Se on sallatti – ei rosolli

Sallatti on yksi vanhimpia näihin päiviin asti säilyneitä jouluruokia. Sallatti on yksi vanhimpia näihin päiviin asti säilyneitä jouluruokia. Kuva: Veikko Wahlroos

Varsinais-Suomessa kun kutsuu vanhemman väen keskuudessa perinteistä sallattia rosolliksi, voi saada hyvässä lykyssä korvilleen. Kyse on terminologisesti ihan yhtä pyhästä asiasta, kuin että kutsuisi piispanmunkkia berliininmunkiksi. Sallatti onkin kuulunut jo 1700-luvulta lähtien lounaissuomalaiseen ruokaperinteeseen. Se oli alkuun herrojen lisuke, mutta levisi 1800-luvun puolella pitokokkien ja kotitalouskoulujen kautta myös tavallisemman kansan keskuuteen.

Eikä ihme, sillä sen raaka-aineet ovat suhteellisen edulliset ja maku mitä mainioin. Sallatti on säilyttänyt myös tietyn arvokkuuden, sillä se on olennainen osa myös eri vuoden ajan paikallisia pitopöytiä, ja nykyään yksi joulupöydän perusherkuista.

Sallatin perustana ovat keitetyt juurekset, eli porkkana ja punajuuri, sekä peruna. Ne pilkotaan noin sentin kuutioiksi. Sen jälkeen alkavat eri koulukuntien erot. Silputtu sipuli kuuluu kuitenkin lähes erottamattomasti perusvarustukseen siinä kuin edellisetkin elementit. Jotkut pilkkovat sekaan myös omenaa tai suolakurkkua. Ja jos halutaan kalaa mukaan, on perinteisin valinta silli, joissain tapauksissa jopa suolasilakka. Sen jälkeen ainekset sekoitetaan ja päälle ripotellaan suolaa. Sallatin yleinen kastike on etikalla tai punajuuriliemellä värjätty ja valkopippurilla maustettu kermavaahto.

– Kuten kaikissa perinteisissä ruoissa, sallatissakin on perusraaka-aineet, joista sitten rakennetaan tarvittaessa pienin muunnoksin se oma versio. Olen itsekin sortunut välillä puhumaan rosollista, mutta täällä Turun seudulla tämän asian suhteen palautetaan maan pinnalle kyllä varsin nopeasti, Suomen Kotitalousopettajien Liitto ry:n toiminnanjohtaja Aira Kuvaja myöntää.

Sallatti ei ole ainoastaan varsinaissuomalaisten herkkua, vaan siitä löytyy erilaisia versio koko Pohjois-Euroopan alueelta ja myös muualta päin Suomea. Se, miksi läntisessä Varsinais-Suomessa karsastetaan sanaa rosolli, johtunee myös siitä, että sana juontaa juurensa venäjänkielisestä sanasta ’rassol’, joka taas tarkoittaa suola- tai säilöntälientä.

Sallattia varten on myös perinteinen oma puinen valmistuskaukalo, jossa on noin viisi senttiä korkeat reunat. Petkel taas on leveällä terällä varustettu puuvartinen hakkuurauta, jolla ainekset hakataan pieneksi.

Heikki Möttönen

Kouluterveyskysely: Ulkomaalaistaustaiset lapset ja nuoret voivat monilta osin huonommin kuin muut ikätoverinsa, mutta pitävät koulunkäynnistä

Kuvio näytätä kuntoutujien määrän sairauden mukaan vuosina 2016–25.

Ulkomaalaistaustaiset lapset ja nuoret voivat monella terveyden, hyvinvoinnin ja turvallisuuden osa-alueella heikommin kuin ne lapset ja nuoret, joiden molemmat vanhemmat ovat suomalaistaustaisia. Eroja on etenkin poikien terveydessä ja hyvinvoinnissa. Tiedot selviävät THL:n toteuttamasta Kouluterveyskyselystä.

