Joulu on ortodokseille uuden alun juhla

Ortodoksisen kirkon joulun aika loppuu 6. tammikuuta loppiaiseen, eli herran kasteeseen. Ortodoksisen kirkon joulun aika loppuu 6. tammikuuta loppiaiseen, eli herran kasteeseen. Kuva: Leena Haapala-Lindholm

Tulevaa joulua voidaan viettää monin eri kirkollisin tavoin. Turun Ortodoksisen Pyhän Aleksandran kirkon kirkkoherra Ion Durac kertoo, että ortodoksit käyttävät joulusta nimikettä Jeesuksen syntymäjuhla. Ortodoksien keskuudessa joulua juhlitaan niin sanottuna uutena alkuna.

Suomen ortodoksit viettävät joulua kuten muutkin suomalaiset, 24.–26. joulukuuta. Ainoastaan entisen Neuvostoliiton ja Serbian alueella ortodoksista joulua vietetään vanhan juliaanisen kalenterin mukaisesti tammikuussa.

– Meille ortodokseille jouluaatto on vielä paastopäivä. Oikeastaan joulujuhla on 25. joulukuuta, muistuttaa Durac.

Durac kertoo, että osa Suomen ortodokseista viettää joulun kuten valtaväestön luterilaiset. Kinkku on tavallista suomalaisten ortodoksien pöydässä. Hän painottaa, että kinkku on perinteinen ruoka jouluna myös muualla kuin Suomessa.

– Jouluaattona oma perheeni syö kasvisruokaa. Varsinainen joulu alkaa joulupäivänä, kun tulemme kirkosta. Silloin aloitetaan kinkunkin syönti. Suomessa harvemmin molemmat perheiden puolisot ovat ortodokseja. Eli vaikka syötäisiin kinkkua jo jouluaattona, ei se ole synti. Olennaista on muistaa se, miksi joulua vietetään.

Ortodokseille joulupäivän kirkko on erittäin tärkeä. Silloin pidetään liturgia. Samat liturgiat jotka toimitetaan Turun ortodoksisessa kirkossa, toimitetaan myös esimerkiksi Kreikassa.

– Ensin juhlitaan sielullisesti ja vasta sitten aineellisesti, tähdentää Durac.

Paastot ovat tärkeä osa ortodoksisen kirkon ja seurakuntalaisten perinteitä. Merkittävimmät ovat joulu- ja pääsiäispaastot.

– Joulupaasto ei ole niin jyrkkä paasto verrattuna pääsiäisen vastaavaan. Lihaa ei saa syödä joulupaastossa, mutta kalaa saa syödä joka päivä, paitsi keskiviikkona ja perjantaina. Viikko ennen joulua ei saa syödä sitten kalaa tai maitotuotteitakaan. Joulupaasto kestää neljäkymmentä päivää. Se alkaa siis jo 15. marraskuuta.

Suomen ortodoksit syövät periaatteessa aivan samoja suomalaisia laatikkoruokia kuin muutkin suomalaiset. Valtavirrasta erottuvia, omaan perinnetietoon perustuvia ruokia ehkä karjalanpiirakoita lukuun ottamatta ei Durac löydä.

– Karjalaisten vaikutus on tässä asiassa suuri. Ennen ensimmäistä maailmansotaa vain venäläiset virkamiehet olivat Turussa ortodokseja. Toisen maailmansodan jälkeen meidän seurakuntamme on kasvanut paljon ja sitä kautta karjalaisetkin ovat tulleet esiin. Meille muualta tulleille laatikkoruoat ovat myös tärkeitä, erityisesti aattona. Laatikkoruoat ovat paastoruokia, paitsi maksalaatikko, jota emme syö aattona.

Kurt Hedborg

Kirkkoherra Ion Durac kertoo, että Pyhän Aleksandran kirkon jouluikoni kuvaa Jeesuksen syntymäsä. Kuvan on valmistanut yhteistyössä Ulla J. Tschurbanoff ja Leena Nordanberg. Kirkkoherra Ion Durac kertoo, että Pyhän Aleksandran kirkon jouluikoni kuvaa Jeesuksen syntymäsä. Kuvan on valmistanut yhteistyössä Ulla J. Tschurbanoff ja Leena Nordanberg. Kuva: Kurt Hedborg

Osaamisseteli vahvistamaan pitkäaikaistyöttömien osaamista ja työelämävalmiuksia

Valtioneuvosto on 22. lokakuuta hyväksynyt asetuksen työvoimaviranomaiselle myönnettävästä valtionavustuksesta, jolla nämä voivat kattaa kustannuksia pitkäaikaistyöttömille tarjoamistaan osaamisen kehittämiseksi tarkoitetuista palveluista ja opinnoista. Kyse on niin kutsutusta pitkäaikaistyöttömien osaamissetelistä.

