Kuusi vinkkiä kuusen valintaan ja hoitoon

Joulukuusen valinta aiheuttaa aina perheissä kuumia tunteita: milloin kuusi on liian pitkä, pätkä tai harvaneulainen. Hoitamalla joulukuusta hyvin poistetaan listalta yksi riidan aihe: liian aikaisin tippuneet neulaset ja niiden siivoaminen.

Kuusen lakastumista ei voi estää, mutta sitä voi hidastaa. Vihersisustusyritys Ambius muistuttaa, että hoitamalla kuusta oikein ja valitsemalla tuoreen kuusen kiistat neulasten siivoamisesta vähenevät huomattavasti.

Tarkista kuusen tuoreus sen neulasista: nyppää irti neulanen ja taivuta sitä sormiesi välissä. Tuoreen kuusen neulasen pitäisi taipua u-kirjaimen muotoon, ellei kuusi ole jäässä.

Tee kuuselle neulastestit. Nosta kuusi noin nilkan korkeudelle ja pudota maahan. Neulasia ei pitäisi irrota aivan ylettömiä määriä. Tartu oksaan peukalo-etusormi-otteella ja anna oksan valua sormiesi läpi. Eihän käteesi ilmestynyt neulaskasaa?

Joulukuusi viihtyy viileässä. Mikäli ostat kuusen hyvissä ajoin ennen aattoa, laita se säilöön mahdollisimman viileään: parvekkeelle, pihalle, varastoon. Muista laittaa kuusi veteen, esimerkiksi suureen ämpäriin. Jos mahdollista, älä sijoita kuusta suoraan lämmönlähteen, kuten patterin viereen.

Jos kuusi on jäässä, sen on hyvä antaa sulaa ensin viileämmässä kuin huoneenlämmössä. Nosta kuusi sisälle vasta kun on koristelun aika. Jos et voi jättää kuusta parvekkeelle tai varastoon, voit sulattaa jäisen kuusen esimerkiksi kylpyhuoneessa suihkuttamalla sitä kylmällä vedellä. Jätä kuusi suihkun jälkeen vedellä täytettyyn ämpäriin ja suihkuta neulaset muutaman tunnin kuluttua uudelleen kylmällä vedellä.

Juota kuuselle rutkasti vettä. Harvaan kuusenjalkaan saa mahtumaan niin paljon vettä kuin janoinen joulukuusi varsinkin alkupäivinä tarvitsee, joten veden määrä kuusenjalassa on syytä tarkistaa päivittäin. Veden pinta ei saisi laskea kuusen leikkauspinnan alapuolelle. Kuivahtanut puu ei pysty enää imemään vettä.

Muista leikata kuusen tyveen uusi leikkauspinta, pari senttimetriä tyvestä riittää. Älä veistä kuusen kuorta saadaksesi esimerkiksi kuusen mahtumaan paremmin jalkaan, tuhoamalla kuorta vahingoitat kuusen kykyä imeä itseensä vettä.

Lisää rehellisyyttä raitiotiestä

mitä enemmän raitiotietä suunnittelee, sen korkeammaksi kustannukset kasvavat, arvioi kirjoittaja.

Arvoisa lukija, pyydän anteeksi. Paitani sai juuri uutta väriä ja kuviota, sillä niin lahjakkaasti hörppäsin teevedet väärän kurkkuuni Turun Raitiotien toimitusjohtajan mielipidettä lukiessani ( Aamuset 19.3.)

Sukelluslaivalla maapallon ympäri

Idea kirjan toteuttamisesta esitykseksi virisi pitkän linjan nukketeatteritaiteilijoiden Merja Pöyhösen ja Timo Väntsin kesken.

Tehdas Teatterissa saa perjantaina 17. huhtikuuta kello 18 ensi-iltansa nukketeatteritulkinta Jules Vernen klassikkoromaanista Sukelluslaivalla maapallon ympäri . Tieteiskirjallisuuden pioneerin romaani ilmestyi vuonna 1869 – aikana, jolloin sukelluslaivaa ei oltu vielä edes keksitty.

Rengaspaineiden tarkistaminen unohtuu yllättävän usein

Kevään renkaidenvaihtosesonki on vilkasta aikaa autoilijoille. Samalla se on hetki, jolloin monet tärkeät, mutta arkiset turvallisuustoimet jäävät helposti tekemättä. Renkaiden kunto ja oikea käyttö vaikuttavat suoraan ajoturvallisuuteen, ja monet vahingot olisivat vältettävissä pienellä huolellisuudella, POP Vakuutuksen korvauspalvelusta muistutetaan.

Itäharjun Ajot jälleen toukokuussa

Itäharjun Ajot järjestetään helatorstaina.

Itäharjulla päästään jälleen nauttimaan moottorien jylinästä, kun Itäharjun Ajot 2026 näytösajotapahtuma järjestetään helatorstaina 14. toukokuuta. Tapahtuma kokoaa yhteen ajoneuvoharrastajat, perheet ja uteliaat katsojat viettämään keväistä päivää ainutlaatuisessa tunnelmassa.