Saaristolaismarkkinat järjestetään Läntisellä Rantakadulla ja Varvintorilla

Saaristolaismarkkinat järjestetään Aurajokirannassa Läntisellä Rantakadulla Sairashuoneenpuiston ja Wechterinkujan välisellä alueella sekä Varvintorilla 17.–19. huhtikuuta. Markkina-alue on suljettu ajoneuvoliikenteeltä. Markkina-alueen valmistelutyöt alkavat jo torstaina 16. huhtikuuta. Paikalla on liikenteenohjaajia sekä liikenneopasteet.

Markus Blomquist valittu RKP:n Varsinais-Suomen piirin puheenjohtajaksi, Sandra Bergqvist nimetty eduskuntavaaliehdokkaaksi

RKP Varsinais-Suomi piti piirikokouksensa Naantalissa 15. huhtikuuta. Markus Blomquist valittiin jatkokaudelle piirin puheenjohtajaksi ja varapuheenjohtajiksi Laura Wickström ja Roger Hakalax .

Opintovelallisilla lainaa keskimäärin 12 100 euroa viime vuoden lopussa

Opintolainaa nostaneiden määrä kääntyi viime vuonna kasvuun muutaman vuoden tauon jälkeen. Muutosta selittävät opiskelijoiden siirto pois yleisen asumistuen piiristä sekä heikko työllisyystilanne.

Pride-tapahtumat edistävät yhdenvertaisuutta

Pride-tapahtumat ovat myös queerilon ja sateenkaarikulttuurin areenoja., muistuttavat kirjoittajat.

Sini Laine esittää mielipidekirjoituksessaan (24.3.) etteivät pride-tapahtumat edistä yhdenvertaisuutta. Pride-tapahtumien ydin on sateenkaari-ihmisten astumisessa esiin vastustamaan heihin kohdistuvaa väkivaltaa ja syrjintää ja vaatimaan yhtäläisiä oikeuksia. Pride-tapahtumat ovat myös queerilon ja sateenkaarikulttuurin areenoja.

Bergqvist: Hyvinvointiyhteiskunnan taso mitataan siinä, miten kohtelemme heikoimpia

Eduskunta on käynyt välikysymyskeskustelun köyhyydestä ja elinkustannuksista. Ryhmäpuheenvuorossaan kansanedustaja Sandra Bergqvist (r.) peräsi joustavuutta myös päätöksenteossa maailmassa, jota leimaavat mullistavat maailmantapahtumat.

Taija Kavalto sai yrittäjän Kaarina-mitalin

Elinvoimajohtaja ja Kaarinan Kehityksen toimitusjohtaja Kari Saarinen (vas.), kaupunginjohtaja Harri Virta, yrittäjä Taija Kavalto ja Kaarinan Yrittäjien puheenjohtaja Sami Kummunmäki.

Kaarina-mitali yrittäjälle tai yritykselle luovutettiin lauantaina 11. huhtikuuta yrittäjien ja kaupungin Valoa&Virtaa -juhlassa Ravintola Foccassa. Kaupunginjohtaja Harri Virta luovutti mitalin Taija Kavaltolle (Kavalton Tila Oy).

Kela: Jälkihuollossa olevien nuorten itsenäistymisvarat eivät vaikuta toimeentulotukeen

Kela muuttaa ohjetta lastensuojelun jälkihuollossa olevien nuorten itsenäistymisvarojen huomioimisesta toimeentulotuessa. Itsenäistymisvarat eivät jatkossa vaikuta toimeentulotukeen jälkihuollon aikana. Tavoitteena on varmistaa, että itsenäistymisvarat tukevat nuoren itsenäistymistä ja nuoria kohdellaan yhdenvertaisesti.

Satakielilauantaissa matkataan ympäri maailmaa

Raision Kirjastotalossa järjestetään Satakielipäivän lastenlauantai 18. huhtikuuta.

Raision Kirjastotalossa järjestetään Satakielipäivän lastenlauantai 18. huhtikuuta kello 10–13. Kielten moninaisuutta ja monikulttuurisuutta juhlivassa teemalauantaissa on tarjolla muun muassa kasvomaalausta, askartelua, tehtävärata ja musiikkia.

