Paperinen kukkakimppu ihastuttaa allergikkoakin
Paraislainen kuva- ja kukkataiteilija Sanna Lappinen istuu vaaleansävyisen kukkameren keskellä. Hääkimput, orkideat ja ruusut ovat syntyneet käsityönä paperista, vaikka niitä voisi hyvin luulla aidoiksi eläviksi kukiksi. Kukkataiteilijaksi Lappinen ryhtyi, kun hän halusi yhdistää kaksi intohimoaan – kukat ja taiteen. Hän marssi sisään kukkakauppaan ja pyysi saada opetella sidontaa.
Kun kukkainspiraatio tulee, syntyy kimppu jopa päivässä. Lappinen kertoo, että paperikukat ovat hyviä vaihtoehtokukkia kenelle tahansa. Etenkin jos on allergiaa, ei pidä perinteisistä silkkikukista tai ei jaksa pitää kasveista huolta. Mutta ennen kaikkea paperikukat ovat taideteoksia.
– Hääkimppuja tilataan eniten. Morsiamet tekevät tilaukset jopa vuotta aiemmin, ja tammikuussa alan yleensä valmistelemaan niitä. Toinen erittäin suosittu kukka on orkidea, taiteilija esittelee ruukussa olevaa korkeaa kukkaa.
Lappisella on kanta-asiakas joka on tilannut kukkia melkein jokaiseen talonsa huoneeseen ja nyt hän tekee asiakkaalle orkideaa kylpyhuoneeseen.
– Teen usein suosittuja kukkia, kuten orkidea, etukäteen varastoon niin ne ei tarvitse kun kiinnittää paikoilleen. Siinä säästyy aikaa. Tällä hetkellä on parikin työtä alla ja niissä menee päivästä kahteen päivään, riippuen työn laajuudesta.
Ensimmäinen työvaihe on kukkien leikkaaminen paperista. Sen jälkeen ne ommellaan kasaan ja maalataan.
– Jokainen kimppu on taideteos. Maalaamisen jälkeen kiillotan tarvittaessa kukkien lehtiä - yksittäisiä lehtiä maalaan ihan pensselillä. Esimerkiksi freesiassa on vihreää ja valkoista, joten ne täytyy maalata. Työ on sellaista projektimaista, Lappinen selventää.
Taiteilija pitää itse eniten vaaleista kukista, mutta joskus asiakkaat haluavat rajunkin värisiä kimppuja. Silloin on unohdettava taiteilijan vapaudet ja toteutettava se mitä asiakas haluaa.
– Jotkut haluavat vaikka mustaa ja pinkkiä tai liilaa. Silloin minä olen asiakkaan unelman toteuttaja, vaikka en itse välttämättä tekisikään sen värisiä. On oikeastaan ihan hauska tehdä erilaisia kimppuja, muutenhan olisi ihan tylsää.
Inspiraatiota teoksiinsa Lappinen saa häälehdistä tai internetistä. Hän seuraa paljon Facebookin hääsivustoja ja ammentaa sieltä kukkatrendejä.
– Viime vuonna tilattiin paljon fuksiaa, ja tänä vuonna vihreä ja valkoinen ovat suosittuja värejä. Uusina väreinä on tulleet harmaan sävyt. Tällä alalla on oltava aina askel edellä ja tehtävä uutta kukkaa jatkuvasti, sillä tavoin pysyy muodissa mukana.