Meri saa pääroolin teatterilaboratorion esityksessä

Siim Maaten.

Forum Marinumissa järjestetään 48 tunnin mittainen teatterilaboratorio MERI48h. Esittävän taiteen tekijät valmistavat viikonlopun aikana lyhyitä merellisiä esityksiä. Yleisö pääsee näkemään demoesitykset Forum Marinumissa sunnuntaina 1. marraskuuta kello 15.

Loton potissa ensi viikolla kymmenen miljoonaa euroa, Turkuun 20 000 euron voitto Jokerista

Lotosta ei löytynyt kierroksella 43/2026 täysosumia. Ensi viikolla potissa on tarjolla kymmenen miljoonaa euroa.

Viemäri- ja vesijohtotyö sulkee ajokaistan ja ruuhkauttaa liikennettä Puistokadulla

Viemäri- ja vesijohtotyötä tehdään Puistokatu 11:n kohdalla 26.10.–27.11. Ruusukorttelin puoleinen ajokaista suljetaan noin 60 metrin matkalta. Nopeusrajoituksena on 30 km/h.

Onnistunut käynti Kaarinan uimahallissa

Kirjoittaja kehuu Kaarinan uimahallia.

Kävimme lasten lasten kanssa ensimmäistä kertaa Kaarinan uimahallissa. Onnistunut käynti. Kaikin puolin. Katsotaan näin päin eikä ainaista marinaa.

Rovio Pet Foods Oy vuoden yritys Varsinais-Suomessa

Tero Rovio.

Loimaalainen lemmikkiruokavalmistaja Rovio Pet Foods Oy on valittu vuoden 2026 yritykseksi Varsinais-Suomessa. Vuoden yksinyrittäjä on maskulainen metsuri Jyri Heinonen , Jykän metsäpalvelut. Vuoden nuorina yrittäjinä palkitaan KiekkoKingi Oy:n yrittäjät Eemil Matti ja Samu Markkanen . Historian ensimmäinen vuoden maahan muuttanut yrittäjä Varsinais-Suomessa on Filipe Leal , Filipe Leal Oy.

Ennen toukokuuta myönnetty osittainen varhennettu vanhuuseläke ei vaikuta yleistukeen

Osittainen varhennettu vanhuuseläke ei pienennä yleistuen määrää, jos eläkepäätös on tehty ennen 1. toukokuuta. Eduskunta hyväksyi tämän muutoksen yleistukilakiin, ja lakia sovelletaan takautuvasti 1. toukokuuta alkaen. Kela oikaisee yleistukipäätökset takautuvasti ja maksaa 1. toukokuuta lähtien kertyneen yleistuen niille asiakkaille, joita muutos koskee.

Yksinkertainen pyykkikikka voi vähentää koirankarvoja tekstiileissä

Lemmikin karvoja kertyy mattoihin, sohviin ja vaatteisiin tavallista enemmän kun kesäturkki vaihtuu talviturkkiin.

Syksyn kurakelit ja karvanlähtöaika tuovat lemmikkikoteihin tavallista enemmän siivottavaa. Sateiset syyskelit näkyvät nopeasti etenkin koirakotien eteisissä kuraisina tassunjälkinä. Koti Puhtaaksi Oy:n palvelupäällikkö Utu Pakkasen mukaan kura kannattaa pyyhkäistä lattialta pois heti mopilla tai mikrokuituliinalla, sillä vesi ja hiekka voivat yhdessä vaurioittaa monia lattiamateriaaleja. Matolle osuneen kurajäljen voi sen sijaan antaa kuivahtaa ennen siivousta.

Parainen haluaa järjestää kansainväliset palokuntanuorten MM-kilpailut vuonna 2028

Paraisilla suunnitellaan järjestettäväksi kansainväliset palokuntanuorten maailmanmestaruuskilpailut 23.–30. heinäkuuta 2028. Tapahtumaan odotetaan yhteensä noin 800 nuorta, tuomaria ja muuta delegaatioiden jäsentä eri maista, pääasiassa Euroopasta.