Peurakolareita yli 6 400 vuodessa

Valkohäntäpeuran runsastuminen näkyy yhä selvemmin liikenteessä. Viime vuonna Suomessa sattui yli 6 400 peurakolaria, ja onnettomuuksien määrä on kääntynyt uudelleen kasvuun. Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry korostaa, että valkohäntäpeurakannan pienentäminen edellyttää kaatolupamäärien lisäämistä ja metsästyksen tehostamista erityisesti tiheimmillä esiintymisalueilla.

Loimun valmennus vaihtuu kesken karsintasarjan

Tomi Saarinen.

Lentopallon Mestaruusliigan karsintaotteluita pelaavan Raisio Loimun vaihtopenkillä tapahtuu merkittäviä muutoksia ennen lauantaina Raisiossa pelattavaa ottelusarjan kolmatta kohtaamista. Loimun päävalmentajana kuluvan kauden loppuun asti, eli noin viikon verran, toimii joukkueen toiminnassa kaudella osittain apuvalmentajana mukana ollut Kai Stenius ja hänen avukseen joukkuetta tukemaan liittyy viime viikolla kautensa Saksan Bundesliigan pudotuspeleihin päättänyt Loimun oma kasvatti ja entinen kapteeni Tomi Saarinen .

Kymmenen vuoden passi ei ole vielä haettavissa

Jos suunnittelet ulkomaanmatkaa ensi kesälle, nyt on hyvä hetki tarkistaa passin tai henkilökortin voimassaolo ja kunto. Muistathan, että matkustusasiakirjasi on oltava ehjä ja voimassa koko matkan ajan ja EU:n ulkopuolissa maissa useasti vielä joitakin kuukausia suunnitellun matkan päättymisen jälkeenkin. Selvitäthän itse etukäteen kohdemaan matkustusasiakirjavaatimukset.

Raskausajan ympäristöaltisteet voivat vaikuttaa lasten ja nuorten syöpäriskiin

Tavoitteena on tunnistaa tekijöitä, jotka lisäävät lasten syöpäriskiä ja joihin voitaisiin tulevaisuudessa puuttua ennaltaehkäisevästi.

Oulun yliopistossa selvitetään, miten äidin raskausajan kemialliset ja biologiset ympäristöaltistukset vaikuttavat lasten ja nuorten terveyteen. Tavoitteena on tunnistaa tekijöitä, jotka lisäävät lasten syöpäriskiä ja joihin voitaisiin tulevaisuudessa puuttua ennaltaehkäisevästi. Tutkimus on osa laajaa eurooppalaista yhteistyötä.

Turun vihreät ry kannattaa raitiotietä Turkuun

Turun vihreät ry katsoo, että raitiotie satamasta Varissuolle on kokonaisvaltainen kaupunkikehityshanke, joka vahvistaa Turun elinvoimaa, edistää ilmastotavoitteita ja rakentaa yhdenvertaisempaa kaupunkia.

Tutkimus: Monilla mikrobeilla kyky hajottaa muovia

Kaaviokuva bakteereista, jotka tuottavat muovipolymeeria hajottavaa entsyymiä.

Tutkijat tunnistivat yli 600 000 mikrobiproteiinia, joilla on kyky hajottaa luonnollisia ja synteettisiä muoveja. Tulokset osoittavat, että mikrobien kyky hajottaa muovia on huomattavasti yleisempää kuin aiemmin on arvioitu.

Väitös: Uusia menetelmiä kuurosateiden tarkempaan lähihetkiennustamiseen

Voimakkaiden kuurosateiden tarkempi lähihetkiennustaminen on tärkeää, jotta äkillisistä sääilmiöistä, kuten äkkitulvista, voidaan varoittaa. Ilmatieteen laitoksen tutkija Jenna Ritvanen esittelee väitöstyössään uusia menetelmiä, joilla voidaan parantaa nopeasti kehittyvien sateiden ennustamista.

Martti ja Suikkila ehdolla vuoden kaupunginosaksi

Suikkila on ehdolla vuoden kaupunginosaksi Suomessa.

