan Länsi-Suomeen myydyt Polestarit. Keskusautohalli palvelee Polestar-asiakkaita kaikissa huoltoon liittyvissä asioissa. Aluksi huoltopalvelut tulevat saataville vain Turussa, mutta jo ensi vuoden alkupuolella kyseiset palvelut tulevat laajenemaan myös Keskusautohallin toimipisteisiin Saloon ja Forssaan.
Polestarilla ollaan iloisia maineikkaan toimijan kanssa solmitusta yhteistyösopimuksesta.
– Turku on meille merkittävä markkina-alue, ja on erittäin tärkeää saada alueelle kokenut ja luotettava yhteistyökumppani, sanoo Polestar Automotive Finlandin toimitusjohtaja Tommi Luopajärvi.
– Keskusautohalli on meille monestakin syystä erittäin luonteva yhteistyökumppani. Heillä panostetaan voimakkaasti muun muassa asiakastyytyväisyyteen, mikä on meille erittäin tärkeä asia. Keskusautohalli toimii Polestarin keulakuvana ja tärkeänä kosketuspintana asiakkaidemme suuntaan koko Länsi-Suomen alueella, Luopajärvi summaa.
Myös Keskusautohallilla odotetaan pian käynnistyvää yhteistyötä.
– Polestar on mielenkiintoinen automerkki. Keskittyminen sähköautoihin ensimmäisten joukossa herättää varmasti kiinnostusta ja tuo uusia asiakkaita palveluidemme pariin, kommentoi Keskusautohallin toimitusjohtaja Petri Arvo.
– Keskusautohalli on tunnettu hyvästä laadusta ja sitä haluamme tarjota myös tuleville Polestar-asiakkaillemme, vaikka lähdemme uuden merkin kanssa liikkeelle aivan alusta, muotoilee ensi vuonna 95 vuotta täyttävän perheyhtiön hallituksen puheenjohtaja Heikki Hedman.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)