Mathias Sandberg trion Jazz Suomi 100 -juhlavuoden konsertti Liedossa

Mathias Sandberg.

Tänä vuonna on kulunut sata vuotta siitä, kun jazz symbolisesti rantautui Andania-laivan mukana Suomeen. Tämä vuosi on historiallinen kotimaisen jazzin juhlavuosi: Jazz Suomi 100 -juhlavuosi. Mathias Sandberg trio tekee merkkivuoden kunniaksi yli 60 konsertin kiertueen Suomessa (Enontekiöltä Helsinkiin), Tanskassa, Saksassa, Itävallassa, Tšekissä ja Slovakiassa, joka saapuu Liedon kaupungintalon valtuustosaliin maanantaina 2. marraskuuta kello 18. Konserttiin on vapaa pääsy.

Kotihoidon tuen ehdot muuttuvat

Kotihoidon tuen myöntämisperusteet muuttuvat vuodenvaihteessa. Jatkossa kotihoidon tuen saaminen edellyttää vähintään kolmen vuoden asumista joko Suomessa tai EU- tai Eta-maissa. Tukea voi saada vain vanhempi, joka itse hoitaa lastaan. Muutokset eivät vaikuta ennen lain voimaantuloa myönnettyihin tukiin.

Hajala–Nunna-ratasuunnitelmasta keskustellaan Paimiossa

Länsirata Oy järjestää mahdollisuuden keskustella Hajala–Nunna-ratasuunnitelmasta tiistaina 27. lokakuuta kello 17–19. Tilaisuus järjestetään Paimion parantolassa Ravintola Toivon tiloissa (Alvar Aallontie 275, 21540 Paimio).

Raisio Pride ry:lle uusi hallitus

Yhdenvertaisuutta ja tasa-arvoa juhlistavaa Raisio Pride -mielenosoitusta järjestävän yhdistyksen hallitus uudistui. Samalla otettiin kantaa kaikille avoimen harrastustoiminnan puolesta.

Aulagallerian valokuvanäyttelyssä esillä hetkiä metsistä, rannoilta ja avarista maisemista

Tapani Teittinen, Kohtaaminen, 2024.

Raision Kirjastotalon Aulagalleriassa nähdään kaksi näyttelyä, joista toinen on Tapani Teittisen valokuvanäyttely -Hetkinen- , joka on esillä 2.–29. marraskuuta. Teittinen pysäyttää katsojan keskelle luonnon haurasta, mutta sitkeää kauneutta. Näyttely kokoaa yhteen hetkiä metsistä, rannoilta ja avarista maisemista – näkymiä, joita arki usein kiireessään ohittaa. Jokainen kuva on asetettu vanhoihin, kierrätettyihin kehyksiin: esineisiin, jotka oli tarkoitus heittää pois, mutta jotka saavat uuden tarkoituksen näiden kuvien myötä.

Vanhoissa fillareissa on sitä jotakin

Juuso Holma ja kreikkalaisen jumalan, sittemmin jumalten sanansaattajan, mukaan nimetty Hermes.

Syyskuun lopussa järjestetyt Sarka-ajot kokosi Turkuun jälleen vanhoista polkupyöristä innostuneita. Yksi heistä oli turkulainen Juuso Holma , 28. Hän saapui Tuomiokirkkotorille toista vuotta peräkkäin.

Eurojackpotissa ei yhtään täysosumaa

Perjantaina arvotussa Eurojackpotissa ei löytynyt yhtään täysosumaa, joten ensi tiistaina tarjolla on noin 16 miljoonan euron potti. Suomeen osui illan suurin voitto, kun Kemin Veikkaus Pelisalista ostetulla porukkapelillä voitettiin reilut 3,1 miljoonaa euroa.

Viemäri- ja vesijohtotyö kaventaa ajorataa Aurakadulla

Viemäri- ja vesijohtotyötä tehdään Aurakatu 1:n kohdalla 26.10.–22.11. Ajorata on kavennettu työmaan kohdalta. Kävelijät on opastettu kulkemaan kadun toista puolta.