Suomen Kotiseutuliitto sai tänä vuonna 91 Vuoden kaupunginosa -ehdotusta. Ehdotusten kohteena on 50 kaupunginosaa 11 eri kaupungissa. Kilpailun teemana on vuonna 2026 "kaikkien kaupunginosa".

Yrttiaho: Pätkätyölailla kierretään irtisanomissuojaa perustuslain ja ILO-sopimuksen vastaisesti

Kansanedustaja Johannes Yrttiaho (vas.) jätti eriävän mielipiteen perustuslakivaliokunnan lausuntoon, joka koskee hallituksen esitystä perusteettomien määräaikaisten työsopimusten laillistamisesta, ns. pätkätyölaista. Yrttiaho pitää esitystä perustuslain ja kansainvälisen työjärjestön ILO:n sopimusten vastaisena.

Näköislehti

Urheilu

Loimun valmennus vaihtuu kesken karsintasarjan

Tomi Saarinen.

Lentopallon Mestaruusliigan karsintaotteluita pelaavan Raisio Loimun vaihtopenkillä tapahtuu merkittäviä muutoksia ennen lauantaina Raisiossa pelattavaa ottelusarjan kolmatta kohtaamista. Loimun päävalmentajana kuluvan kauden loppuun asti, eli noin viikon verran, toimii joukkueen toiminnassa kaudella osittain apuvalmentajana mukana ollut Kai Stenius ja hänen avukseen joukkuetta tukemaan liittyy viime viikolla kautensa Saksan Bundesliigan pudotuspeleihin päättänyt Loimun oma kasvatti ja entinen kapteeni Tomi Saarinen .

Kolme TPS-pelaajaa mukana Pikkuleijonien MM-leiriryhmässä

Wilmer Kallio.

TPS:n Paavo Fugleberg , Wilmer Kallio ja Olli Wahlroos on nimetty mukaan alle 18-vuotiaiden maajoukkueen MM-leiriryhmään, joka suuntaa Slovakian Piestanyyn valmistautumaan huhtikuun MM-turnaukseen.

Olli Santalahti kohtaa portugalilaisen UFC-veteraanin

Olli Santalahti.

Viiden ottelun voittoputkessa oleva vapaaottelija Olli Santalahti kohtaa seuraavaksi portugalilaisen Andre Fialhon . Fialho on otellut seitsemän kertaa UFC:ssä vuosina 2022–23, joista kaksi voitollisesti. Molemmat voittonsa Fialho otti ensimmäisen erän tyrmäyksellä.

Loimu otti ensimmäisen kiinnityksen liigapaikkaan

Loimu ensimmäisen karsintapelin.

Ottelusarja Mestaruusliigapaikasta alkoi lauantai-iltana Raision Loimun ja Lempo-Volleyn välillä Kerttulan liikuntahallissa. Ottelun voitti Loimu erin 3–1 (25–23, 22–25, 25–12, 25–20).

Juoksevan jäniksen kalenteri täyttyy hyvissä ajoin talvella

Hyvät jänikset ovat arvostettuja niin urheilijoiden kuin kisajärjestäjienkin keskuudessa. Yksi tämän hetken arvostetuimmista jäniksistä on Turussakin usein nähty slovakialainen Zan Rudolf (vas.).

Juoksukisojen vauhdittajat, jänikset, ovat arvostettuja tekijöitä juoksijoiden keskuudessa. Kysytyimpien jänisten kalenteri täyttyy jo hyvissä ajoin ennen yleisurheilukauden alkua.

Otteluanalyysi: Ilari Kangasniemi puski viime hetkellä voittomaalin

Ilari Kangasniemi oli Interin sankari.

Tämän dramaattisemmaksi ei jalkapallo-ottelun ratkaisu juuri voi mennä. Janne-Pekka Laine lähetti kulmapotkun ja toppari Ilari Kangasniemi puski Interille 2–1-voittomaalin Ilveksestä. Peli päättyi puskumaaliin. Pelikellossa oli minuutteja yli 95.