Harvinainen solistikaarti tähdittää Mozartin Requiemia Turun tuomiokirkossa
Tuomiokirkon Oratoriokuoro esittää Wolfgang Amadeus Mozartin Requiem-teoksen pyhäinpäivänä 3. marraskuuta kello 15. Requiemia tähdittävät muun muassa maailman kontratenorien etukaartiin kuuluva Sergejs Jegers ja palkittu sopraano Aurora Marthens.
Latvialainen Sergejs Jegers on menestynyt muun muassa BBC:n järjestämässä kontratenorikilpailussa. Ilmiömäiseksi luonnehdittu Jegers vierailee Suomessa satavuotisen itsenäisen Latvian kunniaksi.
Solistikaartin kotimaisiin huippuihin kuuluvat sopraano ja vuoden 2017 Timo Mustakallio -kilpailun voittaja Aurora Marthens, diplomilaulajakanttori ja tenori Heikki Rainio sekä jo lukuisten oopperaroolien lahjakas tulkitsija Nicholas Söderlund.
Requiem on sävellys, johon liittyvä tarina on kiehtonut aina kuulijan mieltä. Syksyllä 1791 tuntemattomana pysytellyt herra tilasi Wolfgang Amadeus Mozartilta Requiemin, sielunmessun, kunhan Mozart ei kysyisi, kenelle se sävelletään tai kuka tilaa teoksen. Säveltäjä otti tilauksen vastaan, ja alkoi pian oudoksuen uumoilla säveltävänsä omaa sielunmessuaan. Requiem jäi kesken, kun Mozart sairastui ja kuoli kesken sävellyksen.
Pyhäinpäivän Requiem on omistettu edesmenneille läheisillemme sekä kaikille, jotka haluavat pysähtyä hetkeksi sielukkaan ja jalon musiikin äärelle.
Tuomiokirkon Oratoriokuoro on perehtynyt kahteen rinnakkaiseen Requiem-teokseen: Mozartin Requiem-konsertissa julkistetaan myös Oratoriokuoron Gabriel Fauren Requiem-levy In Paradisum. Levyn voi ostaa konsertista matkaansa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)