Kirjojen lainaamisen suosio jatkaa kasvuaan

Painettujen kirjojen lainaus jatkoi viime vuonna kasvuaan. Ennätyksiä tehtiin jälleen sekä lasten kirjallisuuden että muunkielisen kirjallisuuden lainauksessa. Lainaajien, kirjastokäyntien ja tapahtumien määrät pysyivät tasaisina.

Lukutorstaina juhlistetaan lukutaitoa

Lukutorstai 9. huhtikuuta kutsuu kaikenikäiset juhlistamaan lukutaitoa ja lukemista.

Lukutorstai 9. huhtikuuta kutsuu kaikenikäiset juhlistamaan lukutaitoa ja lukemista. Turun seudulla järjestetään päivän aikana useita avoimia ja maksuttomia tapahtumia: kohtaamisia kirjallisuuden äärellä, runoutta kauppakeskuksessa, pyhiinvaellus Agricolan jalanjäljissä sekä keskustelua lukemisen merkityksestä.

Poliisin pääsiäinen Lounais-Suomessa: 28 rattijuoppoa ja kilvanajoa Hämeentiellä

Poliisin silmin pääsiäisen vietto on Lounais-Suomen poliisilaitoksen alueella näyttäytynyt varsin rauhallisena. Myös pääsiäisen menoliikenne on sujunut melko vähillä vahingoilla.

Saariston Kaivonporaus ostanut Kaivonporaus Stenmanin liiketoiminnan

Hannu Stenman ja Juuso Peri.

Saariston Kaivonporaus on ostanut Kaivonporaus Stenmanin liiketoiminnan. Yrityksen palvelut laajenevat kaupan myötä muun muassa Kustaviin, Taivassaloon ja Naantaliin.

Yrittäjät esittää perhevapaiden rahoituksen ja lapsituen uudistuksia – 10 000 euroa esikoisesta

Suomen Yrittäjät esittää perhevapaiden rahoituksen uudistamista, uutta etuutta sairastuneen alle 10-vuotiaan lapsen hoitavalle vanhemmalle ja ensimmäisen lapsen lapsilisän korvaamista kolmelle vuodelle hajautetulla 10 000 euron tuella. Yrittäjät tilasi Tilastokeskukselta ammattiasemakohtaisen tarkastelun, jonka mukaan yrittäjämiesten kokonaishedelmällisyysluku on korkein ammattiryhmistä.

Muuttuiko puuterassisi pinta huollon jälkeen tahmeaksi ja irtoilevaksi?

Säästele öljyä, älä vettä.

Kevätaurinko paljastaa armotta terassin kuluneen puupinnan. Koostimme K-Raudan asiantuntijan kanssa listan asioista, jotka terassinhuoltajan on hyvä pitää mielessä työhön ryhtyessään. Numero yksi on se, ettei maalaamista ja öljyämistä tule sekoittaa toisiinsa.

Suomeen jälleen Eurojackpotin suurvoitto, lähes 68 000 euron osuus Littoisiin

Eurojackpotin pitkäperjantain arvonnassa löytyi yksi täysosuma. Kymmenen miljoonan euron päävoitto matkasi Tanskaan. Arvonnan yksi suurimmista voitoista osui Suomeen.

Hymy ei hyydy

Suomi valittiin maaliskuussa jo yhdeksättä kertaa maailman onnellisimmaksi maaksi. Mutta olemmeko me juhlineet tätä jokaisen PR-toimiston brändiunelmaa ja mainettamme nostattavaa saavutusta? Voiton julkistuksen jälkeen mediassa rynnättiin toki selvittämään onnellisuutemme salaisuutta, mutta somessa käynnistyi välittömästi tyypillinen suomalainen natina ja mutina. Mekö muka onnellisia? Entäs itsemurha- ja väkivaltatilastot? Eihän täällä ole töitäkään kohta kenelläkään.

Skaalat Solmuun -festivaali täyttää 20 vuotta

Turun konservatorion pop & jazz -linjan opiskelijat järjestävät 13.–19. huhtikuuta Skaalat Solmuun -festivaalin, joka täyttää tänä keväänä 20 vuotta. Juhlavuoden kunniaksi on luvassa yli 50 ilmaista musiikkiesitystä ympäri Turkua. Festivaaliviikon keikat sijoittuvat Turun keskeisiin tapahtumapaikkoihin sekä ravintoloihin, joiden joukossa on kohteita kuten Turun Linna, Rica bar, Flame Jazz Club ja Fuusio.

Metsämäen perheraveissa yli 9 200 kävijää

Metsämäen raviradalla järjestetyt pitkäperjantain perheravit 3. huhtikuuta keräsivät ennätysyleisön, kun tapahtumassa vieraili 9 236 kävijää. Tapahtuma vahvistaa asemaansa yhtenä Suomen suurimmista koko perheen ravitapahtumista.

Alfred Backa esiintyy Sibelius-museossa

Alfred Backa.