Äitikapina osoittaa mieltä Turussa

Kansainvälinen Mothers’ Rebellion for Climate Justice kannustaa vanhempia, hoivaajia ja liittolaisia kokoontumaan 24.–25. lokakuuta yhteen teemalla Jokaisella lapsella on oikeus elinkelpoiseen planeettaan. Suomen Äitikapina on mukana mielenilmauksin Jyväskylässä, Kuopiossa, Helsingissä, Oulussa, Tampereella, Turussa, Vaasassa sekä Lahdessa.Turussa kokoontuminen on kello 13–14.30 pääkirjaston kahvilassa.

Näköislehti

Urheilu

ÅIFK:n Saana Haikio U15-ryhmään

Alle 15-vuotiaiden jalkapallotyttöjen ensimmäiset maaottelut pelataan loka-marraskuussa, kun Suomi matkaa UEFA Development -turnaukseen Bulgariaan. Turnausemännän lisäksi Pikkuhelmarit kohtaa 30.10.–4.11. Turkin ja Tšekin. Turun seudulta joukkueeseen valittiin ÅIFK:n Saana Haikio sekä Paimion Hakan maalivahti Roosa Ahonen . Kaikkiaan joukkueessa on kaksi maalivahtia ja 18 kenttäpelaajaa.

Interin 18 vuoden kultaodotus päättymässä?

Inter on tällä kaudella juhlinut jo kahta pokaalia. Ilman liigamestaruutta huikeasta kaudesta jäisi kuitenkin valju maku.

26. lokakuuta tulee kuluneeksi 18 vuotta siitä päivästä, kun FC Inter juhli seurahistoriansa ensimmäistä Suomen mestaruutta mutavellin keskellä sateisella Kupittaalla. Tällä kaudella Kupittaan lehtereillä on ollut runsaasti väkeä, joka ei ollut syntynytkään, kun Severi Paajanen puski Mika Ojalan vapaapotkun Jaron maaliin.

Koivusen tallin Fly By Me ei sovi tavallisen ravihevosen muottiin

Fly By Me ja Harri Koivunen.

Porissa kilpaillaan lauantaina 24. lokakuuta lämminveristen perinteinen St. Leger, jonka voittaja kuittaa 36 000 euroa. Yksi kilpailun kiinnostavista osallistujista on kuusivuotias Fly By Me. Turkulaisen Harri Koivusen valmennettava on nopea ja luonteikas ruuna, joka opettaa valmentajaansa jokaisella treenilenkillä.

Puukkokatsomo: Soutajien olympiaunelma elää edelleen

Eeva Karppinen.

Euroopan mestaruus, EM-pronssi, MM-pronssi, maailmanmestaruus. Eeva Karppisen syksy on ollut huikeaa ilotulitusta. Rannikkosoudussa arvokisamenestystä on tullut viime viikkoina kahmalokaupalla. Ensin Karppinen souti syyskuun puolivälissä henkilökohtaisessa kisassa EM-pronssia ja sekaparikaksikossa Joel Naukkarinen kanssa kultaa. Lokakuun puolivälissä sijoitukset olivat samat MM-tasolla. Parhaillaan Kiinassa meneillään olevissa rantasprintin MM-kisoissa mitalisaalis saattaa hyvinkin kasvaa.

Raision Loimu vie Mestaruusliigan Kalevanniemen liikuntahalliin Naantaliin

Loimu pelaa lentopalloilun Mestaruusliigaa Kalevanniemen uudessa palloiluhallissa 4. marraskuuta.

Raision Loimu vie lentopalloilun Mestaruusliigan Naantaliin keskiviikkona 4. marraskuuta. Loimun 50. pääsarjakauden erikoisottelu pelataan uudessa Kalevanniemen liikuntahallissa. Ilta käynnistyy yritystapahtumalla Naantalin Kylpylässä ja huipentuu Mestaruusliigaotteluun.

Miekkailun huippunimet kohtaavat Kupittaalla

Inka Mikkilä.

Suomalaisen miekkailun perinteisin suurkilpailu Kupittaa Tournament järjestetään Turussa lauantaina 24. lokakuuta. Kupittaan urheiluhallissa nähdään kotimaisia huippumiekkailijoita sekä kansainvälisiä haastajia Ruotsista. Mukana on myös aivan maailman huipulla kilpailevia urheilijoita, jotka saapuvat Turkuun suoraan Marokon maailmancupista. Isäntäseura Turun Miekkailijat lähtee kilpailuun peräti 18 miekkailijan voimin.