Elomaticin liikevaihto nousi 55 miljoonaan euroon
Elomatic Oy:n liikevaihto kasvoi vuonna 2016 noin kuusi prosenttia ennätykselliseen 55 miljoonaan euroon. Tilikauden aikana palkattiin konsernitasolla lähes sata uutta työntekijää. Yrityksen mukaan näkymät ovat positiiviset. Yritys ennustaa reippaampaa kasvua vuodelle 2017: lähes 12 prosenttia eli liikevaihto nousisi 61 miljoonaan euroon.
Kasvuennusteen takana on Global-luokan jättimatkustajalaivan suunnittelutilaus, jonka Elomatic sai heinäkuussa saksalaiselta MV Werfeteniltä. Sopimus on Elomaticin historian suurin, 430 miestyövuotta. Projekti kestää lähes neljä vuotta.
Kone- ja laitevalmistus- sekä teollisuusprojektiliiketoiminnat ylittivät viime vuonna volyymitavoitteet ja näilläkin sektoreilla näkymät ovat positiiviset alkaneelle vuodelle.
– Tilanne on tuntuvasti valoisampi kuin vuosi sitten. Asiakkaidemme tuotekehitys- ja investointiprojektit lähtevät paremmin liikkeelle ja se näkyy tilauskannassamme. Tarjolla on mielenkiintoisia projekteja osaaville tekijöille Suomessa sekä ulkomailla. Olemme rekrytoineet paljon työntekijöitä vastamaan kasvaneen tilauskannan tarpeita ja sama tahti jatkuu tänä vuonna, sanoo Elomatic-konsernin toimitusjohtaja Patrik Rautaheimo.
Vuoden 2017 lopulla Elomaticin henkilöstön määrän odotetaan olevan selvästi yli 800.
Elomatic-konserniin kuuluva 3D suunnittelu- ja tiedonhallintaohjelmistoja kehittävä, Cadmatic Oy, teki oman liikevaihtoennätyksensä vuonna 2016: 14 miljoonaa euroa. Teollisuuden digitalisointi luo myös jatkossa Cadmaticin ohjelmistolle kasvupotentiaalin ympäri maailmaa.
– Runsas vuosi sitten tehty yrityskauppa on vahvistanut asemiamme ja olemme jo markkinajohtaja tietyissä segmenteissä, kertoo Cadmaticin toimitusjohtaja Jukka Rantala.
Konsernin savukaasupesureita ja lämmöntalteenottojärjestelmiä toimittava cleantech-yritys Caligo Industria Oy:n näkymät ovat myös hyvät. Vuoden 2017 tilauskannassa on jo viisi pesuritoimitusta. Niiden arvo on noin 2,7 miljoonaa euroa.
Yhtiö perustettiin vuonna 2013 ja sen tavoitteena on kasvaa yhdeksi alan merkittävimmistä teknologiayhtiöistä Pohjoismaissa.
– Olemme saaneet jo merkittävän jalansijan Suomessa ja kansainväliset markkinat ovat avautumassa 2017 aikana, toteaa Caligo Industrian toimitusjohtaja Juha Järvenreuna.
Elomatic tarjoaa konsultointi-, suunnittelu-, tuotekehitys- ja projektinhallintapalveluita sekä tuotteita ja kokonaisratkaisuja teollisuusyrityksille sekä julkisen sektorin organisaatioille. Toimistoja on Suomessa, Puolassa, Hollannissa, Intiassa, Kiinassa, Serbiassa, Venäjällä, Italiassa ja Yhdistyneissä Arabiemiirikunnissa.
