Sibelius-museo täyttyy 10. huhtikuuta keskustelusta ja komiikasta, kun stand up -koomikko ja satiirikko Alfred Backa istahtaa nojatuoliin keskustelemaan yhdessä Åbo Akademin musiikkitieteen professori Johannes Brusilan kanssa, mitä seuraa stand up -esitys. Tilaisuus järjestetään ruotsiksi.

Turku nopeuttaa tutkimuksen kaupallistamista uudella teknologiayritysten ja startupien keskittymällä

Jussi Pyysalo ja Linda Fröberg-Niemi Axelian laboratoriossa.

Turun yliopiston kampusalueelle kasvaa uusi syväteknologiayritysten, startupien, tutkimuksen ja yrityspalvelujen innovaatiokeskittymä. Tavoitteena on vahvistaa Suomen kykyä muuttaa huippututkimus kansainväliseksi liiketoiminnaksi. Tiloista on kiinnostunut jo yli kymmenen yritystä, joista osa on kansainvälisiä pörssiyhtiöitä.

Palvelualojen liikevaihto kasvoi edelleen helmikuussa, mutta edelliskuuta vaimeammin

Palvelualojen työpäiväkorjattu liikevaihto kasvoi helmikuussa 3,1 prosenttia vuodentakaiseen verrattuna. Kaikki palvelualojen päätoimialat olivat kasvussa. Nopeinta liikevaihdon kehitys oli hallinto- ja tukipalvelutoiminnan alalla.

Turun Moottorikerhon perustamisesta sata vuotta

Turun Moottorikerhon Jaakko Lehmuskoski (2) vauhdissa motocrossin SM-osakilpailussa Turun Artukaisissa vuonna 1964.

Turun Moottorikerhon perustamisesta on kulunut sata vuotta. Suomen vanhimpiin moottoriurheiluseuroihin lukeutuvan Turun Moottorikerhon toiminta peilaa koko maamme moottoripyöräurheilun kehitystä.

Näköislehti

Urheilu

Otteluanalyysi: Inter pysähtyi VPS:n lihamuuriin

Juuso Hämäläinen oli Interin parhaimmistoa.

Mestarisuosikiksi nostettu Inter aloitti Veikkausliigan Kupittaalla tahmeasti. Vaasan Palloseura pysäytti Interin maalittomaan tasapeliin. Tulos oli pettymys kotiyleisölle. Maalitilanteilla ei mässäilty.

Turun Moottorikerhon perustamisesta sata vuotta

Turun Moottorikerhon Jaakko Lehmuskoski (2) vauhdissa motocrossin SM-osakilpailussa Turun Artukaisissa vuonna 1964.

Turun Moottorikerhon perustamisesta on kulunut sata vuotta. Suomen vanhimpiin moottoriurheiluseuroihin lukeutuvan Turun Moottorikerhon toiminta peilaa koko maamme moottoripyöräurheilun kehitystä.

Kymmenvuotias Hertta Karvonen debytoi Metsämäen perheraveissa

Hertta Karvonen ja Matilda Korpi.

Metsämäen raviradalla järjestetetään pitkäperjantaina ilmaiset perheravit. Päivän aikana nähdään myös monelle nuorelle ohjastajalle ensimmäisiä kilpailuja. Yksi heistä on pian kymmenen vuotta täyttävä Hertta Karvonen .

Turku-Rastit täyttää 50 vuotta

Turun seudun suunnistuksen kulmakivi, Turku-Rastit, täyttää tänä vuonna 50 vuotta. 1970-luvun alussa käynnistynyt kuntosuunnistustoiminta on kasvanut vuosikymmenten aikana yhdeksi alueen suosituimmista liikuntamuodoista. Juhlavuoden kunniaksi on luvassa juhlarasteja, joissa pääsee testaamaan suunnistusmaastoja 1970-luvun karttojen kera. Turku-Rastien kausi alkaa keskiviikkona 1. huhtikuuta Impivaarassa.

Jaramillo ja Roquet eivät esiinny Loimun paidassa karsinnoissa

Samuel Jaramillo ja Max Roquet eivät jääneet odottelemaan liigakarsintojen alkua.

Runkosarjan viimeisen sijan kautta lentopallon Mestaruusliigan karsintoihin joutuvan Raision Loimun kaksi ulkomaalaispelaajaa, kolumbialaispassari Samuel Jaramillo ja jenkkiyleispelaaja Max Roquet , eivät halunneet jäädä viikoiksi odottamaan kauden jatkumista, vaan pelaajat pyysivät seuralta lupaa lähteä kotiin heti runkosarjan jälkeen. Loimu ei halunnut pitää ulkomaalaisia ammattilaisia tahtonsa vastaisesti viikkoja odottamassa karsintapelejä, vaan suostui pelaajien toiveisiin.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyivät

Turku Tuomiopäivän loppukilpailuun karsitaan osallistujia.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyvät maanantaina ja ovat käynnissä 12. huhtikuuta asti. Turku Tuomiopäivä on Suomen suurin CrossFit-lisensoitu kilpailu, joka järjestetään tänä vuonna jo kahdeksatta kertaa – mutta ensimmäistä kertaa uudessa lokaatiossa Rajupaja Areenalla.